Partia Myslymane Shqiptare!

Diskutime tek 'Politika Shqiptare (ne te gjitha trojet shqiptare)' filluar nga regele, 18 Apr 2005.

 1. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Ti thu keshtu se pervehte je jashte <img src="/pf/images/graemlins/laugh.gif" alt="" />
   
 2. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  zog une shkruaj per ata qe kuptojne, ketu ne kete forum shkruaj te jap nje mendim apo ta shkembej me ata persona qe mendoj se mund te shkembej e nuk jam qe te zbraz timen e te mbush tenden. Nese ti nuk kupton gje nga ato qe shkruaj me vjen keq per ty po nuk te ndihmoj dot, e nuk kam ndermend te zbres te niveli yt qe te me kuptosh <img src="/pf/images/graemlins/wink.gif" alt="" />
   
 3. zog

  zog Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  pa zbrit ke niveli im, thelbi asaj qe shkrove me lart ishte:

  njeriu duhet me mire te jete pa fe, sepse feja eshte opium per te.

  keshtu ? apo s'kam kuptuar sakte ?


  dmth: neqofte se ne arrijme e formojme nje njeri te tille, PA FE, kjo do ti zgjidhe problemet e vendit ?
   
 4. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  zog ti lexon me paragjykim e zorr se kupton dot ne keto kushte ato qe duan te shprehin te tjeret! Megjithate kjo eshte e frejta jote keshtu qe nuk gjykoj njeri per kete. Feja thashe ne teori predikon gjera te mira, kur praktikohet nga njeriu ka abuzime te medha e ndaj e krahasova me komunizmin. Nuk bera ndonje aluzion qe nuk duhet besuar ne zot po te njerzit qe predikojne se jane te derguarit e zotit mbi toke <img src="/pf/images/graemlins/wink.gif" alt="" /> e qarte kesaj rradhe? [​IMG]
   
 5. zog

  zog Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  po drejte, dhe dmth ti mendon se kjo qe the ka me shume lidhje me kete temen sesa ajo qe thone shqiptaret e tjere.

  keshtu ?
   
 6. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Kete e gjen te pjesa e dyte e shkrimit tim me lart.
   
 7. GONI

  GONI Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  shprehje komuniste kjo
  fene nuk e kupton kurr ai qe nuk e deshiron.

  Per sa i perket temes:
  Partia myslimane eshte nje gabim per shqiptaret, shqiperine per arsye se rrit racizmin dhe diferencimet shoqerore aq me teper qe jemi nje shtet brenda europes i vetem me shumice myslimane cka ndikon ne maredheniet me jashte.
   
 8. LUANESHA

  LUANESHA Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  [​IMG] [​IMG]
  Nuk kan ku me shku ne tjeter vend mo RAMBO
  Ki pak meshire <img src="/pf/images/graemlins/laugh.gif" alt="" />
  <span style="font-style: italic">JET</span> [​IMG]
   
 9. Sulo_Kapedani

  Sulo_Kapedani Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  O Rambo kokekashta!
  Ka qene nje here nje peralle ne TVSH Kacamistri dhe kokekashta e ty je tamam si kokekashta se ske bereqet vetem kashte je .
  Si guxon nje debil si puna jote te fyeje nje besim fetar me 80 % te popullates ne Shqiperi e ? Edhe sikur te ishin 8 % nje gje e tille nuk duhet te thuhet sepse ne kemi mbajete cifutet ne luften e dyte botrore e tani na del nje mi si puna jot ee bertet ne forum &quot; jashte muslimanet&quot;
  Po pse more analfabet duhet te ikin muslimanet e ?
  Pse u krijua nje parti politike e ?
  Po PDK ( partia Demo-Kristiane) qe egziston qe 10 vjet? ? !! Asnje musliman nuk tha qe te perjashtohen katoliket apo te mos egzistoje partia e tyre . Cfare do te thote kjo e? E shikon se ku je ? se cfare te keqe i ben komunitetit tend ? Me shume dem i ben fese tende se muslimaneve se ne spyesim per injoranta sepse &quot; ne i hidherohemi njeriut aq sa ai di&quot; e ne rastin konkret ty te shumezojme me ZERO sepse nuk perfaqson asgje.

  Sa i perket partise nuk jam kondra asnje partie edhe nuk kam pse te jem kondra kesaj te fundit.
  Vetem ta kini parasysh qe Feja eshte shume ndryshe nga Partia.
  Islamin nuk mund ta perfaqson asnjehere nje Parti.
  Nese ata djema kane me verte synime te drejta do i ndjek populli dhe intelegjenca.

