Poezi të mbledhura nga Ildri.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Ildri, 10 Jul 2012.

 1. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  Dikush te shkel me kembe e te thote me fal,
  dikush tjeter te vret ne zemer e nuk te thot asnje fjale.
  Dikush te do me shpirt e ka frike ta shprehi.
  ndersa dikush tjeter nuk ndjen por di mire te genjej.
  Dikush te do por smund te kete
  ndersa dikush tjeter te ka po nuk te do vertete.
  Kjo esht jeta me pak fjale,
  dikush te ngjason me nje engjell,
  e ne fund te del nje djall.
   
  mirdita likes this.
 2. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  Deshire

  Sa deshire kam te te shoh,
  Fytyren tende.
  Sa deshire kam te te njoh ,
  Ty si njeri.
  Sa deshire kam te te puth,
  Buzen tende.
  Sa deshire kam te rri,
  Me ty gjate gjithe dites!
   
  mirdita likes this.
 3. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  Te dua

  Zemer je larg ,
  por te ndjej prane,
  zemer nuk te shoh,
  por imazhin tend e shoh gjithmone ,
  shpirt kam nevoj per ty.
  Dua te jesh prane meje,
  ne cdo moment te jetes time,
  dua te degjoj zerin tend te embel duke me then te dua,
  dua te djej prekjet e tua ,
  dua te te ndiej prane meje,,
  Te Dua Engjelli Im
   
 4. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  Largesite

  I mora largësitë që, më ndajnë prej teje.
  Me litarët e mallit, i lidha fortë për fyti.
  Ofshamat i lëshova, si gjëmime rrufeje.
  Nga thellësia e shpirtit që, loti m’a mbyti.

  Sipër tyre si plak, këmbëkryqë u ula.
  Drodha një cigare me vitet mërgimit.
  Me shkrepësen e mallit, zjarrin i’a vura.
  Pastaj u ngrita, u nisa rrugës së kthimit.
   
 5. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  E mar mbi shpine

  S’di sa kohe ka kaluar,
  dite me nuk numeroj.
  Mendja gdhend diten e shkuar,
  shpirti mallin dot se shoj.
  Dita iken pa me pyetur,
  vjen e reja gjith gezim,
  tretet behet plak e vjeter,
  smund te ec e mar mbi shpine.
   
  guest17 likes this.
 6. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  Jeta

  Mosha e tretë po troket
  Një mërzitje e madhe vjen
  Truri ndizet si shkëndi
  Në qiell kërkon ndihmë.
  Mendimet rrjedhin si lumë
  Kujtojnë vitet e vështira
  Kur mendonim …
  Zemra dridhej…
  Gjumi natën nuk më zë
  Mendoj për ty, Shqipëri!
  Nga Preveza në Metvegjë
  Për të gjithë ata shqiptarë
  Që luftuan për vatanë.
  Çdo Nëntor e pesë Maj
  Vijë në panteonin tuaj
  Përkulem me shumë respekt
  Gjaku juaj , drita jonë.
  Dridhem, mosha bën të sajën
  Lule djemtë e nënave
  Vitet ikin fluturojnë
  Ne pranë jush, jemi përherë.
  Mosha ikën, thinjat shtohen
  Janë brazda historie
  Lum ata që lënë një emër
  Në altarin e lirisë.
  Mund t’jetosh, pa brenga fare
  Por çfarë vlere do kish jeta
  Kur kalon dhe të 80-dhjetat
  Plesht jorgani gjithë jeta?
  Amanetin s’e tret dheu
  Testamenti ngelet pranë
  Në Palasë ma bëni varrin
  T’i kem njerëzit pranë e pranë..
  Të shikoj Krecin e lartë
  Tek Rapi të shkojë me shpirt
  Aty ku do mblidhen burrat
  Për të marrë ndonjë vendim.
  Pranë varrit do t’kem
  Nga familja e farefis.
  Në qiell aty lart..
  Do të çmallem me Albanin tim.
  Ah moj jetë, sa tinzare
  Si një vajzë lozonjare
  Herë e athët , herë e ngrohtë
  Herë e fohtë, ngricë e acar.
  Thonë rrojti kaq shumë,
  Asgjë nuk bëri kurrë
  Jeta si një lule ngjan
  Nuk ka rrënjë mbi taban!
   
