Poezi të përkthyera në gjuhen shqipe.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Jaup Zenuni, 28 Mar 2014.

 1. Jaup Zenuni

  Jaup Zenuni Primus registratum

  Në mundsh


  Poezi nga Joseph Rudyard Kipling

  Në mundsh inatit t’i vësh fre, kur kushdo,

  Rreth teje, i mbushur është zemërim,

  Në mundsh vetes t’i besosh, kur ngado

  Dyshimi është gjithkund në mbretërim;

  Në mundsh prit, por nga pritja mos u lig,

  Kur prej gënjeshtrës vuan, pranë saj mos rri

  Kur të urrejnë, nga urrejtja larg, larg ik

  Por ëngjëll mos u bëj, as princ në mençuri;


  Në mund të ëndërrosh-dhe ëndërrat s’i bën busull,

  Në mund të mendosh-dhe s’ke kurrëfarë qëllimi,

  Në je triumfator a prej humbjes bërë kukull,

  Në një kandar veri disfatën dhe ngadhnjimin;

  Në mundet veshi të durojë teksa e vërteta,

  Nga goja jote dalë, dredhur është, kulpëruar,

  Ato që në jetë ngrite, tani i sheh të shkreta,

  Përpiqu t’i ringresh me daltën e vjetëruar;

  Në mundsh të ngresh një pirg me ç’ke fituar ndër vite,

  Pastaj për një moment me shkrepse i vë zjarr,

  Humbet, por nga fillimi gjithshka në jetë nise,

  Për humbjen lëndimtare mos ji ti tregimtar;

  Në mundsh t’i thuash zemrës dhe mendjes gjithashtu,

  Më ktheni tek e nisa, të ndjehem si më pare,

  Mbahu dhe kur rrotull të mbahesh nuk ke ku,

  Veç Vullnetit që thërret: “Mbahu qëndrestar”;


  Në mund t’i flasësh turmës, pa humbur në virtut,

  Në ulesh me mbretër-mos harro nga vjen,

  Nëse keq s’të bën as hasmi, as miku i ngushtë,

  Në çdo njeri ka peshë, por gjithkush nuk vlen;

  Në mundsh çdo minutë ta bësh me vlerë si ar,

  Pa e lënë ta vjedh kotësia kurrë,

  Jotja do jetë bota dhe çdo margaritar,

  Dhe mbi të gjitha, bir, ti do të jesh burrë!


  Shqipëroi: Jaup Zenuni

  Në prehërin e nënës
  Sot jam burrë me thinja në kokë
  Grur i qërshorit në dritë të hënës
  Kur jeta më sjell tallaze plot
  Dua kokën ta vë tek gjiri i nënës.

  Aty gjej prehjen, lumturinë
  Aty harroj tërë brengat e mia
  Aty e ndjej veten kërthinjë
  Aty më ledhaton qetësia.

  Në prehërin e nënës engjëjt flenë
  Aty fëmijë ndjehemi gjithmonë
  Aty pëllumbat ngrejnë folenë
  Aty thinja e rrudha i harrojmë.

  On Mother’s lap
  Now I’m a grey haired man
  June’s wheat in the moon light
  When life is hard and stern
  Mother’s pats make paths white.

  On my mother lap I find rest
  There I forget every hardship
  There I’m a bird in its nest
  Blessings come out of her lips.

  On mothers lap angels sleep
  There I feel a kid forever
  There the pigeons come to meet
  There I feel stronger and clever.

  Mbreti i Tulës
  J.V. Gëte

  Na ish një herë një mbret
  Besnik sa nuk ishte parë
  E dashura, në ikje nga kjo jetë
  Një kupë i la, të lyer në ar.

  Për të ajo ishte thesari
  Me fund e kthente kurdoherë
  Sytë i fryheshin së qari
  Pinte prej saj i mbushur vrer.

  Kur vdekjes vet pranë i shkoi
  Solli ndërmend gjithë ç’kish
  Me zemër të gjithën e dhuroi
  Veç kupës që e donte si Krisht.

  Rrethuar ngado prej oborrtarve
  Rrinte në krye të banketit
  Në sallën fisnike të të parëve
  Në kështjellën buzë detit.

  Dashnori i verës atje rrinte
  Piu të fundit gllënkë me mall
  Kupën flaku deti ta perpinte
  Nën dallgët ngritur sa një mal.

  E pa tek zhdukej në thellësi
  Tek rendëte poshtë me vrik
  Pastaj sytë mbylli në qetësi
  Dhe nuk piu më asnjë pikë.

  Shqipëroi: Jaup Zenuni
   
  joetisti_ likes this.
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  nje 'te lumte' te madhe per ty. je i zoti...
   
 3. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Hallall presor jaupi i papame je
   

Shpërndajeni këtë faqe