Poezi e shkruar nga anëtari Shaban Cakoli.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Shaban Cakoli, 17 May 2013.

 1. Shaban Cakoli

  Shaban Cakoli Forumium praecox

  MALL I DJEGUR
  Sa u plaka
  sa u dogja
  të zinjët e ullirit e hoqa
  bicirk pas bicirku,Evropa
  zemrën ma ndau copa

  Kurbetçari me nevojë
  punët më të rënda,i punoj
  ndihem sikur nuk jetoj
  sa vështirë frymoj

  Nuk gjejë askund qetësi
  rrugëve të panjohura
  ua kam mëni
  i fshehur,i strukur rri

  Rri mbyllur,nuk endem sheshit
  gjumin më brenë,ëndrra e mëngjesit
  për Kodrën e trimave,në majë të Vranjefcit
  Është më e bukura e Universit.
   
 2. Shaban Cakoli

  Shaban Cakoli Forumium praecox

  EMËR I MADH

  Kosovë
  emër i madh
  emër i shejtë
  një shekull e djegur
  vjet për vjet
  shtratin e shtruar
  e kurrë pa fjetë
  për të mbrojtur
  gëzhojën e vet.

  O vend i uruar
  i ndarë nga fuqi e huaj
  bota të pati lënë harruar
  nën këmbë të huaja,pushtuar
  qëndrove e ndeje zgjuar
  për të gjetur vetvetën e kërkuar.
  Të dogji zjarri,të ngriu acari
  nën qëndresë shqiptari
  të morën turku,sërbi e bullgari
  por ty shqiptari,kurrë nuk të fali
  se brez pas brezi e djalë pas djali
  luftën pushtuesit kurrë nuk ja ndali
  Mbas shekujsh, shëndriti një rreze mbi re
  kur në Drenicë lindi një Skënderbe
  Trima e trimëresha,mbështeteshin pas tij
  dhe aleatët me superfuqi
  Kosova ,pa pushtues,frymon në Liri.
   
 3. Shaban Cakoli

  Shaban Cakoli Forumium praecox

  TY VENDI IM
  Me djem e bija
  ndritë si shkëndija
  malet me gëllinja
  mollë e qershia
  o vendi im
  ti je shpëtim.
  Fushat pjellore
  plot me grurore
  Rininë punëtore
  për ty gëzim
  o vendi im
  ti je shpëtim
  Dikur të mirat
  ti morën stuhirat
  na i hapën plagët
  na mbërthyan në rrugë të largët
  malli na rrëmbej
  kur te ti të kthejmë
  të rrojmë në ty për gëzim
  o vendi im
  ti je shpëtim.
   
 4. Shaban Cakoli

  Shaban Cakoli Forumium praecox

  JETON FRYMA E TIJË
  (Poetit,Selman Konjusha)
  Toka e mërgimit
  të qonte peshë
  dashuria e atdheut
  në zemër të rrinte ndezë
  U ktheve pranë themeleve
  të shtëpisë
  për të thithur nektarin
  e lirisë
  papritmas shpërtheu
  një krismë
  plumbi e flaka
  të morën në shënjestër
  flalën,të mos ta lënë vepër
  Deshën të ta vrasin
  veprën e fjalën
  por jo, fjala e poetit
  nuk vritet,as s´ndalet
  Mallkuar qofshin zemërbrejtësit
  kanë për të i bërë,varret vetit
  sot vepra flet,me gjakun e poetit
  Fryma jote,Selman
  vjen e nuk ndalet
  jeton sa malet
  të e dijnë zullumqarët
  kush na i vret,veprat dhe fjalët
  kurrë s´do të falet......
   
 5. Shaban Cakoli

  Shaban Cakoli Forumium praecox

  SHEGË E ËMBËL

  Porta të mëdhaja
  kurrë s´kam dashtë
  në to fati më ka përplasë
  anë për anë globit i rashë
  shoqen tënde kund se pashë

  Këndej s´kam ardhë
  se kisha halle
  ç´paskan lindë nënat shqiptare
  cila rreze ty të ka pjekë
  moj e bukura e ëmbëla shegë

  A je shegë ti,a je njeri
  a mos je produkt sheqeri?

