Poezi per femije

Diskutime tek 'Këndi i Femijëve' filluar nga Diavolessa, 8 Nov 2002.

  1. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Pellumbi

    --------------------------------------------------------------------------------

    I bardh, si debora,
    me frizure ne trend,
    pellumbi me erdhi te dora
    ngadal ,aty zuri vend.

    I bukur, i qete,
    me ate ze kumbues,
    - s'di a kendon ,a flete?
    por eshte si bare sherues.

    Rreze brenda ka
    eshte simbol per paqe,
    me pas fluturoi ne hava
    i thash - je i mire, me kenaqe.
  2. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Vajza dhe dega e qershise

    --------------------------------------------------------------------------------

    Nen dege qershie
    nje vogelushe rri,
    jo per ti bere hije
    por qe e ka lakmi.

    Degen s'mund ta kape
    as trungut ti ngjitet,
    pa sukses cdo hape
    e deshira po i rritet.

    Vogelushja pa mas
    na u deshperua,
    nisi frutave t'u flas
    - ejani se shume ju dua!

    Por fati e gezoi
    vogelushen e deshperuar,
    nje xhaxha aty kaloi
    dhe i ka ndihmuar.

    Posht ja zbriti
    nje dege me qershia,
    dhe kuptohet priti
    sa ti mbledh femia.

    Xhaxhin falenderoi
    i shpelau nderkaq,
    ne goje nga nje holli
    ne vazhdim u kenaq.
  3. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Dy butiqe

    --------------------------------------------------------------------------------

    Dy butiqe muri i ndan
    me rroba sate duash,
    njeri me lire i mban
    tjetri kripur te thuash.

    Zana e vogel mamin e ngreh
    -eja ,shkojme ne kete butik!
    shoqja ime dje
    bleu nje fustan fantastik.

    Dy butiqe muri i ndan
    dy botera ndryshe fare,
    njeri eshte per fukaran
    tjetri per ata qe kana pare.


    Mamin ne dileme e ka qite
    ne shitore te shtrenjte te blej
    apo kohera me te mira me prite?
    ne kete krize te kursej.
  4. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Manekine

    --------------------------------------------------------------------------------

    - Thote vogelushja Zane
    shoqet me thane,
    dukesh si manekine
    ke vija trupi fine.

    Ne Milano ,e Paris,
    me mendje ,e shpirt ,jam nis,
    ne ato pasarela
    veshur bukur ,me dantella.

    Me ngjyra te arta
    e me take te larta,
    isha mbretreshe skene
    dukesha si ,,aliene''.

    Isha ndryshe e veqant
    ju pelqeva garant,
    publiku bente sehir
    me pranoi me deshire.

    - E pse jo nje dite?
    kur kam me u rrite,
    ne nje pasarele boterore
    une te jam modele shembullore.
  5. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Kontenjeri

    --------------------------------------------------------------------------------

    Qamqakez kur kam
    e qes ne goje fap,
    letren e ruaj
    ne kontenjer e gjuaj.

    Kur ha hamburger
    qe me pelqen cdo here,
    letren qe ish mbeshtjelle
    ne kontenjer e hell.

    Kur shkruaj dicka gabim
    faqen e bej cope e grime
    e gjuajme pas
    se shporte ka ne klase.

    Cdo kund ne cdo vend
    kete gje e kam ne mend,
    kur s'me duhet ndonje gje
    ne kontenjer perhere e le.
  6. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Dita e pare ne shkolle

    --------------------------------------------------------------------------------

    Pak gezim ,pak kurreshtje,
    kam tani ne shpirt,
    e shikoj me heshtje
    shkollen qe po shendrite.

    Femi -prinder, cdo dore
    fort eshte shtrenguar,
    oborri u be kurore
    me lule zbukuruar.

    Kur erdhi ora
    kisha pakez frike,
    nga mami me rreshqiti dora
    hyra ne klase vrik.

    U ula ne karike
    se pritja perfundoi,
    nje ze si muzike
    te na flase filloi.

    Me sy , goje nisi te flase
    siguri ne shpirt kam ndier,
    cdo minute me pas
    bindesha eshte e shkelqyer.

