Poezi që i dedikohen nënës.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga lule-bore, 20 Mar 2003.

 1. agni

  agni Primus registratum

  Nana


  Sa e madhe ishe moj nane,
  E me cfaqesh kudo qe jam;
  Ne ballin tend kish nje vend
  Sa krejt jeta ime qe qon!


  Une qe isha i djallezuar,
  Ne perleshje,me sherr e i ngaterruar;
  Te shkaktova shume telashe,
  Ti kurre s`me le te vetmuar.


  Nje dite, me traste ne krahe
  Me nise per ne horizontin tim;
  Ne balle shkelqimin tend,
  Ne zemer bartja bekim.


  Kaluan muaj dhe vite
  Decenje, qe s`i mbaje mend;
  Ne zemer te bartja moj nane,
  Ne shkolle,ne loje e ne kuvend.


  Kur kisha provimin e fundit,
  Ne anderr, ne salle te kam pa;
  M`u cfaqe si nje yll
  Nga gezimi, shume kam qa!


  Tash ,qe prehesh ne amshim,
  Une te kam prane-megjithese s`te kam;
  Lengon ky shpirti im,
  per vitet qe na ndane.


  Kur te vjen vjeshta ime,
  Le te jete nje dite pa shi;
  Le te bjen puhize e lehte,
  Te me merr e me bie te ti.


  Ta shoh edhe nje here nanen,
  Qe me bani kamb e dore;
  Te qmallemi ne perqafim,
  E te shkojme ne rrugen tone.


  Nipat e mbesat tua,
  le te luten kur te vijne;
  Nje lutje per gjyshen
  Nje per shpirtin tim.
   
  princ likes this.
 2. agni

  agni Primus registratum

  Letra e Nenes"


  Biri im, kjo eshte nje leter,
  nga nena jote, nje plake e gjore.
  Mbas kohes qe na largoi, si askend tjeter,
  me ne fund lapsin mora ne dore!

  2.
  Sa here loti rrugen ma preu,
  mjegull e syve shikimin vodhi.
  Diell i zjarrte acarin theu,
  zemer e nenes tutje s'te hodhi!

  O biri im, shoh qe je rritur,
  je bere i madh, ne trup e mendjeŠ
  Vec mos harro, gjykim i ndritur,
  t'keqen flak nga shpirti, pa fjale, me endje!

  4.
  Si te gjithe nenat, ashtu dhe une,
  shikimin tres tutje, larg, tek e ardhmjaŠ
  Kurre mos harro, te dua shume,
  e drejta e nenes eshte me e madhja!

  5.
  Te pakten kete leter, ti bir, lexoje,
  aty, vec dhembjes, ka plot urime.
  Me pas, ne do, grise, coptoje,
  sic ke coptuar dhe zemren time!

  6.
  Para 40 vitesh, kur nje doktoreshe,
  per shtatzenine me lajmeroi,
  mes shoqesh u ndjeva si luaneshe,
  krah'i gezimit boten pushtoi!

  7.
  Te gjitha nenat e dine se e mira,
  merr tjeter vlere kur pret nje femije.
  Bashke me agimet me te bukura, me te dlira
  dhe det i trazuar i shqetesimeve do te vije!
  8
  Ne trup te mbajta jo pak, nente muaj,
  flija e ngrihesha me veshtiresi.
  Si mund te mendoja qe do t'behesha e huaj,
  kur vuajtjet me shtonin vec dashuri!?

  9.
  Asgje s'ma zvogelonte dashurine per ty,
  dita-dites mezi prisja te te shihja.
  E ku kish me te lumtur se ne te dy,
  per te varrosur djallin rremihja, rremihja!Š

  10.
  Gezohesha tek ndjeja t'emblat levizje,
  per peshen tende, qe shtohej cdo dite.
  Te ndjeja tek rriteshe dhembje pas dhembjeje,
  mes momentesh te mbushura plot shpresa e frike!