 7. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  Visar Krasniqi

  Visar Krasniqi trim i rrall
  Me armikun luftoi ball per ball
  ball per ball ai luftoi
  vendin e tij qe ta cliroj

  Visar Krasniqi duke luftuar
  Ra deshmor i pa harruar
  dhe Kosova u clirua
  se per te shume trima luftuan
  shum luftuan e shume u vrane
  token e Kosoves me gjak e lane
  burra,gra,pleq e femije
  e dhane jeten per liri


   
 8. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  Shpejt u largove

  Se sa here te mendoj
  Kete gje vec ti dhe Zoti e di
  Sa shpejt Ti ike
  Ike qe ne femijeri

  Se pse ke ikur aq shpejt
  Ende se kam kuptuar
  Apo se ishe engjell i pafajshem
  Dhe Zoti keshtu e kish shkruar

  Ne diten e 9 Majit
  Nje pjese e Zemres sime eshte copetuar
  Dhe ajo pjese eshte atje lart ne qiell me ty
  Bashke per te qendruar

  Vetem nje Pranvere gezove me mua
  E ne pranverat e tj shpejt deshte me u largua
  Por,Edhe pse midis nesh ma nuk jeton
  Ne Zemren time Kujtim do mbetesh gjithmone…
   
 9. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  Na takoi koha

  Kujtoj me mall une femijerine kerkoj te kthehem pas ne mehallen ku u rita ku kish vetem gaz.Vajzat mblidheshin ne mbremje, flisnin ne besim,per dashurin qe shpirtin cmendte dhe skishin jo guxim. Nje fqinj e mire e urte te priste dhe nuk besdisej kurr,nen rreze dielli nje plak shtynte ditet i semure.Femijet mbremjeve ne pranvere rrugices gumezhonin,vajzat fshehtas nen drit hene dashurin takonin. Vitet ikin skthehen me po sot per cudi dita me ben nje surprize a ndoshta nje magji. Shpesh kujtoj dhe kam kujtuar shoqen time te mire ,sot nje tavolin e shtruar na gjen bashke te pime. Si atehere skemi ndryshuar gaze edhe hare pas kaq vitesh na takoi koha prape ne.
   
 10. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  Frike nga Dashuria

  Kjo qenia ime vetem per ty jeton,
  zeri yt shpirtin ma qeteson,
  kam nje boshllek ketu ne zemer,
  ajo rreh fort sapo permendet nje emer,
  truri im vetem per ty mendon,
  shpirti im me ndjenjen po lufton,
  dicka brenda meje po me mundon,
  zemren time po ma torturon,
  te thashe mos te me beje te dua,
  po ti e arrite pa me pyetur mua,
  ti me bere te te dashuroj,
  po kam frike se mso veten lendoj,
  te lutem ti mos me mashtro,
  se kjo zemra ime vetem ty te do,
  te lutem mos luaj ti me mua,
  me duaj ashtu si dhe une te dua,
  te ardhmen smund ta parashikoj,
  por dua qe jeten me ty ta kaloj,
  dua te jem vetem ne krahet e tua,
  aty le te plakem duke te thene te dua.
   
 11. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  Pse

  O zot pse me fale kaq te bukur.?
  O zot pse me fale me kete shpirt te paster.?
  O zot pse me fale kaq dashuri.?
  O zot pse une duhet te vuaj ne rini,
  kur e kam gjithe kete pasuri..??
   
 12. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  Kete poezi e ka bere nje shoku im i ngushte:
  Dedikuar Juventuasit

  JUVENTUS bardhezi bardhezi…
  zemra ime gufon vec per ty,
  per ty gufon zemra ime,
  endrrat m`i ke zaptuar ne 1001 mendime

  Dy ngjyra kane njohur syte e mi,
  Bardh e zi,,,
  Shqiptar jam po ty te ndjej ne zemer,
  “Zonje e vjeter” te therrasin ne emer,

  Lavdia jote kurre nuk njeh fund,
  armiqte perhere do t`i veme perfund,
  si ne akush nuk eshte triumfator,
  3 yje se shpejti do mbajme ne kraharor,

  Nje ekip ka ne Itali,
  qe nga Torino ne Sicili.
  nje emer bertasin te gjithe njezeri,
  Forca Juve perseri,

  kurre nuk do dua me shume se ty,
  nje dashuri qe nuk behen dy,
  i veshur me uniformen bardhezi,
  gjithmone do te ndjek me nostalgji,

  Zemra me rreh fort,
  Black and White sec me thote,
  biankoneri forza per sempre,
  nel mio cuore nella mia mente,

  52 tituj askush s`t`i fali,
  i fitove me galopimin tend si kali,
  Me grinten qe gjithmon te karakterizon,
  asnjehere s`dorezohesh por gjithmone lufton,

  Gjithmone ne fushe 11 heronj,
  ne fushe djersiten e lengojne,
  per nje nder e nje vellazeri,
  kryelarte te dalesh gjithmone ti,

  Historia jone eshte e vjeter,
  bardhezi si askush tjeter,
  ne Itali dhe Europe,
  shume na vijne nga pas e s`na kapin dot,

  Te gjithe i shohim nga lart,
  nga froni yne i arte,
  qe i ndertuar ne suksese,
  kurre me nuk do njohe me ndalese.

