Poezi per femije

Diskutime tek 'Këndi i Femijëve' filluar nga Diavolessa, 8 Nov 2002.

 1. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Pellumbi

  --------------------------------------------------------------------------------

  I bardh, si debora,
  me frizure ne trend,
  pellumbi me erdhi te dora
  ngadal ,aty zuri vend.

  I bukur, i qete,
  me ate ze kumbues,
  - s'di a kendon ,a flete?
  por eshte si bare sherues.

  Rreze brenda ka
  eshte simbol per paqe,
  me pas fluturoi ne hava
  i thash - je i mire, me kenaqe.
   
 2. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Vajza dhe dega e qershise

  --------------------------------------------------------------------------------

  Nen dege qershie
  nje vogelushe rri,
  jo per ti bere hije
  por qe e ka lakmi.

  Degen s'mund ta kape
  as trungut ti ngjitet,
  pa sukses cdo hape
  e deshira po i rritet.

  Vogelushja pa mas
  na u deshperua,
  nisi frutave t'u flas
  - ejani se shume ju dua!

  Por fati e gezoi
  vogelushen e deshperuar,
  nje xhaxha aty kaloi
  dhe i ka ndihmuar.

  Posht ja zbriti
  nje dege me qershia,
  dhe kuptohet priti
  sa ti mbledh femia.

  Xhaxhin falenderoi
  i shpelau nderkaq,
  ne goje nga nje holli
  ne vazhdim u kenaq.
   
 3. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Dy butiqe

  --------------------------------------------------------------------------------

  Dy butiqe muri i ndan
  me rroba sate duash,
  njeri me lire i mban
  tjetri kripur te thuash.

  Zana e vogel mamin e ngreh
  -eja ,shkojme ne kete butik!
  shoqja ime dje
  bleu nje fustan fantastik.

  Dy butiqe muri i ndan
  dy botera ndryshe fare,
  njeri eshte per fukaran
  tjetri per ata qe kana pare.


  Mamin ne dileme e ka qite
  ne shitore te shtrenjte te blej
  apo kohera me te mira me prite?
  ne kete krize te kursej.
   
 4. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Manekine

  --------------------------------------------------------------------------------

  - Thote vogelushja Zane
  shoqet me thane,
  dukesh si manekine
  ke vija trupi fine.

  Ne Milano ,e Paris,
  me mendje ,e shpirt ,jam nis,
  ne ato pasarela
  veshur bukur ,me dantella.

  Me ngjyra te arta
  e me take te larta,
  isha mbretreshe skene
  dukesha si ,,aliene''.

  Isha ndryshe e veqant
  ju pelqeva garant,
  publiku bente sehir
  me pranoi me deshire.

  - E pse jo nje dite?
  kur kam me u rrite,
  ne nje pasarele boterore
  une te jam modele shembullore.
   
 5. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Kontenjeri

  --------------------------------------------------------------------------------

  Qamqakez kur kam
  e qes ne goje fap,
  letren e ruaj
  ne kontenjer e gjuaj.

  Kur ha hamburger
  qe me pelqen cdo here,
  letren qe ish mbeshtjelle
  ne kontenjer e hell.

  Kur shkruaj dicka gabim
  faqen e bej cope e grime
  e gjuajme pas
  se shporte ka ne klase.

  Cdo kund ne cdo vend
  kete gje e kam ne mend,
  kur s'me duhet ndonje gje
  ne kontenjer perhere e le.
   
 6. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Dita e pare ne shkolle

  --------------------------------------------------------------------------------

  Pak gezim ,pak kurreshtje,
  kam tani ne shpirt,
  e shikoj me heshtje
  shkollen qe po shendrite.

  Femi -prinder, cdo dore
  fort eshte shtrenguar,
  oborri u be kurore
  me lule zbukuruar.

  Kur erdhi ora
  kisha pakez frike,
  nga mami me rreshqiti dora
  hyra ne klase vrik.

  U ula ne karike
  se pritja perfundoi,
  nje ze si muzike
  te na flase filloi.

  Me sy , goje nisi te flase
  siguri ne shpirt kam ndier,
  cdo minute me pas
  bindesha eshte e shkelqyer.

