Poezi(dedikim dashurise).

Diskutime tek 'Dashuria' filluar nga gangsterja, 28 Nov 2011.

 1. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  E di se jane te hapura disa tema te tilla,por une do te shkruaj disa poezi per djalin qe dua.
  Jam ulur e per ty mendoj,
  buzeqeshjen tende aq shume e adhuroj.
  Veshtrimet e tua plot magji,
  qe me cojne ne nje bote,te ciles emrin s'ia di.
  Ti qesh si engjell,e flet si djalle,
  dashuria jote me ka bere te marre.

  Yjet ne qiell e ti ne tok,
  je i vetmi cun qe dua ne kete bot.
   
  Pinky and Narkomane like this.
 2. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  I dua syte e tu kur nga gezimi lotojne,
  i dua buzet e tua kur putje me dhurojne.
  E dua trupin tend prane te me qendroje
  e dua dashurin tende se ajo me ben qe te jetoj.

  Mendova se c'do gje e kam ne jete,
  por harrova se zhgenjimi rruget ti nderpret.
  Atehere kur e kisha lumturin,
  hyri ne mes mashtrimi qe me mori dashurin.
   
  Pinky and Narkomane like this.
 3. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Ne syte e tu gjej qetesi,
  me zerin tend heq c'do merzi.:)
  Kur jemi bashke asgje s'me mungon,
  por ne u ndam tani pergjithmon.
  Me je bere fiksim qe s'te harroj,
  ne c'do moment te dites te kujtoj.
  Dua,te te harroj por kjo eshte e kot,
  je ajri qe thith e pa ty s'jetoj dot.

  Mora nje trendafil dhe shkruajta emrin tend,
  e vura ne dritare per ta ngrohur dielli,
  pas disa sek.vura re
  se emrin ten e do edhe qielli.:dashuri::engjell:
   
  Pinky and Narkomane like this.
 4. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Te pres te vish e te humbas ne mendime
  pse me le vetem o jeta ime?
  Lumturia me iku qe kur ike ti,
  te lutem,kthehu perseri.
  Humbas,ne mendime duke vuajtur per ty,
  dua te te kem prane e te te shikoj ne sy.
  Te te mbaj ne krahe e te te ledhatoj,
  pse u ndam ne te dy jo se kuptoj.
  Por,ja qe eshte e kot,
  se njeriu dashuron njehere ne bot.
  Me mir te vdes sesa larg teje,
  kush te foli keq qe u ndave prej meje?
  Dua te te harroj por se bej dot,
  e dije se te kam dashur kot.
  Do te fshij kujtimet nje tjeter do te me ndihmoj,
  qe ty i dashur te te harroj.
  Te uroj qe te vuash shume,
  ashtu sic une.
  Jeta ka vuajtje plot,
  sikur dashuria e 1me puthje e lot.

  Si qiri do te tretem ngadal
  e s'do te them asnje fjale,
  se zemra ime do te vuaje per ate djale.
   
  Pinky and Narkomane like this.
 5. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Shko,shko e mos pyet per mua,
  harro qe te desha,se me nuk te dua.
  Ik dhe leri ketu te gjitha kujtimet,
  nuk te jap lotet e as perqafimet.
  Nuk te jap shpirtin qe meritove,
  sa me pate ne dore shume me lendove.
  Nuk te jap zemren e asgje nga une,
  ndoshta ndonje tjeter do te fale me shume.
  Kurre mos gabo,
  mos e the nje zemer qe te do.
  Mos e zhduk nje ndjenje qe eshte lind per ty,
  mos lejo qe te rrjedhin lot nga ato sy.
  Mos i thuaj te dua asaj qe se do,
  e jeten e huaj mos e trazo.
  Shko se ndoshta gjen ndonje shpetim,
  ndoshta vjen nje tjeter e ze vendin tim.
  Ndoshta tek ajo do te perjetosh ndenjen e dashuris,
  ajo do te jetoje enderrat e mia te ardhmerise.
  Shpresen e jetes time ajo do ta mbaje ne gji
  une do te mbaj nje emer,ajo do te linde nje femije.
  E nese une do te jem tretur e s'do te jem askund,
  loti im i hershem shpirtin do ta tund.
  Zeri im i prishur veshin s'do ta le te qete,
  se vrasesin e zemres time do ta dua perjete.:(:dashuri:
   
  Pinky and Narkomane like this.
 6. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  -Une e pranoj qe ty shume te dua,
  por,ti valle c'fare ndjen per mua.
  Une per ty gjithshka do te veproja,
  edhe ne qiell do te jetoja.
  Po ti per mua c'do te veproje?
  a do te ishe i gatshem te me ledhatoje.
  Un per ty shiun do te ndaloja,
  un per ty boten do te shkaterroja.
  Un per ty gjarprin do te ledhatoja,
  un per ty vdekjen do te sfidoja.
  E nje deshire Zotit do ti kerkoja,
  sa te jem gjalle,prane teje te qendroja.

