Poezi per nenen

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Shkrimtari, 17 Jun 2012.

 1. Shkrimtari

  Shkrimtari Forumium maestatis

  Ti moj nane qe me halle m'rrite
  e tash shum qe u merzite
  nga pragu iku drita
  o Gurbet ty tu thaft dora
  prej pragut tim qe u largova. . .
  Ah mor Zot shum u merzita
  n'ket gurbet qe as se prita
  lotet e tua qe pikojn
  mua Nane moj me helmojn,
  por mos u mërzit se vjen dita
  qe ne prag te kthehet drita.

  Ndalu pak ore korb i zi
  te kthehem edhe një her te njerzit e mi
  ti shoh e t'me shohin
  se ndoshta kur te kthehem si njof
  dhe s'me njofin . . .

  Mora rrugën ne mergim
  thash ta provoj dhe un fatin tim.
  Fat i bardh a fati i zi
  si do dal as vet nuk e di.
  Rruges ecja dhe mendoja
  se NENEN për shum kohe nuk do ta shikoja.
  Kaloj male me debor
  ku ngjitesha me këmbë e me dor.
  Kaloj lumenj te terbuar
  jetën fare pa e menduar.
  Kaloj fusha pa mbarim
  nga koka deri te kembet
  ujë është bërë trupi im.
  Emigrimin po vazhdoj
  nuk e di se sa do duroj.
  Ne Emigrim po na kalon jeta
  1 e mirë e 100 te zeza . . .

  Nata me rrobat e zeza
  po shfaqej ne erresir
  drita e qiellit u ndez
  dukeshin si ar i ngrir.
  Nenen gjumi nuk e zinte
  por rri me rroba e zgjuar
  mendohej e pershperinte.
  me zemër te perveluar
  nga të vij i shkreti gjum
  qe mendimet i shkonin lum.
  Ah more Gurbet i mjer
  mos te mbajte perendija
  mos te te shtift ndonjeher
  Zoti ne duart e tija.
   

Shpërndajeni këtë faqe