paragjykimi eshte femija i injorances

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Wise, 4 Dec 2010.

 1. Wise

  Wise Valoris scriptorum

  si mendoni????
   
 2. GENIU$

  GENIU$ Valoris scriptorum

  shume e drejte,sepse askush nuk eshte aq i denje per te paragjykuar aq me teper per te nderhyre ne jeten e nje personi tjeter...
   
 3. Megg

  Megg Carpe Diem

  E vertete LOL,,,,,
   
 4. Hank

  Hank Valoris scriptorum

  Shpenhauer ka thene dicka intersante mbi paragjykimin. Afersisht: Zbulimi i se vertetes nuk eshte ndaluar nga kendveshtrime te gabuara qe te drejtojne ne gabim, por nga dobesia e llogjikes per te paragjykuar gjerat.

  Paragjykimi eshte pjese e nevojshme e nderveprimeve njerezore, por quhet para-gjykim pikerisht per te lene nje hapesire ndermjet paragjykimit dhe gjykimit. Kjo hapesire eshte lene kastile per nje reflektim te dyte.
   
 5. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Shume e vertet kjo,mbasi ne i paragjykojme te tjeret,akoma pa i njohur mire dhe kjo na con ne konkluzione te pavertetuara.Gjithkushi paragjykon,por varet a kemi te drejte apo gabim ne lidhje me mendimet tona.
   

Shpërndajeni këtë faqe