  11.
  Me ne fund erdh'casti kur ankthi larg humbi,
  mes dhembjesh qe as lapsi, as gjuha s'mund t'i shprehe.
  Mbas shume mundimesh jeta vdekjen mundi,
  dhuraten qe ta jep Zoti askush s'mund ta bjerre!Š

  12.
  E qara jote u perzie me lotet e mi,
  te shihja e s'ngopesha nga gezimi, mrekulliaŠ
  Per vite te tera te mbajta ne gji,
  te lava, te shplava me duart e mia!

  Prehrin e bera shtrat per ty, o bir,
  qumeshtin tim ushqimin me te preferuar.
  Ne netet e gjata t'i ndrisje si xhevahir,
  une vigjeloja e qete, e lumturuar!Š

  14.
  Lodhesha aq shume, qe ti te gezoje,
  miresite e mesimit prisja te shijoja.
  Prisja me padurim dic te me kerkoje
  e me gjithe shpirt, bir, te ta dhuroja!

  15.
  Kaluan mjaft vite e une me kete gjendje,
  mendeshe e gezuar, durimtare e mire.
  Per ty s'ndjeja lodhje, medyshje e hamendje,
  sherbetore e papertuar, pa sqime, pa smire!Š

  16.
  Dhe nuk te vonuan shenjat e burrerise,
  kish ardhur koha per te te martuar.
  Me ne fund po ndaheshe nga krahet e djalerise,
  nje agim i ri te ishte afruar!

  17.
  Martesa s'vonoi, ky ligj i bekuar,
  por, oh, qe n'diten e dasmes zemra m'u thermua.
  Lote gezimi me dhembje rridhnin ngaterruar,
  nje re e cuditshme prane m'u afrua!Š

  Dhe sot, sa keq qe s'je me ai qe njoh,
  me braktise dhe e harrove, ti bir, hakun tim.
  Kalojne vite te tera e une nuk te shoh,
  zerin s'ta degjoj e kridhem ne trishtim!Š

  19.
  O bir i dashur, s'te kerkoj shume, vec pak,
  kete sjellje nenemira kurre nuk e priti.
  Tashme jam e lodhur, e dobesuar, plake,
  si e mohove ate qe te rriti!?

  20.
  Nese nje e huaj dic do te dhuronte,
  do t'i ishit mirenjohes, si ti dhe femija.
  Valle, si mundi djali kaq shpejt te harronte,
  miresite e nenes, nga zemerligesia!?

  21.
  Sa here qe zemra ime per ty mire degjon,
  sa shume qe gezohet, aq shtang e hutuar.
  اfare gjynahu kam bere qe nuk me viziton,
  mos valle hakun tend s'e kam plotesuar?!Š

  22.
  O biri im i shtrenjte, dua te te shoh,
  ne mes besimtaresh e jo me qafiret.
  Me jep shperblimin e mos me moho,
  meshira e All-llahut eshte per te miret!
  23.
  A s'ka ardhur koha qe zemra te te zbutet,
  per nje plake te pervuajtur qe e coptoi malli?
  Zemra e njeriut si aspak nuk tutet,
  kur nenen e ka flakur porsi nje gur zalli!?Š

  24.
  Jo bir, jo, s'do ankohem e lutem kunder teje,
  s'do e shfaq zemerimin, do e bluaj ne vetvete.
  Asgje s'ka fuqi te te ndaje prej meje,
  packa se pikellimi po me tret nder vete!

  25.
  Dyert e qiellit do te hapeshin shpejt,
  s'do te kish pengese per lutjet e mia.
  All-llahu do t'i pergjigjej kesaj nene te shkrete,
  mbi ty e familjen tende do zbriste fatkeqesia!

  26.
  Oh, jo, nuk do ta bej, se ti je im bir,
  ke qene dhe do te mbetesh pranvere e jetes sime.
  Ke ndritur e me ndrit porsi xhevahir,
  packa se me ke lene mes detit plot gulcime!

  27.
  Kthe rruge, biri im, thinjat po te dalin,
  vitet kalojne shpejt e do te behesh plak.
  Me lot te merzise ke per ta lutur dhe ti djalin,
  e verteta eshte e vertete dhe haku eshte hak!

  Ki frike te madhin Zot ndaj nenes qe te pret,
  besimi i vertete di t'i mposhte pengesat.
  Pendohu tek Krijuesi, si rob i sinqerte,
  e dije se tek All-llahu grumbullohen ankesat!

