Paragjykimet ndaj femrave me mbulese

Diskutime tek 'Teologjia' filluar nga ardi dermaku, 15 Feb 2013.

 1. ardi dermaku

  ardi dermaku Primus registratum

  Nje debat interesant ,nje histori prekese qe ja vlen te shikohen ,nga ky link.
   
  Sonia007 likes this.
 2. abs

  abs nuk e di...

  Shpirti dhe Ligji...wow

  „Shqiperia nuk ka fe zyrtare por nje sjellje te barabarte mes feve…“
  Athere Institucionet duhet te funksionojne NEUTRAL!

  Simbas kendveshtrimit tim shoh nje konflikt Rolesh ne mes Ligjeve dhe Etikes!
  Personalisht pritsha me shume ne permbajtje te diskutimit…
   
  Sonia007 likes this.
 3. Sonia007

  Sonia007 Papirus rex

  Une dua te them kete qe nuk paragjykoj asnje fe,por ferexheja eshte nje mjet qe shtyp femren dhe do te isha shume dakord me te nese do ta vishnin edhe meshkujt islamik.Por ato nuk e veshin sepse ne baze te mendimit te tyre femra eshte prone te tyre dhe e askujt tjeter,prandaj femra mbulohet.Mbulesa nuk eshte simbol fetar por shtypje kunder FEMRES. E megjithate institucionet jane neutrale ndaj feve dhe keshtu duhet te mbetet
   
  rikima likes this.
 4. ardi dermaku

  ardi dermaku Primus registratum

  Sonia ju i keni ngaterruar gjerat ferexheja eshte mbulesa e trupit komplet,ndersa hixhabi eshte kjo veshja e femrave muslimane qe duken duarte dhe fytyre,te dyjat jan liri individualte e femrave qe te zgjedhin, si kunder qe ligji nuk po u ndalon te shkojne gjysem lakuriqe e gjera tjera.
  po femra ne Islam eshte grua dhe ka burrin e saj ,dhe qdo lidhje jash kurore rreptesishte ndalohet.
  sa i perkete mbuleses kjo eshte edhe te fete tjera ,shikoni motrat e nderit si e bartin shamine,po ashtu edhe te hebrejte shamia eshte obligim.
  shkoni pake me large ne histori femrat kan qen te mbuluara,kan pasur veshje si duhet.
  mbulesa eshte intitucion fetare po itojme nje versete te Kuranit<
  “O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave të besimtarëve le t'i vënë shamitë (mbulojë) e veta mbi trupin e tyre, pse kjo është më afër që ato të njihen (se nuk janë rrugaçe) e të mos ofendohen. Allahu fal gabimet e kaluara, Ai është mëshirues.(ahzab 59)

  citate hebarike
  Shën Tertuliani, në librin e tij të famshëm " Për të mbuluarit e virgjëreshave", shkruante, "O ju zonjusha, ju vini mbulesat kur dilni jashtë në rrugë, ato duhet t'i vini edhe kur jeni në kishë, ju i vini ato kur jeni në mes të të huajve, pra atëherë vini edhe kur jeni mes vëllezërve...

  agrumentet e mbulese jan te shumta...
   
  Dr. Shpetimi likes this.
 5. abs

  abs nuk e di...

  Ardi, thua qe mbulesa eshte institucion fetar - pa marr parasysh cila fe; motrat e nderit apo ferexheja, hixhabi etc. Pra eshte institucion fetar. Personi qe vetvendos ate drejtim jete, vishet pershtatshem me vendin e punes qe praktikon.

  Punjonjesit e Bankes, Institutcioneve shtetrore vishen pergjithsisht me kostum. Prostitutat vishen ndryshe, njeriu i thjesht vishet gjithashtu ndryshe. Sic shohim ka shume variante veshjesh per drejtime te caktuar te Lirise dhe perzgjedhjes Personale.

