Poezi që i dedikohen nënës.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga lule-bore, 20 Mar 2003.

 1. lule-bore

  lule-bore Primus registratum

  Poezi per nenen

  ZEMER E EMBEL ME DASHURI

  e kush tjeter mund te jete veq ti
  nene fjale me te embel ska bota
  nene e para fjale qe belbezon foshnja
  ne kraharorin tend ,me aromen tende nis jeta
  Vitet kalojne dashurine per nenen ato se mposhtin dot
  ZEMER E EMBEL ME DASHURI
  qe mbjell veq paqe e dashuri
  je ti o nena ime je ti
  Dashuria jote eshte e vetmja pije qe shpirtin ma sheron
  Aroma e lekures tende eshte magji
  e perqafuar te pushosh ne kraharorin tend
  ndonese me thinja ne koke
  ti gjithmone ndihesh femije
  ZEMER E EMBEL ME DASHURI
  e shtrenjte e pa krahasueshme e vetme je ti
  nje zemer e madhe qe din veq te fale e te dhuroje
  parajse e shpirtit per qdo femije
  ti per ne thurr endrra
  tek ti behen sa shfajsime ehh sa justifikime
  Parajse e jetes je ti
  nje veshtrim ne sy qka ndodh brenda meje
  e ndjen veq ti
  ndjenja kurre ste genjejne
  para se te ndodh ekeqe e mire
  zemra jote ndje parandjen qdo jot gezimi apo trishtime qe rrjedh ne syte e mi
  ZEMER E EMBEL ME DASHURI
  E DASHR E SHTRENJTE E VETME NENE JE TI
   
  agni likes this.
 2. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Poezi per nenen

  Po shkoj tek nena (Sulejman Mato)

  S'kam kohe. Nxitoj.
  Me syte tek dera rri e shqetesuar, nena me pret.
  Takemet e kafese qendrojne te gatshme tek rafti
  dhe glikoja e kumbulles qe e ka bere vet.

  Sa te vogel e ndjej veten perpara saj.
  Ndonese jam bere prind i pagjume.
  I eshte renduar pak kemba, doemos edhe fjalet.
  Sa vjen dhe tokes i rendonka me shume.

  Po shkoj. S'kam kohe.
  Nena me pret.
  Kam frike mos vonoj.
  Po sikur mos ta gjej?

  Do ta kerkoj edhe ne yje.
   
  Izabela m and agni like this.
 3. lule-bore

  lule-bore Primus registratum

  Re: Poezi per nenen

  shume e bukr dhe prekse ,te lumte
   
  agni likes this.
 4. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Poezi per nenen

  Nena thesar i cmuar.

  Nena eshte nje perkedheje e deshirueshme
  Nje shikim i embel
  Nje buzeqeshje e ngrohte
  Nje lule e njome,qe lind me kengen e pranveres
  Nje yll qe shkelqen ne qiell
  Nje engjell i ardhur nga qielli
  Nje diell qe shkeqen dhe ngroh token
  Nje thesar i cmuar, i fshehur ne nje ishull desert.


  Pap...
   
  agni likes this.
 5. Garo

  Garo Primus registratum

  Re: Poezi per nenen

  NENE E DASHUR NENE

  Nene e dashur nene.
  mbresa ne zemer me ke lene .
  gje e shenjt je, o nene .


  Dashurin qe ke ti
  smund ta gjej ne cdo njeri .
  ketu larg ne vetmi
  smund te gjej kurr rehati'
  sa nevoj kam per ty

  Vajta vite pa te pare
  malli shume me ka marre
  sa me vjen per te qare


  Sa qejf kam,te therras nene ,
  nga malli fuqit me kan lene .
  nje dicka me mban ne kembe ,
  malli per tyj o nene .

  Telefonin smund ta mar .
  ngasherehem ne te qar .
  sdua zemren ta coptoj
  shpirtin tend ta lendoj .


  Cdo mengjes kur agon
  ti me mall me kujton .
  kur dielli perendon
  nje qiri ne kish e con.
  ajo flak qe ndricon ,
  shpirtin tim e ledhaton

  Nene e shenjta nene.
  ate dashuri te dhene.
  evlatve kam per tua lene .
  tu them esht nga im nene .


  ALROSS.......
   
  agni likes this.
 6. i'll_wait_4_U_in_Heaven

  i'll_wait_4_U_in_Heaven Forumium praecox

  Re: Poezi per nenen

  I never gave up on you

  Sweet flowing
  honey bees and earth,
  blooming of flowers...

  You the beautiful, godless
  Godess of God.
  You the curse,
  they're drunk of your curse
  they preen of...on, trampling on
  your heart cramps,
  deep cramps,
  a river wide your pains,
  an ocean full your ailments.

