Partia Myslymane Shqiptare!

Diskutime tek 'Politika Shqiptare (ne te gjitha trojet shqiptare)' filluar nga regele, 18 Apr 2005.

 1. zog

  zog Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  regele, shkrimi im ishte me teper ironik. prandja i meshova shprehjes "nga te gjitha gjen ne shqiperi sot, perveç njerezve te zgjut."

  prandaj edhe "u krujta" me ironman shkodranin a pukjanin per tishortin.

  a e di ti relege, pse pikerisht NJE LEZHIANIT e jo nje kavajsit apo elbasanlliut a tironsit, i duket e aresyshme te hape nje parti te muslimaneve (shkruhet keshtu e jo me Y).

  ngaqe ai atje ne lezhe ndjehet nen presion, muslimanet e shqiperise (flas per besimtaret, te cilet mbeten pakice, e jo shqiptaret muslimane prej emrash baballaresh ose mbiemrash te tille, pra te bere nga statistikat, keta jane shumica laike e prandjaj edhe pse te shumte ne numer, 70 % e popullates, nuk llogariten.) e sidomos ne zonat VERIORE ndjehen nen presion.

  i pafund ky forumi yne, e megjithate nuk ka mundesi, te mos ti kape syri, ironmanet, skyroshat, oroshat, e manet e oshat e tjere, te cilet s'lejne rast pa shprehur krenare perkatesine e tyre fetare.
  deri dje, katundare e qytetas, pra shtetas ordinere e anonime, sot gumezhites e militante.


  imagjino ti kesh keta ne lagje, ne qytet, e ti ti perkasesh nje besimit tjeter, jo atij te tyre.

  e pra gjumi s'te merr e frika te kaplon. a kupton ?

  kjo te shtyn te organizohesh per tu fuqizuar. shumica ben forcen, thote shprehja.

  e ai djali prej lezhe, kerkon forcen per t'iu pergjigj forces qe ushtrohet ndaj tij prej te tjereve.

  kur do te vije ajo dite qe ne shqiptaret ti trajtojme problemet me URTESI, te para nga larg, me indiferentizem e individualizem. he ? kur ?

  ps; personat e permendur jane perdorur vetem per ilustrimin e idese, pra si personazhe. personalisht perkatesia e tyre fetare ose bindja e tyre politike me eshte krejt indiferente.
   
 2. SkenderbegaS

  SkenderbegaS Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  I ke ra n 'te ,un jetoj n STAMOLL E JAM KATOLIK e m 'majn si mshnetken n' tul , <img src="/pf/images/graemlins/cool.gif" alt="" />
  A DON MEMA PO KRYQIN E ARIT SA T' MADH E KAM [​IMG]
   
 3. eusebio

  eusebio Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Zog, mos na ban si zog kYrvet (n'kuptimin e mir t'fjales eee.... <img src="/pf/images/graemlins/laugh.gif" alt="" /> [​IMG] ) por n'Shkoder shkruhet e lexohet e perdoret mYsliman.

  mundoju mos mi pergjithsu antart e Forumit se s'jena n'kohe t'komunizmit mu marr me koperativa bujqsore :rockband:
   
 4. munella

  munella Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Per mua eshte jo normale sepse ne vend qe te shkojme drejt perendimit shkojme drejt lindjes.Ne kushtet aktuale te vendit tone,me nje histori te lashte kristiane(te mos harrojme se feja muslimane ka ardhur me pushtimin turk)do te vendose populli me voten e tij orientimin e vet.
   
 5. SkenderbegaS

  SkenderbegaS Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  CIAO SHIRO , QA KJE ME NJAT JUVE EJ .....haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa <img src="/pf/images/graemlins/wink.gif" alt="" />
  mos ma trem zogjin se i kam vu trapel..... [​IMG] [​IMG] [​IMG]
  -------------
  MUNELL [​IMG]
   
