Poezi per femije

Diskutime tek 'Këndi i Femijëve' filluar nga Diavolessa, 8 Nov 2002.

 1. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Lumi

  --------------------------------------------------------------------------------

  s'esht njeri por ec
  mbi shtrat te vete udheton,
  asnjehere nuk ngec
  ai i vetem shtegton.

  Lumi me uje shume
  ka banor perplote,
  jane peshqite qe bejne lume
  si cdo femi ne bote.

  Por ndodh si ty djal
  nga shtrati qe je rrezuar,
  edhe lumi nga shtrati ka dal
  nga stuhia i trazuar.

  Kur eshte lum i gjate
  per vize nuk pyet,
  kalon shtete qete ,rehat
  banoret pershendete.

  Kur eshte i qete
  ka faqe te lemuar
  ndoshta ndonjehere dicka flet
  por gjuha s'eshte deshifruar.

  Lumi eshte zbukurim
  eshte pejsazh plote fantazi,
  shpesh eshte frymezim
  vecanrisht eshte freski.
   
 2. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Erresira

  --------------------------------------------------------------------------------

  Ne fillim vjen heshtas
  shume ngadal,
  bene hapat fshehtas
  nuansa te vogela fal.

  Duket ne ndonje skut
  ne ndonje qoshe ,a kend,
  ke frike atje mu fut
  do te ikesh shpejt ,si shpend.

  Por ajo te ndjek
  se cdo gje eshte e saj,
  friken nese se ke hek
  do mbushesh me vaj

  Cdo cast natyra
  pamjen e ndryshon,
  ka dhjetera ngjyra
  tek e zeza fute perfundon.

  Erresira si ne pus
  edhe mua me frikeson,
  por me hene ,e yje plus
  eshte pamje qe mrekullon.
   
 3. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Historia

  --------------------------------------------------------------------------------

  Po deshe te ecesh ti
  neper kohe te shkuar,
  librine histori
  duhesh shfletuar.

  Nga gjeneza .filli
  e deri me sot,
  jo gjera nga nje prilli
  por te verteta ,nga kjo bote.

  Mbreter ,diktator,
  lufte, e pushtime,
  hero, e orator,
  por kurre , per gezime.

  Se kur eshte qete
  shkon cdo gje per mrekulli,
  historia e vertete
  se ka vendin aty.

  Keshtu qe per ne, shqiptare
  do te doja jete te qete,
  histori e vertete me fare
  vend te mos kete.
   
 4. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Endrra

  --------------------------------------------------------------------------------

  Here e madherishme
  here, here e frikshme,
  eshte endrra qe na vjen
  merzine e gjumit e thyen.

  Se nje gjume i qete
  them nuk ka lezet,
  kur zgjohesh ne mengjes
  s'gjen asgje ne kujtese.

  Kurse kur endrron
  ne mengjes komenton,
  po qe endrra fantazi
  fluturon pa pasur krih.

  Shkon ne ndonje ishull
  ku nuk ka kungulle,
  por perime ,e peme,
  qe s'di ti hash them.

  E sheh nje vampir
  qe gjak ka pire,
  apo ndonje shtrige
  qe te mbush me frike.

  E kupton se je ne hall
  te behet mendja dhalle,
  se nje vampir i vertete
  pese pale ethe ti qete.

  Shpirti te frikesohet
  nga situata largohet,
  zgjohesh ne ate cast
  te shpetosh nga ky rast.

  Por shokut kur ja tregon
  eshte dite ,frika s'ekziton,
  dukesh trim ne aventure
  qe s'harrohet kurr.

  Endrra mundesi na jep
  te shkojme ne cdo cep,
  te botes qe e kemi
  kur zgjohemi ,ne shtrat jemi.
   
 5. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Erresira

  --------------------------------------------------------------------------------

  Ne fillim vjen heshtas
  shume ngadal,
  bene hapat fshehtas
  nuansa te vogela fal.

  Duket ne ndonje skut
  ne ndonje qoshe ,a kend,
  ke frike atje mu fut
  do te ikesh shpejt ,si shpend.