  29.
  Kushdo qe ben mire, qofte sa nje therrmije,
  do ta shohe ate, pa me te voglin dyshim.
  Por dhe denimi shpejt do ta arrije,
  ate qe ben keq e s'ngutet ne pendim!
   
  princ likes this.
 3. agni

  agni Primus registratum

  Me fal oj nene.
  Me fal per qdo mekat
  me fal qe te lendova
  me fal qe ste tregova
  me fal qe te dua kaq fort

  po vdes per diqka qe me mundon
  po vdes per diqka qe se meritoj
  po shkoj per mos tu kthyer kurre
  po shkoj te takoj djalin qe deshte shume

  mos me fal por mos me harro
  mos vuaj kot sepse se meritoj
  shpetoje veten
  sepse une jam djalli

  mos derdh lot per mua
  mos me qo lule te varri
  sepse nuk i meritoj
  por vizitoje keshtiellen e varrit tim

  preke dheun dhe ndieje dashurine time
  ndieji vuajtjet e mia dhe mundohu
  te kuptosh qe as ate varr nuk e meritoj
  me fal te them dhe te dua pergjithemone

  po shkoj atje per te te lene
  te me kujtosh me dashuri
  spo te le dhembje ne shpirt
  se shpirti yt eshte bere hi

  une sdo ta lejoj ate hi te digjet
  do ta ruaj ne kuti
  dhe dikur do te kthehem
  te te them se aty je TI,


  Lutem ZOTIT te mi fale mekatet
  te me shpetoje nga shejatani
  te me largoje dhembjen
  qe sdo te vdes kurre.#

  Por e lus kete ZOT
  te te tregoje ty se TI je
  DRITA E BOTES
  andaj me fal '

  Une jam vete djalli
  une jam vete shejtani
  une do largohem
  dhE ti me fal

  Me fal oj NENE
  se tani e di se ti je
  thesari i botes
  ti je ylli I NATES

  te dua eshte vetem nje fjale
  te adhuroj eshte veten nje fjale
  te vleresoj eshte vetem nje fjale
  por je Zemra ime eshte loti im.
  qe pikon gjak qe vajton dhe nuk shpeton

  me fal oj nene se une po vdes
  me fal po te them
  perqafome dhe me thuaj te dua
  se une po shkoj per te mos u kthyer me kurre.

  TE DUA O NENE
  je fjale e arte
  je fjale e shenjte
  je DRITE MBI JETE
   
  princ likes this.
 4. agni

  agni Primus registratum

  NENE JAM E LODHUR!!

  Nene o nene jam mbet e vetmuar shum
  Qdo pjese trupit me dhemb nene
  Kam shum nete te gjata pa gjum
  E tera jam e dermuar nene
  Nuk gjej prehje askund!

  E dij qe smund te me ndihmosh
  E dij qe je shum larg meje
  Te lutem lutjen te ma pranosh
  Merrem afer teje

  Pse nuk me pranon o nene
  A je hidherua me mua
  Jam e lodhur o nene
  Te kesh meshire per mua!
   
  princ likes this.
 5. agni

  agni Primus registratum

  Asnjehere!!Asnjehere!!

  Asnjehere nuk te kerkova me shum o nene
  Te te kem pran meje ne kete nate te gjate
  Si duket eshte nje nate pa mbarim
  Nate e perlotur me fatin tim

  Doja te rrefehem per dhembje qe kam
  Doja te tregoja si ndihem o nane
  Ti trgoj plaget e shpirtit te vram
  Dhe plaget e zemres qe sherim nuk kan

  Nuk te gjej kot kerkoj mbeshtetje
  Edhe qe shpirti flak me digjet
  Mallin qe kam si ta shuaj o nane?
  Ah sa shum sante per ty kam etje!!!!!
   