  You the Godess, the righteous seeking,
  the godless breed of people,
  the quenched fire,
  the melting ice
  ...you are me.
  I am...I have come
  of your bloody torn veins
  of your stomach
  me of the man
  tore to fill the blessed belly
  a virgin heavenly fairy
  envied is you.

  Sweet flowing
  ...honey bees
  earth blooming flowers
  you...nurturing fairy
  milky, silky, beautiful
  ailing, paining, tearful mother
  I love you.

  I kiss your ragged, earthly
  ragged, parched, fairy soft hands
  heaven wants you
  mom we want you.

  It's your love...
  your heart's love screaming
  screeching, beating darkness
  with mighty wings,
  ailments....
  oh! you beautiful love.

  Your beautiful, deep love
  of your heart.
  you that have given everything
  your all...us! no
  no..no.. we live in your heart
  your torn pieces
  now assembled pieces of hearts
  ...keeps us calling, tearfully calling.
  Ailments of a poisoned eagle
  mom we...and god
  Oh! love of a heart,
  the beating, blind love, oh! You
  curse feed me, of dirt
  of earth, of space
  feed me of your blood
  of your ails, of your love.
  Your hands...
  Oh! Your hands the rough
  raggedy hands patting
  dragons, your dragons
  your children, mom god loves you

  I love...we love you
  the broken, ailing love of a heart.

  Kete ia kam kushtuar nenes time dhe Shqiperise /pf/images/graemlins/frown.gif
   
  agni likes this.
 7. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Poezi per nenen

  Per ogni mamma:


  Nella vecchiezza sei ancor piu' bella,
  ti ride il volto radioso di stella.
  Guardo i tuoi occhi profondi d'amore,
  dono infinito del creatore.
  Accanto a te ritorno bambino,
  a te legato dall'incerto destino;
  che' l'esistenza, tra gioie e dolori,
  trascorsa è ormai senza rancori.
  Io ti ringrazio per il bene materno
  lucde perenne, copioso ed eterno,
  che infondi a me e a chi ci sostiene,
  oh Madre mia consola le pene,
  oltre la vita nel sereno riposo;
  che negli spazi e' piu' luminoso.
   
  agni likes this.
 8. CaSaBlAnCa

  CaSaBlAnCa Primus registratum

  Re: Poezi per nenen

  Dear Mom

  My precious Mom, words can't describe
  How very much you mean to me;
  Your gentle touch, your smiling face,
  The loving way you look at me;
  Your love of life - the little things
  That make you laugh despite your pain;
  Your words of great encouragement
  That give me confidence again.
  The love you share with everyone,
  I know is sent from God above,
  And I'm so very blessed because
  I have a portion of that love.
  I've told you many times before,
  'A better Mom, there couldn't be.'
  I love you so - you're my best friend,
  And much more than a *Mom* to me
   
  agni likes this.
 9. Guest

  Re: Poezi per nenen

  mama -

  biri yt, ende qelb ere peshk, dhe
  ndonse mbremja eshte teper e mahnitshme
  per ta quajtur nate; femija yt -

  mama!!!

  ...zgjoj deren e apartamentit me
  te hidhuren psheretime te hapave
  te mi te bezdisshem, dhe ...

  lotete e tu -

  te heshtura - me presin perbrenda tuberkulozeve
  mure - te pangjyrtat imazhe te
  prinderoreve buzeqeshjeve te tua!

  lodhja -

  ...deshira rritet bashme me
  te pabindurit floket e mi, se ...
  dhe ... enderra nuk kam, vecse ...

  mama -
  dhe ... veshet ze me duar!
  ...perbrenda meje jehojne
  te paduereshmet klithmat e tua

  mama!!!

  muzgut, tek me sillje ne jete!
  duke nxjerre kryet prej "mekatit te shenjte";
  ... i pamekatuar, grindavec, ...

  mama -

  i pafajshmi imazhi yt me tremb!
  teksa vjedh idioma prej mitres
  se boshatisur te largesise ...

  mama!!!

