Parku 1 miliard paund, Kina ndërton një mrekulli!

Diskutime tek 'Portali i AlbForumit' filluar nga SiL3nT, 28 Oct 2017.

 1. SiL3nT

  SiL3nT Super Moderator Anëtar i Shtabit

  Pamje të pabesueshme të një parku në Kinë me vlerë 1 miliardë paund, ende në ndërtim, janë shpërndarë së fundmi.

  Parku i jashtëzakonshëm është duke u ndërtuar në provincën Guizhou dhe faza e parë pritet të mbyllet në muajin dhjetor të këtij viti.

  Një statujë gjigante e “Transformer” me një peshë 750 tonë ka kushtuar plotë 11 milionë paund. Por kjo nuk është e vetmja.

  Sipas drejtuesve të projektit, pritet një dyndje turistësh menjëherë pas hapjes së parkut gjigant dhe tejet të veçantë.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  TinkerBell, hax0r, Artin and 2 others like this.
 2. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Kinezet jane popull KREATIV,dhe kane QEVERI.Disa llapim....jo po komuniste,jo po kapitaliste,jo po budiste,jo po marksiste,jo po revizioniste,jo po.....ju plasshin syte e kryeve.

  Porte d'entrée du parc national de la cascade de Shizhangdong dans la région Guizhou.
  5b624b50097b006532b5cfc0f1fc1387--parc-national-cascade.jpg
   
  Artin likes this.
 3. Artin

  Artin Papirus rex

  Eshte ndertuar e po ndertohet shume ne Kinë, por gazetat nuk merren me këto.
   
  Airbourne likes this.
 4. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Ne troje merren me.....se qfare ju shtrojne caubojsit, bythlepirave albaqener.Ne KINE...PUNOJNE.
   
 5. Artin

  Artin Papirus rex

  Sipas kokës që kanë, do t'u vihet dhe festja.
  A ka më keq se Shqipëria sot?
  Jemi më keq edhe se Siria, Iraku dhe Afganistani, qe jane ne lufte. Për azil dhe emigrim ua kalojmë edhe këtyre, për numër banorësh.
  Siria, Iraku dhe Afganistani te pakten kanë dhe territore te medha e burime natyrore.
  Ne jemi më keq se këto.
   
  Airbourne likes this.
 6. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Cina........ spettacolare festival del ghiaccio a Harbin.

  PECHINO-Un gelido regno di ghiaccio. Ad Harbin, nella provincia cinese del Heilongjiang confinante con la Siberia, si ripete la magia del Festival internazionale del ghiaccio e della neve che da trentaquattro anni ricrea esclusivamente con questi due materiali un sontuoso villaggio ghiacciato. Un'atmosfera incantata, esaltata ancora di più da giochi di luce e trasparenze.
  Il magico regno colorato vanta tre parchi a tema, interamente illuminati con luci al neon. Un paesaggio mozzafiato che durerà fino a quando le temperature primaverili lo permetteranno. Le porte dell'Harbin International Ice and Snow Sculpture Festival hanno aperto a Natale ma l'inaugurazione ufficiale è prevista come ogni anno il 5 gennaio.

  Si puo' lasciar incantare da queste meravigliose foto, scattate a -30 gradi.

  4bpl537e01f798zifg_800C450.jpg

  Le incredibili sculture, i palazzi e le colonne di questa città di ghiaccio sono state scalpellate a mano in appena un mese. Un lavoro incredibile, a cui hanno preso parte 10 mila persone fra artisti, architetti e manovali ma che presto si scioglierà, non prima di aver stupito dalle 10 alle 15 milioni di persone che ogni anno le fanno visita.

  Permbledhja eshte....nje muaj PUNE me DUAR(dhe jo me llape) ku NJEREZIT jane ...Artista,Arqitekta dhe punetore.Diku tjeter pine kafe,lexojne gazeta dhe ju qajne hallin te tjereve.

  Rrofte populli fjalepak KINEZ.


   
 7. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Ah, festivali i pervitshem kinez i akullit ne Harbin.
  Nje madheshti me vete, nje bote komplet tjeter dhe e pabesueshme.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  TinkerBell, Airbourne and Alivia like this.
 8. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Sbojne <kamunistat> kshu gjonash.....lol.

  ABSOLUTISHT mbi DREJTE.
   
  SiL3nT likes this.
 9. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Ne KINE jane..............BRILIANTE.

  juve qe VETEM nrifni......nje cope rrecke.
   
 10. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Ju lutemi vizitoreve mos te pine qigare, mos te bejne zhurma dhe perse...

  AproPO

  U KRYE.
   
 11. lojrafationline

  lojrafationline Primus registratum

  Meqenese eshte ne fushen e aktivitetit tim, gjithashtu Kina mban vendin e pare per kazinote me te medha ne bote.
   
  Last edited: 29 Oct 2018

Shpërndajeni këtë faqe