Poezi te nje nxeneseje nga shkolla e mesme "Hasan Tahsini"Sarande.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Sweety el, 22 Dec 2010.

 1. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  DITURIA SKA KUFIJ
  Zeri i jetes ju ka folur
  Zeri i jetes ju ka zgjuar
  Mencurine tuaj ka perdorur
  Ne per te na mesuar.

  Jeni mbrekullia e jetes
  Sepse jepni dituri
  per ne jeni nena e te vertetes
  Sepse menconi cdo njeri

  Jeni vullkani ne Antarktide
  Jeni uji ne shkretetire
  Duke na mesuar cdo dite
  Jeni tretur ,jeni shkrire

  Abetaren na mesuat
  Ne jete na dhate nje ndricim
  Per ne shume kujdes treguat
  Na dhuruat edukim

  Te gjithe i ngjitemi nje mali
  perdorim ligje si xhaxhi Paskali
  dijet i kemi ne gryke te thesit
  perdorim teorema si ajo e Talesit

  Dijet e Mendelejevit
  Per ne po i harxhoni
  Nga viti ne vit
  Me shume po punoni

  Ne erresiren pa mbarim
  Ju vet drite jeni
  Se bashku me kete urim
  Ju them ''faleminderit''

  Si harte gjeografike
  per ne do te jetoni
  si date historike
  7-marsin e meritoni

  Si nxenese ne mature
  prej ketej kur te largohem
  nuk ju harroj kurre
  per kete ju betohem

  CDO HAP I HEDHUR TE THOTE NDAL
  Jeton krenarine se degjon nje zemer
  Dhe shpall ditezine per vetem nje emer
  Bllokon lirine e tkurr ti nje femer
  S'te thote ty ndal cdo hap i hedhur

  Kerkova tek ty te lumturin cast
  Mendoj per te dy,nje mendim "fast"
  Kalon momenti prap per ty vuaj
  Sic une te dua ,ashtu ti me duaj

  Por zemra po cahet nga vuajtje pa fund
  Erresira e zeze driten e mund
  Mundohet shkendija te shndrije,por jo!
  Reja e nxire perhapet kudo...

  Si sot dite e bukur nje vit me par'
  Sot nje thike e ngulur,ne zemer te vrar
  O sa shume gjera ndodhin cudi
  Jete e verber ne sy te zi...

  Kjo nate e erret per mua eshte nje varr
  Helmosje e gjalle,neper vena te ther
  Cdo hap i ndalur te hap nje dere
  Me eshte bere cdo cast nje ferr...

  Me ndergjegje te paster po them
  E dua gjthmon vellain tim
  ''Une si qiriri do shkrij per ty
  do jap drite e jete ne kete dashuri...

  ANTONIMI'
  O urrejte e dashuruar
  o dashuri me sherrin e bashkuar
  o cfardo gje nga hici e krijuar
  o lehtesi e rende
  pende plumbi
  kaos i deformuar,shume i hijshem
  kotesi madheshtore
  tym i ndritshem, shendet i semure
  zjarr i ftohte e gjum i zgjur
  nje marrezi e mencur qe gjykon
  nje helm qe mbyt ,nje mjalt qe sheron..

  Shkroi:Florida Kadëna; klasa XI-F Sarande "Hasan Tahsini"
   
  OlaOla and Romi like this.
 2. Holland2010

  Holland2010 Forumium maestatis

  perpjeke te guximshme per art. Duket sikur i ka shkruar nje e 8-vjecares qe ka akoma shume rruge per te bere. Gjithsesi per te mos e dekuarajuar gocen po i veme nje 5 me hater.
  Duhet te mesoje ca rregulla baze per strukturen e poezise.
  Ta ndaje ne strofe dhe vargjet te kene ca muzikalitet.
   
 3. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  i kam shkruar une ashtu mos te zinin shume vend por jane ne strofa 4 vargeshe
   
 4. Hank

  Hank Valoris scriptorum

  Me pelqeu Antonimi, por 2 te parat me shume se poezi qe kendon jane mendime qe mund te ishin me mire ne proze.
   
 5. GENIU$

  GENIU$ Valoris scriptorum

  wooow...shume te bukura vertete,jepi Klodiana...te lumte!!!
   
 6. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  nuk jane te miat jane te shoqes time me te ngushte,ajo ka fantazi per keto une per te tjera por romantike;
   
 7. Wise

  Wise Valoris scriptorum

  shume te bukura poezite "ANTONIMI "shume shume i bukur..
   
 8. kokona

  kokona Forumium praecox

  hollan2010 arti ne vetvete perfaqeson LIRI, poezia eshte art dhe si e tille ajo ska se si te jete ndryshe vecse e lire. rima dhe permbajtja e rregullave strikte ne poezi jane shenje e amatoreve, ose karakteristike e shkimtareve te dikurshem. shkrimtaret moderne nuk i vene shume rendesi struktures se poezise se sa mesazhit dhe perjetimeve te vete autorit. gjithsesi Florida urime per poezite, flasin shume per personalitetin tuaj, mos hiqni dore nga deshirat dhe talentin qe padyshim ju e keni. talenti lind, kultivohet edukohet, dhe piqet. :)
   
 9. Holland2010

  Holland2010 Forumium maestatis

  Mua si amatore mu duk. Rima shume te thjeshta dhe here here banale. Gjithsesi mendimi yt eshte i yti. Edhe une i urosj suksese ne rrugen e gjate te artit cilesor...
   
