piramida e fjaleve

Diskutime tek 'Mistere, Konspirime, Kuriozitete' filluar nga totatota, 6 Dec 2006.

 1. totatota

  totatota Primus registratum

  piramida e fjaleve

  Te krijojme sebashku piramiden me baze me te gjate te fjaleve.

  1.Ajo fillon nga nje shkronje.
  2.Pastaj asaj i shtohet nje tjeter dhe formohet nje fjale e re.Shkronjat duhet me i nderruar vendet.
  3.Pastaj formohet nje fjale e re treshkronjeshe e cila duhet ti kete dy shkronjat e njejta te fjales paraprake dhe keshtu me radhe.

  Verejtje. Fjalet munden me qene ne te shquar, pashquar , shumes, njejes.

  Po ja filloj i pari me nje piarmide gjer ne bazen kater e JU vazhdoni:

  I
  TI
  TRI
  RITA
  ..... (vazhdoni)
   
 2. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: Piramida e fjaleve

  A
  Ka
  Kau
  Kaur
  Kaurdisje
   
 3. totatota

  totatota Primus registratum

  Re: piramida e fjaleve

  Tung mostwanted,
  Me duket se nuk e keni kuptuar piramiden ose une nuk e kam spjeguar mire.
  Fjalet;
  a,ka,kau dhe kaur kane plotesuar kushtin e numrit te shkronjave (n+1) por shkronjat duhet anagramuar.
  Pas fjales kaur duhet me ardhe nje fjale e re peseshkronjeshe;psh " KUDRA" .
  Loja e ka kuptimin qe te vazhdohet fjala e lojtarit paraprak. Prandoj po e vazhdoj prap ne menyre qe dikush tjeter te vazhdoj.

  I
  TI
  TRI
  RITA
  TINAR
  ...... (vazhdoni)
   
 4. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Re: piramida e fjaleve

  TIRANE
   
 5. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: piramida e fjaleve

  Nitrate /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 6. Sirena

  Sirena Primus registratum

  Re: piramida e fjaleve

  hiqja ate "t" ne fund /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 7. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: piramida e fjaleve

  He pra, rrase llafin tjeter
   
 8. Sirena

  Sirena Primus registratum

  Re: piramida e fjaleve

  nitratet /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 9. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: piramida e fjaleve

  Jooooooooo moj /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/lol.gif ... duhet tu ndryshosh vendin shkronjave dhe te shtosh 1 shkronje tjeter, keto jane rregullat /pf/images/graemlins/tonguee.gif
   
 10. Sirena

  Sirena Primus registratum

  Re: piramida e fjaleve

  Shkronjen ia shtova une,ate te ndryshimit te vendeve nuk e dija...jane shume te nderlikuara keto lojera per mua.Dorezohem /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Re: piramida e fjaleve

  une nuk e kuptoj kete lojen...nese duhen ndryshuar vetem vendet e shkronjave per te krijuar nje fjale te re... nuk me duket interesante sepse detyrimisht nuk do kete shume zgjidhje... e shumta tre kater fjale me te njejtat shkronja...aq me teper qe kjo tema thote "piramide"...se kuptoj...
   
 12. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: piramida e fjaleve

  Me shkronjat e fjales NITRATE, duhet te formosh nje fjale te re qe te jete me e gjate se fjala baze ( ne kete rast NITRATE )

  Nitrate ---- > Intrigante

  Kshu gocani /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 13. Sirena

  Sirena Primus registratum

  Re: piramida e fjaleve

  Jo! Si nuk e more vesh xhanem /pf/images/graemlins/tongue.gif...duhen ndryshuar shkronjat por duke shtuar nga nje fjale tek tjetra vetem 1 germe!
   
 14. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Re: piramida e fjaleve

  nuk them se eshte keshtu si thu ti Mosto...pse kemi te drejte te shtojme germa?!!!
   
 15. Sirena

  Sirena Primus registratum

  Re: piramida e fjaleve

  Nga nje germe duhet shtuar se ndyshe nuk kishte si te quhej piramide loja /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 16. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Re: piramida e fjaleve

  mmmmm e kapshme vajza... /pf/images/graemlins/grin.gif ok... deri ne sa germa mund te shtojme? thote gje aty?
   
 17. Sirena

  Sirena Primus registratum

  Re: piramida e fjaleve

  nga 1 /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 18. Scorpion

  Scorpion Guest

  Re: piramida e fjaleve

  S'keni ndonje loje tjeter me te hajrit, sa te vegjel jeni te luani aman /pf/images/graemlins/tongue.gif

  KryeIntrigant
   
 19. cacol

  cacol Forumium maestatis

  Re: piramida e fjaleve

  Eeeeeeee ju te dyja, tamam femra... kur eshte dicka e gjate, ankoheni, kur eshte e shkurter beni naze, s'merret vesh si e doni /pf/images/graemlins/lol.gif

  Nitrate - RANISHTET /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 20. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Re: piramida e fjaleve

  nuk eshte keshtu Most pse ti shton dy germa menjehere? kjo eshte e thjeshte keshtu!!!
   

Shpërndajeni këtë faqe