 6. agni

  agni Primus registratum

  Vjershë për nënën
  një herë isha e sëmurë
  u treta , me ethe u drobita
  nga shtrati
  dot s`u ngrita
  Për netë të tëra nëna
  pa gjumë , pa ngrënë
  u pikëllua
  sy këputura ajo
  rrinte mbi mua
  mbi kokë më erdhën
  motrat , vëllau
  e plotë të tjerë
  po si kujdesi i nënës
  su gjenka asnjëherë
  se motrat i zu gjumi
  vëllau s`mund të duronte
  kur hapa sytë
  mbi mua prap nëna më qëndronte
  Kur pashë atë mbi kokë
  dy pika lot lëshova
  më ngrohu buzëqeshja
  atëherë u shërova
  Prandaj në zemrën time
  një emër është skalitur
  një fjalë e shtrenjtë në jetë
  oh , nënë emër i ndritur
   
  princ likes this.
 7. agni

  agni Primus registratum

  E shtrenjeta ime!

  Sot eshte ditelindja jote
  Festo e shtrenjeta ime
  Vetem sot harroj hallet
  Vetem sot,mos mendo te tjeret

  Nene e dashur,e shtrenjeta ime
  Te lutem nje here mendo per veten
  E di se zemra jote kurr nuk u qetesua
  Gjithenje loti te shoqeroj..!

  Te dua oj nene,gjithnje te mendoj
  Te uroj ditelindjen dhe shume shendet
  Paq qetesi ne zemre,e lumturi ne jete
  E shtrenjta ime gezuar qofsh e lumtur gjithnje.!
   
  princ likes this.
 8. agni

  agni Primus registratum

  Shpirti i Pastërt
  Se ç'më hyri një egërsirë ne trup
  Po më shton urrejtje
  Po më mbush me të ftohurën ftohtësi
  Ndaj...ndaj... një personi
  Që...qëë...
  Jo jo ,nuk mund as ta them
  Ç'po ndodh kështu me mua
  Ç'është duke ndodhur me veten time
  Ndalo o ti i mallkuar
  Që po tenton ta shuash
  Nje dashuri ..nje ngrohtësi..një lumturi
  Të përgjohem ndaloje këtë vrapim të lodhur
  Mos e luaj lojën tënde me mua
  Ç'të shtyri ta bësh këtë
  Nuk dua kurrsessi t'i jap fund dashurisë
  Ndaj..ndaj...NËNË SIME ,LEGJENDËS SIME
  Më lerë të qetë
  Ik pra ik largohu
  A nuk merr vesh
  Largohu shumë shumë larg
  Aq larg sa që as si një pikë e zezë
  Të mos verehet shëmtira yte
  Qëllimet e tua lajkatare
  Kurrën e kurrës s'kurrës
  Nuk mund t'i shfrytëzosh në mua
  Asnjëherë or i poshtër
  Po të bien shqelm fytyrës të gjithë
  Dhe mendove me vetën tënde budallaqe
  Që do rritësh vlerat e tua prej djalli
  Duke ma rrëmbyer dashurinë
  Dhe duke më furnizuar me urrejtje
  O i shkretë sa mundohesh
  Askush s'mundet aq shumë
  Ja pra e sheh
  Sa i bukur dukesh tani kur kthehesh
  Si një varfanjak
  Nga rruga se ç'ke ardhur
  E mundove veten kot e më kot
  Dhe në fund të fundit asnjë merit
  E jotja nuk është në gojërat e dedikotgjinjëve
   
  princ likes this.
 9. agni

  agni Primus registratum

  Mall vajtues
  Malli m’merr mua per ty,
  malli m’merr per ata sy,
  ata sy qe kurr skam pa,
  ata sy qe kurr s’me kan shiku,
  ata sy,oj naaaaaaneeeee,
  qe gjithe jeten m’kan mungu.

  Malli m’merr oj nane,
  shume ky mall me merr,
  e tgjithe jeten naneeeee
  ky mall mua mka marre,
  e gjithe jeten naneeeee,
  ky mall mka mbizotru...
  e ka pushtuar jeten time,
  e kurre e qete s’kam jetu.

  E kam dasht oj naneeee,
  zerin tend me e degju,
  e kam dasht oj naneeee,
  nje perqafim me ta dhuru,
  kam dasht vec nje gje oj naneee,
  te jepte zoti nane dhe per mu...
   
  princ likes this.
 10. agni

  agni Primus registratum

  Akoma s’e di,pse zgjodhe fundmajin,
  Që jetës t’i thoshe lamtumirë.