  Ajde shendet te gjithve kurse ti i ashtuquajturi &quot;rambo&quot; mos u ban trim ne forum ok ? Se sa per cuba ka pa shume Shqynia e historie e tani jane atje ku e kane vendin &quot; ne koshin e plehrave&quot; .
  Po te jesh trim me verte mund te kesh shume raste per ta vertetuar atje ku duhet mire?
   
 10. korn83

  korn83 Forumium praecox

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!
   
 11. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  MOs e merrni kaq seriozisht mer pleqer,une e di qe ai e ka pas per shaka.
  Te them te drejten krijimi i nje Partie Muslimane shqiptare mua nuk me nervozon aspak.Nqs populli shqiptar eshte i prire nga Lindja,atehere kjo do realizohet sepse eshte populli ai qe vendos!!
  Sic e dime Partia Demokristiane Shqiptare nuk ndikohet aspak(zero %) nga Vatikani,apo nga dogmat fetare kristiane.
  Nqs Partia Muslimane do jete nje Parti civile dhe aspak e ndikuar nga organizata apo vende armike te Perendimit apo Amerikes,atehere nuk ka asnje problem!Perndryshe na mori lumi!
   
 12. zog

  zog Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  ndersa une mendoj qe ai shperthimi i celularit te hoxhes fierak, duke bere prova te &quot;bombes atomike te xhepit&quot;, ka lidhje pikerisht me krijimin e kesaj partise se re te muslimaneve.


  duke u nis nga kjo na rezulton, qe ai lezhiani a çfare eshte, qe i ka shku ndermend te organizoje nje parti te tille, kur ka dhjetra parti te ngjajshme e ku spektri politik eshte i STERMBUSHUR me parti te cilat s'perfaqesojne asgje me shume interesave te ngjushta te krijuesve ANONIME te tyre, eshte nje bazhibozuk, nje me shume nga ata te shumtet qe popullojne vendin tone te vogel e te lashte.

  kjo krijese, duhet ta kuptoje sa s'eshte vone e te heqe dore nga kjo parti fantomatike, ideja e saj, deri sa situata te mos polarizohet e mbingarkohet me tensione, edhe pa te cilat, jeta e shqiptarit s'eshte aspak lakmuese.

  ndryshe kam frike se vendi pashmangshmerisht do te shkoje drejt dhunes anarkike ose asaj politike.
   
 13. S6T6N6

  S6T6N6 Forumium maestatis

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  mendoj se krijimi i nje partie muslimane rendon jashtezakonisht shume poziten tone perballe europes dhe shteteve te bashkuara. shpresoj me gjithe zemer qe kjo parti te mos perfaqesohet ne kuvendin tone laik duke marre mosaprovimin e shqiptareve. Tendenca per ti dhene politikes ngjyra fetare ka dhene gjithmone rezultat negativ ne vendet qe e kane provuar nje eksperience te tille. Per me teper shqiperia eshte nje vend qe ka me shume se sa nje fe dhe forcimi i pozites se nje partie qe mbeshtet nje kategori te caktuar njerezish rendon indirekt pjesen tjeter.
  duke e perfunduar mendoj se bllokimi nga gjykata i kesaj partie do te ishte gjeja me e mire qe mund te ndodhte per hir te tolerances fetare qe kane shqiptaret.

  PS. i kujtoj zoterise qe shprehet se ne shqiperi jane 80% muslimane se eshte shume i gabuar dhe se shifrat jane dezinformuese dhe i perkasin periudhes se tanzimatit. Ne shqiperi sot jane besimtare nje pjese prej 10% e popullates nderkohe qe pjesa derrmuese e njerezve jane ateiste. Ne 10%-shin vetem gjysma pohojne &quot;dashurine&quot; ndaj islamit ndersa pjesa tjeter jane katolike+orthodokse+muslimane (keta te fundit te konvertuar ne protestante apo deshmitare te jehovait).
   
 14. blendiys

  blendiys Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Une mendoj qe ajo,vertete duhet te na &quot;tremebe&quot;,qendron diku larg dhe nuk ka lidhje me kete parti.
  Une jam mysliman por kurre nuk do ta hidhja voten time per nje parti te tille.

  IRA dhe ETA kane lider dhe perfaqesues,dhe perseri keta lidere nuk ndiqen penalisht kur marrin persiper vendosjen e nje bombe ne nje poste policie apo sindikate.

  Dhe holebi-te kane organizatat e tyre,partite e tyre,kane nje status te caktuar,dhe askush nuk i perndjek.


  Timothy McVeigh ishte kristian,dhe askush nuk akuzoi Vatikanin ne lidhje me tragjedine e Oklahomes.

