Poezi per femije

Diskutime tek 'Këndi i Femijëve' filluar nga Diavolessa, 8 Nov 2002.

 1. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Poezi per femije

  Filastrocca delle streghe

  Le Streghe Grigie fanno il sapone,
  fanno le torte di pece e carbone,
  sanno cambiare un pollo in gallina
  ma sono streghe che stanno in cucina.
  Le Streghe Viola sanno volare,
  solo al tramonto e poi mai sul mare,
  fanno incantesimi, filtri e pozioni
  chiamano pioggia con lampi e con tuoni.
   
 2. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Poezi per femije

  LOPA DHIJA, DELJA DHE LUANI  Ndë kohë të vjetër,
  një lop' e një dhi
  dhe një dele tjetër
  bënë shoqëri
  bashkë me luanë
  dhe për gja tok vanë.
  Një ditë të shtunë,
  një zorkadhe zunë
  brënda në një ferrë.
  Luani, sakaqëherë,
  e mori e çau,
  me thonj vet' e ndau.
  Bëri katër copa,
  ashtu si desh lopa:
  "Cop' e madhe, tha, për mua,
  se jam luan dhe kshtu dua,
  Cop' e dytë, besa-besë,
  më bie vetë në pjesë,
  doni, s'doni, do ta marr,
  se sot s'jemi barabar.
  Dhe këtë copën e tretë
  jam i zoti e marr vetë,
  si kam gjithnjë zakonë,
  Cop' e katrëtë, për zonë,
  imja qoftë, pa dyshim,
  se jam trim.
   
 3. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Poezi per femije

  Tregojnë se një maçok
  ish i fortë sa s'kish shok,
  kur dilte të gjatonte,
  asnjë mi nuk' i shpëtonte,
  minjt' e gjorë desh u shuan,
  ca të pakët që shpëtuan,
  në vrimë rrinë të tërë
  nga frika se mos i zërë,
  maçi përgjon nat' e ditë,
  po s'dalin nga vrima mintë,
  rrinë ndënë prak.
  Po për këtë shkak,
  maçi, një mëngjes,
  shtiret sikur vdes
  dhe në një litar
  nga këmbët u var,
  as tundet, as flet,
  mitë, me të parë,
  pandejnë vërtet
  se, maçokn' e kanë vrarë,
  Në dhomë, guxojnë
  qasen mengadale,
  nga gazi këndojnë
  dhe kërcejnë valle,
  i vdekuri qeshi,
  (u ngjall si Lazari)
  dhe ra nga litari,
  zuri minj sa deshi,
  ata që shpëtuan
  me vrap u larguan.
  "Tekdo që të vini,
  thosh maçi me vete,
  shpëtim nukë kini
  se di marifete,
  di të them të rreme,
  di të bëj llagëme."-
  Maçi një të diel.
  U lye me miell.
  Minjtë këtë dhunë,
  Nuk' e kupëtuan
  dhe ju afruan,
  një nga një u zunë.
  Një mi plak me mënd,
  i ditur, i vuar,
  s'u qas n'atë vënd:
  "Të kam kupëtuar,
  dhe miell në ke
  s'të bie në duar
  se të di kush je
  sot s'më gënjen dot, s'më qesh
  dhe thes me miell të jesh,
  nuk qasem, mos ki shpresë."
  Tha miku dhe iku.
  Armikut, kush s'i vë besë,
  shpëton nga rreziku
   
 4. CaSaBlAnCa

  CaSaBlAnCa Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Mjau-Mjau, Mjau-Mjau
  Nje macok fetyrenn lau
  Gjyshja ime kur e pa
  Do te bjere shi na tha

  Por Petriti vellai im
  Qe di mire cdo mesim
  I tha gjyshes kur ska re
  Jo nuk bie shi mbi dhe!

  Gjysheeee!!!........
  Macja le te lahet
  Prape do te thahet
  Gjeli do kendoj
  Sa here te doje

  Po nuk pati re
  Po nuk bubulliu
  Po nuk vetetiu
  Sbie shi mbi dhe

  :rockband:
   
 5. TheLaw

  TheLaw Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Kush e hengri akulloren?

  Na ish ne pyll nje embeltore
  Bente shurup dhe akullore
  Me manaferra me topa bore
  Ehhhh sa te mira
  Te gjithe qe vinin buzet i lepinin.

  Na shkon nje dite arushi ne embeltore
  dhe na porosit 2 akullore
  Po si i do more arush?
  Ne gote apo ne kaush?

  Te voglen ne kaush sa gishti
  Te madhen ne kaush sa qypi
  Te voglen vete do ta lepi
  Te madhen mamit do tja coj ne shtepi.

  Te lumte arush te lumte i thane
  qe ke kujdes dhe per mamane.