  Ky muaj i bukur ,pse ta qau hallin,

  Apo të plotsoi, të fundit dëshirë!


  Akoma s’e di,pse zgjodhe agimin

  Që jetës t’i thoshe lamtumirë.

  Yjet ishin zbehur,deti bëri zgjimin

  Vajzat nisën vajin,për nënën e mirë


  Akoma s’e di, si është e vërteta

  E zgjodhe ti vdekjen,apo të zgjodhi ajo

  Maji dhe qershori të kanë sjellë shum’ brenga

  Dhe kjo brengë e fundit jetën ta shkurtoi.


  Akoma s’e di pse zgjodhe fundmajin

  Kjo datë e mistershme plotëson një dëshirë,

  Ti i thua vetes:vdiqa para vajzës

  Kështu dhe bashkshortit ndoshta i vjen mirë.


  Akoma s’e di ,ndoshta s’më besohet

  Se ke vdekur,o nënë dhe nuk jeton më,

  Veç në jetë kam mall edhe përgjërohem

  S’dua të besoj, më për as një gjë.
   
  princ likes this.
 11. agni

  agni Primus registratum

  Me mungon!
  ----------------
  Me mungon dora jote
  Me mungon ai ledhatimi yt
  Me mungon zeri yt i embel
  Dicka po me ngulfat ne fyt!

  Me mungojn keshillat e tuaja
  Edhe tani ne kete moshe
  Me mungon edhe qortimi yt
  Pa Ty cdo gje eshte bosh!

  Me merr malli o Nene
  Te qaj ne prehrin tend
  Pa Ty me quanin jetime
  Ah sa fjale e rende!

  Kur mendoj per ty
  Dhe vuajtjet e tua
  Zemra po me digjet
  Lotet me rrjedhin krua!

  Tani kur u rrita
  I lutem qiellit e tokes
  Te lumtura qofshin
  Te gjithe nenat e botes!
   
  princ likes this.
 12. agni

  agni Primus registratum

  Si te te quaj .

  Qe nga jeta jote me dhe jete
  Qe doren zgjate e me nxore ne drite
  Qe ninullash me perkundje ne djep.
  Ishe ti qe me dhe kete jet.

  Gjthshka rreth meje ka nje emer
  Po per mua s’kane aspak rendesi
  Nje drejtesi dua te te beje ty
  Me thuaj ç’emer meriton ti.

  Ti qe dhembsurine ua rrembeve perendive
  Dhe mbi mua, krijese e vogel, e derdhe
  Ti, qe vdekjen perballe e sfidove
  Me thuaj kush te krijoi, nga erdhe.

  Ç’mbretereshe a perendi je ti
  Qe gjithe bota te bie ne gjunje
  Ç’force te mbinatyrshme ke
  Qe si nje zot vepron tek une.

  E dashur, e ngrohte, e drejte, me e dhimbsura
  Nuk di emrin si te ta ve
  U mendova pakez dhe belbezova
  Te paren fjale te njerezimit “NENE”.
   
  princ likes this.
 13. agni

  agni Primus registratum

  Nena per beben

  Ne familjen tone
  lindi nje vajze,
  cdo njeri dashuri ofron
  ndodhet ne parajse.

  Por i vogeli shpirt
  qe s'di asgje themi ,ne,
  nenen e ka drite
  -se kur behet ,,re'';

  Nga dy duar shtrenguar
  ne forme te gjysem henes
  tani me eshte pushtuar
  ne gjoksin e nenes.

  Bebushja qetesohet
  ne cast e ze gjumi,
  pamja qe shikohet
  eshte pamje fatlumi.

  Eshte nena kjo
  qetesi ,ngorohtesi ofron,
  qe diten e pare cdo kush e do
  deri sa jeta mbaron.
   
  princ likes this.
 14. agni

  agni Primus registratum

  Per nje grua qe su be nene
  Nje grua pa fat
  kur su be nene,
  ajo doren ka zgjate
  por zoti se ka thene.