  Mendoni se sa firma dhe kompani kane hyre ne Shqiperi vitet e fundit (qofshin keto arabe,sllavo Serbe apo Greke) te cilat akoma nuk kane bere asnje investim te vetem pervec sponsorizimit te ndonje evenimenti (kostoja dy pare).
  Dhe me e bukura eshte se ne spote televizive keto firma fantazem vleresohen si super inventuese kur akoma nuk kane nje kioske sherbimesh ne nje cep te rruges &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/wink.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;
  Perderisa keto kompani,organizata,parti apo institucione paguajne disa dollare nen dore ,askujt nuk ka per ti shkuar ne mendje se me c'aktivitet merren keto,c'interesa kane dhe ku investojne.
   
 15. Rambo

  Rambo Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  atij qe foli perpara per 80% poe pyes:
  ku egjetem ne shqiptaret myslimanizmin??? na e futi turku me dhune mor kokeshkrete.....ju ishit ata qe nderruan fene e te pareve.
  Une jam kunder cdo feje qe kthehet ne Radikalizem.
  Meqe ti po me tregon trimerine ik pyet ndonje si Oroshi qe me njef nga afer dhe te them se kur une isha trim, shume ketu ne AF perfshi dhe ata katnaret nga fieri qe bejne bomba me celulare i binin maces me luge!!!!
  Po nga e gjetem radikalizmein ne fe ne shqiptaret qe fene e kthyem ne palestra gjimnastike e hangare kooperative......ku ishhit ju trimat myslimane me e mbrojt fene kur ju a boni enver hoxha xhamijat stalla lopesh????
  tashti na keni kthy syte nga Arabia e na jeni ba ma mysliman se myslimant??????
  Une jam Ortodoks e besoj ke zoiti por nuk kam shku nojhere ne kishe se besimin tinm ke zoti nuk e shpreh duke shku ne kishe e xhami por duke bere cdo dite dicka te mire!
   
 16. bob

  bob Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  PMSH?????????????


  e vetmja gje qe kjo qeveri e qelbur nuk duhej ne asnje menyre ta lejonte.
  nuk kam asgje kunder fese myslimane,ne menyren me absolute,por kjo vetem do shtemberoje apo do prish imazhin e nje myslimani te vertete.
  mund te bihej dakord qe te arrihej krijesa e nje bashkimi ne forme organizate,po qe myslimanet te arrijne te kene edhe deputetet e tyre ne parlament kjo me te vertete qe eshte jashtzakonisht e tepruar.kjo tregon qe ne kete fe prirjet per pushtet jane off limit.
  dicka e tille u tregua edhe ne samitin e tyre te fundit.
  fatkeqesisht ne vendin tone po shtohet nje force tjeter regresiste,jo europiane,larg aspiratave drejt te cilave, te pakten ne qe jetojme jashte SHQIPERISE po enderrojme [​IMG]
  populli yne ka nevoje te kete nje perfaqesi reale larg cdo arsye te tille,e cila do shrytezohet me se mire nga rrjeti integralist ekstremist ialmik.
  ata qe kane mbaruar nje shkolle arabe apo islamike apo cfaredolloji,ne kete profil,duhet te integrohen ne keto vende jashte SHQIPERISE e jo ne SHQIPERI!!!!!!!!!!!!!!

  PMSH, <span style="font-weight: bold">JO FALEMINDERIT!!!!!!!!!!!!!!!!!</span>
   
 17. korn83

  korn83 Forumium praecox

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Orosh,te jesh i sigurte qe populli shqiptar nuk eshte i prire drejt lindjes...dhe te jesh i sigurte qe une mbroj partine myslimane vetem per te krijuar ekuiliber ne parlament(jo se dua fene brenda parlamentit)...pasi kam pershtypjen se Lesi merret vetem me interesat e ngushta te te krishtereve katolike(nuk jam kundra,por ama duhet atehere te tutelojme ne parlament edhe te drejtat fetare te grupeve te tjera...thjeshte per te qene te barabarte e te drejte...pasi per te drejtat politike,sociale,ekonomike etj te shqiptareve,veriore a jugore qofshin ata,kemi partite e mirefillta politike...nuk kuptoj pra persene e krijimit te partise demokristiane...ne itali psh partite demokristiane jane te &quot;manipuluara&quot; ne nje fare menyre nga kisha)ndofta gabohem per Lesin...nuk e di!nese eshte teresisht e vertete ajo qe thua,qe Lesi nuk ndikohet fare nga dogmat fetare atehere te jap te drejte ty per sa i perket partise myslimane!