 6. KOSOVARI_2005

  KOSOVARI_2005 Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Evrope(ku popullsia eshte 100% e krishtere)
  Tung OROSH un jam pak i rri ne ket forum. Po ka mu kon ktu shpesh pra kemi mu kon shok t'mir. <img src="/pf/images/graemlins/wink.gif" alt="" />
  Pra evropa nuk asht 100% krishtere ok 2 Million musliman (Britani) 6 million France 9 Million Gjermani etj. Pra pak ma kadal.
  Ai myfti qe e ka kry shkollen shtet Arabe nuk dmth qe do ta bjen at sistem shqipri (ishallah jo) Sisitemi ne shtet Arabe asht katastrof. Pra morelet e n'islamit politik asht mir se na gjon larg nga korrupcioni dhe msimet jan teper te drejta qe nuk ka argumente kuder.. E mos u tut se Sheriati i talibanit nuk ka me ardh shqipni . Po mir asht me pas ksi partie te till.Krishter apo musliman apo tjeter qfardo ne to. vetem te punon per popullin dash n'evrop e n'dash jasht. Perparimi asht kryesore. Shikoni Svicren nuk asht n'evrop po asht shtet teper i fort ekonomikisht. Korupsioni asht sendi ma i keq qe i kemi te liderit tan ndoshta feja i largon nga korupcioni. Pra bonu pozitiv ne ket qeshtje
   
 7. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Kosovari, mireserdhe ne forum po nuk paske shku ndonjehere ne Shqiperi me duket! Gjithe shoqatat "bamirese" qe na erdhen nga vendet arabe ne Shqiperi erdhen ose per te pastruar parate e terroristeve, ose per te rekrutuar jetime e ti kthejne ne integriste, i çuam çunat tane me studju ne Siri, Yemen..dhe na u kthyen te vesh me fustan me mjekra e me çallma!! Pra nje pjese e madhe e atyre qe studjuan ne vendet arabe mesuan fene ekstremiste e jo ate te moderuar e ne se kemi tradite mjekren si te Ben Ladenit se jemi shqiptare e jo arabe.
  Evropa na tregoi hapur duke na larguar kur Berisha na beri pjestar te lidhjes arabe ne nje kohe qe ne jemi evropian e jo arab keshtu qe dihet qarte se sa do na perkrahin po te arrijme me partine muslimane ne qeveri <img src="/pf/images/graemlins/laugh.gif" alt="" />
  Nuk kam gje kundra muslimanizmit dhe besimtareve te vertete e te ndershem po jam kundra atyre qe perdorin fene per te manipuluar masat e nje imam i vertete nuk ka nevoje te behet president per te luftuar korrupsionin pasi nese ben pune n e tij si duhet ne xhami besimtaret do te sensibilizohen si duhet kundra fenomeneve negative qe po kalon shoqeria jone. Pra sejcili ne vendin e vet, Imamet ne xhamia e skane pune ne kuvend se me ligj Evropa po behet gati nje shekull qe ka ndare Fene nga shteti.
   
 8. Albert Zylyftari

  Albert Zylyftari Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Te gjithe te hujt MILKO vijne ne shqiperi per qellimet e veta, e jo per te meren e shqiptatreve (qofshin ata myslimane, qofshin ortodokse apo te ndonje feje tjeter).
  Po te tolerohen gjera te tilla ne shqiperi ne do behemi si puna e greqise ose serbise ku kisha ortodokse drejton akoma shtetin.
  Fajin e ka Sala qe se futi shqiperine ne lidhjen e ortodokseve.
   
 9. korn83

  korn83 Forumium praecox

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Berisha nuk na futi ne lidhjen arabe,dihet mire qe na futi ne lidhjen e vendeve myslymane...e ne kete nuk shoh asgje te keqe po te kemi parasysh qe 70% e shqiptareve te Shqiperise jane myslymane(se pastaj jemi laike kjo eshte tjeter gje)!aspiratat e republikes jane futja ne bashkimin europian,por kjo nuk do te thote izolim,siç mendoni ju,brenda bashkimit europian!!!duhet te jesh me te vertete i ngushte per te menduar qe Shqiperia duhet te kete raporte vetem perendimim...me kete mentalitet kthehemi perseri 50 vjet prapa!duhet kuptuar njehere e mire qe Shqiperia duhet te filloje te beje politike largpamese e te krijoje ekuilibra...fakti qe jemi komb shumefetar ne nje fare menyre edhe na privilegjon ne krahasim me vendet perreth!vetem keshtu nis te formohet shteti qe pretendon te kete njefare zeri...

  per te pergenjeshtruar ata qe lidhin berishen me islamiket mjafton te kujtosh faktin qe ka banka arabe,investues arabe,celula terroristesh etj etj kudo ne europe...ne vende ku Berisha nuk ka qene ndonjehere president <img src="/pf/images/graemlins/laugh.gif" alt="" /> si gjermania,franca,italia,spanja...
  dhe vendet ku pastrohen paret jane zvicra,montekarlo,andorra,qipro etj jo Shqiperia
   
