Poezi per femije

Diskutime tek 'Këndi i Femijëve' filluar nga Diavolessa, 8 Nov 2002.

 1. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Xixellonja

  --------------------------------------------------------------------------------

  Mbremjes ne ballkon
  pash nje aeroplan ,
  nga prapa ndricon
  shetite ne cdo ane.

  I thash babit kur doli
  - ka pilot ky aeroplan ?
  ai duke qeshur foli
  - eshte xixellonje o gjan.

  Xixellonja eshte insekt
  tani me kuptova,
  eshte per respekt
  gezohem qe e njoftova.
   
 2. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Zogez , zemra ime

  --------------------------------------------------------------------------------

  Moj zogez ,dua
  me ty te bisedoj,
  me intereson mua
  si jeton te kuptoj.

  A vishesh vete
  ne kopesht a shkon,
  babi a te bertete
  nese ndonjehere gabon.

  Kur kendon pa kufi
  ne dege ,qe e ke skene ,
  spektatore te kesh ti
  athua te pelqen?

  Koken kur mbeshtet
  ne jastek te but,
  vjen gjyshja shpejt
  te tregon perralle te urte.

  Pyetje ende kam
  por s'merremi vesh dot,
  e deshperuar jam
  e shoh se flas kot.

  Fjala ciu -ciu ,kuptoj
  ka mijera kuptime,
  s'mund ti deshifroj
  zogez , zemra ime.
   
 3. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Gjilpera

  --------------------------------------------------------------------------------

  Ti qupez ,ne dore me merr
  por te lutem! - mos bene sherr,
  perin neper vrime kalo
  te qepesh nese do.


  Ne cep fustani i shqyer
  me mua eshte pune e kryer,
  artizanja ne dore kur me merr
  gjevahire ne pah nxjerr.
   
 4. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Mesimi Ne Rrokje

  --------------------------------------------------------------------------------

  Nje fjale mesova sot
  mamin kur e zateta,
  mesimi te mos me shkoj kot
  i thash; TUN-XHAKE-TA.

  Si rrezja e diellit qeshi
  mami zemra ime,
  ma afrua te veshi
  por puthi faqen time.

  Me tha; - mesohet lehte
  kur fjalen e ndan ne pjese,
  - TUN-GJAT-JE-TA vertete
  e pervetsova lehte.

  Tash cdo fjale te veshtire
  qe ka shkronja shume,
  per ta shqiptuar mire
  te ndarre ne rrokje, e bej lum.
   
 5. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Akulli

  --------------------------------------------------------------------------------

  Shume ftohte kur bene
  fjolla ,fjollen e ka zene,
  fortesohen behen granit
  une akull dal ne drite.

  I ftohti minus dhjete
  me forcon shpejt,
  pastaj vogelushe ju e dini
  eshte akull, cdo gje qe shihni.

  Dhe ta dini, sot eshte trend
  akullin skulptori ta gedhend,
  dhe bene figura fantastike
  si di dora magjike.

  Eshte art dimri ky
  une e shoh ne TV ,gjithenje,
  eshe pse ne kemi debore
  por ndoshta mungon kjo dore?
   
 6. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Krokodili

  --------------------------------------------------------------------------------

  Bej pjese ne grupin reptil
  si gjarperi rreshqas,
  levize me stil
  por jam i rrepte, dhe godas.

  Goje te madhe kam
  dhe dhembet e mprehte,
  i frikshem shume ,jam
  kur me sheh je ne siklet.

  Nga largesia me shikon
  kur ne breg dal te ri,
  jam i hatashem mendon
  per kete jam i bindur e di.
   
 7. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Fati i keq

  --------------------------------------------------------------------------------

  Edhe sot si dje
  Albani bleu dicka,
  ti mami me the;
  babi te jep ,por s'me dha.

  Per neser ka bere plan
  cdo te blej shoku im,
  por une me se pyeta babane
  se nuk ishte ne disponim.

  Babi im nuk punon
  ne jetojme me social,
  cdo cent e kontrollon
  per buke me na dal.

  Shoku im Albani
  cdo deshire ploteson,
  mua babi me thote ani
  por plani i deshton.

  Eshte kjo padrejtesi
  apo fat i keq,
  per dikend eshte kenaqesi
  per dikend femijeri per dreq.
   
 8. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Pellumbi

  O njeri i mjer
  shpirt paske humb,
  kur te shkoi dora
  te gjakosesh nje pellumb.

  Simbolin e paqes shikoja
  ne oborr si perplitej,
  se kish deshire te zjarrte
  ne qiell prape te ngjitej.

  Krahu e tradhtonte
  s'kish aspak fuqi,
  por bardhoshi nuk ndalej
  provonte perseri.

  Cdo perpjekje e re
  ne zemer me ka therr,
  e mora ne dore
  e lemova panderprere.