  -Ishe dashuria ime e 1 dhe veteme,
  te dy u betuam per dashuri te perjetshme.
  Ku shkuan gjithe ato fjale e premtime,
  apo qellimi yt ishte te lendoje zemren time?
   
  Pinky, Narkomane and LLaStiCaaa like this.
 7. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  -Ne heshtje kur qendroj,
  te mendoj e te enderroj.
  Nje sekret nga zemra ime dua te ta tregoj,
  njehere ne krahet e mi dua te te shtrengoj.
  E di se prane teje kurr s'do te jem,
  kete qe ndiej per ty me s'do ta them.
  Fati e kishte shkruar qe ne te mos jemi dy,
  ti i dikujt tjeter e une jo me ty.
  Do e ndiej mungesen tende ne c'do koh,
  ndoshta ndonje dite do te te shoh,e do bej sikur s'te njoh.
  Sepse ia dhe dikujt tjeter dashurine,
  e mua me le kujtim vetmine.
  Ndoshta do te vuaj gjithe jeten si denim,
  por me mire te vuaj,edhe pse te dua o shpirti im.

  -Une jam shume xheloze e te them 2 fjale,
  ti me flet me fort dhe un me me ngadale.
  Ti je kokeforte e s'me beson,
  une per ty po tretem,ti se kupton.
  Un jam shpesh nevrike,e ti zemerhekur,
  te dy ne nje dite kemi per te vdekur.
   
  Pinky, Narkomane and LLaStiCaaa like this.
 8. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  -Malli mbush shpirtin,e shpirti renkon,
  dhimbja mbush syrin,e syri loton.
  Renkon dhe zemra qe s'te ka harruar,
  vetem neper enderra jo s'me ke munguar.

  -S'ka pranvere pa zambak,
  s'ka zemer pa gjak.
  S'ka dimer pa stuhi,
  s'ka rini pa dashuri.

  -Mund te rroj pa qiell,mund te rroj pa sy,
  mund te rroj pa zemer,por asnje cast pa ty.
   
  Pinky and Narkomane like this.
 9. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  -Ne enderr m'u shfaqe si vegim,
  oh,sa u ngroh ky shpirti im.
  Por,ne mengjes shume shpejt u shua,
  e nga shpirti doli se te dua.

  -Me fal qe po te dashuroj,
  por eshte nje ndjenje qe s'mund ta ndaloj.
  S'jam une ajo qe te them te dua,
  por eshte zemra ime qe s'pyet per mua.

  -Per nje cast u lodha nga jeta,
  m'u duk me e embel vdekja.
  Por,erdhe ti ne jeten time,
  e me the jeto per mua o jeta ime.
   
  Pinky, Narkomane and Mistrec like this.
 10. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  -Qani ju o zogjt e malit,vajtoni me mua,
  mbeta vetem si qyqe mali e jeten s'e dua.
  Ai qe me shpirt e desha ,
  sot me ka harruar,
  me duket s'i mjaftova,
  ndaj me ka tradhetuar.

  -Edhe kjo nate vetem me gjeti,
  dhimbjen time asgje s'e treti.
  Me vrave ne shpirt,zemren ma copetove,
  te fala dashurine,e vec vuajtje me dhurove.
  S'e di e sa kohe do te kaloje,
  qe kjo dhimbje ne shpirt te pushoje.
  Nuk mund te dua tjeter,
  se s'mundem te harroj dashurine e vjeter.
  Ate dashuri qe me vrau rinine,
  ate dashuri qe ma mohoi lumturine.
   
  Pinky and Narkomane like this.
 11. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  -Kisha nje zemer,por shpata ma copetoi,
  kisha dy sy,por dikush m'i verboi.
  Kisha dy krahe me to sikur fluturoja,
  kisha nje zemer,por bota ma harroi,
  kisha nje jete perpara,por e keqja s'ma lejoi,
  kisha nje shprese qe se di se ku shkoi.

  -Nje keshilli:-"Kujdes"!
  nje kerkese:-"mos ndrysho"!
  Nje deshire:-"Mos me harro"!
  nje genjeshter:-"nuk te dua"!
  Nje te vertete:-"Me mungon"!
  trego tani se c'fare mewndon!?

  -U takuam pa e ditur se do te ishte i fundit takim,
  me pyete sesa te dua?Te thashe:-Pambarim.
  Qeshem te gezuar dhe ia kaluam mire,
  por,kur u ndame me the:-Lamtumire.
   