  Une kam mbresa
  fantazi, nga dita e pare,
  dhe me mbane shpresa
  keshtu do jete pandare.

  Klasa ,shkolla ,shoqeria,
  dhe mesuesja, jane zize fare,
  por e di se dituria
  ne shkolle ,eshte primare.
   
 7. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Shoqja ime

  --------------------------------------------------------------------------------

  Me corape ,e sandale plastike
  shoqja ime, ne shkolle vjen,
  them sa keq moj mike
  te ftohtin nuk e ndjen.

  Pa shije ky kombinim
  por ti nga halli bene,
  se'q me zuri nje trishtim
  pamja mbresa te keqija me ka lene.

  Eshte vjeshte e vone
  - kujt ti lutem nuk e di?
  kete pamje qe trishton
  mos ta shoh te asnje femi.
   
 8. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Mbretresha e klases

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eeshte ne nje klase
  nje mbretreshe, e vertete,
  ka deshire pa mas
  cdo kend ta bej merionete.

  Dikush merret me detyra
  dikush tavolinen ja pastron,
  asaj i qesh fytyra
  se cdo gje po funksionon.

  Mbretresha autoritare
  rebelet i perjashton,
  me to ta dini me fare
  askush nuk bisedon.

  Por do te vij nje dite
  shume shpejt besoj,
  marionetat do re rriten
  mbreteresha lojen ta harroj.
   
 9. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Ditari

  --------------------------------------------------------------------------------

  Hidherimin si vullkan
  e shendrroj ne fjale te shkruar,
  ditari peshen mban
  une ndihem e lehtesuar.

  E mbyll ne sirtar
  ta di vetem une, kete sekret,
  shpesh pyetjet e bera me pare
  pergjegjet i gjej vete.

  Ka edhe gezime ne ditar
  mendime, ngjarje nga bota,
  koment ,nga libri i lexuar me pare
  por edhe per gjera te kota.

  Shaka apo barsalete
  ndonje ngjarje e trilluar,
  cdo gje qe ndodh ne jete
  ne ditar kam per ti shkruar.
   
 10. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Serfi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Pese metra e gjate vala
  ai djal mbi derrase rri,
  rreshqete lehte si ngjala
  zhduket - duket perseri.

  Serfi eshte sfidues
  ne te ka shume rrezik,
  por eshte deshirues
  zemren pesh ma qon vrik.

  Tash per tash, i vogel jam
  di vetem te notoj,
  por shume shprese kam
  kurte rritem do te serfoj.
   
 11. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Treni

  --------------------------------------------------------------------------------

  Mbret eshte treni
  ka rrugen e vete,
  tjeter si te nuk gjeni
  ne token planet.

  Mbi binar
  kalon cdo tren,
  shperndan udhetare
  me qef ,cdo kend sherben.

  Trene te shpejt ka
  dhe qe shkojne ngadal,
  sigurisht keni pa'
  shpesh shpon nje mal.
   
 12. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Lindja e vellait

  --------------------------------------------------------------------------------

  Mami ka me lind
  nje bebe keto dite,
  vellai i madh me thote
  nga stomaku ka me qite.

  Mamit kur i thash
  pergjegje te me jap,
  ma ketheu jo tash
  me gojen se ka hap.

  Tezja, gjyshja s'me than
  dicka te sakt,
  bisedes tjeter kahje i dhan
  me kujdes e takt.

  Ceshte ky mister se di
  fare nuk kuptoj,
  te vije ne jete nje femi
  eshte mrekulli besoj.
   
 13. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Gjyshi im

  --------------------------------------------------------------------------------

  Gjyshi im dikur
  kishte rroge, ishte zoteri,
  edhe sot eshte kogja burr
  por shpesh ka merzi.

  40 euro pension merr
  eshte plote hidherim,
  mbushet me vrer
  e kap nje trishtim.

  Gjyshja i thote me te mire
  - djali ka o plak!
  na ploteson cdo deshire
  po na del hak.

  Gjyshi ne preher me merr
  mua mbesen e pare,
  thote - punova me nder,
  kete kur se kam parapare!