  Por ajo te ndjek
  se cdo gje eshte e saj,
  friken nese se ke hek
  do mbushesh me vaj

  Cdo cast natyra
  pamjen e ndryshon,
  ka dhjetera ngjyra
  tek e zeza fute perfundon.

  Erresira si ne pus
  edhe mua me frikeson,
  por me hene ,e yje plus
  eshte pamje qe mrekullon.
   
 6. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Njeqind dalmatin

  --------------------------------------------------------------------------------

  Njeqind dalmatin
  Dini i do pa mas,
  e shfaq cudine
  pse ne rruge si has.

  Njollat e zeza
  duken fantazi,
  deshiren ja ndeza
  i thash - ta blej nje.

  Jasteku i Dinit
  tani ka mbulese,
  fytyren e dalmatinit
  qe eshte me njolle te zeze.

  Kur ka rene ne gjume
  faqe mbi faqe, ka qite,
  e ka puthe fort
  se e ka shpirt.

  Qen me pedigre
  eshte dalmatini,
  por nje dite do ta kemi ne
  eshte betuar Dini.
   
 7. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Rete arogante

  --------------------------------------------------------------------------------

  Sot rete, i kaploi aroganca
  te murme n'shume nuansa,
  qiellin kane vershuar
  ambientin na kane erresuar.

  Por nga nje pike kaltersi
  vende, vende ,duke ne gjithesi,
  neper keto vrima miu
  depertonte diell fatziu.

  Se sot vertete ishte pa fat
  situata e bente te ngrat,
  s'dukej fara serioz
  por si nje femi karagoz.

  Por me bindi se ka karakter
  se si dergoi te gjithat ne ferr,
  kur gjente rast per veti
  dergonte rreze tek mileti.

  S'mbaroi loja tere diten
  rete diellit i'a zinin priten,
  per mua dielli eshte mbret
  por sot famen ja zbehen rete.

  Jo me kot duhet te hesht
  se erdhi stina, vjeshte,
  kater stine ka hemisfera jone
  tani vjeshta po zotron.
   
 8. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Per Shoqen Time

  --------------------------------------------------------------------------------

  E veshur shik
  e shkelqyer ne mesime,
  ne jete pa frike
  bene shume rrugetime.

  Cdo kund ka sukses
  krenohem qe e kam shoqe,
  eshte plote shprese
  ndonjehere marroqe.

  Shoqen time e duam
  eshte si lule e majit,
  ne historine qe jetuam
  ja nderpren dashurine e babait.

  Andaj ne sekonde pikellimi
  syrin e bukur e trathton,
  por perreth gezimi
  shume shpejt e perveteson.

  Shoqen time e adhurojme
  eshte si nje lule maji,
  te gjithe ja dhurojme
  pakez dashuri babai.
   
 9. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Daci i humbur

  --------------------------------------------------------------------------------

  Po ju tregoj se nje mace
  e ka humbur nje dac,
  ndoshta ka ikur me deshire?
  por macja nuk ndihet mire.

  Bashk shpesh i shihja
  me besoni tani me i njihja,
  se ishin si nje duet
  them si qift i vertete.

  Me te e kishte mire
  dashuri maceje e veshtire,
  dje e sot, ketu e atje
  rend macori i pa fre.

  Nese e shihni nje dac
  thuajini se po qan nje mace,
  miau - miau, sikur thote
  e dua te dashurin sot!.
   
 10. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Ushqimi

  --------------------------------------------------------------------------------

  Dy shujta ne dite
  ushqim te hash,
  dhe dy mes tyre perserite
  kete rregull duhet te mbash.

  Ti goce ,e ti qun
  me kujdes nese hani
  do te jeni te fort ,imun
  detyrat ne mend do ti mbani.

  Buka jep energji
  do te ritesh ti Rina,
  peme e perime ta dish ti
  japin minerale e vitamina.

  Qumesht ,e djath ,meso
  perdore me qef,
  eshtrat ,dhembet, forco
  do te jesh ,,shef''.