  rambos i them qe edhe une vetem dy here kam hyre ne xhami,ne periudhen 97-98 me duket...dhe kam hyre qe ne 93-shin me duket,ne nje kishe ortodokse tek vila(durrsaket e kuptojne per cilin vend po flas)ku pata pare nga afer,bashke dhe me nje shokun tim te femijerise,edhe kryepeshkopin...keshtu jemi te gjithe ama!!!keto t'i them per te te hapur syte qe myslimanet a kristianet e vertete ne Shqiperi,jane pak...dhe rrjedhimisht jane gati inekzistente ekstremistet nga te dyja palet!por siç e kam thene gjithmone,feja nuk eshte diçka shpirterore(siç duhet te ishte),dhe prandaj,nominalisht te pakten,raportet mbeten ato te zakonshmit;rreth 70% me 30%...myslimane/te krishtere...e prandaj edhe une megjithese e di qe te krishteret e vertete jane pak,nuk i jap gojes siç i jep ti,pasi e di qe fyhen edhe ata qe nuk e mbajne veten per te tille,thjeshte sepse nominalisht mbeten te krishtere prapeseprape!...siç u prek pak psh. Oroshi ne diskutimet tona mbi ratzingerin,kur pastaj vete e tha haptazi qe edhe ai ishte &quot;fetar&quot; me gjasme &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt; si ne te tjeret.
  une kam folur keq per janullatosin(se eshte grek) e per kishen ortodokse si institucion(theksoj:nuk po flas per kishen si ndertese,si vend takimi te besimtareve te ndryshem me zotin,por per kishen si institucion qe merret me administrim paresh,me politike,me biznes etj)por kurre nuk kam guxuar te fyej ortodokset e mirefillte,edhe perse ne nga Durresi kemi qene historikisht te moderuar e te hapur,si ne politike ashtu dhe ne fe,pikerisht sepse Durresi,duke qene qytet i zhvilluar e per shkak te pozites gjeografike,ka luajtur gjithmone rolin e nje ure lidhese midis popujve veriore e atyre jugore,midis kesaj apo asaj poltike,ka qene gjithmone ne kontakt me fe te ndryshme me mendime te ndryshme!prandaj fjalet e mija(po e perseris per kushedi se te saten here)nuk duhet t'i interpretoni si fjalet e nje islamisti(jam une i pari qe i kam fyer edhe me fjale te renda islamistet ne tema te tjera),por si te dikujt qe ve ne qender te gjithçkaje faktin qe jemi shqiptare para se gjithash...e si te tille respekti midis nesh duhet te jete reciprok...me gjithe paragjykimet qe te gjithe,legjitimisht,kemi per institucionet fetare-qe ne Shqiperi,theksoj,kane luajtur gjithmone rol perçares-duhet te respektojme fete!...kjo sepse te kater fete se bashku,jane historia jone dhe kush eshte ai person,qe e mban veten per Patriot,qe nuk respekton ne radhe te pare Historine e Kombit te tij?nje virtyt i yni eshte bashkejetesa e toleranca...a nuk ia vlen ta ekzaltosh kete virtyt?une jam krenar qe jemi komb me kater fe...them kete pasi feja eshte diçka teper delikate,qe per fat te keq e propaganduar me lezet(dmth me elokuencen e ekstremisteve)mund te arrije te turre edhe masat me laike kunder njera tjetres!pra nuk mund ta zhdukim as ne te kundert ta ekzaltojme...thjeshte nuk na mbetet gje tjeter veçse ta respektojme!
   
 18. mostro

  mostro Putraku

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Jemi shtet laik apo jo?ca eshte kjo parti leshi myslymane...
  hallah hallah cfare arrnautesh..
  bismilah ishallah &lt;img src=&quot;/pf/images/graemlins/laugh.gif&quot; alt=&quot;&quot; /&gt;
   
 19. Rambo

  Rambo Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Korn ishim komb me kater fe se 40 vjetet e fundit pra nje gjys shekulli ishim komb pa fe qe i beme kishat e xhamijat salla theatri e stalla, megjithse nuk e du ate qen enverin por duke pa keta majmunet qe eksagjerojn me xhamijat e kishat them mir bani qe i mbylli.,....
   
 20. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: Partia Myslymane Shqiptare!

  Korno,e cfar ekuilibri mer plako??
  Partia Popullore(Demokristiane)ne Itali(merre me mend?)ne 10 vjeqarin e fundit nuk ka marr me teper se 6-7% te votave!!Krahasoje kete me Turqine?Them Turqine si vendi musliman me i demokratizuar se per te tjerat(vende)nuk behet fjale!
  Ore,te gjith keta(Lesi apo ai tjetri i muslimaneve) jane bij te atyre qe prishen me themel kisha e xhamija,pa dallim!
  Nje gja asht e sigurte,po moren ndonje vend ne parlamet,atehere do kemi ca qallma ne Kuvendin Shqiptar si ne Bosnje!!
  Kosova tashme i ka!
   

Shpërndajeni këtë faqe