Poezi per femije

Diskutime tek 'Këndi i Femijëve' filluar nga Diavolessa, 8 Nov 2002.

 1. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Per Enean

  Desha te te them je diell
  por mu duk pak,
  desha te te them je qiell
  u frikesova se po te huj ne hak.

  Desha te te them ja sa gjithesia
  prape mu duk pak,
  ja se c'bene dashuria
  e ti je nje pellembe, e nje shuplake.

  Se ti je nje vajzushe
  tre vjete e disa muaj,
  me zemer, sy, e gushe,
  si cdo femi i huaj.
   
 2. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Pantomima

  Eshte mjeshtri
  ku femi te dashur,
  per te folur nje njeri
  gojen se perdore kurre.

  Do te thuash ti
  me cka po flete?
  trup , kembe dhe sy
  dhe me keto njejt shprehet.

  Por edhe ne ne jete
  pa ushtruar asnje grime,
  kur nuk na flitet
  perdorim pantomime.

  Lart - poshte kur tundim
  koken tone ,po themi,
  nese fut trurin ne mendim
  do te shohesh se tjera kemi.
   
 3. bimbumbam

  bimbumbam Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  jam i vogel shume i vogel
  i kam syte sa nje gogel
  kur vjen dimli kam ftoht
  dhe pa dashje bej pak pol!


  la la la la la
   
 4. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Kujtimi

  Kisha nje macorr
  e quaja makush,
  qimen e kish te ndritshme
  dhe te zeze si rrush.

  Gezim te madh
  ne cast perjetonte,
  kur pjaten me mish
  dikush ja ofronte.

  Motra ime per shaka
  planet ja trazonte,
  ne cdo ane te dhomes
  me pjate ne dore e qonte.

  Por macorri
  edhe thonje leshonte,
  por nuk hiqte dore
  nga ajo qe i takonte.

  Kur ngopej mire
  dhe uje kur pinte,
  gjithe dite ne divan
  me kenaqesi rrinte.

  Flinte i qete
  se asgje se mundonte,
  ndonjehere nga kenaqsia
  bishtin e dredhonte.
   
 5. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Te drejtat e femijeve

  Femijet kane te drejte ne jete
  qe kur shohin drite,
  te kene pakufi dinjitet
  te lumtur me u rrite.

  Gjuha ,raca, gjinia,
  nuk ka fare rendesi,
  as feja, as perkatesia
  edhe nese ske pasuri.

  Pastaj te kesh shtet
  te mos ushtrohet dhune,
  emer, mbiemer, te kete
  te mos shfrytzohet ne pune.

  Nga lufta te mbrohet
  falas shkollim tetevjeqar,
  nga aftesia nese kufizohet
  trajtim special duhet parapare.

  Nga keto te drejta
  femije te nderuar,
  pres pyetje te shpejta
  te ritureve duke ju drejtuar.

  Ti kuptoni edhe me carte
  keto te drejtat qe keni,
  ta doni shume kete karte
  me te te kenaqur te jeni.

  Karta ka qellim kuptoni
  te keni gezim ne fytyre,
  femijet ndryshe ta respektoni
  edhe ju keni detyre.
   
 6. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Lepuroshi i krenar

  Me miken lepuroshe
  eshte grindur nje lepurush,
  andaj gjithe diten i merzitur
  ka shetitur neper fushe.

  Ecte fushes pa fund
  me mendje te turbulluar,
  pa pritur e kuptoj
  nje qyteti i eshte afruar.

  Duke ecur rruges
  disponimi filloi ti shtohet,
  mendoi haptas njeriu
  ska me cka te krenohet.

  Gjithe ai trup i gjate
  duket shume qesharak,
  nje grimce vesh ka
  sa ti zesh me nje shuplake.

  Tani ta kem prane
  lepuroshen shume deshiroj,
  t'ju tregoj njerzeve
  c'eshte bukuria mendoi.
   
 7. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Per Monin e vogel


  Moni eshte i vogel
  tre vjete ende si ka,
  por sherre te vogela
  bene ne dhome pa nda'.

  Kur gjen nje send
  te loze me te fillon,
  e ule koken dhe me ore
  askend se shikon.

  Qenin e tij loder
  Bengji e therrete,
  shoqerohen pa ndare
  si shok te vertete.