 10. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Ne asnje vend nuk bej aluzion qe Berisha eka pas lidhje apo ka pas per qellim te lidhe Shqiperine me terrorizmin apo islamiket ekstremiste! Ajo qe shkruaj me lart eshte nje kritike per mungesen e pragmatizmit ne politiken e Berishes ne ate kohe.
  Kur ke aspirata europiane nuk mund te futesh vendin ne nje organizate si Liga arabe pasi vende te tilla ku shquhen per mungese totale te demokracise nuk kane te njetat aspirata me perendimin ku ne pretendojme e deshirojme te integrohemi.
  Eshte e vertete qe vendet perendimore nuk kane sisteme perfekte e mund te kritikojme shume gjera, por nje gje eshte e sigurte qe sistemet perendimore jane shume me demokratike se sa ato te vendeve arabe me te cilat ne vendosem mardhenie aq te ngushta te cilat dhane nje msazh teper negativ ne perendim.
  Sa per perqindjen e shqiptareve qe jane myslimane ka nje teme qe eshte trajtuar ne kete forum e te riftoj ta lexosh e do bindesh qe 70% jane fantazi e vertete e ska lidhje me realitetin shqiptar ku 50% e popullsise jane nen 25 vjeç e rrjedhimisht pjesa me e madhe te pa fe. Pra ngelet 50% e popullsise te cilet per me shume se 30 vjet u shkeputen totalisht nga feja e rrjedhimisht nje pjese e madhe u konvertuan ne te pa fe gjithashtu.
  Ashtu si nje pjese e madhe e shqiptareve denojme nderhyrjen e kishes ortodokse ne politiken greke te njeten llogjike duhet te perdorim per te denuar dhe nderhyrjen e klerit musliman ne politiken shqiptare. Imamet ne xhamia e skane pune ne kuvend apo ne parlament.
   
 11. korn83

  korn83 Forumium praecox

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  nuk ve ne dyshim faktin qe perendimi eshte me demokratik se lindja,por desha vetem te te kujtoj qe raportet tona me lindjen,nuk mund te kushtezohen nga fakti qe shumica e ketyre vendeve jane shtete totalitare!jo çdo shtet antidemokratik eshte nen embargo!
  do te kishe te drejte sikur Berisha te ishte pergjegjes per mos respektim te sanksioneve te ndonje shteti,por siç e di fare mire ka pak vende qe i vuajne ato!per momentin nuk ekziston akoma nje politike e jashtme e bashkuar e BE-se qe te pretendoje kete apo ate drejtim diplomatik,prandaj problemi qe ngre ti nuk qendron!kete e deshmon bashkepunimi ne disa fusha i italise me libine dhe jugosllavine nen sanksione,bashkepunimi i forte jo vetem ushtarak i frances me irakun e sadamit etj etj.sa per problemin e fese thashe vetem qe zyrtarisht rreth 70% jane myslymane,se pjesa me e madhe pastaj jane laike eshte komplet tjeter gje...per fat te keq feja nuk eshte diçka shpirterore siç duhet te jete,por diçka e institucionalizuar e prandaj megjithe laicitetin shqiptar(nje virtyt i çmuar per mendimin tim,sidomos kur e ve ne krahasim me fondamentalizmin e vendeve fqinje)raportet jane dhe mbeten po ato!

  te keshilloj te informohesh me mire per ligen arabe,pasi ne te bejne pjese vetem rreth 20 vende gjuha zyrtare e te cileve eshte arabishtja...tek ne eshte shqipja!
  tjeter gje eshte lidhja myslymane,eshte shume me e pergjithshme dhe nuk kerkon detyrime te cilat mund te ftohin raportet e perendimit me ne ose te ngadalsojne procesin e hyrjes ne BE.
   
