Poezi për të qeshur.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Landa, 25 Nov 2002.

 1. Landa

  Landa Forumium praecox

  Poezi per te qeshur.

  Dikur ka qene nje teme e tille per poezi te kesaj natyre
  psh Grua se c'mu prish kandari s'eshte me i pari eetjtejtjetjtejetj
  ndaj hajti pra shkruni
   
 2. Harpetari

  Harpetari Primus registratum

  Re: Poezi per te qeshur.

  Mirembrema ,kjo eshte nje vjershe qe e kam degjuar diku por nuk me kujtohet se ku.
  Kisha ngelur keq,
  Beqare e pa martuar.
  Kush me kishte ardh'
  I kisha refuzuar.

  Jo per gje
   
 3. Harpetari

  Harpetari Primus registratum

  Re: Poezi per te qeshur.

  Mirembrema ,kjo eshte nje vjershe qe e kam degjuar diku por nuk me kujtohet se ku.

  Kisha ngelur keq,
  Beqare e pa martuar.
  Kush me kishte ardh'
  I kisha refuzuar.

  Jo per gje
  Po kisha pretendime
  Vij nga der e madhe,
  Me nam rraca ime.

  Tani ta vazhdoj ,
  Atje ku e lash.
  Shum keq kisha ngelur,
  Sic jua thash.

  Te tere fshatit ,
  I kish hyre halli per mua.
  "Ngeli vajza ne dere,
  U rrit u be grua."

  Kushuri te panjohur
  Filluan te dalin,
  Nje te milte lopen
  Nje te milte kalin.

  Filluan te me cojne
  Ne Xhami e Kisha,
  Isha 18,
  Magji than qe kisha.

  Kur pane qe nuk nxorren
  Dot qime nga qulli.
  U hodh halla,t'me cojne
  Ne Tiran te Luli.

  S'lane njeri te shenjte
  E harixheshk pa me cuar,
  Por me ne fund u martova
  Te 60-at sa i kisha kaluar.

  Lumturi e madhe,
  U mbush shtepia plot.
  E levdonin dhendrin,
  Qe na ish poliglot.

  Te Shtunen,naten e dasmes,
  Lumemadhi burri im,
  Beri bishtin pyk,
  Dje isha ne varrim.
   
  rikima and astritsiti like this.
 4. Landa

  Landa Forumium praecox

  Re: Poezi per te qeshur.

  Helppppppppppp ju lutem me gjeni pak ate poezine Cajupit "Kandari"
   
 5. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi per te qeshur.

  A. Z. Cajupi

  Lere grua se c`me gjeti
  Nuk me bindet me aleti
  Ky bandill qe cante rete
  Me s`i ngre kryet perpjete

  Vjet si kale turfullonte
  Grate e fshatit kur shikonte
  Sa i shihte bythe zbuluar
  Sulej si qen i terbuar

  I pushtonte vete te tera
  Zgavra,shpella,guva,verra
  Fryhej si nje patllixhan
  Kur shkonte nen fustan

  Sa i vinte mend zanatit
  E uronin grate e fshatit
  Po sot c`ka qe eshte merzitur
  Trup e shpirt i raskapitur

  Shikon cupat siseplota
  Me shale te buta e te ngrohta
  Nuset e bardha si debora
  Qe s`i shpetonin nga dora

  Grate e reja sisemedhate
  Qe i nderronte pernate
  Dhe s`leviz te behet burre
  Te mbeti vetem per shurre

  Ah moj grua moj e grate
  Te mbeti burri kaq thate
  Megjithese mend s`te ngop dot
  Por dikur s`kam qene si sot

  Ishe trim dhe djale i hedhur
  Pak usta per te zgjedhur
  Buzeqeshja me te tera
  Mjaftonte qe tu hante verra

  Por me shume doja grate
  Vithe gjera sise medhate
  Por dhe cupat shume i desha
  Nuk i lija virgjeresha
  Mazallah mbetcin me barre
  I therrja i beja varre
  Nuset e reja me naze
  Thoja si qofte taze

  I ndukja me buze e dhembe
  Sa ngrihej fshati ne kembe
  Isha bej me mall me toka
  Po beja dhe c`me thosh koka