  Mos je rritë ndokund n´Dardhishtë
  bukur të rrin shkëlqimi syshë

  E kam pas zemren me dry
  ku e gjete ti atë shkathësi
  në portë t´zemrës ti më ke hy
  si tinëzare,ike shpejt
  e lëndove si me shigjetë
  tani zemra po dënesë
  ja shkëpute ti njëren pjesë
  dhe pa te ndihet e huaj
  ti i thua më prit me muaj
  lëngon zemra,thotë po vuaj
  muaj ,muaj, shkon dhe viti
  mos vono se s´mund të priti
  ti pa mua dhe unë pa ty
  lumturinë e mbyllim n´dry.
   
 6. Shaban Cakoli

  Shaban Cakoli Forumium praecox

  Etje

  Tërë ditën punova
  tërë natën nuk fjeta
  në ty kur mendova
  se ç´më mori etja.

  Krojeve të burimit
  sa shumë piva ujë
  në mes flakërave dhe tymit
  etjen s´mund ta shuaj

  Se ç´më pyeti vasha
  ç´digjesh kështu aman
  se më mori etja
  për burimin tënd.
   
 7. Shaban Cakoli

  Shaban Cakoli Forumium praecox

  DUA TË DEHEM SONTE

  Dua të dehem sonte
  në ndërrimin e vitit
  të i shëroj plagët
  në thellësinë e shpirtit
  thesaret e botës
  asgjë s´janë për mua
  dua veq të dehem
  në buzët e tua.
   
 8. Shaban Cakoli

  Shaban Cakoli Forumium praecox

  NËN SHIUN E GUSHTIT

  Në një natë me shi
  në atë muajin gusht
  na i prenin petkat
  që na binin ngusht.

  Nuk kishim ombrella
  zemra në zemër strukë
  ne na ndau rrufeja
  deshi me na zhdukë

  Mua më dhanë një rrugë
  ty të futën në mugë
  nga ai gusht mallkimi
  më nuk jemi dukë

  Po të mori malli
  të e shohish atë shi
  eja se e gjenë
  në dy sytë e mi.
   
 9. Shaban Cakoli

  Shaban Cakoli Forumium praecox

  NË KUJTESË

  Kur duhen dy zemra
  nuk njohin largësi
  herë futen në këngë
  herë në poezi
  ti ëndërron për mua
  unë ëndërroj për ty
  dy zemra t´bashkuara
  bëjnë botë pa kufij.
  Saherë të kujtoj
  mbrëmje e agim
  në zemër të ngroh
  hyn në vargun tim
  lexoj ti këto vargje
  dhe mirë i kupto
  unë të them të dua
  ti mos thuaj jo...
   
 10. Shaban Cakoli

  Shaban Cakoli Forumium praecox

  S´DI SI TË THEM

  Dua të të them yll
  dua të të them hënë
  atje më dukesh lart
  dua të të kem pranë.

  Dua të të them mollë
  e ëmbël fryt i pemës
  nuk mund të shoh në trung
  dua të kem pranë zemrës.

  S´di si të thërras
  kam qindra emërtime
  nuk dua të lë pas
  je portë e zemrës time
   
 11. Shaban Cakoli

  Shaban Cakoli Forumium praecox

  ME TY

  Një breshëri tërmetesh
  dridhin shtratin tim
  më troket një ëndërr
  më thërret në takim

  Në takimin tonë
  udhërrëfyesja je ti
  hapat ti numëroj
  ndritë sikur shkëndijë
  të përcjell me ëndëje
  hiq pa përtesë
  herë më end bulevardeve
  herë dalim në kreshtë
  më e madhja kujtesë.

  Kështu rrugëtoi me ëndërra
  me ty përçdo natë
  herë dalim n´Prishtinë
  herë dalim n´Çabrat.
  për zgjedhje të titujve
  ndjekim poezinë
  në Hotel pesë yjesh
  e ngrisim dollinë
  më vardisen tjera
  rreth meje mbërthejnë
  veq teje lëvizje tjera
  nuk dua të ndjejë
  pas teje do jam
  në flakën e zjarrit
  vetëm të kem pranë
  ja thyajm qafën mallit
  desha në këtë çast
  të sillem vërdallë
  herë të puth në faqe
  herë të puthë në ballë
  o malli im zjarrë.
  Ëndërra më sodiset
  me muaj e vjet
  mbyllja portën ëndërres
  ktheje në realitet.

