Pjese nga ABETARJA e klases pare.

Diskutime tek 'Këndi i Femijëve' filluar nga Djep, 3 Jan 2003.

 1. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  Hajdeni dukuni i here ke kjo tema ta 'ribotojme' edhe i here abetaren tone te dashur nga A-ja deri ke ZH-ja.. /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Une per vetem maj men shkronjen S.

  Sokoli ka bere supe te mire.
  - A eshte e mire supa Sokol?
  - Po Dritan, supa eshte e mire. Ajo eshte me perime. Ato i kam lare une. Dritan, eja te hash supe me ne.
  - Po Sokol do vi, po me la mami.

  Supa me patate, karrota dhe rrepa te ben mire!

  /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 2. eM

  eM Paper Moon

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  Mami, Mira dhe Sokoli punojne.

  Mbi dege qendri nje zod. ciu ciu me tha te kam shok etj etj

  kaq mbaj mend
  ehuuuu e bene 12 vjet..
   
 3. eM

  eM Paper Moon

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  si harrova une!

  Kjo qe vjersha qe ishte ne fund me duket apo ne fillim? :confused:

  Abetare fort te dua
  Me ato shkronjat e tua
  Dora ime u mesua
  Mendia ime u ushtrua

  /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  ...mendja ime u ndricua,
  se tani di te lexoj,
  dhe Partine te gezoj,
  me mesimet qe mesoj!

  Hahahahaha moono..
   
 5. mostro

  mostro Putraku

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  Agimi punon cirak te nje padron
  Sot agimi eshte semur dhe nuk mundi
  te shkonte ne pune.
  ai ka ethe dhe temperature
  por nuk ka leke qe te shkoje te dok sepse eshte i varfer.(foto..agimi qe dridhej poshte nje batanije te grisur)

  Kurse kur erdhi pushteti popullor
  agimi shkonte tek deoktorri
  dhe ata e sheronin.EHHHH cfare ben partia....
  Foto...agimi duke luajtur me play station..)

  Pguaj derine 100 euro personit qe do me gjeje nji abetare si ajo e para fare.....flm
   
 6. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  Une me shume mbaj mend nga leximi i klases se dyte!
  Psh ajo goca qe nuk e pelqente spinaqin, e mami dhe babi i tha qe ka hekur. Kjo kerkonte se mos gjente ndonje cope hekur ne spinaq /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Me kujtohet fort mire qe hera pare qe jam cu ne abetare kam marre yll nga ato me vule qe vente zysh Klodi! Ka qene shkronja B. /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 7. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  Abetare fort te dua,
  me ato shkronjat e tua.
  Dora ime u mesua,
  mendja ime u ndricua
  se tani di te lexoj......

  Kjo ka qene fleta e fundit e abetares /pf/images/graemlins/tongue.gif


  Paskam harru krejt /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 8. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  Kurse mua mu kujtua keto diti ajo konga qe kendoshim me aq qef kur ishim te vegjel:

  Ja na erdhi viti ri
  sa jam i gezuar
  edhe une si cdo femi
  pret per ta festuar

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 9. NYC_GUY

  NYC_GUY Primus registratum

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  Per nje m qe ti nuk e ve
  fjala mik behet ik
  c'ben keshtu more besnik
  a i thuhet mikut ik .
  per nje d qe ti nuk e ve
  fjale dere behet ere
  dhe shtepia ngel pa dere .

  Me duket se ka qen ne abetare po s jam shume i sigurt .
   
 10. eM

  eM Paper Moon

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  nje gabim i vogel

  per nje d qe ti nuk e ve
  fjale dere behet ere
  dhe shtepia ngel pa dere
  Per nje m qe ti nuk e ve
  fjala mik behet ik
  c'ben keshtu more besnik
  a i thuhet mikut ik .

  Per kete me ka ndihmu djepi! /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif

  eM
   
 11. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  Jo, nuk ka qene ne abetare,ka qene tek revista "Pionieri" /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 12. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  Aha, une mendosha es nenjoni do kishte kujtese me te forte, po ju ... Nejse po vazhdoj me nja 2 te tjera:

  Shkronja L.

  Lira e Leka lyen 9 peme. Lira leu 4 peme. Leka leu 5 peme.

  -------------------------------------------------

  Shkronja SH.

  Sa shume shi po bie sot. Kreshniku eshte veshur me mushama.
   
 13. Goca^Babit

  Goca^Babit Primus registratum

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  Ehhh ka nevoje njeriu i varfer ti rikthehet viteve te femijrise, po tani vitet ikin si dallget e detit..
   
 14. eM

  eM Paper Moon

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  Muak pak a shume me kujtohet shkronja XH

  Xheni bleu nje xhub te ri. Xhupi i Xhenit qe i bukur. Xhenit i pelqente shume xhupi i ri.

  nje gje e tille......

  eM
  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 15. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  Edhe kjo vjersha, ke abetarja ka qene me duket. Ne mos ke abetareja, ke leximi 1.

  Duart tona,
  duart tona,
  sa te vogla,
  sa te njoma.

  Duart tona
  punetore
  vizatojne
  ne fletore.

  Mbajne tulla,
  mbajne gure,
  duart tona
  s'lodhen kurre.
   
 16. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  germa U....U e madhe e shtypit, u e vogel e shtypit...URA!

  zysha: si ben avjoni?
  une: yyyyyyyyyyy
  zysha mi ndezi turit me nji shpulle te beshme.
   
 17. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  Hik mer ti se nuk osht ashtu kjo konga por:

  Pa shikoni duart tona
  sa te vogla jane
  qepin bukur me gershere
  presin me gjylpere

  duart tona punetore
  shkruajn bukur ne fletore
  duart tona punetore
  shkruajn bukur me vizatore

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 18. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  A e madhe e shtypit /pf/images/graemlins/tongue.gif
  a e vogel e shtypit /pf/images/graemlins/tongue.gif

  A e madhe e dores /pf/images/graemlins/laugh.gif a e vogel e dores /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 19. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  une kujtoj vetem kete, shpresoj qe te mos e kete shkru kush para meje /pf/images/graemlins/tongue.gif

  abetare fort te dua
  me ato shkronjat e tua
  dora ime u mesua
  mendja ime u ndricua
  se tani di te lexoj
  dhe "komshite" ti gezoj! /pf/images/graemlins/tongue.gif

  e kam recitu ne festen e abetares edhe e maj mend shum mire.
  jo po qe ta dini vetem 2 dhembet perpara me kishin rene, gjith gojen plot e kisha /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 20. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Pjese nga ABETARJA e klases pare.

  Djepit nje 6 /pf/images/graemlins/smile.gif

  Lr: Ty 8 . Ke harruar shkronjen e me dy pika /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Shkruajne*


  Ps: Me duket se e ka si fillim :

  Pa shikoni duart tona,
  sa te vogla sa te njoma......
   

Shpërndajeni këtë faqe