Pavarsia na erdhi

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Nexhmedin Fazliu, 14 Feb 2008.

 1. Nexhmedin Fazliu

  Nexhmedin Fazliu Primus registratum

  Pavarsia na erdhi

  Pavarsia na erdhi

  Po gëzohet plaku
  Gëzohet fëmija,
  E zhgënjyer mbeti
  Shtriga plak Serbia.

  Feston kombi ynë
  feston shqiptaria,
  pas shum shekuj pritje
  na erdhi Pavarsia.

  Krenohu me bijt e tu
  O’Kosovë heroine
  bijt e tu më të mirë
  të bënë sot të lirë.

  Sa trima na vdiqën
  të tjerët na i vranë,
  që të jeshë krenare
  Ata dëshmorë ranë.

  Dëshmorë ra
  burërisht më i pari,
  trim mbi trima
  Adem Jashari.

  E gjithë bota pyesnin
  ga e muar frymëzimin
  mos harioni shokë
  Isa Boletinin.

  Bajram Curi plaku
  Shotën trimëreshë,
  për krah sajë Azem Galia
  në këmbë e tan malsia.

  Përpara u printe
  vet Ahmet Delia,
  kalorës më i miri
  qe Shpend Dragobia.
  Krenohet sot Kosova
  krenohet shqiptaria
  të rojë kombi ynë i lashtë
  t’i rojë me shekuj
  Kosovës pavarsia.

  Po kremton Kosova
  pranë sajë Maqedonoia,
  Hoti plava ,Gucia
  presheva dhe Çamëria.

  Të punojmë e të mësojm
  Se punët po shkojn mbar
  ta bëjmë realitet
  bashkimin gjithkombëtar.

  Urime pavarsia
  O’Kosova nënë,
  E festofshim këtë ditë,
  Sa të ketë diell e hënë.


  Punuar:Nexhmedin Fazliu
   
  Hank likes this.
 2. SyriKalter84

  SyriKalter84 Primus registratum

  Re: Pavarsia na erdhi

  shume e bukur urime.
   
 3. Dardan Krishti

  Dardan Krishti Primus registratum

  Re: Pavarsia na erdhi

  Jeni ne gabim se e sahtuquajtura "pavaresi" ndihet vetem ne 2/3 e Kosoves, as Kryetari apo dikush tjeter nuk ka guxim te shkoje ne Graqanice 5 km nga Prsihtina e mos te flasim per Mitrovicen veriore ku nuk ka valuar as flamuri i UCK apo ai Shqiptare apo Kosovar, prandaj liria dhe pavaresia eshte e kufizuar, si dhe qfare shteti eshte ky kure Magupi , Gabeli e Turku pra BERRLLOGU i ushtrise otomane turke do ti kene te drejtat e barabarta me neve trashegimtaret e Gjergjit ???
  te dhifsha ne shtet e flamur e sidoemos ne kete "qeveri" prostitute e cila e shet prapanicen tek zezaket amerikan.
   
 4. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Nje buqete me poezi per pavaresine e Kosoves,nga autore te ndryshem..
  Gezuar per enderren e shume pritur Shekullore per te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen.
  http://farim1.webs.com/photos/Foto/FLAMURI.jpg
  Lirine tende te shume pritur,
  na burgosen na vrane e na dogjen
  por kurre per jete nuk na mposhten.

  Na u vrane pleq e te ri,
  gra e burra dhe femi,
  na dogjen shtepi e katandi
  gjer e fituam ne Pavarsin.

  Lotet e foshnjeve te lara me gjak
  krisma e pushkeve te trimeris,
  u bashkuan me fjalen me fjalen LIRI!
  sollen diten per Pavaresin.

  Andej krenohu per djemte qe rrite,
  per vajzat e tua lozonjare,
  qe e dhane jeten u ndane nga rinia
  per te gezuar gjithe Shqiptaria.

  Sot gezohet toka Dardane
  Dielli ngroh si kurre me pare,
  shqiponjat fluturojne nen qiellin e kaltersis,
  festojne diten e Pavaresise.
   
 5. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Po na erdhi Pavarsi e Kosoves dhe do ta festojm shum mir sepse jemi me ne liri dhe nuk ka kush qe na ndalon
   
 6. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Gezuar PAVARESINE Forumi AL!

  Me nxorret jashte nje vit me pare. Me nxorret jashte edhe nje vit me pas!

  Gezuar !


  Adea
   
 7. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Qe trupi dhe shpirti te mbeten te pacenuar ata duhet te jene NJE.

  Trupi eshte i dobet pa shpirtin dhe shpirti eshte i dobet pa trupin.

  Problemi i identifikimit te shpirtit kriminel mbi te cilin te bjere direkt akti i shlyerjes se borxhit karmik eshte ekzistenca e tij brenda nje bashkesie qe quhet familje shpirterore. Nqs dikush kryen nje krim ai krim do te bjere vetvetiu mbi dike tjeter i cili edhe pse i panjohur per kriminelin eshte familjar i tij. (Ne boten nga vjen).

  Imagjinoni zhiven ose merkurin e nje termometri muri. Nqs termometri thyhet dhe ju luani me zhiven, ju do te shihni se ju do te jeni ne gjendje t'a ndani ate ne copeza te vogla zhive te cilat ashtu si magneti kane tendence te ribashkohen ne gjendjen origjinale. Ne qofte se nje topth i vogel zhive perfaqeson nje shpirt te vecante une nuk mund te mbaje ate pergjegjes per krimin e kryer nga nje topth tjeter zhive qe eshte pjese e bashkesise.

  Ketu qendron problemi. Ndarja e familjes shpirterore ne shpirtra individuale. Keta te strehuar ne ene individuale do te fitojne imunitet dhe pavaresi nga familja e tyre e madhe shpirterore. Si rezultat karma do te mbahej direkt dhe do te shlyhej nga perpetruesi i krimit dhe jo gjithe familja. Meqenese dicka e tille kerkon doren e Zotit, i cili e jep kete favor ku atij i duket i meritueshem, atehere zgjedhja me e mire per familjet shpirterore eshte ose te denojne ata vete kriminelin ose te shkojne se bashku me te ne te s'emes.


  Adea
   

Shpërndajeni këtë faqe