  Kjo grua shqiptare
  eshte pregatite,
  qe ne moshe mitare
  femije te lind e rrite.

  E mendoni atehere
  kete grua kete femer,
  sa eshte ndier, e mjere
  pa kete epiqender.

  Enderr do kete pare
  nje engjell ta perkund,
  por endrren e ka vrare
  se realiteti e ka shkund.

  Thonin i kane bere magji
  e beri bota fatkeq,
  ajo burrit i tha;martohu ti
  situaten me ndreq.

  Asgje nuk ndryshoi
  jetuan u bene te moshuar,
  burri me pare shkoi
  familjen ka leshuar.

  Gruaja ishte dashuri plote
  per jete ,e per femi,
  andaj macet e rrugeve jo kot
  i ushqente me kenaqsi.

  Dritarja e dhomes sot
  gjysem hapur rri,
  era e perplase fort
  s'ka kush ta mbylle tani.

  Nga anet tona thone
  femiu s'te qon ne gjehnet,
  por jeten ta ploteson
  dhe gjakun s'ta tret.
   
  princ likes this.
 15. agni

  agni Primus registratum

  Nënës sime

  A më ndin o nëna ime e shtrenjt
  Kur të thërras e zgjuar dhe në gjum
  Athua m'i degjon thirrjet e mija o e shenjtë
  Pa Ty mbeta si një dru-cung!

  Pse ditët kaq të gjata pa Ty
  Pse netët me kalojn pa i mbyll syt
  A thua është malli që më kaplon
  O nënë! më beso,më mungon përqafimi Yt!

  Më mungon fjala jote e ëmbël
  Këshillat tuaja më mbajn në jetë
  Po mos të i kujtoja ato fjalë
  Qysh moti do isha tretë!

  Edhe tani kur përballem
  Me vuajtje e mundime
  Me fjalët e tua c'mallem
  Ishe dhe mbete krenaria ime!

  O duar-buta ime nënë
  Më mungon ledhatimi yt
  Më mungon thënja jote
  ,,Të dua moj flokë-art"

  As floku më nuk shkëqen
  I mungon ai ledhatim
  Eh sa vështirë qenkao nënë
  Të mbetesh jetim!
   
  princ likes this.
 16. agni

  agni Primus registratum

  PER TY O NANA IME...

  Per ty nene,o nena ime
  per ty drita e jetes sime,
  per ty po shkruaj sonte o nene,
  ah ! Si i jetova keta muaj qe kurr na ke lene.


  C'mall qe ndjej per ty o nene ime,
  me mori malli te te kem ne perqafime,
  me mori malli te te them te dua,
  me mori malli... POr ti s'i rrin pa mua?!

  muaj nene tani kan kaluar,
  akoma me fatin une jam e hidheruar,
  akoma s'mund te pajtohem me jeten qe ekam,
  se ty o engjell me nuk te kam prane.


  Me mungon shume nene te te them te dua,
  me mungon fjala jote kurr me keshilloje mua,
  me mungon buzeqeshja jote te me gjalleroj,
  me mungon aroma ytr ( arom nene) ah,sa shume te kerkoj.


  Por,kjo vdekje nene c'pati me ty?
  erdhe e te mori pa nene la femije,
  ti ndoshta u gezove se shkove tek babi,
  e vdekja ta plotesoi kete deshire,
  se edhe per babin te kish mar malli...


  Tani jeni bashke sikur ishit ne bote,
  dhe mua nga qielli...ndoshta m'i fshini keta lote,
  a mbureni me mua se jam bere zonje e shtepis,
  nene e baba per moter e vellezeri...

  Me pritni dhe mua se shpejt do te vi,
  nuk mund te duroj me pa ju te dy,
  durova sa durova..por kaq e ka jeta,
  edhe une kam nje vend atje tek varreza...
   
  princ likes this.
 17. agni

  agni Primus registratum

  Dua edhe une nje Nene.

  Nene, sa vend ke tek une nene
  Por sa shume ke te Krijuesi im
  Perse me braktise o nene ?
  Perse me le ne harrim?