  Ne Zagori dore e pare
  Me sejmere e hyzmeqare
  Kisha kuaj lope e dhen
  Edhe gra me shume se qen

  Vete i ujdisja te tera
  C`me tha koka e s`e bera
  Ne Europe s`lashe vend pa pare
  Kuplarate i mora mbare

  Shijova bionde gjeramane
  Meskeputurat persiane
  Rreth e qark iu solla botes
  Por ne France lash mendt e kokes

  Kush te doje le ta provoje
  Ta marre mikun ne goje
  Ne Stamboll mos shkofsha kurre
  Bashkohet burri me burre

  Thone se eshte ves i shemtuar
  Mos vdeksha pa e provuar
  Por tani kjo pune e pati
  U plaka me ra takati.

  FUNDA.Z.CAJUPI
   
 6. harap

  harap Guest

  Re: Poezi per te qeshur.

  po po Cajupo se po te mos doje te shkoje se kishe kaluar pjesen me te madhe te jetes ne stamboll /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 7. TEDI

  TEDI Valoris scriptorum

  Re: Poezi per te qeshur.

  Kordele MOs Vdeksh Kurre ... :thumbsup:
   
 8. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi per te qeshur.

  S'e kam bo une kete poezine lart, e ka bo Çajupi lal. /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 9. TEDI

  TEDI Valoris scriptorum

  Re: Poezi per te qeshur.

  Ok me po them per ty qe na e kujtove .
   
 10. oneo

  oneo Forumium praecox

  Re: Poezi per te qeshur.

  Si Cajupi si ti, mire fort ka dale

  /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 11. Landa

  Landa Forumium praecox

  Re: Poezi per te qeshur.

  Faleminderit!!!!!!!!!
   
 12. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi per te qeshur.

  Per ty Atdh..ashtu.. Forum /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Me fytyra te ndryshme anonimesh
  me rrjeshta te shkurtra e gjata fjalimesh
  mblidhen lloj lloj njerezish
  ne nje vend te madh takimesh

  Mblidhen bashke e fillojne te diskutojne
  me tavolina rrumbullake prej kaucuku kuvendojne
  ndodh qe rreth temes shume s'u behet vone
  ndaj s'pertojne por nisin e chat-ojne

  Dikush i merzitur nga jeta reale
  nje tjeter i fiksuar nga ajo virtuale
  te tjere per te kaluar kohen e lire
  dhe te tjere qe qajne te shkretat halle

  Qindra vizitore ketu na vijne
  i pasuri dhe i varferi ketu bashke rrijne
  nje ambjent kaq i bukur e perfekt
  ku robte alkol e duhan nuk pijne

  Sherre e zenka te bera po pa zarar
  flirte e dashuricka plot po me karar
  sa te dush shqipetare neper bote nga malli
  shume shpejt jane kthyer ne atdhetar

  Qofshin mysliman e qofshin te krishtere
  kuvendojne per teologji gjithe shend e vere
  Qofshin toske e qofshin edhe gege
  diskutojne per gjuhen shqipe qe ka kaq vlere

  Gjithe cunat nga Velipoja ne Vermosh
  i kena pa genjeshter, te gjithe trimosh
  dhe gocat simpatike e te embla saqe
  te vje deshira qe per pune shpie ti ndihmosh

  Ketu merr kuptim te plote demokracia
  se zbatohet dite per dite sociologjia
  ketu cdokush eshte popullor dhe vip
  e asnje s'ka nevoje ta ruaje policia

  Ja pra shifni sa shume veta ketu bisedojne
  cdo dite e cdo jave me barcaleta gezojne
  a tu befte dita njemije o forum
  se ketu shyqyr po nisin shqipot te bashkejetojne


  © Anetari 1 ©

  :cool: :cool: :cool:

  P.s.Kujdes Copyright-in ju lutem /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 13. Erind

  Erind Forumium maestatis

  Re: Poezi per te qeshur.

  heheh e lezecme!
   
 14. DriniS

  DriniS Ecejak

  Re: Poezi per te qeshur.