 12. korn83

  korn83 Forumium praecox

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  edhe ne bashkimin europian perpiqen te vene ne kushtetute themelet kristiane te europes,por askush nuk ve ne dyshim laicitetin e saj,megjithese pranohen vendet fondamentaliste si greqia.e njejta gje ndodh edhe me lidhjen islamike...vendet fondamentaliste mund te jene plot!por per ne kjo nuk perben asnje rrezik,pasi lidhja nuk implikon prishje te laicitetit...por vetem nje shkalle paksa me te larte bashkepunimi se ajo ekzistuese qe mund te jete zero.pra nuk eshte as bashkepunim i vertete,i mirefillte!
  eshte paradoksale qe pikerisht ju i jepni kaq shume rendesi kesaj lidhjeje...pasi ne te vertete ajo ka vetem karakter simbolik,sherben vetem per t'i hapur Shqiperise dyer,ne te gjitha fushat edhe ne lindje.

  p.s. ai krahasimi yt i imamit ne parlament eshte shume pa vend.
   
 13. munella

  munella Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Faleminderit per imitimin,por me thane te drejten as un nuk e kuptoj ca do me thane ajo fjali.
   
 14. korn83

  korn83 Forumium praecox

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  nese ekzistojne parti kristiane nuk kuptoj perse duhet te trembemi prej nje partie myslimane?voten e jep populli...dhe populli nuk eshte budalla.
  nuk ka kuptim arsyetimi viktimistik:jemi minorance e prandaj kemi te drejte per partine tone?!?!keshtu perçani Shqiperine!minoranca eshte e tille kur ka mungese te drejtash!a mund te me shpjegojne kristianet se ku qendron shtypja ne Shqiperi per te legjitimuar ekzistencen e partive fetare???kush ju ka ndaluar diçka prej faktit qe jeni kristiane???shqiptaret i kane rrespektuar gjithmone kristianet pikerisht prej faktit qe kemi qene te tille te gjithe ne te kaluaren e lavdishme!
  prandaj them me force qe eshte teper i rrezikshem pretendimi i partise atje ku nuk ka nevoje...kur nuk ekziston shtypja,hyrja ne politike justifikohet atehere vetem deshiren per pushtet!!!
  ç'pretendoni valle?
  po shpjegohem me mire:
  ju kujtoj-duke banalizuar-qe konservatoret dhe progresistet gjejne legjitimitetin per te krijuar partite e tyre tek konflikti,dikur ne te kaluaren jo shume te larget,edhe i dhunshem midis ketyre dy shtresave(shtresat borgjeze e ato punetore)!keto dy fronte pra ekzistojne akoma per t'u <span style="font-weight: bold">mbrojtur</span> nga nje <span style="font-weight: bold">konflikt</span> qe ekziston edhe tani...konflikti social!
  mund te me shpjegoje pra dikush nevojen e partise kristiane?ka ndonje konflikt prej te cilit duhet nje mbrojtje?nese nuk ka nje te tille atehere arsyeja e vetme qe une shoh ne krijimin e nje partie te panevojshme eshte deshira per dominimin politik te shtresave te tjera!
  per çdo aksion ka gjithmone nje reaksion si pergjigje prandaj shoh te natyrshme,ne kete pike, ekzistencen edhe te partise myslymane megjithese jam totalisht kunder!keshtu nisin pretendimet politike te bektashijve,te ortodokseve etj!
  problemi pra eshte i vjeter!nderkaq qe partia myslimane eshte krijuar vone.

  katolikeve te forumit sidomos dy kushove per te cilet,sinqerisht,kam shume simpati,i them qe te jene paksa me te moderuar,pasi shpesh ka ndodhur qe ata qe e ndiejne veten viktima kane qene me te rrezikshmit e me fondamentalistet...e nuk ka fondamentalizem te mire apo te keq!
  pra theksoj qe ne nje shtet si ky i yni,me nje komb si ky i yni,feja duhet te qendroje jashte!duhet te ndalohet veprimtaria e çdolloj partie qe te kete sadopak karakter fetar...kete mendoj une si shqiptar...por kur ekzistojne pa problem parti si ajo demokristiane(termi kristian mund te konsiderohet,legjitimisht edhe prej laikeve e ateisteve,ofensiv...edhe une nuk e shoh me sy te mire partine demokristiane,megjithese per vete jam shume laik)mendoj qe eshte natyrale te presesh edhe parti te tjera...keni dhene shembullin e keq si te thuash,pra nuk jam dakort kur pastaj ankoheni per pasojat.ndryshe duket sikur doni te jeni te privilegjuarit.
   