  Ledhatimi i sinqert
  dashuri reflektoi,
  keshtu qe bardhoshin
  qetesia e kaploi.

  E qova ne shtepi
  plagen ja pastrova vrik.
  u kujdesa si ta kisha
  pellumbin vella, a mik.

  Cdo dite nga pak
  nje dite tersisht u sherua
  nga kujdesi e dashuria
  pellumbi u rinua.

  Doja ta kem prane
  ta mberrthej me dasuri,
  por me dhimbsej dashuria
  te me shendrohet ne roberi.

  E putha ne ball
  e urdherova; -tash fluturo
  hapsiren qiellore
  te teren e pushto.
   
 9. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Ligji i natyres


  Nje mace mendjemadhe
  ne dege zogun ka diktuar,
  ju versul trungut
  shpejt, si e llastuar.

  Doren ne zemer per tu ngjitur
  vetem sekonda numeroi,
  por zogut ju desht casti
  kah qielli te fluturoj.

  Macja e deshperuar
  ndejti edhe pak ne dege,
  zbriti koke ulur
  se i deshtoi nje dreke.

  C'me shture te qeshem
  moj mace hutaqe,
  me marrezine e bere
  me te vertete me kenaqe.

  - Ku ke par ti?
  nje banor qiellor,
  me aq lehtesi
  ta kapesh, ta vesh ne dore.

  Me me qef do te shijoje
  mish zogu e di,
  por ligji natyror
  vetem miun ta fali.
   
 10. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Mjalta

  E cuditshme kjo jete
  gjene me te embel ne bote,
  e bene picirrukja blete
  dhe me kete sikur thote;

  - Kur beni torte, e recel,
  ju duhen dhjetra gjera,
  e une shkoj tek lulja qe ka qel
  dhe me kete cdo gje bera.

  Pune te palodhsme bene
  me shoqe ne fushe, e zgjua,
  une pa shijur kur s'kam lene
  se mjalten shume e dua.

  Ne kavanoz kur e shikoj
  ngjyra shpirtin ma kenaq,
  veq tjerash sa kuptoj
  mjalta eshte edhe ilaq.
   
 11. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  FRIKA

  Eshte ndjenje shpirti
  qe te ndihesh keq te bene,
  asnje njeri sa e di
  pa futur ne rrjete sa ka lene.

  Trimi ndoshta nje sekonde
  nje cast pastaj veten e merre,
  kurse jeta i shendrrohet ne onde
  njerzeve te tjere.

  Por ne sy po e shikove
  frika zvogelohet me beso ti,
  hapin e pare po e perballove
  ne vazhdim do kete lehtesi.
   
 12. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Si shkruhet letra

  Sot nje leter
  shokut tim ja shkrova,
  mikut te vjeter
  ditelindjen ja urova.

  Jane vende te ndara
  adresat ku shkruhen ,
  ne faqen perpara
  te dhenat e mikut duhen.

  Pulla eshte lart
  kurse ana prapa,
  adresen time bart
  pastaj merr hapa.

  Merr hapin udheton
  deri tek miku im,
  ditelindjen ja uron
  diku ne perendim.

  Tani letrat me rradhe shkruhen ,por une mbasi e kusha te shkruar desha ta postoj, te keni si informate femije te dashur.
   
 13. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Zhytesi

  Deti ka fund
  zhytesi trupin ja prek,
  pluhurine ja shkund
  anijes qe moti ka vdek.

  Duket si bote qe fle
  e rrethuar me qetesi,
  por cdo hape dicka te re
  do zbuloj zhytesi.

  Nen uje ka jetese
  peshk e peshkaqen,
  yllin e detit e pershendes
  me te bukur se ai s'gjen.

  Eshte nje qytet
  s'ka rruge, e kethese,
  shkembinje te vegjel ,vertete
  per dikend jane banese.

  Eshte kjo bote nenujore
  une kaq te te them di,
  ti mendje femijerore
  per me teper ,behu zhytes ti.
   
 14. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Shoket nga ekrani


  Enea erdhi vrap
  nga dora me ka kap,
  serioze pa mase
  ja nisi te flas;

  Tomi dhe Gjeri
  edhe Pink Panteri
  argetim na falin
  por dua nga andej te dalin.

  Se me ta dua te luaj
  te lutem kete jua thuaj,
  c'kam do tu fal
  pa thene asnje fjale.

  Zemer e vogel
  TV nuk eshte loder,
  kenaqesi ne falin
  por nga andej s'mund te dalin.

  Por mendja i beri hop;
  - ta bejme tv cope - cope,
  do ti marr nga andej
  me ta do luaj e kercej.

  Desha mendjen e fjetur
  ne endrra te tretur,
  butesisht ta zgjoj
  realitetin ti tregoj.

