Personalitetet më me ndikim në historinë njerëzore!!

Diskutime tek 'Historia Boterore' filluar nga Triumfi, 12 Mar 2004.

1. blabla

blabla Fillestar

Re: Personalitetet më me ndikim në historinë njerëzore!!

Sic duhet te jete per gjith njerezine, po injoranca ca s'bo, brire nuk ka!

Ju tjeret qe keni cituar Queen of Sheeba, Plato, Cicero, etc...e keni idene minimale sepse jeni influencuar nga kto njerez, apo i keni degjuar si personazhe historike edhe i numeroni sikur tu keni influencuar jeten tuaj, e???

Leri ofendimet dhe arrongancat Hmmm!
  2. james hetfield

james hetfield Fillestar

U futa per here te pare te Albforumi dhe vura re se paska shume shqiptare te arabizuar qe shkruakan dhe qyqare medresesh.Kjo Hmmm me siper eshte e lezecme.Mi Xhemolie,hiqe ferexhene nga trute dhe lene driten e jetes te hyje aty.S'te bo keq.Mire e tha:Injoranca dhe budallalliku s'kane fund.E si mundet nje qenie njerezore normale te konsideroje Muhametin si personalitet? i rendesishem ne historine boterore??Per injorantet absolute kozmike eshte patjeter.Nje cope arab gamilexhi i shek. 7,me te vetmen cilesi njerezore se dinte tju fliste nje turme beduinesh primitive.
  3. blabla

blabla Fillestar

Jashte teme!
  4. james hetfield

james hetfield Fillestar

Per mua personalitetet universale me te spikatur qe kane lene nje mbrese te pashlyeshme ne shekuj jane patjeter filozofet,artistet,shkencetaret,politikanet e lashte,sidomos Sokrati,Platoni,Aristoteli,Perikliu,Epikuri,etj,etj,etj.Me vijne ndermend edhe Jul Cezari,dhe ne vazhdim Napoleoni,Gete,Oscar Wilde,Sir Winston Churchill,Lenini,Marksi,Engelsi,Mahatma Gandhi,Budha,Mark Aureli,Ciceroni,Katoni,Jim Morrison,etj.
  5. OROSHI

OROSHI Fillestar

Profetet per mendimin tim,duam apo sduam ne ,kane pasur dhe kane akoma ndikim ne historine njerezore,si negativisht,si pozitivisht,por profetet nuk i kane dhene botes nje shtytje persa i perket disa fushave te rendesishme te zhvillimit te njerezimit,si p.sh:arti,shkenca,kultura etj. :wave:
  6. gentilushi

gentilushi Fillestar

persa i perket madheshtise disa e kane fituar ate vetem nga mundi dhe nga lodhja e dikujt tjeter.
    Psh.napoleoni kurre nuk do te kishte mundur te bente pucin e tij neqoftese zhozef fushe cili e dinte qe po pergatiste nje puc nuk e arrestoi.kjo ishte nga natyra e tij prej kamaleoni qe nderronte shpesh drejtim politik.
    Ose psh lenini kurre nuk do te kishte mundur te bente revolucion neqoftese babai i Engelsit nuk do te ishte bere kurre biznesmen i cili financoi botimin e kapitalit te marksit.
    Keto jane nje cike te tepruara por jane te verteta.
    por personalitetet te cilat me te vertete kane bere revolucion ne dhe qe jane me te medhenjte ne historine e njerezve jane

1-Euler (matematikani,llogariti pi-ne)
    2-Aristoteli(filozof etj..parimet e demokracise)
    3-Darvin(teoria e evolucionit qe per mua eshte B.u.l.l.s.h.i.t por ka pasur ndikim te jashtezakonshem)
    4-Newton(fizikant,llogariti forcen e rendeses)
    5-Beethoven(muzikanti me talentet me te medhaja,ishte dhe shurdh)
    6-Michelangelo-(piktori,skulptori etj.. me i talentuar i te gjitha koheraveme me ndikin ne kulturen e rilindjes europiane
    7-Galileo(Me i madhi i astronomeve)

Do thoni ju pse Aijnshtajni nuk eshte me i madh se Njutoni apo Kanti sesa Aristoteli,Koperniku sesa Galileo,Da vinci sesa Michelangelo.kjo eshte si puna e shpikjes se rrotes.Ne fillim duket tmerresisht e veshtire por pastaj kur zbulohet njerezit thone "lene mo se paska qene e kollajte fare" dhe shpikin karrocen.
    Po merita per mendimin tim i takon atij qe shpiku RROTEN dhe jo KARROCEN.
    si thoni ju? /pf/images/graemlins/smile.gif

Ndersa per politikanet nuk di akoma cfare te them se politika eshte arti me i veshtire.
    le te themi nder me te veshtiret.
    po nejse ne politike ka shume "influenca" e te tilla te ngjashme sa nuk mund te percaktosh me 100 % se ishte Richard Sorge ai qe shpetoi njerezimin nga Hitleri apo ishte Stalini ose Churchill.Ishte Nice apo Hitleri shkaku i urrejtjes nder etnike.
    per mendimin tim eshte si pune filmit qe secili ka rolin e vet te madh apo te vogel.asnjeri nuk ka rol personazhi kryesor.ROLIN KRYESOR E KANE POPUJT :wave: :wave:
  7. Odoakri

