Poezi për të qeshur.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Landa, 25 Nov 2002.

 1. Herkuli

  Herkuli Primus registratum

  Re: Poezi per te qeshur.

  c'me merr malli per ato kohera
  burra ishin, u ndriste kordha
  edhe grate ishin femra
  ta mirrnin xhanin nga brenda

  C'me merr malli per ato kohera
  femren ta preknin s'u bente dora
  e shihnin nga large si vezullime
  per te jipnin placke e shpine

  Por kane qene edhe tamam gra
  kurr s'ta jipnin badihava
  te lodheshe me muaj te tere
  pa ta ulje njeher ne preher

  Tani vella jane kalbesira
  shkojne me dhjetra e me qindra
  e kane humbur eren e femres
  e kane marre ate te fendes

  Ku te gjej aman nje grua
  te me jap uje ne krua
  per te shpirtin ta jap hua
  te me behet mish ne thua
   
 2. Gjino

  Gjino Primus registratum

  Re: Poezi per te qeshur.

  Nadje heret cohem e pastroj
  Teshat i baj gadi sahatin shikjoj
  A dot dalin vajzat qe ti propozoj

  Aman amanaman amanamanet
  Moj Shkodranja vogel sa e bukur je
  O hajde vajzo se un ty te du
  5 dite kam lan punen per met propuzu
  Ba me mar vesht baba o kuku per mu

  O hajde vajzo se ty jam tuj tprit
  Ba mas me prandu mu tash po bjen tfikt
  prej merakut tand
  shtrohem nElbasan
   
 3. ShkodraniNY

  ShkodraniNY Primus registratum

  Re: Poezi per te qeshur.

  /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 4. inanissa

  inanissa Primus registratum

  Re: Poezi per te qeshur.

  tani me thene te drejten une uk jam tip qe merrem me cic_mice e me dallavere (hec mo ti bojm qejfin vetes...),po me nje shok i shkruam nje goce qe atij i pelqente fume fume nje poezi qe pak a fume qe thoshte keshtu:

  ah i ziu c'jam tuj heq,
  kur te shoh ty ndjehem keq,
  buza jote si qershi,
  syri jot si rrush i zi,
  ma bejn mendjen lesh e li,
  s'me lejn takat me ik ne shpi,
  nat e dite per ty mendoj,
  me gjith shpirt te dashuroj,
  "Nela" moj,e vogel moj,
  mos me ler me gisht ne goje,
  te vrafte qulli mysybet,
  mos me ler beqo per jete...!!!

  Me thene te drejten ne ate perjudhe isha ne nje gjendje qe do ta definoja "anemi frymezimi"... e faktikisht rezultatet e poezise qene krejt te kundertat e asaj qe prisnim ... ama me beri goxha cudi c'ne valle...?? /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 5. ILVENA1

  ILVENA1 Primus registratum

  Re: Poezi per te qeshur.

  turshite
  e di qe ne damaret e tu
  rrjedh uje me kripe e dashur
  dhe trupi yt eshte bere turshi
  vjen te te haje pal lali
  se kam fasule per dreke
  ju pelqeu ja dhe nje tjeter
  banja
  do doja te te coja ne nje vend
  ku ajri ka parfumin tend
  ku bukuria jote reflekton mbi uje
  ku gjithcka aty ngjan me ty
  por per fat te keq banja eshte e zene
  jam fshehur
  he me gjen dot
  ku jam fshehur
  pa gjeje
  kerko kerko
  pse me kerkon brenda telefonit
  une jam ne shpi...
   
 6. ervin

  ervin Primus registratum

  Re: Poezi per te qeshur.

  Himni i nxenesit
  ------------------

  Ngrihem heret ne mengjes
  lahem, krihem shkoj e dhjes
  marre dy kokrra molle
  dhe nisem per shkolle.

  Himni i mesuesit
  -------------------

  Ngrihem heret ne mengjes
  lahem, krihem shkoj e dhjes
  shkund dy here k.rin
  ulem bej ditarin.

  Na falni per fjalorin banal por ndryshe e humbet bukurine.
   
 7. ere

  ere Primus registratum

  Re: Poezi per te qeshur.

  me ka gjetur belaja
  ketej nga une eshte bere hataja
  per meshkuj ka humbur dynjaja!
   
 8. jona20

  jona20 big bum bam...

  Re: Poezi per te qeshur.

  pretty ka ca dit
  burre don me prit
  ecni ju o djema
  mos tregoni rrena
  ajo po ju pret
  rrezik ka dhe ju vret /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 9. ILVENA1

  ILVENA1 Primus registratum

  Re: Poezi per te qeshur.