  ...besome, ... ende qaj,
  porsi te paperseritshmen minute
  kur me fale kete "dhurate" te pakerkuar
  -jeten!!!
   
  agni likes this.
 10. klevis2000

  klevis2000 Primus registratum

  Re: Poezi per nenen

  NJE HISTORI
  Ishte nje here nje djale qe kishte probleme me nenen e tij nje dite u merzit aq shume sa ne mendje shejtani i coi qe te bente ate qe goja se thote dhe mendja se mendon ,te vriste nenen e tij i mashtruar nga i mallkuari shkon dhe merr nje thike dhe e godet ne zemer ja can gjoksin e saj me te cilin e kishte ushqyer me gji ja merr zemren nga gjoksi dhe niset me vrap .pengohet dhe bie Zemra e nenes dhe pluhuroset. ne ate moment degjon nje ze:"u vrave djali im i foli zemra e nenes".djali fillon te qaje per veprimin e tij dhe fillon ta laje zemren e pluhurosur me lotet e tij.merr thiken dhe do qe ta ngule ne zemren e tij por prape degjon zemren e nenes qe i thote:djali im mos ma ther zemren dy here."
  MOS I THERNI ZEMRAT E NENAVE TUAJA ME SJELLJEN TUAJ.PO ZBATONI URDHERIN E ZOTIT NE KURAN .MOS I THONI ATYRE AS "OF"
   
  agni likes this.
 11. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Poezi per nenen

  La mamma è…………........


  La mamma è un dolce abbraccio,

  la mamma è un rifugio quando ci sentiamo tristi,

  la mamma è bella come una rosa in primavera,

  la mamma è dolce come un dolce alla fragola,

  la mamma è una stella che illumina i nostri pensieri,

  la mamma è una stella cometa che illumina la nostra vita,

  la mamma è un sole che ci illumina quando siamo cupi,

  la mamma è una voce che ci parla quando siamo sconsolati.
   
  agni likes this.
 12. Neptune's Daughter

  Neptune's Daughter Primus registratum

  Re: Poezi per nenen

  Nenes!

  Sa larg, me larg se dielli je
  une dua te vi cdo nate (a e beson)?
  te ve koken ne prehrin tend
  o e dhimshmja nene.
  Nje dite do vi patjeter
  e malli qe me mundon
  do shrihet do behet mjergull
  Dua te te puth fort
  me shume se puthja e nje dashurie
  me shume se puthjet e marra bashke
  Me larg se dielli je,
  me e embel se embelsia je o nene.
  .
   
  agni likes this.
 13. Guest

  Re: Poezi per nenen

  dhe ... muzgu shfaqet i grinjte, mama!!!
  dikush perpiqet te me beje te ulerij, te ushqehem me heshtjen time; ... ndjehem kaq i dobet, sa ... syte e ty, te emblat veshtrimet e tua, ... s'me kane ledhatuar kurre ne kete gjendje mjerane.
  mama -
  te perloturat fjalet e tua, ... i shqipton crregullt ne gjumin tend te vrare, teksa ... djerse te kadifenjta vaji, me kullojne nder rrudhat e maskes-fytyre, i perqafoj ngadale, sepse ... ato jane ngushellimet e zemres tende, kushtuar skllaves, se vobektes qenies sime.
  ***
  perse dikush tjeter duhet te me vidhte fjalet?!
  ***
  mama -
  me lejo mua, krijesen tende "hibride", ... te fshij te hidhurit lote te mospasjes prane, prej te blerteve, shpresedhenes syve te tu, me te boshatisurat fjalet e mia; se ... vetem une - une i vetem e njoh anarkiken dhimbje, ... bren zemren e nje nene!!!
   
  agni likes this.
 14. enis330

  enis330 Primus registratum

  Re: Poezi per nenen

  Sa larg qe jemi sa larg!
  E shtrenjta ime qe s'te kam prane,
  zog do te behesha nese mundja dhe te vija
  te prek ato duart e vyshkura,
  te pyth ato sy dhe te heq dhimbjen
  qe edhte mbledhur aty
  te te ferkoj ballin kur ti je semure
  oh krijese e brishte dhe e lodhur
  o hidhulli i jetes time
  qe mbart nje mal me vuajtje,
  heroine e nje jete te pameshirshme
   
  agni likes this.
 15. Re: Poezi per nenen

  Leter nenes
  Gjalle je,ti moj ti,nenoshka ime?
  Gjalle jam dhe un...Te pershendes
  Paqja e mbulofte kete mbremje
  Izben tende deri ne mengjes.

  Mora vesh se ti je merakosur
  Atje larg per mua perseri
  Se ti shpesh del rruges e brengosur
  Peshtjelle me te vjetrin shall te zi

  Kur e kalter mbremja bie prane
  Te fanitet ty gjithmone sikur
  Diku mua larg ne nje mejhane
  Nje i dehur thiken po me ngul

  Kot ti ,nene,rri me gjak te ngrire
  Ky nuk eshte vecse vegim i zi:
  S'jam aq vagabond i pameshire
  Sa te vdes pa te shikuar ty

  U'n i embel prap jam si me pare
  Enderroj kur fushat larg verej
  Qe se shpejti nga keto mejhane
  Ne shtepine e vogel prap te kthej

  Do te kthej atehere kur te mbushet
  Kopshti yne i bardhe me blerim
  Vetem ti ,si tete vjet me pare
  Mos me zgjo aher ne agim