  Simbas ligjit Shqiperia nuk Fe Zyrtare (sic thote dhe Juristja ne video). Athere njerezit qe duan te punojne ne Institucione Shtetrore vishen ne pershtatje te vendit te punes, atje nuk shkojne nje grup i caktuar njerezish ne kohe te lire si ne kish apo xhami, por qytari i lire pa dallim feje dhe orientimi profesional etc.
  (Liria personale ( e zonjes ne fjale – me gjith respektin e simpatine qe kam per te) mbahet vec per vehte kur nuk ndahet me masen publike ne vendin e punes).
  Fjala bjen as veshja e nje prostitute nuk lejohet ne ne institucione shtetrore, apo jo?
   
 6. ardi dermaku

  ardi dermaku Primus registratum

  mendoj se eshte shum e qarte qeshtja ,ka nje nen qe ua lejon lirin e besimitpo ka edhe marveshje me bashkesite fetare per lirin e praktikimit te fes.jemi ne demokraci deri sa ka te drejte femra te vesh qka te doje edhe ne institucionet shtetrore kur shkoni i shihni si ^vishen^,
  perse femra muslimane mos teket kete te dretje ,qe mendoj qe eshte vler qe shteti duhet ta mbroje.
  shikoni shtet perendimore ka shum femra naper pozita te rendeshishme dhe mbajne mbulesen dhe njekohesishe e kryejne punen e tyre,ke mjeke ,police menagjere etc...
  kjo i bje keshtu ti ke te drejte,shteti ta lejon ama do te besh si them une.
   
 7. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  une nuk edi kujna i pengon veshja e dikujt.sot ne kosove per shqiperi nuk edi.me shku ni femer ne shkoll me feregje ose me veshje muslimane.mesusi ose profesori nuk elen me hi ne klas.pse sepse sun poja she kaqikt dhe gjyksin dhe arsyetohen pa kurrfar dokumenti thojn per me hi ne evrop vajzat duhet me ardh cullak nshkoll.ne amerike ne france dhe shum shtete evropiane vajzat e komunitetit musliman qysh dojn shkon ne shkoll ndesh me feregje ndesh pa fergje por nuk guxojn me shku ne shkoll sikur vajzat tona ni harren e vnojn perpara dhe perpa dhe munesh meja pa qfar brek ka vesh bile shum prej tyne nuk veshin as brek se ma let per ate pune dhe poju vjen zheg.KSHTU NJE AMERIKAN QE KA SHERBY NE KOSOVE SI USHTAR.ISH KANE ME PERKTHYESIN E VET NE NJE MENGJES TU PI KAFE PERJASHTA KAFES DHE VAJZAT E TONA DISA ISHIN KAN TU SHKU SHKOLL DHE OFICERI AMERIKAN EKISH VET PERKTHYSIN KU PO SHKOJN KTO VAJZA DHE AJ PERKTHYSI IKISH THAN.NE SHKOLLE JANE TU SHKU.DHE AJ OFICIRI IKSH THANE UNE KUM MENU QE JANE TU SHKU MENAJ BAR APO SHTEPI PUBLIKE.SE ATJE TE NA NE AMERIKE KUR TI SHOHIM KSHTU VAJZAT E VESHURA EDIM QE PUNOJN NE NDONJE SHTI PUBLIKE E JO NE SHKOLL.qeshtu nje histori e hidhur per neve.
   
 8. HipHop-Girl

  HipHop-Girl Papirus rex

  mu sme pelqejne hic ....kushedi si i dukem e pamoralshme... :p
   
  Hektor12 likes this.
 9. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  hahahh po secili ka bindjen besimin dhe mendjen e vet ... kjo ka te beje me lirine e personit
   
  HipHop-Girl likes this.
 10. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  liria e personit eshte pak e kufizuar edhe me moral dhe drejtesin dhe ligjet e saj,jo une jame i lire dhe mund te beje qka du,jo sun bane.
   
 11. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Per vete jam i lire te them mendoj dhe veproj, mjafton te jem ne rregull me veten shoqerine dhe shtetin ... por me veten pike se pari ...
   
