Poezi per femije

Diskutime tek 'Këndi i Femijëve' filluar nga Diavolessa, 8 Nov 2002.

 1. shefki

  shefki Papirus rex

  Re: Poezi per femije

  Ca pirate tinezare vodhen 5 thesare
  ne anije kur numeruan
  kishte 4 thesare
  Ca pirate tinezare vodhen 4 thesare
  ne anije...(perserit strofkat duke zvogeluar numrat a thesareve nje nga nje)
   
 2. shefki

  shefki Papirus rex

  Re: Poezi per femije

  Plaku i vitit te ri dhe njeriu prej bore
  se bashku rreth pemes kercejne dore prej dore
  vogelushe(emri i femijes) )si engjull eshte veshur
  kur futet ne valle duke buzeqeshur.
   
 3. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Debora

  Debora jam une
  me te bardhat fjolla,
  te mbuloj kam pune
  shtepi ,rruge, molla.....

  Veq duket ne hapsire
  bardhesia qe te nxjerr,
  nga zemra ndjenjen e mire
  dhe perpara me merr.
   
 4. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Debora

  Debora jam une
  me te bardhat fjolla,
  te mbuloj kam pune
  shtepi ,rruge, molla.....

  Veq duket ne hapsire
  bardhesia qe te nxjerr,
  nga zemra ndjenjen e mire
  dhe perpara me merr.
   
 5. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Debora

  Debora jam une
  me te bardhat fjolla,
  te mbuloj kam pune
  shtepi ,rruge, molla.....

  Veq duket ne hapsire
  bardhesia qe te nxjerr,
  nga zemra ndjenjen e mire
  dhe perpara me merr.
   
 6. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Tokë e qiell, kërkoj

  --------------------------------------------------------------------------------

  Sot pata një hall
  kisha një problem,
  desha me't ringjall
  babush shpirti jem.

  Nata yje plotë
  përtej tyre shikoja,
  syyë mbushur me lot
  lutjen e thoja:

  Eja babi im
  më jep një këshillë,
  më merr në përqafim
  zemrën me ma kfill.

  Se shoku im thotë
  babi kur të përqafon,
  mbushesh energji plotë
  problemin e kafshon.

  Tokë e qiell kërkoj
  pakëz ndihmë babai,
  mami më këshillon
  por zemrës i duhet ai.
   
 7. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Shkopi magjik

  --------------------------------------------------------------------------------

  Cdo fëmi në botë
  e dua, e kam mik,
  më lindi një dëshirë sot
  ta kem shkopin magjik.

  Fjalët magjike i di
  Ba-BI-di,bu-Bi-Di-Bu,
  dua cdo fëmiu
  asgjë mos me i mungu.

  Do të udhëtoja nëpër botë
  në mbrëmje, e agim,
  do të zhdukja lot
  t'ju ipja zemrave shpresë.

  Ba-Bi -Di, Bu -Bi-Di -Bu
  zemra ime është magjike,
  cdo fëmi në botë du
  t'jet mirë t'më ket mike.
   
 8. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  vjeshta

  --------------------------------------------------------------------------------

  Unë jam vjeshta
  në vazhdim në disa rreshta,
  ju tregoj me emocione
  kam shumë profesione.

  Cdo herë në shtator
  unë bëhem piktor,
  luaj me nuanca
  si miu dhe maca.

  jam dirigjent
  kam erën instrument,
  jap ritëm non stop
  më mirë se hip hop.

  Kreator jam o mik
  jap shiun pikë-pikë,
  edhe shiun konop
  edhe akull copë-copë.


  Mirëpo në shtator
  e bëj punën me zorr,
  ndihem keq vërtetë
  kur thaj miliona fletë.

  Punoj me shumë zell
  askujt s'ja kam hellë,
  për më tepër premtoj
  gjithëmon kështu do të veproj.
   
 9. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  biblioteka

  --------------------------------------------------------------------------------

  Biblioteka është dhomë
  ku vetëm libra gjen,
  me vite aromë
  letre brenda ndjen.

  Libra me miliona
  njeri afër tjetrit rrijnë,
  me temat nga ditët tona
  por edhe nga antika vijnë.

  E presin dorën ti marr
  ti shfletoj me kujdes,
  s'ka nevoj për orar
  mundesh në mbrëmje e mëngjes.

  Merr libra dhe i kthen
  ky është rregull përherë,
  një fshehtësi zbërrthen
  tjetra të pret menjëherë.

  Biblioteka është dhomë
  e këndshme e mirë,
  mbushur me aromë
  kushkoj me dëshirë.
   
 10. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Qielli yje plotë

  --------------------------------------------------------------------------------

  Natën hapa dritaren
  qiellin yje plotë pash,
  shpirtin ma rrëmbeu
  dua një gjerdan - thash.

  Duket edhe hëna
  mendja mu kfillë pastaj,
  ajo është nëna
  e kësaj bukurie paskaj.

  Asnjë nënë nuk fal
  fëmijët e vet,
  fillova të shikoj pafjalë
  këtë bukuri të vërtetë.
   
 11. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Aeroplani

  --------------------------------------------------------------------------------

  Duket si mizë
  në qiell lart,
  fakti që lëvizë
  për mua është art.

  Pasagjerë plotë
  vend për bagazh,
  ka dy pilotë
  dritare për pejsazh.

  është radari
  që e kontrollon,
  ai është i pari
  mungesën që ja dikton.