  Bleta
  cfate ndjeve kur tu ngul
  u merzite kur tu shkul
  se ai leng te kishte hyre
  dhe ai vend te ishte fryre
  kete gje do te pesosh
  sa here bleten ta ngacmosh
  ju pelqeu?
   
 10. olololol

  olololol Primus registratum

  Re: Poezi per te qeshur.

  M'falni per fjalorin.


  Ca pika shiu rane mbi qelq /pf/images/graemlins/smile.gif
  Dhe une te prisja ty si pall /pf/images/graemlins/smash.gif
  Sa shume te prita te benim seks /pf/images/graemlins/tongue.gif
  Po ti ku Mu..n kishe dale
  !? /pf/images/graemlins/mad.gif
   
 11. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Poezi per te qeshur.

  Varet ku ndodhesh

  Demiri Nexhin e donte shumë,
  Por u martuan pa bërë zhurmë
  Shpejt celebrimin, një tuf' me lule
  Dhe muaj mjalti bënë në hyrje.
  Ditë kaluan, kaluan muaj,
  Lezeti doli si burr'e grua.
  Në vend të seksit, të dy çdo natë,
  Mendjen e vrisnin: S'dalin paratë.
  Pa, ç'pa Demiri, filloi t'lëvizë.
  Hyri në borxh, bleu një vizë.
  Gjeti një shok që kish taksi:
  -Nexhi, po nisem për në Greqi!
  Gruaja qau, u mërzit shumë.
  Pestetreherë tha: Qyqja unë!
  Por ç'halle kishin, e dinte mirë,
  Ndaj "rrugtëmbarë" tha pa dëshirë.
  Shpirt, shtoi pastaj, të më premtosh,
  Nëpër Greqi, ngado të shkosh,
  Dua të mbetesh Demiri vjetër.
  Mos më tradhto me asnjë tjetër!
  -Kurrë, e dashur! Mos u mërzit!
  Ta garantoj me qintpërqint.
  Po edhe koha s'më premton fare.
  Vizën e kam veç njëvjeçare.
  Dhe unë, këtu, ty do të pres.
  S'shkoj me kënd tjetër, ta di se vdes
  S'më hyn në sy as më i miri.
  Ia tregoj vendin çdo lloj qafiri.
  E dhanë premtimin, pastaj u puthën,
  U nis Demiri, e mori rrugën.
  Në Greqi mbrriti që atë natë,
  Tek ca të afërm në Kallamatë.

  Mirë s'i erdhi, por nuk e zgjati
  Ishte Demir, u bë Dhimitraqi.
  Pak kohë më vonë, për pak lefta,
  Në një kuzhinë gjeti dhulja.
  Dhulepste shumë, gjer në të gdhirë.
  Kur kish pushim, rrinte veç shtrirë.
  Gjë tjetër s'dinte punë e shtëpi,
  Rrallepërmall një gotë krasi.

  Siga - siga, afroi viti.
  Një ditë erdhën ca shokë sto spiti.
  Eja me ne, Demir, bre burrë!
  Shkoi një vit, ti ske dalë kurrë.
  Rezistoi pak, por s'kish ç'të bënte,
  I kishte shokë, ia mbushën mendjen.
  Dolën sëbashku, të gjithë parea.
  E morën rrugën nga kafeneja...
  ...Goxha megallo ishte taverna.
  Të ngrënë, të pirë, kishte dhe femra.
  Vera Demirit faqet ia skuqi
  E shpirtin peshë ia çoi buzuqi.
  Mesin e natës kur e lanë pas,
  Nj'alamet femër erdhi u qas.
  Dukej sëlargu që ishte zuskë.
  Një shok në vesh: E njoh, është ruskë.
  Po të pëlqen, mundet t'i thuash.
  Jepi leftanë, bëji çtë duash.
  Ai nuk priti dy herë ti thonë.
  E mori ruskën, zuri një dhomë.
  Drejt tek krevati shkuan pa fjalë
  Edhe u zhveshën ngadal - ngadalë.
  Përpjetë Demirit i hidhej zemra.
  Kishte një vit, s'dinte çish femra.
  U shtri ajo, ai po sipër.
  Po atë çast iu errën sytë.
  Porsi rrufe kur kthjellt është qielli,
  Përpara syve i doli Nexhi.
  Mirë s'e kish futur, në çast e hoqi.
  Me sa zë kishte, bërtiti: Oqi!
  Ruskës i tha tek vishte brekët:
  Perimeni ligo.S'kam çi bëj gjinekës!