Odoakri Fillestar

qumshti nga delet del vet apo e ja nxjerr bariu?
    PS: me pelqen si arsyeton, napoloni ka marre nga te tjeret se kishte njerzit e tij gjith andej.
  8. Rambla

Rambla Fillestar

arsyetim qe nuk qendron per faktin qe leonardo ka lindur disa vite me perpara se michelangelo, dhe nuk me duket qe leonardo te kete mesuar nga mikelanxhelo. pa dashur te ul vlerat madheshtore te michelangelos, leonardo da vinci sigurisht nuk kishte ç'te mesonte nga ky i fundit. madje da vinci ka qene aktiv ne te gjitha fushat (me shume se michelangelo).ka qene person shume kreativ, me shume vullnet dhe i afte/pajisur me te gjithe kapacitetet qe mund te kete njeriu. duhet tu informoje me shume.
  9. gentilushi

gentilushi Fillestar

rambla, si piktor michelangelo ka qene me i madh.ndersa si gjeni da vinci ua merr te gjitheve te rilindjes.
    me duket se me ke kuptuar gabim.e kam patur llafin vetem per pikturen kur i kam krahasuar.
  10. ledioni

ledioni Fillestar

Do te vecoja Jezu Krishtin (megjithese jam ateist) Muhamedin, Shekspirin, Hitlerin, Marksin dhe Ruzveltin.
  11. Renea88

Renea88 Fillestar

HITLERI_NAPOLONI_STALINI_XHINGHISKHANI_ALEXANDRI MADH_UNA
  12. Renea88

Renea88 Fillestar

PAL VATA me shprehjen Shkofshi e u kthefshi gjithe heroj si Shkurta ime
    Enveri me shprehjen Mbilleni pataten se nuk eshte vetem gjelle por eshte edhe buke
    HOHOHOHOHOHO :rockband: :smash: :lol: /pf/images/graemlins/tongue.gif :sleep: :thumbsup: /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
  13. Renea88

Renea88 Fillestar

Se ahrrova:
    DUCJA
    HAHAHAHAHA :smash: :smash: :smash: :wave: :thumbsup: :thumbsup: :sleep: :sleep:
  14. Noe

Noe Fillestar

1. Muhamedi (570 - 632) - Nga nje prejardhje e thjeshte, Muhamedi arriti te krijoje dhe te perhape nje nga fete me te medha ne bote dhe te behet nje nga udheheqesit politik me efikasitet te jashtezakonshem. Sot, trembedhjete shekuj pas vdekjes, ende eshte shume i fuqishem ndikimi i veprimtarise se tij fetare.
    2. Isak NJUTON (1642 -1727) - Nga shpikjet dhe zbulimet e tij u be e mundur ndryshimi total i shoqerise njerezore keto 500 vitet e fundit. Per te eshte thene : "Natyra, ligjet e natyres flene ne erresire: Tha Zoti: - Le te jete Njutoni! - dhe shkelqeu drita.

... vazhdon ne ditet e tjera ...
  15. Kondrapedali

Kondrapedali Kondrapedali Anëtar i Shtabit

Shpetimtari dhe rraca e besimtarëve! :tipsy:
  16. Noe

Noe Fillestar

3. JEZU KRISHTI - 6 p.e.s.-30
    Ne rrjedhen e kohes, krishterimi ka me teper ithtare nga çdo fe tjeter, por ne po flasim per personalitetet me ndikim ne historine njerezore.
    4. BUDA - 563-483 p.e.s.
    5. KONFUCI - 551-479 p.e.s
    6. SHEN PAVLI - 4-64
    7. ÇAJ LUNI - rreth vitit 105 eshte kinez dhe zbuluesi i LETRES.
    8. JOHAN GUTENBERG - 1400-1468 - zbuluesi i shtypshkronjes.
    9. KRISTOFOR KOLOMBI - 1451-1506 - rastesisht zbuloi dy kontinentet e Amerikes, duke realizuar keshtu nje ndikim shume me te madh lidhur me historine njerezore.
    10. ALBERT AJNSHTAJNI - 1879-1995 - shkencetari me i madh i shekullit XX dhe nje nga mendjet me te ndritura te te gjithe kohrave.
  17. Noe

Noe Fillestar

11. Lui Paster - 1822-1895 Kimist dhe biolog francez, eshte figura me e njohur e historise se mjekesise. Ka shume merita, por merita me kryesore e tij qendron ne zbulimin e teorise, se semundjet, shkaktohen nga mikrobet dhe ne perpunimin e teknikes per vaksinimet preventive, parandaluese.
  18. Kondrapedali

Kondrapedali Kondrapedali Anëtar i Shtabit

Adami (Ademi) me Evën (Havanë)!
    Çifutët!
    Baba tem!
  19. GJENERALI

GJENERALI Fillestar

Çarl Darvin
    Karl Marks
    Albert Ajnshtajn
    Isak Njuton
    :thumbsup:
  20. Noe

Noe Fillestar

12. Galileo GALILEI - 1564-1642.
    Shkencetar i madh italian, i cili eshte perfaqesuesi i pare i metodikes shkencore.
    13. ARISTOTELI 384-322 p.e.s.
    Aristoteli eshte filozofi dhe shkencetari me i madh i botes antike.
    14. EUKLIDI - Rreth vitit 300 p.e.s. Figure me nje lavdi shume jetegjate.

Shpërndajeni këtë faqe