  Cdo lloj mishi
  te hash poashtu, dhe veze,
  muskujt do forcosh ti
  do te jesh si ,,herkulez''.

  Te jeni plote shendet
  te keni ritje normale,
  mos lini mami t'ju lutet
  hani keto gjera fenomenale.
   
 11. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Pritja

  --------------------------------------------------------------------------------

  Ne familje ku lindet
  jeni mire e di,
  tani me u bindet
  keni statusin femi.

  Kur eshte nje pune
  qe ti mendon se e bene,
  sa do qe te thuash - une
  askush s'ka per t'te lene.

  Ketu gjerat ndahen
  por zemer e vogel, prite,
  deshirat ne mend mbahen
  dhe do ti besh nje dite.

  Bej gjerat qe te perkasin
  ka pune edhe per femi,
  ata me liber kohen vrasine
  dhe ndonje pune ne shtepi.

  Eshte e njejt jeta
  njezete e kater ore ka dita
  tek i rituri ec shpejt
  dites tek ju i ndalet rita.

  Por ju jetoni ngadal
  s'keni arsye me u ngut,
  gezohuni asaj qe jeta fal
  se jeta e te riturve eshte ,,lufte''.
   
 12. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Ngjyra

  --------------------------------------------------------------------------------

  Bota qe na rrethon
  ka perplote ngjyra,
  ti vogelush me e dallon
  se ngjyre ka dhe fytyra.

  E verdhe, e zeze
  e bardha si e jone,
  por respekt nga ti pres
  racist mos te te thon.

  Perplote ngjyra
  perplote nuansa,
  na jep edhe natyra
  duke bere performansa.

  Karota , e molla,
  qumeshti ,e yndyra,
  luleshtrydhe belholla
  te gjithe kane ngjyra.

  Gjethi bene pikture
  ne jeten nje vjeqare,
  dy - tre here nderon fytyre
  gjersa bie, humbet fare.

  Ne natyre s'kam pare
  ngjyre jo te bukur ne tersi,
  por sintetike te ,,vrare''
  shpesh e shoh ne sheti.

  Por vendet tropikale
  kane ngjyre te zjarrte,
  jane fenomenale
  me duken si art.

  Cdo gje qe vishni femi
  xhup, pantolona ,e xhakete,
  ka ngjyra qe do mami
  edhe ato qe zgjedhe vete.

  Syri i rafinuar
  ngjyrat i qe i bashkon,
  le per te kuptuar
  njera tjetren e deshiron.

  Rafinimi thote femi
  se ke stil ne jete,
  nga dukja te dallon tjetri
  se kush je ne te vertete.
   
 13. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Libreza

  --------------------------------------------------------------------------------

  Shkruar me kujdes
  shume pesa ne libreze,
  babit ne dore ja leshova
  llogarine ja kerkova.

  Keto ishin fjale me bese
  une atij librezen me notat pese,
  e ai mua si ne BINGO
  nje pale rollshe te reja fringo.

  Une rollshe kerkova
  rollshe fitova,
  ushtrova disa dite me rradhe
  rreshqitjen e bera perralle.

  Tash ne cdo teren
  fluturoj si Supermen,
  dhe duhet dhene e verteta
  nuk me duhet patenta.

  Ne trafik kujdes dhe kaq
  kete vere kam me u kenaq,
  suksesi rrugen e ka hape
  te bejme marreveshje prape.

  Mesimi mua me deh
  keshtu qe mesoj me qef,
  por e dhurata e pranoj
  per te mesuar me stimuloj.
   
 14. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Regjisori

  --------------------------------------------------------------------------------

  Te dashur femi
  perhere aktori,
  nuk levize as sy
  pa i thene regjisori.

  E perkryer nje skene
  dhe te duket e lehte,
  por aktori kembet ,,then''
  deri sa te jete perfekt.

  Por kur ka rrezik
  aktori mbrohet kete here,
  njerzite kane shpike
  njeriun kaskader.