 15. korn83

  korn83 Forumium praecox

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  edhe vangjel toçi (dule) e di qe pa ndonje konflikt nuk mund te krijoje parti!!!dhe pa parti nuk mund te dominoje ne parlament!dhe pa parlament nuk mund te dominoje ne Shqiperi!
  dhe prandaj nen alibine e &quot;konfliktit&quot; per te &quot;drejtat&quot; e &quot;minoritareve&quot;-fantazmave do te shtoja-fshihet vetem etja e tij personale per pushtet,ose tentativa sekrete e nje shteti te huaj athinez per te dominuar skenen politike shqiptare...them kete pasi ai e di me mire se ne qe ne Shqiperi ka minoritare po aq sa ka kongoleze
   
 16. keraun

  keraun Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  [​IMG] [​IMG] me llaf nuk shtoj.....
   
 17. korn83

  korn83 Forumium praecox

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; [​IMG]
   
 18. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Vangjel Toçin e perkrahin vetem minoritaret dhe per mendimin tim kjo eshte nje kosto qe paguajme nga politika idiote e Berishes i cili shpalli gjithe minoritaret si spiunet e grekut!! Denim kolektiv ka vetem ne sisteme totalitare e Berisha perdori te njeten formule e kjo beri qe ekstremistet te fuqizohen e te kene argumenta te forta per te egzistuar.
  Partia muslimane po krijohet nga kleri islamik ne Shqiperi dhe e riperseris qe imamet te rrine ne xhamia se nuk kane pune ne parlament. Ne asnje vend evropian nuk ka fetare ne parlament e lexoni mire konstitucionin e ri evropian pasi eshte teper i qarte ne kete pike dhe e ndalon kategorikisht hyrjen e organizmave fetare ne institucionet shteterore.
   
 19. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  e ndalon kategorikisht hyrjen e orgazmave fetare ne institucionet shteterore.

  [​IMG]
   
 20. korn83

  korn83 Forumium praecox

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  jam dakort per ate qe thua mbi imamin qe nuk ka vend ne parlament,por nuk jam dakort kur demonizon Berishen...ne postimin tend dukej sikur lidhje faktin e krijimit te partise myslimane me Berishen...ndofta te kam keqkuptuar!
  gjithashtu te kujtoj qe minoritare nuk ka...pasi keto pak kurva te ardhura para nje shekulli e gjysem ne Shqiperi si arbereshet ne itali e qe pretendojne te kene ze ne politike pjesen me te madhe te vitit e kalojne ne greqi!kjo eshte &quot;dashuria&quot; e madhe qe kane per vendlindjen?tani nuk dine me as shqip...me thuaj pak si mund t'i kesh bese e ti japesh te drejta kur nuk kane treguar akoma deshire per te qene qytetare te Shqiperise!bota e qyteteruar kombesine ta jep pas vitesh rezidence,kurse keta na pretendokan edhe veteqeverisje duke jetuar ne korfuz,athine a gjetke!duke pare faktet eshte llogjike pra per kedo,te mendosh qe jane me siguri spiune...pra nuk me duket ekstremizem i Berishes...edhe perse e kane treguar faktet e 97-es se sa aktivitet te forte antikombetar kane drejtuar keta &quot;minoritare&quot;!eshte tjeter gje protesta legjitime e shqiptareve te mirefillte e tjeter gje pushtimi i bazave ushtarake e perdhosja e shtetit dhe e simboleve kombetare,qe nuk kane aspak lidhje me politiken e Berishes,nga &quot;minoritaret&quot;!arbereshet ne itali jane qytetare model,ne maqedoni shqiptaret bene luften per me shume te drejta por nuk perdhosi njeri simbolet e shtetit maqedonas,ne kosove kemi te bejme me nje gjenocid e prandaj pergjigjia shqiptare ishte legjitime,nuk kuptoj pra perse keta &quot;minoritare&quot; duhet te reagonin ne ate menyre ne 97-en!dihet qe Shqiperia eshte plot me spiune...rezultatet i sheh ne shtetin e sotem shqiptar!eshte fakt i njohur pra e jo paranoje e Berishes!
  sa per kushtetuten europiane ta kujtova pikerisht per te theksuar faktin qe megjithe laicitetin nuk i ndalohet hyrja vendeve fondamentaliste si greqia...kjo ishte vetem pergjigje per ate qe mendon rreth &quot;influencave te keqija&quot; qe mund te kete hyrja ne lidhjen myslimane!nuk na imponon e nuk implikon azgje perveç nje rritjeje te kontakteve edhe me lindjen gje qe i ben mire prestigjit te politikes se jashtme shqiptare.
   

Shpërndajeni këtë faqe