  Ç'ta zgjat më shumë, kaq historia.
  Një javë më vonë, stin Allvania.
  Xhepin me pare, një thes me plaçka.
  Gruaja priste, kish dalë përjashta.
  Psi u puthën, u panë, u çmallën,
  Pa qejf Demiri, e mori fjalën.
  Fill e për pe, ndonse i lodhur,
  Tregoi me ruskën ç'i kishte ndodhur.
  Qyqja, Demir! I zi, ç'më thua!
  Të paska ngjarë njësoj si mua!
  Po, shyqyr Zotit, ke qënë me fat!
  Munde të ikje, se ishe lart.
  Dhe mua m'erdhën prapë mendt në kokë.
  Desha të ikja, po isha poshtë!
   
 12. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Poezi per te qeshur.

  KALORËSI I VJETËR PA PËRVOJË

  Ec e ec në rrugë të gjatë,
  Binte shi e ishte natë.
  Hipur mbi një mushkë Hajdari,
  Lodhur kthehej nga pazari.

  Binte, s'kish të ndalur shiu.
  Zuri të mendojë, i ziu:
  Shtëpinë e kam shumë larg.
  Më mirë të çlodhem pak.

  Kthehem tek ky fshati tjetër.
  Kam Zenelin shok të vjetër.

  E gjeti shtëpinë pa zorr.
  Lidhi mushkën në oborr.
  Bërtiti me zë të lartë:
  O Zenel, pa dil pak jashtë!

  Bujrum! - gruaja tek dera.
  Mos e zgjat! Shpejt, futu brenda!
  Burri s'është, por punë s'prish.
  Hyrë të ngrohesh pa teklif!

  Hajdari u ul ndanë zjarrit.
  Nusja e re mori tiganin:
  Je i lodhur, punë e rëndë.
  Po të bëj diç për të ngrënë.

  Dëgjohej shiu përjashta.
  Kërcisnin thëngjijtë tek vatra.
  Hajdari ngrohej mënjanë
  Dhe nusja nxehte tiganë.

  Digjej flaka bubulake.
  Vinte nusja topolake...
  Hollë ish veshur atë dit',
  Prandaj të shkretit iu ngrit

  Mendja dhe iu errën sytë.
  Më s'priti një çast të dytë.
  Pa pasur frikë se mos digjet,
  Mbërtheu nusen nga vithet.

  Shpërthyen yjet e botës.
  Kërciti tigani kokës.
  Hajdari u hodh tek pragu.
  Prej ballit buçiti gjaku.

  Përjashta i thirri mendjes,
  Por vonë. Më s'kish se ç'bënte.
  Nxitimthi shaloi mushkën.
  Kokulur vazhdoi rrugën.

  Pa dalë mirë nga fshati,
  Dëgjoi trokllimë kali.
  I grahu mushkës ngadalë.
  Zeneli vinte përballë:

  Të ikësh!? Kjo s'është punë!
  Ç'e zgjat!? Kthehu tek unë!

  Tek dera – sa e papritur! -
  Del nusja si e paditur.
  Prej gazit i qeshte buza:
  Sa mirë që të ra rruga!...

  Hynë brenda, u panë në dritë.
  Zenelit iu shqyen sytë;
  Bërtiti si i marrosur:
  Hajdar, kush të ka plagosur?

  Më vrau mushka me shkelma
  Tek qoshja, kur i kërceva.

  Flet nusja në anën tjetër:
  Ti dukesh kalor's i vjetër!
  Po mushka, o i uruar,
  Më parë duhet fërkuar!
   
 13. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Re: Poezi per te qeshur.

  :cool:
  E bukur, shume e bukur.
   
  Last edited: 20 Jul 2015
 14. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Poezi per te qeshur.

  Grua me karakter tjetra. Nuk pranonte njeri...pa e perkedhelur.
   
 15. true confidental

  true confidental Forumium maestatis

  Re: Poezi per te qeshur.

  McCik
  , lol ......very very funny ..te detyrohemi nje te qeshur te mire :D
   
 16. makuciko

  makuciko Forumium praecox

  Re: Poezi per te qeshur.

  S'DJEG PIPERI

  Të dy ishin shokë për kokë.
  Njiheshin qëkur në shkollë.
  Ndonse vitet kishin shkuar,
  Me fëmijë, të martuar,
  Miqësinë e kishin mbajtur
  Edhe pasionin për gjahun.