  Mos m'i zgjo ti endrrat qe m'u zverdhen
  Mos kujto ate qe vate,shkoi...
  Se ne bote humbjet dhe lodhjet
  Heret i provon,nene moj

  Mos m'u lut t'i falem zotit prape!
  Tek e shkuara nuk ka me kthim
  Vetem ti je gazi im ,i vetem
  Ti, e vetmja paqe e shpirtit tim

  Pra ti flaki brengat,nena ime,
  Mos u trishto per mua perseri
  Dhe mos dil aq shpesh tek rruge e madhe
  Peshtjelle me te vjetrin shall te zi

  Sergej Esenin
   
  agni likes this.
 16. buci

  buci Forumium praecox

  Re: Poezi per nenen

  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
  agni likes this.
 17. jim_albanian_morrison

  jim_albanian_morrison Primus registratum

  Re: Poezi per nenen

  Mama, I'm Coming Home

  Times have changed and times are strange
  Here I come, but I ain't the same
  Mama, I'm coming home
  Times gone by seem to be
  You could have been a better friend to me
  Mama, I'm coming home

  You took me in and you drove me out
  Yeah, you had me hypnotized
  Lost and found and turned aroound
  By the fire in your eyes

  You made me cry, you told me lies
  But I can't stand to say goodbye
  Mama, I'm coming home
  I could be right, I could be wrong
  Hurts so bad, it's been so long
  Mama, I'm coming home

  Selfish love yeah we're both alone
  The ride before the fall
  But I'm gonna take this heart of stone
  I just got to have it all

  Chorus:
  I've seen your face a hundred times
  Everyday we've been apart
  I don't care about the sunshine, yeah
  'Cause Mama, Mama, I'm coming home
  I'm coming home

  You took me in and you drove me out
  Yeah, you had me hypnotized
  Lost and found and turned around
  By the fire in your eyes

  Chorus

  I'm coming home

  OZZY OSBOURNE
   
  agni likes this.
 18. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  NENA..............
  Nena ime dashur ti qe ndjenje me nete te tera pa gjum
  dora jote e palodhur qe ne djep na tund
  Syte e tu te pergjumur shikjone me embelsi
  nena ime e dashur qe na rrit plot dashuri
  C'do fjale e jotja per ne eshte urate
  puthja jote per ne eshte urate
  TI NENE e palodhur ti shpirt i patrazuar
  dashuria jote per ne s'ka te mbaruar.
   
  agni likes this.
 19. agni

  agni Primus registratum

  PËR NËNËN  Sikur syte e saj te mund t'i shihja teksa ngrihesha ne mengjes,
  Sikur doren e

  saj ta prekja teksa ndieja mall,
  Sikur shpirti im te mund te gjendej here pas here brenda saj
  Do te isha e lumtur,

  zemra do te me behej mal.

  Sikur nga pak te merrja nga shpirti i saj,
  Sikur lodhjen e rrudhave mbi balle
  t'ia

  shkepusja e ta merrja mbi vete,
  Sikur cdo vuajtje te saj ta ndieja e ta ndaja brenda meje
  Do te isha e lumtur, do me

  behej se e kisha shpetuar.

  Moshen t'ia rinoja, syte t'ia gezoja me ciltersi
  Doren t'ia shtrengoja e ta mbaja

  fort shtrenguar mbi gji,
  Aspak te mos flisja, asnje zhurme, asgje ne ajer,
  Vetem frymet tona qe do te perqafoheshin


  Do te ndieja veten me mire,

  Lot nuk do te kisha,
  ata do te kisha lene per ata shpirtra pa fat
  qe jeten ne

  mergim e shkojne
  e qe nenen dot nuk e gezojne
  e rrudhat e ballit dot nuk ia largojne.

  Te kam ne zemer o zemer

  qe me jep fryme
  per nje dite me shume
  shprese e dashuri.
   
 20. agni

  agni Primus registratum

  NËNA

  Nënë, nënë
  Sa bukur tingëllon

  A ka gjë në botë
  Me kaq bukuri,
  Se sa emri nënë
  Emri që ke ti.

  Je me e mira në botë
  Diell je ti për mua,
  Nëna ime e dashur
  Oh sa shume të dua!

  Edhe kur kam dhembje
  Edhe kur kam gëzim,
  Gjej mbështetje tek ti
  Ty nënë të kam strehim

  Kur rastesisht lëndohem
  Kur une marr në thua,
  Nënë ti je shërimi
  Je mjeke për mua!

  Dhe në këtë festë
  Nënë që e ke ti,
  Me një buqetë lulesh
  T’shpreh shumë dashuri!
   
  mirdita likes this.

Shpërndajeni këtë faqe