  Nje deshire kam ne jete,
  gjithmone ty te shoh italiane te vertete,
  gjithmone ti duke ngritur trofe,
  per dashurine per ty betohem ne Zot

  Gjithmone do te dua,
  dhe prane teje do pleqeroj,
  gjithmone fort do Bertas,
  JAM JUVENTIN ME ZEMREN BARDHEZI….!!!!
   
 13. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  Nene e dashur nene

  Nene e dashur nene
  mbresa ne zemer me ke lene .
  gje e shenjt je, o nene .
  Dashurin qe ke ti
  smund ta gjej ne cdo njeri .
  Ketu large teje ne vetmi
  smundet tkem rahati
  kam nevoj per ty…

  Sa qejf kam,te therras nene ,
  nga malli fuqit me kan lene .
  nje dicka me mban ne kembe ,
  malli per tyj o nene

  Cdo mengjes kur agon
  ti me mall me kujtoj..
  kur dielli perendon
  nje qiri ne kish e coj
  ajo flak qe ndricon ,
  shpirtin tend ta ledhatoj

  Nene e shenjta nene.
  ate dashuri te dhene
  femijve te mi kam
  per tua dhene
  dhe tju them eshte nga ime nene
   
 14. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  Te dua por ti me lendon

  Ne takimin e par u dogja si zjarr.
  Ne takimin e dyte te desha si syte
  Ne takimin e trete ne zemer mke mbete.
  Por nje gje nuk po e kuptoj ,qe tani, qe me ty jam dashuruar ,ti me mua sjellje ke mdryshuar. Nuk po e kuptoj perse ti po sillesh keshtu kur e din sa shum un te du…!
   
 15. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  Te dua pergjithmon

  Sa her ne endrra shoh
  Nje princesh simpatike
  Me duket si kur e njoh
  Madje e kam edhe mike
  Ajo me beri ftese
  Ti beja vec shoqeri
  Por i erdhi ne kujtese
  Qe me mua kish ren n’dashuri
  Un s’jam familje mbreti
  As princ sisha vertet
  Se di cfar tek un gjeti
  E m’tha: te du perjet
  E embel dhe e bukur
  Buzqeshjen mu ma fal
  Vallzova me nje flutur
  Me nxorri mu shum mall
   
 16. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  Te dua shpirti im

  Je enderra qe shikoj cdo nate!
  Je vdekja qe do me marre nje dite!
  Je drita qe me ndihmon te shikoj!
  Je e vetmja arsye per te cilen jetoj!
  TE DUA SHPIRTI IM
   
 17. Ildri

  Ildri Forumium maestatis

  E vetmja dashuri

  Te dua te kam then
  S’kam menduar per me te len
  Kur me the te dashuroj
  Me premtove se ste harroj.
  Vajti mire kjo dashuri
  Ishim te dy shume te ri
  Zemren time ta kam dhuruar
  Dhe gjithmone te kam dashurar
  Gjithmone ty rri ne krahet e mi
  Se ti je e vetmja dashuri.
   
 18. dodgjeka

  dodgjeka Primus registratum

  Bukurija e zotit,por nuk dij a regjistrohet kjo poezi
   
 19. dodgjeka

  dodgjeka Primus registratum

  Kisha dek fort i gëzuoshim

  A ka le edhe i nijeri
  En Malsi çi âsht pêtua,
  Jekshtû si vet i mjeri
  Çi Malsin e kam ëlshua.

  Jo për ërrnes e për hulad,
  Jo për shpi e për tok,
  Por k’tij shekullit për inâd
  Çi naka da copa cop.

  Kisha mujt mei dimua
  Mashum se prej gurbetit
  T’isha plak tye punua
  Për nafak t’ vêti s’vetit

  Nuk don gjithmon as Zoti
  Mena dhan t’tânvet nafak,
  Ën Malsi mena shkua moti
  E t’gëzuoshm atje meu plak.

  Meu plak tye meu knaq
  Me rop t’vet, me shoqni,
  Meu ërmua ,me pushua paq
  Ën tok t’vet ën MALSI.

  Nuk jâm trim çi mem përmêt,
  As i urt mekên i njofshim,
  Por ën Malsi t’kisha zân vêt
  Kisha dek fort i gëzuoshim.

  Kisha dek n’krrsh ,n’gur,
  Kite kalua dikush buz vorrit,
  E kite vû te kryet i lul,
  E kite lag me uj prej Kronit.

  E kite lag deri çi t’thahet
  Siç po thahet zêmra jon ,
  Prej Malsijet kur po dahet
  Për kêt jet e për gjithmon.

  Jekjo poezi asht shkrua ni dialekt t'vjeter
  Hot,Grud,Trijesh e Koj. Malesija e Madhe
   

Shpërndajeni këtë faqe