Partia Myslymane Shqiptare!

Diskutime tek 'Politika Shqiptare (ne te gjitha trojet shqiptare)' filluar nga regele, 18 Apr 2005.

 1. regele

  regele Forumium maestatis

  Partia Myslymane Shqiptare!

  Sot lexova se ne Shqiperi qenka krijuar Partia Myslymane Shqiptare e cila do te marre pjee ne zgjedhjet e ketij viti. Kjo parti drejtohet nga ish-myftiu i Lezhes, Artan Shaqiri, nje ish-student ne nje prej vendeve arabe.

  A ju duket normale ekzistenca e nje partie me ngjyra fetare ne spektrin politik shqiptar? A nuk po shembellen Shqiperia me shume me nje vend arab apo myslyman si Turqia, sesa me njej vend europian e te emancipuar?

  JU luem jepni mendimet tuaj personale pa ofendime dh e pa u marre me postimet e te tjereve.
   
 2. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  eshte mese normale

  rendesi ka qe te mos marre vota

  eshte nje mundesi qe i jepet shqipetareve te tregojne orientimin e tyre
   
 3. keraun

  keraun Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  ne radhe te pare duhet te kuptohemi!!une jam kunder çdo feje!!!!!qe ka te drejte te egzistoje nje parti myslimane ne shqiperi ja lejon kushtetuta,ne bote ka shume parti fetare si partite (demokristiane)....tani nuk kemi pse ta bejme ne apo ndo nje tjeter ;problem ;egzistencen e nje partie (demomyslymane :tipsy: )kush do e voton kush sdo nuk e voton,po ka dhe me keq ,ke njerez qe votojne akoma partine socialiste apo ate demokratike [​IMG]
   
 4. baboku

  baboku Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Mua nuk me duket problem ekzistimi i kesaj partie.......
  Por idea qe kane myftinjet e shkolluar ne vendet arabe te merren me politike me tmerron.

  Cili eshte programi i kesaj partie?
   
 5. Sirio00

  Sirio00 Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  fakti qe ne bote ka parti demokristiane nuk do te thote qe ato jane te lidhura me kristianizmin si nje fe e mirefillte. Identiteti fillestar i fjales demokristiane ka lidhje me filozofine perendimore dhe perben ne vetvete nje bashkim mes konservatoreve dhe liberaleve ne vitet 20 te shek 20, kunder rrymave te majta qe po ravijezoheshin gjithmone e me fort ne Evrope.
  Pra, nuk ka kurrfare kuptimi fetar.
  Ne rastin e partise muslimane nuk e kam idene e programit te saj dhe natyrisht qe nuk besoj se do te fitoje ndonje vote e qa me pak vend te kuvend, por mendoj se eshte e teper per nje vend laik si Shqiperia, e cila duhet te kete nje orinetim perendimor.
   
 6. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Feja myslimane ne Shqiperi eshte feja dominuese e si e tille eshte prezente ne te gjitha anet e vendit. Ne jemi me fat qe vet shqiptaret qofshin te krushtere, qofshin myslimane kurre nuk kane qen te terhequr nga integrizmi dhe ekstremizmi fetar e kjo eshte nje nga fenomenet qe ne mund te krenohemi ne syte e botes. Vendet arabe nepermjet "fondacioneve" te ndryshme kane futur nje rryme te re konservatore ne vendin tone e kjo jo vetem qe nuk na sherben por na demton!
  Persa i perket partise myslimane nuk e kuptoj se perse duhet te egzistoje pasi nuk di tu mohoen te drejtat myslimaneve shqiptar dhe e dyta feja nuk duhet te jete operacionale ne politike e nuk ka llogjike te pretendoje te marri pjese ne egzekutiv, pra duhet te ngelet ne kuadrin e besimit e spiritualizmit e jo ne ate te udheheqjes se vendit!
  Te gjithe e dime se çfare ka sjelle drejtimi i shtetit nga partite islamike, dhe mund te shohim gjendjen ku ndodhen vendet qe udhehiqen nga parti islamike, nese kemi deshire dhe ne te shnderrohemi si ato vende bujrum le te votojme partine myslimane.
   
 7. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Edhe une mendoj qe:perderisa edhe ne Evrope(ku popullsia eshte 100% e krishtere)ka Parti Demokristiane ne Shqiperi duhet te kete sesben,sepse te Krishteret jane ne minorance.
  Ndersa per nje Parti Muslimane nuk kam asgje kundra,por dyshoj ne patriotizmin e kesaj shtrese perderisa feja cilesohet dhe propagandohet si me e rendesishme se kombi!

  Megjithate orvatjet per krijimin e kesaj Partie jane te kahershme por nuk eshte lejuar.