   
 12. Shaban Cakoli

  Shaban Cakoli Forumium praecox

  DASHURI E VRARË

  Falma ngrohtësinë
  vetëm dhe një herë
  të kujtoi rininë
  që na e patën prerë

  loti nga qepalla
  buza përmbi buzë
  ngrohë ditët e vrara
  të djegura si shpuzë
   
 13. shaban cakolli 2

  shaban cakolli 2 Primus registratum

  Shaban Cakolli

  TË SHENJËT E PATËN PAVARËSINË


  Shqipëri janë gjitha trojet
  Nga i shkeli Arbëria
  Kot mashtrohen uzurpatorët
  Mbi to të drejtë kanë shqiptarët
  Ja u dhuroj,vet Perëndia  Këtë e ditën Fuqitë e Mëdha

  E ke të njohur Evropë moj mike
  Tërë hapësira gjeografike
  ku flitej gjuha shqipe
  ,ishte Shqipëri etnike.


  Me ardhacak e Supërfuqi
  Na bënë padrejtësi
  nëpër histori
  se tokën tonë e kishin lakmi.  Pesë shekuj robëri
  në çdo cep të tokës
  ku quhej Shqipëri
  na pushtuan mbretër
  vezir e spahi.

  Por shqiptari,qëndresë bëri
  kurrë se lëkundi dushmani
  nuk u tremb nga Romani,as Veneciani
  as turk Sulltani,as shkja dushmani

  Na i pushtuan fusha
  lumenjë e dete
  na ndanë nëpër vilajete
  mbi ne vërsulen,sulme e tërmete

  Tokën tonë,donin të e sundonin vet
  donin të na linin analfabet
  pa pushtet
  pa emër e identitet.

  Shqiptarët u pushtuan
  por nuk u nënshtruan kurrë
  u betuan në zot
  komb edhe Flamur.


  Tytën ia zbrazën
  pashait,krajlit,e bejt
  në mbrojtëjen e atdheut
  burra,gra, të moshuar e të ri
  Sakrifikuan për një Shqipëri

  E ngjyrën e gjakut
  ia dhuruan dheut
  Nuk lejuan të na rrëmbenin
  Tokën e Skënderbeut

  Të parët tanë
  e bënë Shqipërinë
  sakrifikuan jetëra
  të na e sjellin Lirinë

  Për të shejtën
  jemi djegur e vra
  ledhatoheshin pushtuesit
  me Fuqitë e Mëdha
  Me na nda e përqa


  Shqiptarët trima,e mendjehollë
  më 1912, mu më 28 nëntor
  Lirisë i vuan kurorë
  Në Sheshin e kuq në Vlorë

  Shqiptari në çdo vis,thërriste shqiptarin
  Pavarësisë të i shkruaj kalendarin
  Së pari shpërtheu nga gëzimi
  trimi,Isa Boletini

  kaloj fusha ,dete,malin
  të përgëzoi Ismajl Qemajlin
  gëzimi e ndezi,sikur furrën
  ra në gjunjë,puthi Flamurin
  i dhanë besën,burri-burrit
  se lëmë kombin,nën këmbë t´kaurrit

  U shkri një Shekull
  në kalendar
  Shqipëri nënë e vjetër
  jeton në dritë të bardhë

  Shekulli vjetrohet
  por të njomet gjaku
  Shqipëri nënë e dashur
  Liri të frymon pragu

  Je më e bukura
  në tërë dunjanë
  gjithë shqiptarët
  të kanë Nënë

  Kah i kanë ndarë
  me dhunë shqiptarët
  kanë lindë,e lindin
  Adem Jasharët
  Lindin e vdesin,për nderë të kombit
  Me bekimin e vendit,popullit dhe Zotit
  Dy herë në histori u shkrua
  28 nëntori i Kastriotit
  Tani e ka radhën,nëntori i tretë
  Ngado,ku i patëm të parët
  Shqipëri do të jetë.
   

Shpërndajeni këtë faqe