  HipHop-Girl likes this.
 12. HipHop-Girl

  HipHop-Girl Papirus rex


  i madh #respect
   
  Hektor12 likes this.
 13. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  flm i madh jam e di
   
  HipHop-Girl likes this.
 14. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Femra shqiptare ka veshje me te bukura dhe te cmueshme folklorike,me shume se ato veshjet qe nuk i perkazis folklorit ton shqiptar....parlamenti shqiptar duhet ta ndaloj me ligj veshje te tilla,ku vetem na ndryshon identifikim zonal,nuk jemi as ne lindje mesme,as ne iran e as turqi.jemi ne ballkan e me saktesisht jemi europian,veshjet tilla i takojn vendeve te shkretetirave sahariane apo aziatiko islame,me pas vjen ligji kuranik per femren.Ku ka me pasuri nje stolije floriri e nje veshje femre me kostumin e bukur folklorik elbasanes,shkodran,korcar etj.....femrat qe sot vishen ne shqipzri me rroba si fantazma te zeza nuk po respektojn traditen tone,e shteti duhet ti detyroj ti heqin ndryshe ti gjobisin,demokracia egziston ne vende europiane dhe te tille duam te jemi,e n demokraci ka rregulla me te forta se ligje kuranike apo diktatura te ndryeshme.
   
  Hektor12 likes this.
 15. Wishmiss

  Wishmiss Valoris scriptorum

  Nuk jam e informuar nese ka nje ligj ne shqiperi qe ne institucionet publike nuk lejohen vajza apo gra te mbuluara me hixhad.
  Gjithsesi mendoj se ashu sikur askujt nuk ja ndalon apo detyron besimin por e respekton zgjedhjen e tij ashtu duhet te jet dhe anasjelltas ..Nese ka regulla duhet ti respektosh . Sot eshte perhapur shume ky fluksi i grave te mbuluara dhe me vjen keq vertetet kur refuzohen per shkak te veshjes por nese nuk ka nje ligj te vecant ne lidhje me ket lloj kategorie jo " shifemi ne gjyq " po asnje lloj tjeter institucioni nuk mer persiper pergjegjesira te pergjigjeve negative qe has kjo shtrese gati cdo dite .
   
  Hektor12 likes this.
 16. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  mes di une ska kufizim ne ligj pervec institucioneve me kerkesa te vecanta te uniformes
   
 17. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  [Edituar] Kujdes fjalorin
   
  Last edited by a moderator: 22 Jan 2014
  Hektor12 likes this.
 18. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  gjuha gjuha rendesi ka ketu
   
 19. hareid

  hareid Papirus rex

  Ju flisni shume ne emer te demokracise. Nga njera ane e merr shembullin e demokracise europiane, kurse nga ana tjeter kerkon gjobime, ndalime me ligj etj. Regullat qe ju deshironi t'i vendoni, kane me shume lidhje me sistemet diktatoriale se sa me sistemet demokratike. Ne shume vende europiane ku funksionon demokracia, veshjet as nuk ndalohen me ligj, as nuk gjobiten me lek. Aty respektohet e drejta e veshjes sipas deshires se personit. Dhe, sipas mendimit tem ashtu eshte edhe e drejte. Nese nje femer ka te drejte te hec rruges me mini fund ku edhe mbathjet e mbrendshme i duken, atehere perse duhet ndaluar femres tjeter qe me deshiren e vet e vendos ti mbuloje pjeset terheqese te trupit te saj??
  Personalisht jam kundra mbulesave ku nuk mund te shihet as edhe fytyra, mirepo sa i perket mbulesave ku fytyra mund te shihet, atehere e shoh te paarsyeshme ndaljen me ligj dhe gjobimin me lek. Nese keto gjera ndodhin, atehere jemi shume large demokracise.
   
  Al-Punk and Hektor12 like this.
 20. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  ehhh sa shume pse ka mor lal po.se provojme asnjehete ke.vetja.para sr te flasim per tr tjeret prandaj.ndodh kjo
   

Shpërndajeni këtë faqe