  Po e lejojne tani??? <img src="/pf/images/graemlins/confused.gif" alt="" />
   
 8. SkenderbegaS

  SkenderbegaS Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  PO PJEDHEN SHQIPTART EDHE PARTI MYSLYMANE
  JO PER GJA POR DOT MYTEN MA SHUM SE JAN T'MYTUN
  N' <span style="font-weight: bold"> INJORANC </span> EDHE NJAT KASHAT BUK QE E HAN ( FAL EMIGRACIONIT N' EUROP ,JO N VENDET &quot;E PASUNA &quot; ISLAMIKE )....KA PER T'I MUNGU si n'koh t MIGJENIT ......
  PERSHNETJE.
   
 9. SkenderbegaS

  SkenderbegaS Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  CIAO KUSHO &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/smile.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; [​IMG]
   
 10. Albert Zylyftari

  Albert Zylyftari Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Parti myslimane ne shqiperi s'do tingellonte aq bukur ne veshet e perendimit, megjithate mund te jete nje alternative per zhdukjen e korrupsionit.
  Po te shofim Turqine -Partia islamiste po e fut ate ne evrope.
   
 11. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  hahahaa, pa dashur te ofendoj besimtaret mysliman pasi nuk duhet ber amalgame kreu i myslimaneve shqiptare u vra e lufta e brendeshme ne kryesine e myslimaneve po behet per prona e para. Mos kujtoni si i vem nje emer partise e njerezit qe e rrethojne jane me te vertete myslimane e perfaqesojne myslimanet e ndershem. Problemi ne Shqiperi eshte se politikan eshte bere &quot;zanat&quot; apo profesion e njerezit kerkojne pune si politikan sikur te kerkojne per mekanik apo inxhinier e ndryshe nga perendi (ku as diskutohet qe ka korupsion po ne forma te ndryshme nga ne) ne vendin tone nuk do shkolle te behesh politikan e te merresh me politike.
   
 12. zog

  zog Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  demokracia e tejmase sjell gjithnje luften.

  kur ka parti demokristiane, greke (te pakicave kombetare), pse mos te kete edhe muslimane, spektri behet i plote.

  nga te gjitha gjen ne shqiperi sot, perveç njerezve te zgjut.


  ps; ironmano, keq do e kesh aty ku jeton, shkruje te bluza &quot;shqiptar katalik&quot;, hahaha te te shohin me sy t'mair.

  pss, pranej lutej cana pardje (ai futbollisti PSG-se ne ndeshjen kundra lionit) n'fushe, qe muslimant t'marrin sa m'shum vota. &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;
   
 13. regele

  regele Forumium maestatis

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Ndryshimi midis partive demokristiane qe permenden ketu dhe Partise Myslymane eshte se asnje parti demokristiane nuk udhehiqet nga prifterinj, ish-prifterinj, njerez te lidhur ngushte me institucionet fetare, ndersa partia myslymane udhehiqet nga nje ish-student ne Arabi, qe ka studiar fene myslymane (kete shkolle ka) dhe nje perpara se te behej kryetar i kesaj partie ishte myfti ne xhamine e Lezhes. Besoj se ka ndryshim shume te madh midis tij dhe Nikolle Lesit....apo dhe partive qe ata udheheqin.

  Me ben pershtypje dhe nje menyre tjeter te menduari: e kemi nje te keqe, pse te mos bejme dhe te dyten???? E kemi nje parti demokristiane (qe s'eshte tamam ashtu) pse mos te bejme nje parti myslymane.
   
 14. regele

  regele Forumium maestatis

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/smile.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/smile.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;
  Ti o je shume naiv plako! Ose perpiqesh te na tregosh se je naiv, ose na trajton neve si naive &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/smile.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;

  Nuk eshte Partia Islamiste ajo qe po e fut Turqine ne Europe. Eshte i gjithe spektri politik turk... &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/smile.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;
   
 15. eusebio

  eusebio Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Na Kryqat nuk kena nevoj me e shkru as n'bluz e as kerkund q1 jena t'tille, se asht dasht me t'mjaftu me ndez TV ose radion kta dite... &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;

  Myslimant e Shqipnise pjellin ket t'ashtqujtunen Parti x me terhjek vemendjen e Evropes si ato hajvanat e Bosnje-Hercegovines para 11-vjetesh...kuptonje vete sesa vone jeni e sa mend keni... &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/blush.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;

  Pse ekziston &quot;Partia Demokristjane&quot; nuk don me than q1 duhet me ekzistu + &quot;Partia Fondamentaliste Myslimane&quot;; apo ka pushu lufta n'Shqipni e si e si ta ndjellim prep 1997... [​IMG]
   