  Pinky and Narkomane like this.
 12. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  -C'do dite po me zhgenjen me teper,
  ti rezultove si nje histori e vjeter.
  Ti je ai qe enderrat mi zhumbros,
  e zemren ma plagos.
  Ti je ai qe une e dua,
  por s'mund te jem pronarja e puthjeve te tua.
  Ti je gjithshka,por asgje e mire,
  e kuptova qekur me the;-lamtumire!
  Sot te them une,
  edhe pse te dua shume.

  -Nje dite pa e kuptuar rashe ne dashuri,
  e me vete mendoja sa do te zgjaste,kjo lumturi.
  Djalin qe e doja ishte bukurosh,
  por zemra e tij mizore ishte fare bosh.
  Me fjale te embla me mashtroi,
  e zemren time ne dysh e copetoi.
  Un engjell e ai djalle,
  jetonim ne nje bote te perdale.
  Un e embla femije,
  ai bisha me fytyre njeri.
  Shume me thonin mos i fol me goj,
  por,une u pergjigja:-Se pa te s'jetoj.
  Kaluan shume koh e gjerat ndryshuan,
  e fjalet e njerezve m'u kujtuan.

  -Dashuria jone ishte iluzion,
  nje enderr e keqe qe nga gjumi te zgjon.
  Kur e mora vesh se po me mashtronte,
  u drodha si flete,
  e thoja:-Jo s'eshte e vertete.
  S'ka mundesi te me ndodhe mua se nje zot e di sa te dua.
   
  Pinky and Narkomane like this.
 13. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  -Nje yll dhe nje akull rane ne dashuri,
  duheshin te mjeret sa s'duheshin njeri.
  Vuanin te gjoret se nuk takoheshin dot,
  se ylli ishte i nxeht e akulli i ftoht.:(

  -Mbi gurin e nje varri lexova emrin tim,
  mbi te ishte shkruajtur:-"Te dua shpirti im"!
  U ngrita e trishtuar dhe me lot ne sy,
  e atje kuptova se do te te dua ty.:balanc:

  -Sa do te doja te shihja nje enderr,
  une nuse dhe ti dhender.
  Do te doja qe lotet e mi mbi trupin tend te pikonin,
  e ate nate kurre mos ta harronin.:engjell:

  -C'i ndodhi syve,kur ti u nise,
  ata qane se ti i braktise.
  C'i ndodhi zemres,kur ti u largove,
  ajo u tret se ti e harrove.
  C'i ndodhi shpirtit tim kur shpirti jot mergoi,
  ajo qau e qau e nuk e besoi.
  C'ndodhi me mua,kur shpinen me ktheve.:djalli:
  te urreva,e te urreva me shume se c'me urreve.
   
  Pinky and Narkomane like this.
 14. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Mos me zgjoni kur jam duke fjetur,sepse enderroj te jete me mua,
  mos me zgjoni nga gjumi i thelle,sepse enderroj sikur te me thot te dua.
  Mos me zgjoni nga gjumi i embel,sepse ta kem prane dua,
  me pelqen te jetoj,sepse larg tij vuaj dhe per te enderroj.
   
  Pinky and Narkomane like this.
 15. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Moa me zgjonikur jam duke fjetur,sepse enderroj sikur te jete me mua,
  mos me zgjoni nga gjumi i thelle,sepse enderroj sikur te jete me mua.
  Mos me zgjoni nga gjumi i embel sepse te kem prane dua,
  me pelqen te jetoj sepse larg tij vuaj,dhe per te enderroj.

  Droga pihet dhe po e nderpreve s'jetohet,
  keshtu eshte edhe dashuria e pare qe s'harrohet.
   
  Pinky and Narkomane like this.
 16. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Te te fal diellin ai ne mbremje perendon,
  te te fal henen ajo largohet kur agon,
  me mire te te fal dashurine se ajo eshte pergjithmone.

  Lehte-lehte si nje nje vajze lumi qe bregun puth me lajkatim,
  ti vjen me zgjon me ze pllumbi dhe iken rende,me s'ke kthim.
  E une rend pas teje si nje e cmendur,me fal te them nje perqafim,
  Ti iken larg si te jesh i dehur,
  une e gjora mbushem me trishtim.
   
  Pinky and Narkomane like this.
 17. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Zemra ime ska rreshtur kurre se dashuruari,
  ti je misteri im i pazbuluar,
  ti je iluzioni qe cdo nate e kam enderruar,
  ti je shpresa qe kam kerkuar,
  ti je zemra qe kam dashuruar,
  ti je drama cqe kam realizuar,
  ti je drita qe me ka ndricuar,
  ti je qellimi qe me ka kushtuar,
  ti je poema qe kam krijuar,
  ti je hyjnia qe kam respektuar,
  ti je skulptura qe kam pikturuar,
  ti je vete jeta per mua,
  e prandaj un aq shume ty te dua.