 10. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Arti ka të boj paksa ne me pasurin e gjuhës që përdoret. Por, nejse, duke pa cilsin e publikimeve shqiptare n'treg, ne ka shuuuum që shiten si farat e luledillit, nuk m'duket keq kjo goca.

  Veç i kshill do dojsha me i dhon. Mos e lër talentin krijues të të shkojë dëm por konsultohu sa më shpejt me një kritik arti i cili të mund të drejtojë në krijimtarinë tëndë (Klodiana besoj se mund t'ja kalosh mesazhin shoqes tënde).
   
 11. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  kondra patjeter qe po me shume respekt.
   
 12. Megg

  Megg Carpe Diem

  Keto krijime kane anet e tyre artistike,qenkan bere me kujdes dhe mendoj se rima nuk eshte i vetmi element qe ka rendesi ne nje poezi,vjershe, sonet etj...
  Hollan 2010 nqs i ke lexuar poezite dhe sonetet e Shakespeare-s rima eshte e perjashtuar fare dhe rendesi me te madhe kane elementet prej se verteti qe e perbejne nje krijim artistik,,,
  Klodiana ke bere pune te mire qe ia ke pasqyruar shoqes tende krijimin dhe i uroj suksese te metejshme...
   
 13. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  TË KAM NË PËRFYTYRIM

  Mbete përjetë aty ku ishe,
  tek i njëjti horizont i vjetër.
  Nuk kishte si ndodhte ndryshe
  derisa të murosën te një tjetër.

  Ne ishim dy dallëndyshe
  në shtegtimin tonë të lirë,
  dimri egër që na ndiqte,
  na shtyu në humbëtirë.

  Kur ty humbja të përpiu,
  klithma ime i shkoi yllit:
  Lotët e mallit kush ia fshiu?
  Shtegun e buzës kush ia mbylli?

  Frymën tënde ndjeja larg,
  kur shi trishtimi derdhje lot.
  Ngrije, shkrije akuj në shtrat,
  se zemrën nuk e falje dot.

  Magjia jote shpirt e mendje
  më lidhi deri në moskthim.
  Buzagazin që nuk gjendej,
  ta kam në përfytyrimin tim.

  Koha e gjatë, imagjinoj,
  portretin ta ka përpunuar.
  Po syri im fotografoi
  imazhin e pa tjetërsuar.

  Do mjaftonin dy gisht letër
  për të zbrazur pakëz mall.
  Por tani fjalët e blerta,
  gjethojnë te lastarët tanë...
   
  nertilshkodra, Wise and Megg like this.
 14. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  SHOQJA IME

  Me ke perkrahur
  ne ditët e veshtira,
  por une ty
  do te perkrah ne dite te mira.


  Te dua sepse me ty
  kam mesuar bashkë
  te dua dhe sdo te harroj
  ne asnje çastë.


  Kudo qe te jesh,
  per ty do te mendoj
  shoqerine e pare
  kurre sdo ta harroj.


  Kudo qe te jem
  larg apo afer
  sdo ti harroj ditet
  qe i kaluam se bashku


  NENA IME

  Nena ime
  shume te dua,
  ti gjithçka ne ketë jetë
  je per mua.


  Deshira jote me e madhe
  eshte te shkoj ne rruge te drejt,
  dhe per hater tendin
  do ta bejë kete gje.


  Kudo qe te jesh gjithmone
  me mua do te jetosh,
  Nena ime e dashur
  kurre sdo te harroj. shkroi:engjelli i forumit
   
  OlaOla likes this.
 15. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  "SHOKUT TIM"

  Mes dhimbjesh u rrita
  Po keshtu dhe ti
  S'te kam me prane
  Te mbaj mend qe femi
  I vogel,i trembur
  Me syte e zi
  Prej teje kerkoja
  Veç pak shoqeri

  Vitet kaluan
  Problemet u shtuan
  Por ti prane meje ishe perseri
  Vuaja une,qaje dhe ti

  Per ty po mendoj
  O shoku im i vegjelise
  Ty qe i dhe kuptim shoqerise

  Pa ty s'do te ishin kujtimet e
  feminise
  Prandaj kthehu o shok i vjeter
  Pa ty kjo jete eshte diçka tjeter
  Pa ty kjo jete s'ka kuptim
  Ndaj kthehu o i dashur shoku im.:dashuri:
   
  OlaOla and MegiB like this.
 16. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  emigrantet kur emigrojne
  Shqiperine nuk e harrojne
  kudo qe shkuan e vane
  Shqiperine ne mendje e kane.

  Shqiperi o atdheu im
  per ty ndiej shume dashuri
  ne zemer kam mallengjim
  per ty i dashur atdheu im.

  Çdo dite larg teje
  me sjell shume mall
  dhe brenda meje dashuri te fal
  shqiptaret kudo qe jane
  te duan dhe te mbajne.
  Shqiperi o vend i bukur
  ke bijte e tu te lumtur.
  krijoi:Annaforever.
   
 17. velaaa

  velaaa Guest

  po e sakt por je shum simpatik ti apo kloadina
   
 18. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  sfare do te thuash me kete?????
   
 19. palidhje
   
 20. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  ti kush je qe futesh kudo?je nga saranda????
   

Shpërndajeni këtë faqe