 16. arun

  arun Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  nga GJergji Bitri

  Nje Zot e di c'po ndodh me Shqiperine e ca me shume me ata qe quhen
  shqiptare!
  Ketu nuk eshte fjala per formime apo jo partish me karakter fetar. Nuk
  eshte
  fjala as per fushaten elektorale (qe nuk eshte ndryshe nga ato te
  meparshmet, pasi edhe protagonistet jane po ata). Nuk eshte fjala as
  per
  Apokalipsin (Sigurimas ose jo). Nuk eshte fjala as per hapjen e
  shkollave
  greke (ironia: ne qytetine te pares shkolle shqipe, pavaresisht se ne
  Greqi
  nuk ka asnje shkolle shqipe). Nuk eshte fjala as per faturate kripura
  te
  energjise elektrike, apo ca me shume per mungesen e saj (megjithese
  Kryeministri, me rastin e fushates se re premtoi qe do ta zgjidhe
  problemin,
  tallja e rradhes). Nuk eshte fjala as per mungesen e ujit. Nuk eshte
  fjala
  as per mos-sherbimin e administrates publike, as per mos sherbimin e
  Ambasadave per ceshtje konsullore per te cilat i detyron ligji. Nuk
  eshte
  fjala as per vogelsira te tipit: dhuna ne stadiumet e futbollit. Nuk
  eshte
  fjala as per papunesine (sepse baret e kafenete jane plot)....

  Fjala eshte...e ketu me ngecin fjalet... Pra, fjala eshte te mungesa e
  respektit per gjene me te shtrenjte te njeriut: JETEN.
  Po, po. E para gje qe te bie ne sy ne Shqiperi, sidomos kur shkon per
  vizite
  pas disa kohesh qe jeton ne emigracion, eshte pikerisht kjo: MUNGESA E
  RESPEKTIT PER JETEN.
  Te vetmet gjera qe nuk kane aspak vlere ne Shqiperi jane: KOHA dhe
  JETA.

  Per mosevleresimin e KOHES, mjafton te shohesh baret e kafenete dhe
  bisedat
  boshe qe behen. E kjo eshte ceshtje serioze. Por sot s'po merrem me
  kete.

  Me skandalozja e tragjikja eshte mosvleresimi i JETES. JETA e njeriut
  ne
  Shqiperi ka vleren ZERO.
  Ketu s'e kam fjalen per vrasjet, me apo pa kanun.
  Ketu e kam fjalen per ata qe jane te detyruar nga ligji t'i sherbejne
  JETES,
  e te shpetojne JETE.
  E kam fjalen per ata qe punojne ne Sherbimin Shendetesor te Shqiperise.
  Per
  ata qe vetequhen Mjeke, Infermiere e ku di une tjeter, por qe ne baze
  te
  ligjit jane punesuar te shpetojne JETE njerezish.
  E dikush mund te dale ne mbrojtje te dikujt, qe mund te jete nje ne
  njemije,
  se nuk eshte keshtu. Se jo te gjithe mjeket jane te pandergjegjeshem,
  se ka
  mungesa aparaturash, se ka mungesa barnash, se keshtu e se ashtu...
  Jane te gjitha brockulla. Sistemi shendetesor ne Shqiperi eshte te
  thuash
  pak PERTOKE. E keqja me e madhe eshte te majisja e problemit. Te gjithe
  te
  vetequajturit Mjeke e Infermiere, jane thjeshte TREGETARE. E per fatin
  e keq
  te atyre qe jetojne ne Shqiperi (fjala eshte per popullin), keta jane
  TREGETARE TE PASKRUPULLT. Ku mall eshte pikerisht JETA E NJERIUT.

  Natyrisht, dikujt i intereson qe gjendja te jete e tille. Eshte pak te
  thuash SKANDALOZE qe nje i vetequajtur Mjek nuk shkon te shohe
  pacientin per
  te pakten 2 jave (jam vete deshmitar sepse ka qene ne kurriz te babait
  tim).
  Eshte pak te thuash SKANDALOZE qe nje e vetequajtur Infermiere nuk te
  ben
  injeksionin ne qofte se nuk e paguan. Eshte pak te thuash SKANDALOZE QE
  SPITALI &quot;NUK KA&quot; BARNA, POR TE TREGOJNE FARMACINE KU TE SHKOSH T'I
  MARRESH.
  KY NUK ESHTE SKANDAL. KY ESHTE TURPI I MADH I SHQIPTAREVE.

  Pazaret per operacionet jane &quot;normale&quot;. Parate qe paguhen per &quot;vizitat&quot;
  qe
  behen jane &quot;normale&quot;. Blerja e barnave te SPITALIT eshte &quot;normale&quot;.
  Prurja
  nga shtepia e carcafeve e batanijeve eshte &quot;normale&quot;. Dhe gjithshka
  ndodh ne
  SPITALIN SHTETEROR. GJITHSHKA ESHTE SHTETERORE, VECSE PARATE I MARRIN
  TE
  VETEQUAJTURIT mjeke e infermiere. Dhe sherbimi i ofruar eshte NEN ZERO.
  E
  KETA TE VETEQUAJTUR mjeke e infermiere, KANE EDHE GUXIMIN TE KERCENOJNE
  ME
  GREVA PER &quot;RRITJE PAGE&quot;!!!!

