Pas zgjedhjes së Trump asnjë ndryshim në politikat e US për Kosovën e Serbinë

Diskutime tek 'Tema e ditës (vendet shqipfolëse)' filluar nga Hank, 23 Nov 2016.

 1. Hank

  Hank Valoris scriptorum

  BEOGRAD - Politika e Uashingtonit ndaj Serbisë nuk do të ndryshojë në prag të zgjedhjeve presidenciale të fundit të SHBA, tha ambasadori i SHBA në Serbi Kyle Scott të martën.

  Duke folur në një konferencë biznesi AmCham Serbisë, Scott tha se stabiliteti, rritja ekonomike dhe përmirësimi i marrëdhënieve me fqinjët mbeten objektivat kryesore, dhe shtoi se nuk kishte asnjë shenjë të ndryshimit të politikave në lidhje me pavarësinë e Kosovës.

  Më shumë do të punohet në drejtim të integrimit të Serbisë në BE, ka thënë ai.

  Unë do të inkurajoja qeverinë serbe për të vazhduar të përmbush premtimet dhe korrigjuar dobësitë e identifikuara - aftësinë financiare, stabilitetin makroekonomik dhe kohëzgjatja e kontesteve gjyqësore, sepse kjo është ajo që tërheq investitorët, tha Scott.
   
 2. Linux

  Linux think different

  Para se të zgjidhej President, Trump i kerkoji falje zyrtarisht Serbisë, per sulmet e ushtrisë Amerikane ndaj tyre në luftën e Kosovës, në një konference. Kshu që mendoj se nuk i dihet ça i thot mendja vitin tjetër atij, lol

  Sent from my Samsung S7 using Tapatalk
   
  Hank likes this.

Shpërndajeni këtë faqe