Platoni - mendonte se te shkruash fjalet eshte e gabuar (dmth jo mire)

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Hank, 19 Mar 2011.

 1. Hank

  Hank Valoris scriptorum

  Po lexoja tangent disa shprehje te Platonit dhe hasa ne kete qe thote se Librat jane armiku me i madh (http://www.ellopos.net/education/writersword_plato_knowrite.htm#On writing).

  Me duket pak e cuditshme te mendosh se shprehja e fjaleve ne te shkruar eshte e gabuar? Mos valle jemi lidhur kaq shume me te shkruarit e te lexuarit sa kemi harruar qe fjalet jane nocione ne mendje dhe kur shkruhen jane teper te kufizuara?
   
 2. Megg

  Megg Carpe Diem

  ,,,Pastaj thone qe brezi i ri s'lexon libra dhe i ka nxjerre ato jashte perdorimit ,,,
  P.S.Me mire shprehem me goje (pra kur flas) sesa kur bej nje ese,apo krijim ku dua te hedh idete e mia,,,+ i qendroj ''hipotezes'' se Platos ;)
   
 3. Lola Pop

  Lola Pop Primus registratum

  ju lutem a mund te me ndihmoni ne esen :::te vetmet te verteta jane ato qe lidhen me ekzistencen....
   
 4. Hank

  Hank Valoris scriptorum

  Lola Pop, Eseja eshte dicka personale qe duhet ta shkruash vete.

  MegiB :) Megjithate Platoni ndoshta nuk e ka vleresuar faktin qe njohuria shoqerore eshte e ngritur pikerisht mbi kulturen e te shkruarit dhe te transmetuarit te informacionit te shkruar.
   
  MegiB likes this.
 5. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Njerzit nese thone dicka te mire do te thote qe ata kane prirje per te vazhduar me tutje.Vecanerisht te rinjte qe ne ditet e sotme po behen e me shume e me studioze e thone per ne se nuk lexojme libra.Me mire i them me goje sesa te shkruaj ese.
   

Shpërndajeni këtë faqe