  Degradimi i strukturave spitalore eshte emergjence akute. Por kujt ia
  thua.
  Te gjithe ata qe drejtojne, nga strukturat e bazes e deri ne
  Kryeministri e
  dine fort mire gjendjen. Natyrisht te gjithe fshihen pas gishtit.
  Dikush ka
  edhe kurajon te ironizoje e tallet duke thene se nje operacion te
  &quot;thjeshte&quot;
  ne sy jashte shtetit (me vlere rreth 10-20mije$) shumica e shqiptareve
  mund
  ta perballojne.
  Dhe njerezit e shkrete rropaten. Perplasen sa andej-kendej. Nuk dine
  nga
  t'ia mbajne.
  Une nuk e di si vazhdojne t'i quajne spitale ato ngrehina. Ato cdo gje
  mund
  te jene, VEC SPITALE JO.
  Ato jane varrezat e te gjalleve. PO, PO: VARREZAT E TE GJALLEVE. ATY TE
  RRJEPIN PER SE GJALLI. KUR VDES (per fat te keq nuk ndodh rralle)
  SHPETON,
  ne nje fare menyre, sepse i shpeton RRJEPJES PER SE GJALLI.

  Aty nuk ekziston me BETIMI I HIPOKRATIT. ATY EKZISTON VETEM PARAJA. E
  KJO
  PARA' ESHTE ME E NDYRE SE E TRAFIKANTEVE TE TE GJITHA LLOJEVE. TALLJA
  ME
  JETEN ESHTE KRIMI ME I MADH QE PO BEHET SOT NE SHQIPERI.


  Nuk po shkruaj me teper. Thjesht doja te shkruaja dicka qe me ka
  ngacmuar
  prej kohesh. Faktet mund t'i servir po t'i kerkoj ndokush, por besoj
  fshati
  qe duket s'do kallauz. Pak a shume, gjithkush qe ka te aferm ne
  Shqiperi,
  duhet ta kete provuar ne kurriz.

  Nuk e shkruaj per polemike, por rrenqethem nga zelli qe ka shumica te
  tjerre
  e tjerre, ceshtje pa asnje vlere. Merremi me shume me te vdekurit (Zot
  na
  ndje per Papen, a thua ishte Apokalipsi ky?) se sa me te gjallet.

  Kjo nuk do te thote qe prekja e kesaj ceshtje ketu eshte zgjidhje e
  problemit. Une s'jam aq naiv.


  Gjergji Bitri
   
 17. keraun

  keraun Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  arun mua me pelqeu çfare ke postuar,e jam dakord me ty......por je jashte teme.!Regele mu duk sikur me ishe drejtuar mua me postimin tend ,prandaj po te pergjigjem..po ta lexoje me mire larte çfare kam shkruajtur,do kuptoje qe vetem me nje akte te maskarait(e kuptove per ke e kam &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/wink.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; )kam qene ,jam e do te jeme dakord,zhdukjen e çdo lloj feje nga shqiperia,une shkruajta qe nje parti te quhet myslymane e lejon kushtetuta(pastaj duhet pare çfare programi ka kjo parti)per mendimin tim nuk duhet lejuar,por nuk duhet lejuar as edhe ndo nje parti demokristiane...tani per tipin tjeter me siper qe thote se partite demokristiane nuk kane te bejne me fene, &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/confused.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; te vi te jetoj ne Itali e te degjoje,!!çfare thote kardinal RUINI,te njejten fjale e perserisin BUTIGLIONE,FOLLINI,etj etj....
   
 18. eusebio

  eusebio Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Shqiptart s'kan nevoje me ardh me jetu n'Itali e me ndig'ju se ça thote Kardinal RUINI, se e kan pase Kardinal Koliqin tan jeten n'Shkoder e nuk ja kan vu veshin... [​IMG]
   
 19. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Tani qe u hap kjo partia u hap. Qe nuk mendoj se eshte gje e mire,nuk mendoj. Sic e tha edhe dikush aty me lart, kleri musliman shqiptar eshte i percare dhe nuk me duket aspak dobiprurese nje parti e tille. Thjesht do shtoje percarjen dhe konfliktet. Dhe te mos harrojme qe kryetari i saj eshte nje ish-student qe i perket krahut radikal.
   
 20. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  http://www.albforumi.com/af/ultimatebb.php/ubb/get_topic/f/2/t/000637

  ja tha more ja tha, ja tha, po kujt ja tha &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;

  i want my money back, po te gjith borxhlinjt me fshihen &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;
   

Shpërndajeni këtë faqe