Poezi per femije

Diskutime tek 'Këndi i Femijëve' filluar nga Diavolessa, 8 Nov 2002.

 1. iLirjam

  iLirjam Forumium praecox

  Nje Macok i bukur,kishte disa dite,
  qe kishte shum uri,por nuk i gjente mite,
  macoku i uritur,,vendosi te dilte,
  por skishte as pare,dhe skishte si te blinte,

  kur kaloj nga dera ime,ai mu drejtua,
  sikur do tme thoshte,ke dicka per mua?
  un i dhash macokut,piskota me qumsht,
  dhe qe nga ajo dit,u bem shok te ngusht.

  Shum mir iLirjam,
  Flamur me xixellonja!
   
  Sweety el likes this.
 2. AMRA

  AMRA Guest

   
 3.  
 4.  
 5. benera

  benera Guest

   
 6. Banina

  Banina Guest

  Shume vjershe e bukur.Te lumte
   
 7. Blanida

  Blanida Guest

  Shume me pelqen kjo vjershe.Te lumte:giggle:
   
 8. vbvggf

  vbvggf Guest

  dgvdffg dfgrffv
   
 9.  
 10. donikaaaaa

  donikaaaaa Guest

   
 11. mirlind

  mirlind Guest

   
 12. haliku

  haliku Guest

   
 13. Albin

  Albin Guest

  2.
  Kur u err dhe desh të flinte,
  gjumi fare nuk e zinte.
  Pa fuqi e zorrën – thatë,
  s’gdhihej dot e shkreta natë.
  I mërzitur, i uritur,
  pse të rrinte duke pritur?
  Me rënkime: “uh, uh, uh” –
  tha: “ Të zhdukem që këtu!
  Pa e pasur barkun plot,
  Një minut s’durokam dot!”
  [​IMG]


  Pjesë nga poema-përrallë Tregim për kecin bardhosh
  për të shkarkuar të tërin mund t epërdorni këtë link:
  http://www.mergimtari.ch/index.php?ind=downloads

  në sektorin Shkarkime/letërsi për fëmijë
   
 14. mirdita

  mirdita Papirus rex

  E dua Kosoven sepse jam Kosovar
  E dua Shqiperin sepse jam Shqiptar
  Jam Kosovar me zemer Shqipetar
  Jam krenar qe kam lindur me shqiponje kuq e zi
   
 15. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Orari
  http://shqiperiaetnike.bravehost.com/Femijt/Poezi/Ngjyrat_e_ylberta_022_files/image002.gif
  Une per cdo nate,kur bie ne gjume
  E mendoj orarin se e dua shume
  Motra ime Zana,fletoret i ndane
  Thote se matematika duhet tjete menjane
  Ik moj budallaqe se sehte pune per ty
  A s'eshte matematika edhe per femije?
  Sa here qe kuzhinen ti e hulumton
  Asnjehere spajtohesh me nje bonbon.
  http://shqiperiaetnike.bravehost.com/Femijt/Poezi/Ngjyrat_e_ylberta_022_files/image004.gif
  Kur bie nata.
  Kur bie nata?
  Pyet Sonata
  A ka endrra floke te gjata
  Apo agu ua shkurton
  Kur ende jemi nen jorgan
  Kur bie nata?
  Pyet sonata
  Abetarja iken e ngrata
  Do te fshihet ne tryeze
  apo ne canten time te zeze.
   
 16. jurgen bejko

  jurgen bejko Guest

   
 17.  
 18. elza

  elza Guest

  hahaahahh shum e mir:p
  :duku:
   
 19. elza

  elza Guest

   
 20. kumria

  kumria Guest

   

Shpërndajeni këtë faqe