  Do te behem zog qe ne katin e4 te pallatit te fluturoj,
  e ne parvazin e dritares te qendroj.
  Atehere perseri do te ndryshoj,
  njeri do te behem qe ne dhomen e tij te futem,
  dhe syte tia shikoj,
  e trupin tia shtrengoj.
  Dhe nje leter prane shtratit do tia le,
  kur te zgjohet ne mengjes
  atehere ate leter do ta lexoje;-"I dashur isha un goca qe te dashuroj"
   
 18. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Qendroj ne heshtjen time,
  flas me vete vallle ku me shkoi rinia ime.
  Vazhdoj me shpresen se serish do te te te shoh,
  ende te dua edhe pse ka kaluar goxha koh.
  Nuk mundem akoma ta besoj nuk munda te ta shpreh dashurin,
  dhe tashi si dhurat kam vetmine.
  Nuk munda te ta fitoja dot zemren ty,
  dhe nga frika nuk mund te ta thoja te verteten ne sy.
  Nuk e di se pse veten e quaj femer,
  kur nuk munda te te quaj zemer.
  Nuk ishte faji yt,por ishte faj i im,
  pasi nuk te bera dot pjese te shpirtit tim.
  Shpresoj qe ne te ardhmen te gjesh idealen qe kerkon,
  ose ndoshta zoti deshiren ty ta ploteson.
  Vazhdoje ti endrren time,
  me fal nese te doja ty o jeta ime.
  Me fal nese te kam menduar
  me fal nese aq shume te kam enderruar.
  Te lutem faljen time te sinqerte pranoje,
  te lutem dashurin time kujtoje.
  E nese vdes e ty prane meje nuk te kam,
  edhe nese larg teje jam.
  Amanet te lutem hidhme dy pika lot per dashurin e ndaluar,
  qendro disa caste duke me kujtuar.
  Ti mos u trishto por buzeqesh,
  pasi gjithmone tenden do te me kesh.
   
  Pinky, Narkomane, Hektor12 and 2 others like this.
 19. LLaStiCaaa

  LLaStiCaaa Valoris scriptorum

  Me fal nese ne èndrrat e mia je
  ende ti..
  Me fal nese zemra ime rreh
  vetem per ty..
  Me fal nese buzqeshja jote me
  jep forc te jetoj..
  Me fal te lutem shpirt.. qe
  vazhdoj ende si i marr te
  dashuroj.
   
 20. LLaStiCaaa

  LLaStiCaaa Valoris scriptorum

  Nuk di nga tia nis kte her
  Se asnje fjal me nuk ka vlere
  Cdo gje mori kthese
  Sepse u shua cdo shpres 11:38. 11:39
  Mendova se ishe ti
  Drita esyve te mi
  Por tani kuptova qe shume gabova
  Qe cdo cast te jetes time ty ta dedikova
  Tani kuptova gabimin tim
  Qe te mbajta te gjalle ne cdo mendim
  Ta shpreha dashurine ne cdo shikim
  Dhe krenarise i theva cdo premtim
  Ta fala ty brishtesine time
  Dhe pse me solli shume hidherime
  Ne cdo cast buzeqeshjen ty ta fala
  Dhe pse per keq mu perhap fjala
  Te deshta pa kushte zemer une ty
  Por ti se paske planifikuar te aedhmen me ne te dy
  Zemra me eshte thy e me eshte bere gur
  Sepse pr ty paskam qen vec nje aventur
  Syte e tu genjeshtar mua me mashtruan
  Ndersa syte e mi me nje mashtrues u dashuruan
  Pse vall se kuptova qe ne fillim
  Qe cdo gje e bukur e ka nje mbarim
  I tille ishe per mua ti ateher
  Dicka e bukur por qe spaska pasur vler
  Te deshta shume une ty me gjith zemer
  Aq shume sa ne zemren time e kisha shkruar nje emer
  Gjithcka mori fund akoma pa filluar
  Sepse dashuria realizohet me dy te dashuruar
  Pse valle sme deste sic te desha une
  Apo dikush tjeter te ofroi me shume
  Nese eshte keshtu me vjen mire qe su lidha me ty
  Sepse ne aventuren tende skam ndermend me u kthy
  Dikush qe vertet di te doje
  I mjafton nje buzeqeshje qe jeten ta lumturoj
   
  Mistrec and Hektor12 like this.

Shpërndajeni këtë faqe