    Une kam mbresa
    fantazi, nga dita e pare,
    dhe me mbane shpresa
    keshtu do jete pandare.

    Klasa ,shkolla ,shoqeria,
    dhe mesuesja, jane zize fare,
    por e di se dituria
    ne shkolle ,eshte primare.
  7. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Shoqja ime

    --------------------------------------------------------------------------------

    Me corape ,e sandale plastike
    shoqja ime, ne shkolle vjen,
    them sa keq moj mike
    te ftohtin nuk e ndjen.

    Pa shije ky kombinim
    por ti nga halli bene,
    se'q me zuri nje trishtim
    pamja mbresa te keqija me ka lene.

    Eshte vjeshte e vone
    - kujt ti lutem nuk e di?
    kete pamje qe trishton
    mos ta shoh te asnje femi.
  8. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Mbretresha e klases

    --------------------------------------------------------------------------------

    Eeshte ne nje klase
    nje mbretreshe, e vertete,
    ka deshire pa mas
    cdo kend ta bej merionete.

    Dikush merret me detyra
    dikush tavolinen ja pastron,
    asaj i qesh fytyra
    se cdo gje po funksionon.

    Mbretresha autoritare
    rebelet i perjashton,
    me to ta dini me fare
    askush nuk bisedon.

    Por do te vij nje dite
    shume shpejt besoj,
    marionetat do re rriten
    mbreteresha lojen ta harroj.
  9. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Ditari

    --------------------------------------------------------------------------------

    Hidherimin si vullkan
    e shendrroj ne fjale te shkruar,
    ditari peshen mban
    une ndihem e lehtesuar.

    E mbyll ne sirtar
    ta di vetem une, kete sekret,
    shpesh pyetjet e bera me pare
    pergjegjet i gjej vete.

    Ka edhe gezime ne ditar
    mendime, ngjarje nga bota,
    koment ,nga libri i lexuar me pare
    por edhe per gjera te kota.

    Shaka apo barsalete
    ndonje ngjarje e trilluar,
    cdo gje qe ndodh ne jete
    ne ditar kam per ti shkruar.
  10. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Serfi

    --------------------------------------------------------------------------------

    Pese metra e gjate vala
    ai djal mbi derrase rri,
    rreshqete lehte si ngjala
    zhduket - duket perseri.

    Serfi eshte sfidues
    ne te ka shume rrezik,
    por eshte deshirues
    zemren pesh ma qon vrik.

    Tash per tash, i vogel jam
    di vetem te notoj,
    por shume shprese kam
    kurte rritem do te serfoj.
  11. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Treni

    --------------------------------------------------------------------------------

    Mbret eshte treni
    ka rrugen e vete,
    tjeter si te nuk gjeni
    ne token planet.

    Mbi binar
    kalon cdo tren,
    shperndan udhetare
    me qef ,cdo kend sherben.

    Trene te shpejt ka
    dhe qe shkojne ngadal,
    sigurisht keni pa'
    shpesh shpon nje mal.
  12. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Lindja e vellait

    --------------------------------------------------------------------------------

    Mami ka me lind
    nje bebe keto dite,
    vellai i madh me thote
    nga stomaku ka me qite.

    Mamit kur i thash
    pergjegje te me jap,
    ma ketheu jo tash
    me gojen se ka hap.

    Tezja, gjyshja s'me than
    dicka te sakt,
    bisedes tjeter kahje i dhan
    me kujdes e takt.

    Ceshte ky mister se di
    fare nuk kuptoj,
    te vije ne jete nje femi
    eshte mrekulli besoj.
  13. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Gjyshi im

    --------------------------------------------------------------------------------

    Gjyshi im dikur
    kishte rroge, ishte zoteri,
    edhe sot eshte kogja burr
    por shpesh ka merzi.

    40 euro pension merr
    eshte plote hidherim,
    mbushet me vrer
    e kap nje trishtim.

    Gjyshja i thote me te mire
    - djali ka o plak!
    na ploteson cdo deshire
    po na del hak.