  Poezi dashurie

  Aeroport
  une ty te dua
  te dua fort
  aeroport

  :lol: :lol: :lol:
   
 15. Erind

  Erind Forumium maestatis

  Re: Poezi per te qeshur.

  Ishte hera pare qe te pashe.
  Ishte hera pare qe te thoja te dua.
  ishte hera pare qe te putha.
  ishte po prape hera pare qe dashuri ne beme.

  Po hera dyte kur do te vije? /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 16. Herkuli

  Herkuli Primus registratum

  Re: Poezi per te qeshur.

  Edhe une plake i ngrate
  dikur mbare i merrja grrate
  tani edhe syte me kane lene
  por miku veren ta krrene

  Te keqn t'me marre pleqeria
  zili t'me kete njerzia
  nuk i le kurre grate e mia
  ti mjelen katunaria

  I forte besa, jam si gur
  dhe sot jam ende per burr
  me rri gjithe diten tull
  si rrufepritesja mbi kull

  Nuk qahem aspak per bese
  filloj sa pa kenduar kendes
  bitis nga mesi i nates
  sa t'me kthehet si qaf e pates

  Jam nga ata te vjetrit
  qe i venin mbrapa dhe ketrit
  nuk lenin pa hypur as dhite
  kur s'kishin kujt ti zenin prite

  Me shume lere c'tju them
  4 gra i kam e me nuk kam vend!
   
 17. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi per te qeshur.

  Sqarim: Poezia e postuar prej meje me lart per dasurine ndaj AF eshte e Anetarit Nr.1 dhe jo imja, lexoni me kujdes se i kujt eshte copyright!

  Faleminderit!
   
 18. Zgalemi

  Zgalemi Primus registratum

  Re: Poezi per te qeshur.

  te tera vargjet e Kandarit te cajupit s'i mbaj mend por strofa me e famshme eshte:

  Grua moj u prish kandari
  s'eshte me ai i pari
  kur sulej si trimi ne valle
  e zinte zockezen me halle.  Titulli i kesaj teme eshte jashtezakonisht shprehes. Rrezaton nje eksperience e nje elokuence gjigande ne fushen e dashurise duke i dhene erotizmit nje dimension te papare. :tipsy:

  Po ca thoni se na shkrite. Ku ka poezi dashurie per te qeshur ne kete dynja? Nese doni dicka humoristike me nuanca erotike vini nje titull si "Bejte erotike", apo " bejte roze" ...
  M'u kujtua nje episod i vertete me nje grua qe mundohej tu tregonte shoqeve qe kish pare nje filem me skena pornografike po nuk e thoshte dot e dha e dha e u tha "pashe nje filem ... ja me ashtu koreografi dadacllek" :rolleyes:
   
 19. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi per te qeshur.

  Zgalemus te pelqen titulli i ri more /pf/images/graemlins/tongue.gif

  P.s.Lexoji ndonjehere ato dreq PM dhe duku :rolleyes: une vazhdoj e blej ARS por s'ka hic gje ende :rolleyes:
   
 20. Zgalemi

  Zgalemi Primus registratum

  Re: Poezi per te qeshur.

  Kur te dal me bagetine
  do nxjerr xhurane embel t’i bie
  ta degjoç te gezoç tine
  moj bareshe moj bejka ime.

  Pa kur fshati te beje dasem
  me vajzat te marresh valle
  syte perdhe hapat si gjethe
  gjoks’ i fresket kur te t'hidhet
  gjoksi prush se’c’ do me digjet.

  Do me digjet shkrumb e hi
  ku te gjej t’i bej derman
  do te dehem me raki
  do t’a kthej me damixhan
  te shuaj zjarre qe me djeg xhane.

  Kengen me burrat do te marr
  do me ndjeç zene e do qeshesh
  veshet pipez do m’i mbash
  moj sy ulli moj lule pjeshke.

  Naten do te hyj ne vathe
  si era do ta rrembej nje dele
  neser do ia rrefej tet eti
  se dhe une kam musteqe.

  E pastaj do pijme kafet
  do te shkrehen dhe dyfeqet
  gjer ne agim do te bien sazet
  do te skuqim dhe carcafet
  qe ne fshat te zbardhim faqet.
   

Shpërndajeni këtë faqe