  Por per pergjegje te tjera
  i duhen edhe shume pranvera,
  e morra ne perqafim
  se me mbushi me gezim.
   
 15. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Lumturi pa kufi

  Rastesisht u ndodha
  ku ipeshin dhurata,
  emocione qe mblodha
  jane, pafundsisht te gjata.

  Baba dimri me kostum
  ngjyre bardhe e kuq,
  cdo femi eshte fatlum
  shikonte thesin mbushur duq.

  Cdo femi levize duar
  se pret me padurim,
  te marre dhuraten e deshiruar
  baba dimrit ti hidhet ne perqafim.

  Femiu qe merrte dhurate
  e rrotullonte andej - kendej,
  deri ne shtepi rruge e gjate
  me qapkeni fundin ja shqej.

  Ketu dhurata nuk ndahej
  por lumturia pa kufi,
  rrethi ku cdo shpirt shpelahej
  dilte me rreze dielli ne sy.

  Thjesht ,ishte bukur
  zemrat perplote ndjesi,
  mendova po sikur
  te ishte keshtu ne perjetesi.
   
 16. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Deshira e vitit te ri

  Ti shpirt i gezuar
  se c'eshte skamja nuk e di,
  mamit ja ke kerkuar
  tavolinen plote per vitin e ri.

  E ngushtove shume
  nje genjeshter sajoi,
  por zemra ju be shkrume
  se deshiren s'ta plotesoi.

  Por shpirt i vogel die ti
  akrepat e ores kur bashkohen,
  do te nise viti i ri
  deshirat kerkohen.

  Ne token, planet
  ky rregull eshte tradite,
  perveq deshires per shendet
  edhe realizimin e te tjerave prite.

  Shpirt i gezuar, deshiro
  edhe zemra jote le te pret,
  te te plotesohet ajo qe do
  te shijosh si duhet kete jete.
   
 17. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Talenti

  Femi te dashur talenti
  eshte dhurate ne shpirt,
  atij i mjafton momenti
  qe ta qete iden ne drite.

  Por pikenisja eshte talenti
  dhe qe te behet i arire,
  duhet bere pune prej s'verteti
  te shendrohet ne eliksir.
   
 18. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Mbaresi per te gjithe

  Viti eshte nje teresi
  dhe brenda vetes bart,
  per boten fatkeqesi
  apo fatin e art.

  Ne Janar lind
  dhe cdo dite ne vazhdim,
  neve njerezite na bind
  a do jete bujar deri ne mbarim.

  Se do te kesh degjuar
  gjyshin duke thene;
  vit fatkeq ka qelluar
  pa buke na ka lene.

  Se permbytje po te kete
  ose e kunderta thatesire,
  fusha behet e shkrete
  nuk jep asnje te mire.

  Vitet e luftes poashtu
  vulosen ne histori,
  nga kjo e keqe kane pesu
  te gjithe ne pergjithesi.

  Besoj tani e kupton
  ne kete rrjet qe quhet vit,
  eshte cdo gje qe na rrethon
  keshtu qe kerko personalisht.

  Me shume te mira
  dhe c'te do tjeter shpirti,
  me miliona deshira
  per vitin qe do te vij.

  Zemren hape ne vazhdim
  deshiro per boten mbare,
  paqe ,miresi pa mbarim
  se nga fati boteror s'je i ndare.
   
 19. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Nje kartoline dergova

  E dergova nje kartoline
  per zemren dhe shpirtine,
  qe eshte ne cilin do cep
  te tokes qe jete na jep.

  Shkrova vetem nje fjali
  e lehte te mbash ne mend ti,
  viti i ri te jete diell
  tek njerezite ngrohtesi te mbjelle.

  Zemra me diell e ushqyer
  uroj te jete e pakursyer,
  te fal vetem begati
  te behet i pasur planeti.

  Kartolina pa adrese
  nga mali, ne qytet te zbres,
  rruzullin tokesor ta mberrthej
  lumturia te shperrthej.

  Nje planet kesisoj
  une shume e deshiroj,
  uroj qe viti 2010
  ditet e ketilla ti kete.
   
 20. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  1 Janar 2010

  Eshte dite e njejt si dje
  por teresisht ndryshoj,
  se eshte dite e re
  e vitit qe sapo filloi.

  Koncertin e Vienes degjoj
  perkryerje ne cdo aspekt,
  tek zemra qe di te enderroj
  bene shume efekt.

  Jam plote mbresa
  femije te dashur shqiptar,
  do me mbaj shpresa
  se do jemi me boten barabar.

  Ju qe jeni ardhemeria
  uroj endrren ta jetesoni,
  te lulezoi shqiptaria
  deshironi, dhe per kete punoni.

  Te ushqeheni qe sot
  me ushqim, lojera, e ideale,
  te vij patjeter ai mot
  bukuria te kete prezence reale.
   

Shpërndajeni këtë faqe