    Gjyshi ne preher me merr
    mua mbesen e pare,
    thote - punova me nder,
    kete kur se kam parapare!

    Kur te kem niper e mbesa
    mendoja si gjysh do ti gezoj,
    cdo deshire qe besa
    me qef t'ua plotesoj.
  14. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Fjolla ne balte

    --------------------------------------------------------------------------------

    Po bie fjolla
    direkt ne asfalt,
    e vogela belholla
    direkt e ne balte.

    Ndotet e mjera
    ndihet ne siklet,
    shpejt shoqet tjera
    ne ndihme i therrete.

    Me vrull tani
    fjollat verrshojne,
    me miliona , pa kufi,
    balten e mbulojne.
  15. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Larja e dhembeve

    --------------------------------------------------------------------------------

    Brusha ngjyre roz
    pasta gjelbert -bardhe,
    ne goje nis loze
    lojera me rradhe.

    Punoj ne sektore te ndara
    anash ja nisi ne fillim,
    bej rreth perpara
    posht -lart ne perfundim.

    Dhembet i shpelaj
    edhe brushen gjithashtu,
    kete rregulle mbaj
    dhembet me i pastru.
  16. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Mesueses Deshira

    --------------------------------------------------------------------------------

    Ke vite pas veti
    te ofrohet pleqeria,
    por kur nuk te treti
    per nxenes dashuria.

    E dashura mesuese
    ne fillim te desha te re,
    por cdo dite pasuese
    tregonte sa e mire je.

    Te dua shume, tani e di
    te kam si gjyshen qe me shkoi,
    me ofron dituri butesi
    mesuese te adhuroj.
  17. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Fjala e piste

    --------------------------------------------------------------------------------

    Nje fjale e piste
    me shpetoi sot,
    mami u trondite
    tha-c'flet keshtu per ate zot?.

    -Me fal mami!
    -i thash shpejt,
    nuk u be nami
    kete fjale cdo kush e flet.

    Rruges e degjoj
    shpesh edhe ne shoqeri,
    e thone si per loje
    dhe nuk kane merzi.

    Te tregohesh me edukate
    cdo sekonde, a ore,
    qofte dite ,a nate ,
    miresjedhjen perdore.

    - Edukata kultivohet
    - tha mami ne vazhdim,
    mendja programohet
    t'mos bej kete veprim.
  18. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Piloti i Ferrarit

    --------------------------------------------------------------------------------

    Kaska ne koke
    veshur rroba speciale,
    fluturim ne toke
    eshte ndjenje fenomenale.

    Ky eshte piloti
    i Ferrarit te famshem,
    edhe une qe moti
    per kete jam i gatshem.

    Nje piste te botes
    dhe une ne te t'jem,
    do t'ja shkel rrotes
    vendin e te parit ta kem.
  19. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    Nje pyetje

    --------------------------------------------------------------------------------

    Me pyeti Dini nje dite
    shitesi ku merr miell,
    pyetja me ka qudite
    u pergjegja - ne fushe ka mbjelle.

    Pyetje, e pergjegje, plote
    por Dini nuk bindet lehte,
    po bene shaka - thote
    ne fushe bardhesia ish trete.

    Faren - oj zemer e vogel
    bujku e mbjelle ne vjeshte,
    ne korrik cdo kokerr
    ne thes hyne pa rresht.

    Miliona kokrra bashkohen
    bluhen ne mulli,
    pastaj njerezite mundohen
    bejne buke , pite ...per mua , ty......
  20. fara

    fara Fillestar

    Re: Poezi per femije

    I kujt eshte dielli

    --------------------------------------------------------------------------------

    Babin e pyeta
    i kujt eshte dielli,
    me duhet e verteta
    bastin do't ma sjelli.

    Eshte i joni - tha
    shoqja ime Arzane,
    ne kopesht pandare
    e shoh ne cdo ane.

    Teprica te ju vjen
    - Arzana e sigurt flet
    dhe sipas saj i bien
    diellin e kane prone te vete.

    Babi tha - cdo njeri ne mesdite
    diellin mbi koke ''mban'',
    por toka levize shpirt
    - dielli eshte i pa ane.

Share This Page