  Kur te kem niper e mbesa
  mendoja si gjysh do ti gezoj,
  cdo deshire qe besa
  me qef t'ua plotesoj.
   
 14. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Fjolla ne balte

  --------------------------------------------------------------------------------

  Po bie fjolla
  direkt ne asfalt,
  e vogela belholla
  direkt e ne balte.

  Ndotet e mjera
  ndihet ne siklet,
  shpejt shoqet tjera
  ne ndihme i therrete.

  Me vrull tani
  fjollat verrshojne,
  me miliona , pa kufi,
  balten e mbulojne.
   
 15. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Larja e dhembeve

  --------------------------------------------------------------------------------

  Brusha ngjyre roz
  pasta gjelbert -bardhe,
  ne goje nis loze
  lojera me rradhe.

  Punoj ne sektore te ndara
  anash ja nisi ne fillim,
  bej rreth perpara
  posht -lart ne perfundim.

  Dhembet i shpelaj
  edhe brushen gjithashtu,
  kete rregulle mbaj
  dhembet me i pastru.
   
 16. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Mesueses Deshira

  --------------------------------------------------------------------------------

  Ke vite pas veti
  te ofrohet pleqeria,
  por kur nuk te treti
  per nxenes dashuria.

  E dashura mesuese
  ne fillim te desha te re,
  por cdo dite pasuese
  tregonte sa e mire je.

  Te dua shume, tani e di
  te kam si gjyshen qe me shkoi,
  me ofron dituri butesi
  mesuese te adhuroj.
   
 17. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Fjala e piste

  --------------------------------------------------------------------------------

  Nje fjale e piste
  me shpetoi sot,
  mami u trondite
  tha-c'flet keshtu per ate zot?.

  -Me fal mami!
  -i thash shpejt,
  nuk u be nami
  kete fjale cdo kush e flet.

  Rruges e degjoj
  shpesh edhe ne shoqeri,
  e thone si per loje
  dhe nuk kane merzi.

  Te tregohesh me edukate
  cdo sekonde, a ore,
  qofte dite ,a nate ,
  miresjedhjen perdore.

  - Edukata kultivohet
  - tha mami ne vazhdim,
  mendja programohet
  t'mos bej kete veprim.
   
 18. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Piloti i Ferrarit

  --------------------------------------------------------------------------------

  Kaska ne koke
  veshur rroba speciale,
  fluturim ne toke
  eshte ndjenje fenomenale.

  Ky eshte piloti
  i Ferrarit te famshem,
  edhe une qe moti
  per kete jam i gatshem.

  Nje piste te botes
  dhe une ne te t'jem,
  do t'ja shkel rrotes
  vendin e te parit ta kem.
   
 19. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Nje pyetje

  --------------------------------------------------------------------------------

  Me pyeti Dini nje dite
  shitesi ku merr miell,
  pyetja me ka qudite
  u pergjegja - ne fushe ka mbjelle.

  Pyetje, e pergjegje, plote
  por Dini nuk bindet lehte,
  po bene shaka - thote
  ne fushe bardhesia ish trete.

  Faren - oj zemer e vogel
  bujku e mbjelle ne vjeshte,
  ne korrik cdo kokerr
  ne thes hyne pa rresht.

  Miliona kokrra bashkohen
  bluhen ne mulli,
  pastaj njerezite mundohen
  bejne buke , pite ...per mua , ty......
   
 20. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  I kujt eshte dielli

  --------------------------------------------------------------------------------

  Babin e pyeta
  i kujt eshte dielli,
  me duhet e verteta
  bastin do't ma sjelli.

  Eshte i joni - tha
  shoqja ime Arzane,
  ne kopesht pandare
  e shoh ne cdo ane.

  Teprica te ju vjen
  - Arzana e sigurt flet
  dhe sipas saj i bien
  diellin e kane prone te vete.

  Babi tha - cdo njeri ne mesdite
  diellin mbi koke ''mban'',
  por toka levize shpirt
  - dielli eshte i pa ane.
   

Shpërndajeni këtë faqe