  Mamin shume e do
  thote se eshte e mire,
  por nderon mendim
  nese fiton embelsire.

  Flet shume pastaj
  naten s'bene pak pa qare,
  natyrisht gjyshja thote
  mesysh e kane marre.
   
 8. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Mjellma

  Une jam mjellma
  sy kaltroshe,
  nuk jetoj ne liqen
  por ne dhome katerqoshe.

  Me mamin e babin
  dhe vellain e madh,
  me dashuri pa fund
  dhe me ndonje hall.

  Ju tregova ne larte,
  jam sykalteroshe
  ju them te verteten
  s'jam kokeboshe.

  Ne shkolle perhere
  ne ditar kam pesa,
  jam me e mira
  si mbi trendafilin vesa.
   
 9. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  DALLENDYSHE

  Ju dallendyshe
  mbretresha qiellore,
  menquria juaj
  me befason prore.

  Udhetoni qiellit
  shkoni deri ne jug,
  vini ne kohe te caktuar
  pa humbur rruge.

  Mesazh dashurie
  ne cdo vend dergoni,
  lirine e keni te shenjt
  se pa te nuk mund te jetoni.
   
 10. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Afish i cuditshem

  Rruges per ne shkolle
  shoket kane diktuar,
  nje afish te quditshem
  keshtu te perpiluar;

  Shoqet dhe shoket
  femijet therrase,
  ne koncert qe do behet
  vetem per ta enkas.

  Jo ne salle per koncert
  por ne fushe te gjelberuar,
  koncerti eshte gratis
  s'keni per tu shpenzuar.

  S'do kete muzike
  disko, rep, as rok,
  as muzike popullore
  qe te vallezoni tok.

  Ne fakt koncerti
  do te kete muzike natyrore,
  do te kendojne bilbilat
  qe kenga u shkon per dore.

  Per qetesi absolute
  per te gjithe urdheroj,
  se bisedaa juaj
  do ti dekoncentroj.

  Kenaqem kur i degjoj
  nese edhe ju deshironi,
  - ejani ju lutem
  nenshkruar nga Toni.
   
 11. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Era

  Sa kenaqesi na jep era
  kur bene vape vera,
  nje puhize sa do e lehte
  na freskon kur kemi nxehte.

  Fletet e pemeve i lekund
  si ne djep femiun i perkund,
  si per shaka punon pa ndare
  ketu e ne kufirin polar.

  Por s'di kush e hidheron
  ndonjehere ja nis e tepron,
  sillet si tamam si e terbuar
  s'le kend pa torturuar.

  Fuqia e saj s'njeh kufi
  shkul peme rrezon shtepi,
  njerzite pa shtepi i le
  edhe zogjet pa fole.

  Hidherimi shume si zgjate
  me minuta pastaj shukat,
  me siguri ndihet e turperuar
  per dem qe ka mbaruar.
   
 12. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Aeroplani

  Aeroplani s'ka nevoj per asfalt
  as s'ka ndermend te shkel ne balte,
  hapsira e pafund qiellore
  eshte per te rruge prore.

  Kur arrine ne qiell ndihet si mbret
  si pengon kush shtegton si do vete,
  s'ka police, semafor,as tollovi ne trafike
  si del kush para fluturon pa frike.

  Atje larte banoret qiellor takon
  pa pertese dite te mire ju deshiron,
  diten eshte dielli rreze nxehte
  kur eshte vranet i takon dhe rrete.

  Kurse naten takon bukuri perrallore
  yjet rreth henes vallezojne dore per dore,
  ndonjehere takon ndonje shtrrengate
  dhasht zoti ta kaloj me fat.

  Keto takime ndodhin perdite
  dhe miqesia e tyre shume eshte rrite,
  sa qe pa qiell , diell e pa yje
  mendoj aeroplanit si ka hije.
   
 13. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Karamela

  Karamela te kem
  te embla mjalte,
  s'do te me mjaftonte
  them nje tonelate.

  Keshtu qe nje fabrike
  te jete e ime dua,
  te me vijne karamelat
  si uji ne perrua.

  I kisha ngrene
  me shume kenaqesi,
  do ti kisha dhene
  te haj cdo femi.
   
