Poezi per femije

Diskutime tek 'Këndi i Femijëve' filluar nga Diavolessa, 8 Nov 2002.

 1. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  LEKTYRA E PARE E LEXUAR

  Sot bleva nje lektyre
  qe me dha mesuesja detyre,
  kishte poezi plote
  thash kete se kuptoj dot.

  Por gabova pa mas
  se cdo poezi qe vinte pas,
  me mbushte me gezim
  vete beja komentim.

  Babit mamit i thash;
  - edhe nje lektyre e pash,
  me poezi plote
  do ta marre qe sot.

  E para poetja Adelina Mamaqi
  zemren ma kenaqi,
  e dyta,, Keci bardhosh''
  qe kaloi kurthin shendosh.

  Ne vazhdim e di
  do shkoj shpesh ne librari,
  do te marre lektyre
  edhe pa pasur detyre.
   
 2. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Pushimi veror

  Zonja matemaike
  je plote me enigmatike
  punen shpesh me bene vaj
  me kenaqesi te them baj - baj.

  E nderuara dituri
  kam mesuar shume nda ti,
  per trupin tone ,kafshe, e peme
  edhe ty cao - cao te them.

  Por do lexoj ndoshta roman
  te vogel per mua taman,
  gjuhe e dashur me deshire
  te them u pafshim me te mire.

  Edhe lendet e tjera
  qe me japin dituri perhere,
  s'do te me lene te mbetem cung
  per moment u them tung - tung.

  Se librezen me te gjitha pesa
  me pakez mungesa,
  prinderve do ja dorezoj
  une ne pushim do shkoj.

  Sepse vera e nxehte
  ne sfida me therrete,
  obligime do kem me pak
  do ja kaloj per merak.
   
 3. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  JAVA

  Nje jave ka
  shtate dite gjithmone,
  asnje nuk merre hua
  kur nje ore se shton.

  Dita me diten jane
  shoqe te mira shume,
  dhe respekt kane
  rregullat si bejne lum.

  E hene,e marte,merkure
  nis java me qel,
  e enjte, e premte, e shtune,
  mbyllet me diten e diel.
   
 4. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Dielli

  Nje rreze ne qytet
  nje rreze ne fshat,
  e nxejne nje atdhe
  e nxejne nje shpat.

  Nje rreze ne mal
  nje rreze ne det,
  ngrohtesi na fal
  na mbush me jete.

  Behen rreze shume
  bashke diellin formojne,
  kete toke, kete bote
  cdo cep e driterojne.
   
 5. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Eklipsi

  Eshte mrekulli
  qe ndodh ne qiell,
  ndoshta se ke pare ti
  se fati s'te ka sjell.

  Se ndodh rradhe
  dhe pakes zgjate,
  por eshte si perralle
  se dita behet nate.

  Hena ne kete cast
  para diellit ri,
  levizja ne cdo rast
  sjelle mrekulli.

  Ne fillim duket
  dielli ne pjese te madhe,
  ne mes fare zhduket
  behet eresire totale.

  Kurse ne fund
  dielli per cudi,
  mbasi se ke pare beso
  ka forme draperi.

  Syzet speciale
  te shikosh kete fenomen,
  ne te kundert eshte fatale
  per syrin e lire qe e shikon.
   
 6. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Detyrat e shtepise

  Detyrat e shtepise
  i bej me kenaqesi,
  pastaj mi kontrollojne
  familjaret ne teresi.

  Detyrat i bej vete
  por te mos dij ka gjas,
  ne keso veshtersi
  ndonjerine therrase.

  Here babi ,here mami
  gjyshi, gjyshja ndonjehere,
  edhe motra e madhe
  nje armat me vlere.

  Te gjithe te ditur
  une ndihem si mbretereshe,
  s'ka problem te pa zgjidhur
  kete konstatoj shpesh.
   
 7. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Shkolla

  Je zonje e madhe
  ball larte qendron,
  ne krahet e tua
  cdo femi perqafon.

  Te gjithe pa perjashtim
  vendin ja mundeson,
  je plake e menqur
  pa pushim ligjeron.

  Ti i di te gjitha
  cdo gje ke pare,
  nxenesite per njeshe
  si treten duke qare.

  Por me me deshire
  pesa ke numeruar,
  pa fjale me qetesi
  i ke pergezuar.

  Ndodhite femijerore
  te bera pa faj e djallzi,
  neper koridore
  i di vetem ti.


  Te gjitha keto kujtime
  ti i mban per vete ,
  se je e menqur
  andaj je diskrete.

  Ke percjellur ne jete
  gjenaratat pa lot,
  se sa hap e mbylle syte
  oborri te mbushet plote.
   
 8. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Si qan Linda

  Nje dite u binda
  se ndryshe qan Linda,
  ze me pak leshon
  e nga suri uji i pikon.

  Ky uje me befasoi
  desha mamin ta konsultoi,
  syrine mos e ka te semure
  qe ece uji si ne gurre.

  Pamje serioze mami morri
  dhe per cudine time perdori,
  diplomaci te nivelit te larte
  qe te me bente te cart.

  Po deshet imagjinoni
  se eshte perpara mikrofoni;
  - uji qe del nga syri jone
  lot eshte quajtur gjithmone.

  Njeriu kur eshte i deshperuar
  i merzituar i trazuar,
  mllefi shpirtin e pushton
  energjia negative rrenje leshon.

  Qe te zhduket kjo energji
  syri loton uje si thua ti,
  pas kesaj zemra e lenduar
  ndihet me e lehtesuar.

  Ti bene loje kur qan
  andaj loti s'te del o gjan,
  qarjen e ke te planifikuar
  ate qe do per te fituar.
   
 9. Cleopatra

  Cleopatra Forumium praecox

 10. Cleopatra

  Cleopatra Forumium praecox

 11. gentian hoti

  gentian hoti Guest

   
 12. albina

  albina Guest

   
 13. gjeto lac

  gjeto lac Guest

  njeri tomi tjetrri xherri
  klasa jone grup sherri
  ne mesim ne bejm gara kush ha ma shume fara
  ne jemi krejt asa prandaj kur bejm teshte ngelim gjith klasa
  ne thujm dyre dhe drritare zyshe na duro dhe pak fare
  ne njeri tjetrrin :dolfiofendojme por e lavderrojme:engjell:
  njeri tomi tjetrri xherri e 6b grup sherri
   
 14. blenda

  blenda Guest

   
 15. BELTI

  BELTI Guest

   
 16. bleonita

  bleonita Guest

   
 17.  
 18. njomza

  njomza Guest

   
 19. antoneta

  antoneta Guest

   
 20. antoneta

  antoneta Guest

  macjiame kam nej mac e keqe:bang:
  mytet ne haber
   

Shpërndajeni këtë faqe