  Sa do te doja o nene
  Qy ty te lagte loti im
  Kete ma thote malli nene
  Ma kish thene dhe Zoti im.

  Ma kishte thene Zoti im
  Vendin tend o nene tek une
  Ma kish bere rrepte obligim
  Te te doja shume, shume…

  Me ty do te isha shume i lumtur
  E ti poshte ne stoli me le me te padrejte
  Ndoshta per ty nuk isha i shkathet e i bukur
  Por do te te doja perjete, perjete …

  Nuk jam i vetem o nene
  Flas e qaj ne namazin tim
  Te kerkoj, lutem per ty
  Megjithese me le ne harrim.

  Mundohu te kuptosh nene se jam djali yt
  Per ate qe linde valle s’te ka marre malli
  ndoshta mi ke harruar fytyren edhe syte
  Pasi dikur me flake porsi nje gur zalli.

  Nene sme vure ti as emrin
  Djepin kurre nuk ma tunde
  Nene sta ndegjova kurre zerin
  Si munde te ikesh si munde?

  Nga syte e zjarrte rrjedhin lot
  Ne zemren e brengte vlon shume mall
  Acarin dielli spo e thyen dot
  Ajsbergu i akullt behet me i madh

  Nene te paktem me thuaj ku je
  Te te shoh fytyren mekatare dua
  Nuk jam i sigurt nese e imja nene je
  Pasi po te ishe imja, do ishe sot me mua

  Sa here u ndjeva i vetem o nene
  Sa dhembje kam ndjere sa dhembje…
  Sa me ka munguar dora jote nene
  Qe lehte e lehte koken te me perkedhelte.

  Sikur ta dish o nene sa ftohte kam ndjere une
  Kur debora binte dhe era nuk pushonte
  Ndersa une i mjeri i lagur e bere qulle
  Nuk kisha nje nene qe rrobat te mi n'drronte.

  Sa shume te kerkova dhe askund s’te pashe
  Sa here u semura sa here per ty qava
  Sa here ne enderr emrin “nene” thashe
  Sa here me lotin tim jastekun e lava.

  Sa here zemra ime ka pikuar gjak
  Sa here goja ime vertiti renkime
  E ti kurre o nene su bere merak
  Se femia yt mbytej ne gulcime.

  Sa here loti i vetmise rrugen time preu
  Sa endrra vdiqen sa pasione vane
  Sa here mungese e nenes zemen time theu
  Sa brenga e trishtime thelle ne shpirt me rane.

  Hyr moj nene ne shkolle se ke aty nje djale
  Qe mjaft bukur shkruan dhe di te lexoje
  Shume nota te mira gjate vitit ka marre
  Por nuk ka i shkreti se kujt te ja tregoje.

  Ku je pra o nene dua te te shoh
  Ma kuptuan hallin tere keto trotuare
  Nuk kerkoj me shume vetem te te njoh
  Te shoh zemren tende te ashper, mekatare.

  Te kerkoj gjithkah por askund ste gjej
  U bene shume kohe qe te flas me poezi
  Mendoj se me do veteveten genjej
  Kthehem te kerkoj deri ne pafundesi

  Te kerkoj ty nene derisa te rroj
  Derisa gjunjet ne kembe te me mbajne
  Dua drejt ne sy nene te t’shikoj
  Nese syte e tu me te mijet ngjajne.

  Ku je pra o nene se spo te gjej dot
  Te lutem me trego ku je fshehur ti?
  Dua te shikoj a ke ne sy lot,
  Ashtu sic kane lot te dy syte e mi?

  Dua te shikoj o nene zemren tende
  Ne eshte akoma e ashper, e semure
  Dua te shikoj a ka ne te dhembje,
  Apo zemra jote ska njohur dhembje kurre?

  Sikur doren tende ta ndjeja mbi balle
  Dhe si moshataret dhe une te gezoja
  Po te ishim bashke si nena me djale
  Me as mbreterine nuk do ta lakmoja.

  Kete nuk e them se jam i pasur
  Por nga mallengjimi o nene po e them
  Me mire preferoj te jem me ty, i varfer
  Se mungesa e jote cdo ambicje shemb.