  Akulloren e vogel ky shoku arush
  na e perlau me gjith kaush.
  Akulloren e madhe mbushur plot me bore
  e mban fort ne dore

  Ec e ec buzet i lepin
  Nje mendim ne koke i vetetin
  Sikur ta lepi nji cik nje cik
  S'behet gje eshte sa nje qyp

  Por perra llen e kulacit shpejt e kujtoi
  dhe e futi gjuhen menjihere ne goje

  Ec e ec arrit ne shtepi.
  Uaaa mami s'qenka, do vonohet eshte ne pune
  He femij thoni si te bej une?
  Si me thate?
  Haje vete? joooo
  kjo s'me duket hic e drejte
  E kam blere per mamin tim
  S'e bej kurre ate gabim.


  P.s Ju lutem atyre qe e kane librin ose e dine te gjithe permendesh le ta vazhdojne se une vetem kaq mbaj mend.
   
 6. jora

  jora Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  une, ti, ai, ajo,
  ne, ju, ata, ato
  jemi veshur me pelice
  hame buke sallam salcice
  /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 7. jora

  jora Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  ty ty ty erdhi kamioni
  solli drute te jetoni
  o jeton ore jeton
  therret gjyshja ne ballkon
  por jetoni sot mungon
  sepse shoket po ndihmon
  ne mesime kush calon /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. ReA

  ReA Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Per nje N qe ti se ve
  fjala Nik behet ik
  ç'bene keshtu more Besnik
  a i thuhet mikut ik

  Per nje D qe ti se ve
  fjala Dere behet ere
  dhe shtepia ngele pa dere. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 9. ReA

  ReA Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Mace mace pis pis pis
  ç'ka dollapi qe le vize
  eshte miu kaço miu
  gjithe piatat i lepiu


  /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 10. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Poezi per femije

  O mesuese Arta
  per me vure katra?
  ..............

  ( Nuk e di ma /pf/images/graemlins/frown.gif )


  Abetare sa te dua
  me ato shkronjat e tua.
  Dora ime u mesua
  Mendja ime u ndricua
  se tani di te lexoj............

  (Nuk e di ma ...)
   
 11. zora

  zora Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  kam tre nena o femi
  nje ne shkolle,nje ne shpi
  dhe nje tjeter thelle ne gji
  e ka emrin nena parti /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 12. ReA

  ReA Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Abetare fort te dua me ato shkronjat e tu
  dora ime u mesua mendja ime u ndriçua
  se tani di te lexoje shkruaj bukur dhe kendoje

  :cool: /pf/images/graemlins/laugh.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 13. manushaqe5

  manushaqe5 Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Kur ishim te vegjel na merrnin perdore
  te hanim cokollata, te hanim akullore /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 14. Boby

  Boby Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Me Partin xhaxhin Enver
  Llampe e vogel u be diell /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 15. ReA

  ReA Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Gjysheeeeeeee
  Macja le te lahet
  prape do te thahet
  gjeli te kendoje
  sa here te doje

  Po nuk vetetiu
  po nuk shkrepetiu
  po nuk bubulliu
  sbie shi mbi dhe.

  E more veshe o gjyshe /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 16. manushaqe5

  manushaqe5 Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Versioni komunist:

  Abetare fort te dua
  me ato shkronjat e tua
  dora ime u mesua
  mendja ime u ndricua
  se tani di te lexoj
  dhe Partine te gezoj
  me mesimet qe mesoj

  Versioni demokraleshmeqimekadaif

  Abetare fort te dua
  me ato shkronjat e tua
  dora ime u mesua
  mendja ime u ndricua
  se tani di te lexoj
  dhe prinderit i gezoj
  me mesimet qe mesoj
   
 17. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Poezi per femije

  Mbi degen e molles
  erdhi nje zog
  ciu -ciu me tha
  te kam une shok
  Abetaren zogu
  ne dore ma pa
  mesome edhe mua
  te lexoi me tha
  Dhe ia filluam
  qe te dy me ze
  zogu ciu-ciu
  une A-B-C......
   
 18. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Poezi per femije

  Mori flete vizatimi
  edhe lapsa mori plot
  prane gjyshesh vrapoi Adi
  dhe dicka ne vesh i thote

  Dua ty te vizatoj
  qe ta ruash si kujtim
  dhe te gjitheve do ti thuash
  ma ka bere nipi im
  ......
  :rolleyes: ( s me kujtohet)
  .......
  sa serioze rri moj gjyshe
  buzeqesh ti pak tani
   
 19. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Poezi per femije

  Me 16 Tetor,fatosat e Shqiperise
  festojne ditelindjen e udheheqesit te partise

  (kjo eshte kenga qe me kendonin mua para viteve '90 me rastin e ditelindjes time /pf/images/graemlins/frown.gif )
   
 20. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Poezi per femije

  Ne jemi 2 shqiponja......
  jakomperoperorom

  Cfare doni ju shqiponja???
  jakomperoperorom

  Ne duam me te miren....
  jakomperoperorom

  Me e mira eshte ....
  jakomperoperorom /pf/images/graemlins/tongue.gif
  ..................
   

Shpërndajeni këtë faqe