  Kaskaderi trim
  akrobacione bene,
  ne rrahje e fluturim
  e cdo gje, qe i kane thene.

  Ne kembe a i ulur
  gishtin e drejton,
  njeriu qe bene regjizire
  veper arti krijon.
   
 15. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  SHoket e Dinit

  --------------------------------------------------------------------------------

  Dini e ka shoke
  Piter Panin trim,
  mbetet pa koke
  kur e sheh ne fluturim.

  Topolino Paperino
  e Pipo musketier,
  pa mas i do
  vese nga ta merr.

  Keshtu qe nje dite me tha;
  te e bukura ,a e veren,
  sa mire bisha
  thonjte nuk i pren.

  Bisha nuk ka halle
  duke qeshur thash,
  e qafa me mall
  me prerese thonjeve u ,,rash''.
   
 16. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Bilbili

  --------------------------------------------------------------------------------

  O bilbil i bukur
  jeten tuaj dua,
  mos u ndale kurre
  kendo veq per mua.

  Besoj eshte kenaqsi
  kengen ta kesh jete,
  se me kenge gjithnje
  mami te bertete.

  Muzgu kur bie
  hene ju ndriqon,
  ne dege ajo fole
  skenes i gjason.

  Biseda juaj
  ne kete atmosfere,
  te them nuk druaj
  eshte si nje opere.
   
 17. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Toka jone

  --------------------------------------------------------------------------------

  Kjo toke e jone
  atdhe, e memedhe,
  pafund dhuron
  te mira per ne.

  Sa uje rrjedhe qun
  rreth nesh ,kudo,
  nese s'ke pune
  te lutem, numero.

  Sa rreze prush
  na vijne me deshire,
  si numeron askush
  se eshte veshtire.

  Sa lule frymojne
  kudo rreth nesh,
  sa sy i shikojne
  veshtire ti gjesh.

  Sa fjolla bukuroshe
  si xixa, shkendia
  mbulojne cdo qoshe
  jane sa pafundsia.

  Sa te mira ka
  ma bollek si numeron,
  per ne, ju ,ata,
  boten qe na rrethon.
   
 18. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Flutura

  --------------------------------------------------------------------------------

  Engjellushe e brisht
  e dashura fluture,
  po te them sinqerisht
  je shume e dukur.

  Fustani me ngjyra
  eshte madheshtor,
  ty te qesh fytyra
  je si nuse me kurore.

  Dukja jote fascinon
  ngjyra me nuansa fantazi,
  sigurisht e inspiron
  kreatorin te bej risi.

  Mbase jam femer
  jam dhe kureshtare,
  por me vret ne zemer
  se s'di te flasesh fare.


  Zonjushez krahshkruar
  une dua ta di
  - ku e ke pastruar
  fustanin nga pluhuri?


  Athua po pret
  gjersa te bjer shi?
  apo shkon shpejt
  tek i bardhi Dri.
   
 19. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Art fotografia

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eshte art modern
  i thone kontemporan,
  duket e thjeshte kjo pune
  ne dore aparatin mban.

  Cakun e kerkon perreth
  por edhe vete mund ta besh,
  dicka qe shpirtin ta rrenqeth
  apo te bukuren ne pah ta vesh.


  I leht eshte fillimi
  fotografo cka te del perpara,
  me vone do vije zhvillimi
  do besh sektore te ndara.

  Ajo e bukur, e vecant
  qe percon mesazh te fort,
  ta dish quhet art
  dhe mund ta pushtoje kete bote.
   
 20. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Kalendari

  --------------------------------------------------------------------------------

  nje dite mbaja
  ne dore nje kalendar
  syte nuk i ndaja
  nga rreshti i pare.

  Ngadal lexova
  e hene ,e marte,
  me te dielen mbarova
  dhe u pa qart.


  Cdo dite me rend
  numrat posht kish,
  e morra me mend
  data nen dite ish.

  Numrat jane data
  cdo rend nje jave numeron,
  shume lehte e pata
  cdo femi le te provoj.
   

Shpërndajeni këtë faqe