  Në pistë ateron
  i madh pa hesap,
  pakëz pushon
  qiellit i ngjitet prapë.
   
 12. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  GJyshja në saraj

  --------------------------------------------------------------------------------

  Afër gjyshes ulem
  dëgjoj përrallën e vjetër,
  me saraj të bukur
  me princ E mbretër.

  Princi u martua
  por ndodhi cast i pafat,
  nga magjia u rrëzua
  princesha e ngratë.

  Por shërim gjeti
  tek magjistarja e mirë,
  tani urdhëroi mbreti
  - thirrni botën mysafirë!

  Na ftuan dhe ne
  të shkojmë në saraj,
  e ndërpreva: - para se me le ?
  se unë në mend se mbaj?

  Gjyshja më përqafoj
  tha - përralla kështu e ka,
  përrallat kush tregon
  në festë e ftojnë pandarë.
   
 13. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Babi argat

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eshte i pa pune
  babi im me vite,
  dhe sa e di une
  kur s'ka shite simite.

  Por deri tani besoj
  ka bere cdo pune tjeter,
  argatlleku le te rroj
  ky zanat i vjeter.

  Del ne mengjes
  ne nje rruge qyteti,
  pret plote shprese
  ndonje zoteri ,ta marr, me veti.

  Te copetoj dru
  te rregulloj dicka ne oborr,
  shtepi me ndertu
  nga 7 deri 19 rrafshe 12 ore.

  Asnjeren se refuzon
  babi im argat,
  vec shpesh komenton
  dita shume e gjate.
   
 14. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Patkoi

  --------------------------------------------------------------------------------

  E di ti ,se patkoi
  eshte kepuce, e kalit,
  pa te, nuk besoj
  se mund ti ngjitet malit.

  Nga rrezja qe percllon
  fjolla e bere acar,
  patkoi eshte gjithmone
  ilaq i parapare.

  Keshtu qe dimer, e vere,
  me vete i mban,
  por kur i prishen ,atehere
  i rregullon mjeshtri nallban.

  Kovac, populli e therrete
  patkojt kur ja gozhdon,
  kalin nuk e vret
  dhe nuk e lendon.

  Por per hamshorin
  patkoi s'eshte ne trend ,
  se eshte banor
  fushave pafund ,ku ngarend.
   
 15. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Rregull ne ngrenie

  --------------------------------------------------------------------------------

  Cdo dite, ne kuzhine,
  mamaja ime,
  tregon shkathtesine
  kur pregatite ushqime.

  E kendshme kjo ere
  per veti ,me bene,
  por duhet cdo here
  para se me ngren.

  Duart ti laj
  te ulem ,ne vendin tim,
  nuk pres me pastaj
  shijoje ushqim.
   
 16. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Motra ime

  --------------------------------------------------------------------------------

  Zana motra ime
  eshte me e madhe,
  e menqur ,dhe trime
  ka zgjidhje per halle.

  Ajo ,nuk gabon
  une ,keshtu mendoj,
  por ,mami kur e qorton
  me bene, te dyshoj.
   
 17. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Lulja e keputur

  --------------------------------------------------------------------------------

  Nje lule keputa
  ne vazo ,e kam vene,
  me vone, e luta ,
  t'me fal, nese bene.

  Ndoshta ,bera gabim
  egoiste u tregova,
  per qefin tim
  lulen nga jeta, e privova.

  E bera nga dashuria
  se shume e dua,
  me mahniti bukuria
  besoj ,do t'me fali, mua.
   
 18. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Duke pritur pranveren

  --------------------------------------------------------------------------------

  Vesha nje fustane
  me ngjyre te kuqe,
  te dukem tamam
  si nje mollekuqe.


  Mire u rregullova
  dola te dera,
  te pres nuk pritova
  sa te vij pranvera.

  Prita sa prita
  pranveren se takova,
  ne shtepi erdha
  mamit i tregova.

  Ishim ne ballkon
  mami nisi me qesh,
  -gjelberimi na tregon
  pranvera eshte mes nesh!
   
 19. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Libri

  --------------------------------------------------------------------------------

  Libri eshte oqean
  ka pasuri te papare,
  por ne dore e mban
  mbledhe margaritar.

  Libri eshte kosmos
  ka pafund hapsire,
  ec mbi te se medoemos
  ecja te bene mire.

  Kur merre njohuri
  truri nise me levize,
  behesh tjeter njeri
  ide te reja ngjize.

  Truri i ngacmuar
  nga informata te marra,
  do jet i predispozuar
  idene ta qoj perpara.

  Ngjizja eshte evolucion
  qe duhet zhvilluar,
  fundi jep revolucion
  por gjithenje duke rifilluar.
   
 20. fara

  fara Primus registratum

  Re: Poezi per femije

  Kitara

  --------------------------------------------------------------------------------

  Shok kitara
  nuk do maskara,
  por nje punetor
  qe do ta mbaj ne dore.

  Ti eci cdo gisht
  posht - lart deri ne bisht,
  me shume elastike
  sikur bene gjimnastike.

  Shpejt apo ngadal
  por pa u ndale,
  ne kete rrugetim te mbare
  leshon ze gjdo kitare.

  Here te duket qan
  here gazi se mban,
  tingulli -tingullin shoqeron
  ne harmoni gjithmone.

  Kur mblidhen pike- pike
  na japin muzike,
  apo thene ndryshe melodi
  qe e do cdo njeri.
   

Shpërndajeni këtë faqe