 14. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  STILOLAPSI

  Stilolapsin morra
  te shkruaj fillova,
  me gaboi dora
  shume keq shkrova.

  Gomen atehere
  e morra me shpejtesi,
  i rash shume here
  por shkrimi nuk u fshi.

  Me treguan eshte ngjyre
  me te s'mund te luaj,
  me kujdes mire
  duhet te shkruaj.
   
 15. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  LULJA

  Lulja eshte e bukur
  edhe s'eshte si fluture,
  veshur me fustan
  vendi se mban.

  Kur dua ta shikoj
  ulem prane saj,
  aromen ja shijoj
  i flas pastaj.

  Me te mire butesisht
  je zemer te dua,
  ju them sinqerisht
  ajo me ketheu mua.
   
 16. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  KETO TE VOGELA DUAR

  Shtratin rregulloi
  si gjithenje,
  bizhamat i paloj
  me lehtesi.

  Rrobat i vesh vet
  pa merzi,
  floket i kreh shpejt
  me kenaqesi.

  Fytyren e dhembet laj
  me kujdes,
  thonjet si mbaj
  por i pres.

  Me gjalp e recel
  lyer,
  dy risqe buke me del
  cdo here.

  Qumesht nje gote
  kombinuar,
  te gjitha keto sot
  kam punuar.

  Keto te vogela duar
  me dashuri,
  ende kam per te mesuar
  nuk dua te rri.
   
 17. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  KOPESHTI

  Ne kopeshtin tone
  ka peme e perime,
  mua me befason
  kur ndodhin ndryshimet.

  Del lulja e bardhe
  pema kur lulezon,
  behet e verdhe nje dardhe
  vjeshta kur ofron.

  Domatja e kuqe shok
  karota ngjyr poratokall,
  nuk me futet ne koke
  kush i ngjyros vall.

  Kopeshti s'ka magji
  se rritjen e kam percjell,
  eshte kombinim thote babi
  dhe, uje dhe diell.
   
 18. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Nje ninulle

  Nina nana flij o gjan
  lumi djepi qe te mban,
  dora e zemres kap per djep
  dashuri pa fund te jep.

  Nina nana kendoj lehte
  e therrase gjumin te vij i qete
  edhe djepin perkund me butesi
  tash gjan i mamit flij.

  Nina nana gjume i mire
  eja tek quni me zemer dlire,
  zbukuroja endrrat si di ti
  te zgjohet plote kthjellesi.

  Nina nana jam plote shprese
  se gjumi do te kete kujdes,
  ka me ardhe tek ti perdite
  djalin e mamit me e rrite.

  Nina nana qun te them
  kur te zgjohesh pran do jem,
  kam me te marre ne krah
  zemra afer zemres te rrah.
   
 19. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Himni

  Eshte kenge himni
  i bere me krijimin e nje shteti,
  me te identifikohemi
  na njeh i tere planeti.

  Zakonisht ne tekst
  tregohet dashuria per atdhe,
  kur e degjojme ne shenje respekti
  ngritemi ne kembe ne.

  Ne raste te vecanta
  evente sportive nderkombetare,
  kendohet himni gjithmone
  ne na rreh fort zemra krenare.
   
 20. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  DINI SI PITER PANI

  Gjyshe ina pula ka
  na i mban per sefa,
  jo shume gjashte cope
  i bene te majme pastaj i rrop.

  Ne kotec gjithmone
  harmonia mbretron,
  kur shkon Dini mysafire
  s'kane me dite te mire.

  Njehere deshiren realizoj
  i hipi njeres te fluturoj,
  nen kembe e ka vene
  per dy krah e ka zene.

  Bertiste Dini gja - gja,
  fluturo shpejt ne hava,
  pula sikur u fut ne flake
  kakariste kra - kra - krak.

  Doli gjyshja ine
  pyeti - cka ka pula o Din?
  kur e kuptoi se cka po bene
  shpejt per dore e ka zene.

  Gjithe familja eshte afruar
  pulen per ta shpetuar,
  dhe prisnin se c'do te thote
  cka e gjeti Dinin sot.

  Fluturon kush ka krah
  une nuk kam, pula ka,
  desha ne krahet e saj te fluturoj
  si Piter Pani njesoj.
   

Shpërndajeni këtë faqe