  Atë ditë, si jo rrallë,
  I hodhën çiftet në krahë.
  Për gjah dolën që pa gdhirë,
  S'frynte erë, mot i mirë...

  U munduan, hoqën shumë,
  Nëpër pyll e nëpër lumë,
  Vranë, si bënë rrobat copë,
  Shtatë laraska, dy gallofë.
  Në fund, kur shpresa kish vdekur,
  Ndriti fati, vranë një lepur.

  Ndezën zjarrin shtatpalqejf,
  Shkuan lepurin në hell.
  I pari, kur sheh tek çanta:
  Gruaja ime, budallaçka!...
  Unë s'e vë në gojë, e di,
  Qesja plot piper të zi!

  Hidhet tjetri: Nuk prish punë!
  E ka vënë, e ha unë!
  S'shtyhet lepuri, o kok'derr,
  Pa e ngjyer në piper!

  Ha e ngjyej, muhabet.
  Ky piperi, hiç nuk djeg!
  Ngjyej prapë, pi raki,
  Shijon mishi, bukuri.

  Sa ish ditë, sa kish diell,
  Morrën rrugën çakërrqejf
  Dhe u ndanë në qytet
  Secili në pun' të vet.

  Gruaja i thotë të parit
  Në mëngjes: Paske bërë namin!
  Më ngjan, dje e ke tepruar-
  Gjithë barutin ke harxhuar!

  Ç'barut!? - ulërin ai,
  Nuk ishte piper i zi!?

  Telefonin rrëmben vrap:
  Shpejt, zgjo burrin, mos e zgjat!
  Shihe, çfarë po bën akoma!?

  Fle, gërrhet sa tundet dhoma!
  Pse ta zgjoj? Është gjë me ngut?

  Si nuk është!? Ka ngrënë barut!

  Qyqja! - gruaja çorri faqen,
  Ndaj kur pordhi, vrau macen!
   
  bLuE IcE likes this.
 17. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Re: Poezi per te qeshur.

  /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif
   
 18. marina s.

  marina s. Forumium maestatis

  Re: Poezi per te qeshur.

  ahahahahaha :D McCik, shume te lezetshme :D
   
 19. shefki

  shefki Papirus rex

  Re: Poezi per te qeshur.

  BEN VAPE

  Prane pazarit pi si peshk
  Syradar jam per shamata;
  tregetare tellalle ,nje barkderr
  uuu ja dhe... shtate shalegjata
  Gote-mbushur,mendje-zbrazur
  ca goca pa takt i ngas
  me burgosin me percmim
  fillikat mbetem ,s'me plas...!
  Meze mizash do t'shijoj
  Te m'debojne nga lokali
  dinjitetin do ta laj
  krejt i vetem nga kanali
  Sa rehat ky hotel shkurresh
  zhegu jashte poqi prush
  kur te zgjohem ,ju betohem
  me raki do te bej dush
  Prifti kendon latinisht
  Qenkam mbytur une me shurre!
  Ca do thone:"Sa i pacipe!"
  Ca do thone:"Ky ishte burre"
  Me krekosin para Zotit
  He - thone engjejt- specie 'rralle
  si ta nisim ne gostine,
  ne dynja TI bere palle?!
  ...Zoti pi e ul brekushet
  nje engjell me topuz, ma ngjesh...
  Kamerier, nje dopio tjeter,
  para se te shkoj per lesh!
   
 20. shefki

  shefki Papirus rex

  Re: Poezi per te qeshur.

  SURPRIZA

  Burre i dashur ke nje cen:
  e di xhanem je besnik
  (e di qe te tredh perndryshe)
  t'mungon sensi romantik!

  T'nesermen si gjarper trap
  dredhoj udhen s'shkoj ne pune
  Blej qirinj,ca vere e lule
  Ja ta shohim kush jam une!

  Plot lavdi hyj ne shtepi
  futem si dash me kembore
  hap dritaret per ajrosje
  shoh jaranin me breke n'dore

  C'me bere more i ngrate
  m'dhjeve romancen n'qeleshe
  flaki breket,hajde brenda
  u pa puna ,bejme nje treshe!

  Ta pjekim gruan ne hell
  Kofsha t'lengshme te shijosh
  Mbushe mire me kastravec
  une ta lezetoj me kos...

  Ajo hidhet:ju te poshter,
  do t'ankohem n'polici!
  Pritni...kam nje dashnor tjeter
  Sa te MADH e ka ai!
   

Shpërndajeni këtë faqe