Përse njeriu bën keq?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga atman, 10 Oct 2006.

 1. *romeo*

  *romeo* Primus registratum

  se ka lindur per te bere keq:D
   
  Megg likes this.
 2. INIT

  INIT Forumium maestatis

  Te jeshe qenje njerezore do te thote i gabushem = mekatare = te besh keq .... Njeriu dhe mekati kan lindur bashke, ose me mire te thuhet : Njeriu eshte ena mbajtsja e qenjes se ti relative; brenda njeriut jan e mira dhe e keqja!

  Pa te keqen sdo egzistonte e mira, pa verberine sdo vlersohej drita, pa mekatin sdo kishte kuptim besimi ....

  Te drejte kane si Krishti ashtu dhe Sokrati, ne kendveshtrime te ndryshme; poashtu skan te drejte asnjeri, ne kendveshtrime te ndryshme ...!

  Por duke qen se cdo njeri i ka te keqen dhe te miren brenda ti, kjo eshte qe i jep balancen e duhur relative qe te krijoje nje ndergjegje qe ta udheheq drejt asaje qe ti duket me e arsyshme, e mire apo e keqe ne qofte .......


  Shenim i moderatorit: Jeni te lutur te mos perdorni shkronja me ngjyra dhe madhesi te ekzagjeruara per shkrimet. Individualiteti duhet treguar ne permbajtjen e shkrimit, jo ne ngjyren apo madhesine e shkronjes. Faleminderit.
   
  Wise likes this.
 3. Sekreti

  Sekreti Forumium praecox

  hmmm....vazhdoj te jem i mendimit qe njeriu nuk ben keq, e keqja eshte thjesht qeshtje kendveshtrimesh.
   
 4. Glen Lalo

  Glen Lalo Primus registratum

  nuk mund te themi se njeriu bn keq... mund te keq per mua, per ty, per shum te tjer, por mund te shum mir per veten e vet dhe per nje pjes tjeter... me gjithe ate po i permbahem temes dhe po them qe njeriu bn keq, per ti ber mir vetes...
   
 5. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Ai njeri i cili nuk ka zemer apo ndjenja ai ben keq ama une nuk e te arsyshme se qka do te perfitonte me te berurit keq keshtu qe ju lus te gjithve mos ke bejn keq te ken pak zemer :)
   
 6. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Nje person qe nuk ndjen dhimbjen qe i shkakton tjetrit,ose nje person qe ne vend te zemres te kete gur.Nje person i cili ndien zili dhe urrejtje per dicka qe nje person e ka dicka dhe ai jo.Ka nga ata qe bejne keq se ndiejne kenaqesi kur shohin te tjeret te vuajne dhe gezohen me triumfin e tyre.
   
  mirdita likes this.

Shpërndajeni këtë faqe