  Cdo te diel i vetm neper rruge dal
  Shikimin e hedh tutje me plot shprese e endje
  Vizitoj nje stol te drunjte aty ne park
  Lehatoj derrasat mos ndjej eren tende.

  Te dielen qe shkoi stoli u semur
  U vrer e nga dhimbjet rreth e rreth u nxi
  Me dobet se ate dite se kisha pare kurre
  Rene pertoke i kalbur nga lotet e mi.

  Rrija tek ky stol pasi s’kisha tjeter
  Ai u be streha ime e pare
  Me kujtonte stoli nje histori te vjeter
  Kur dikush me gjeti poshte tij duke qare.

  U mundova ta ngrej por ne kembe nuk ndenji
  Me pas nga keqardhja vershova duke qare
  Zemra mu thermua ,shpirti fort me dhembi
  Pasi stolin kisha te vetmin deshmitar.

  Porosite e Zotit ti nene si zbatove
  Te vetem me le te vuaj si i mjere
  Detyrat si nene ndaj meje i harrove
  Mendove se isha teresisht i pavlere.

  Gabove nene e dashur, shume u gabove
  Me flake poshte stolit ,tek mbytesha nga te qaret
  Por dicka te madhe dot nuk e kujtove
  Se ndihma e Zotit eshte per durimtaret.

  Prandaj edhe une shume durova
  Perballova sproven theva cdo trishtim
  Te kerkova nene, kudo te kerkova
  E tashme nga Zoti pres t’artin shperblim

  Kerkova, kerkova ne brigje te kaltra
  Ne dite te vrejtura , ne nete burg pa hene
  Per vite te tera lart nje parulle mbajta
  Dua edhe une nje nene, dua edhe une nje nene .

  Kerkova, kerkova ne male te larte
  Ne fusha te gjera ne kodra te shkreta
  Me kembe te zbathura me syte te lagte
  Por askund o nene, askund nuk te gjeta
   
  princ likes this.
 18. agni

  agni Primus registratum

  C'ESHTE NJE FJALE E BUKUR !!!


  -C'eshte nje fjale e bukur,

  - qe tingellon si mjalte.

  - Kater shkronja ka,

  - s'eshte shume e gjate.


  - Eshte fjala pare,

  - qe kemi mesuar.

  -Dhe c'do gje per ne ka bere,

  - c'ka pasur ne duar.  - Me gjithe forcen e saj,

  - ne na eshte perkushtuar.

  - Dhe plot dashuri na ka dhuruar.


  - Eshte nje fjale e bukur.

  - Qe nuk harrohet lehte.

  - Eshte fjala "Nene..."
   
  princ likes this.
 19. agni

  agni Primus registratum
  MËSUESJA NA THA
  TË GJENIM NJË VJERSHË,
  NJE VJERSHË PËR NËNËN,
  TË VOGËL, TË THJESHTË.

  SHUMË U MUNDOVA
  PO VJERSHËN S’E GJETA,
  AS NË INTERNET
  DHE AS NË GAZETA.

  VËLLAI MË THA
  KURRË S’KE ME E GJETË,
  VJERSHËN PËR NËNËN
  DUHET TA BËSH VET.


  VJERSHËN E NISA ME EMRIN NËNË,
  PASTAJ DY FJALË DIELL EDHE HËNË,
  NJË BUQETË ME LULE DHE FJALËN TI,
  DY PËRQAFIME DHE SHUMË DASHURI.
   
  princ likes this.
 20. agni

  agni Primus registratum

  Per ty moj nene...

  Pse me le moj nena ime?
  un linda dhe ti vdiqe
  nuk te njoh...
  Por e di se ti je ne zemren time
  ne enderr shpesh te shoh
  edhe pse ste njoh?
  Shpesh her te shoh ne fotografi
  por nuk ma heq ate mall ti...

  Kur degjoja femijet
  duke thirrur nanë
  se di se sa lotet
  per faqe me ran..?

  Qaj si nje qyqe ne rremë
  pse sme kthehesh moj nënë?
  te varri me ki qdo mengjes
  eja njeher se po te pres..?
   
  princ likes this.

Shpërndajeni këtë faqe