Poezi

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga white, 15 Jul 2004.

 1. white

  white Primus registratum

  Poezi

  Kemi jetuar shume

  U velem me minutat, orert, vitet,
  nen te vetmin qiell, nen te vetmin diell
  i kemi harruar te gjitha kujtesa s'po ka kthim
  ne cepa sirtaresh , flete te grisuar albumesh
  rrezet e kohes na djegin ndjenjen deri ne zemerim.
  U velem se foluri , se qeshuri ,se grinduri,
  sa frike ,aq fat i mbrapsht do te ish,
  dashurise po ti pikonte ne tretesiren e viteve
  vetem nje pike limon ne gote
  jeta do te perftohej deri ne harrim.

  Harrim per te ikur larg sokellimes se sopates
  qe pret drute e zbehjes se diteve pa forma
  per tu djegur ne vatren bosh pa fjale ne dy qoshet

  Nga frengji e shpirtit therras me ze jehone ndjenjen
  po me kthehet mbrapsht e trishte e paemer
  ne angushtin mbytese qe i merr frymen nates
  pesha e veljes pergjate stineve rendon ne zemer

  Nuk po i lidhim dot fijet e te dikurshmes
  troktitjes tende mbi porten e ndjenjes
  zhurma po i fiket
  jemi kthyer ne zhure qe geryejme njeri tjetrin
  tek i rjepim levoren pemeve tona te diteve

  Paska raste qe te josh vetmija
  te mbledhesh midhjet e mendimeve brenda ne guaske
  ti lerosh freret lirise se gjykimit per disa kohe
  e te endesh symbyllur savanave te harrimit neper nate

  le ta leme pra diellin e tropikut ti ndeze etjen ndjenjes se mallit
  per tu rikthyer ne krahet e njeri-tjetrit si me pare


  ==================


  Je aq e thjeshte

  Te pashe ne fytyren e dy pleqve
  tek stoli i parkut.
  tek valet kur perplasen me njera- tjetren
  dhe shkumbezojne
  tek tringellima e luges se omletes se mengjesit
  pergatitur per dy veta mbi tavoline
  tek abazhuri qe fiket nje puthje e ngrohte
  dhe naten e mire.
  tek merite e shkuara qe digjen si hiri i cigares
  per te ndezur nje tjeter mbi lotet e ndjeses
  te shohim e te gjejme aq te thjeshte kudo,
  kudo je dhe ekziston ti ,
  por rruga per tek ty kalon nepermes mundimesh
  jo me kot e ke emrin Dashuri.
   
 2. lir

  lir Primus registratum

  Re: Poezi

  tu
   
 3. RD.6855

  RD.6855 Primus registratum

  Fundi i nje dashurie.

  Trishtimi hyn pa u ndjere,
  ne cdo skaj te trupit tim,
  cdo lule me duket ferre,
  kur me thua s'ka me kthim.

  Ky ishte takimi i fundit,
  s'ka me puthje, perqafime
  dhe dora qe hidhej supit,
  tani nis shkruan kujtime.

  Nje poezi prej librit tim te fundit **Dallge trishtimesh**.
   
 4. Megg

  Megg Carpe Diem

  Tinguj Jete ....!!

  Sa do doja te jeme tingull,

  ne pentagram te qendroja

  me notat e mija, te dirigjoja

  kenget ti bukur , ti kompozoja ..!!

  si nje vazo me lule mimoze ..

  te resistoja ,dhe te mbijetoja ..!!

  Gje e bukur te jeshe varge ,

  vargje ne poezi te rendisja ,

  xixelluar te shkelqeja ,

  gjuhet e botes ti flisja ..

  ne poezite e mija ti shkoqisja ,

  me fjale te bukura ti shperbleja ..!!

  Eshte e bukur te jeshe ngjyre ,

  te rrija varur , ne c'do kend te murit ,

  me ekspozite ,punime arti te qelluara ..

  sikur Monna Liza, piktura me e famshme ,

  Nje Madona dominuese ..

  me misteret e saja ..te pikturohej ..

  brendesija e shpirtit ,te nje gruaje ..!!

  Andaj ne kete bote jemi plot mister..

  jemi kalimtare nder shekuj ,

  dhe vazhdojme te jetojme ..

  jemi pjese e endrrave ,

  qe sapo jemi zgjuar nga gjumi ..!!

  sa te verber qe jemi ..

  per iluzionet qe kemi ...!!

  Arome kundermuese shperthejme ..

  nje dashuri , respekte,zemergjeresi ,

  ndjenja , loti , dhembshurija ,gezimi..

  jemi me prane, dhe me afer engjujve ..!!

  meshiruese , qe falim vetem dashuri ..

  sy te pa gjumta , e pishtare qendruar ..

  Nenat heroine jane duke perballuar ..
   
  Sweety likes this.
 5. Megg

  Megg Carpe Diem

  ‎"balad e dy zemrave te ndara"

  Ne qiellin e kalter
  mbi hark te arte rrinte nje
  engjell bukurosh qe harpes
  i binte,velloja e yjeve mbi
  kryq i qendronte me driten
  brilante floket ja
  ledhatonte->nje balad
  dashurie vajtushem
  kendonte dhe telat
  e zemres prej dhimbjes
  coptonte,kendonte me
  hidherim per nj cift te ri qe
  erosi i verber u kish falur
  dashuri->por fati i zi
  dashurin ua mohoj ne ket
  realitet te hidhur dy zemra
  si bashkoj,trendafilin e kuq
  e me plot arom s'e lejoi te
  rritej e keputi te njom-
  >flladi pranveror ne tinguj
  vajtonte e coj mes nje pylli
  ku kaosi gezonte,sapo
  degjuan kengen gjith zogjt
  pushuan syt me lot u
  mbushen shum u
  hidheruan->balada mbi
  djal se fundmi qendroi e
  dergoi i mjeri dhe dhimbja
  e kaploj,qau per dashurin
  qe kish humbur dhe vet
  qau fatin e zi te ciftit te
  shkret->hena bukuroshe e
  çilter e pafaj u kethye
  trishtueshem mbi djepin e
  saj,mes reve te arta shkroj
  me shkrim te art vec
  vuajtje do ken te dashurit e
  pafat.?
   
  Sweety likes this.
 6. Megg

  Megg Carpe Diem

  Postoni ketu cdo poezi qe lexoni,qe ju pelqen dhe ju ngel ne mendje,,,te lumtura e te trishtuara le ta pasurojme kete teme me poezi nga me te ndryshmet...~
  Po filloj une e para ...:D

  ‘’Ne mundsh’’
  Në mundsh ta ruash arsyen kur bota humb fillin e fajin ty ta hedh – dhe vetes ti besosh, sa herë të dyshojnë e s’të përfillin, por edhe dyshimet drejtë t’i gjykosh. në mundsh të rrish në pritje, në pritje pa u lodhur, a, kur të urrejnë, urrejtje mos të ushqesh madje ndaj shpifjeve të rrish pa folur me thjeshtësi, me to pa rënë ndesh... Në mundsh të mendosh, por jo në shkatërrim të ëndërrosh por jo rob ëndërrimesh, dhe t’i trajtosh njëlloj e padallim ngadhnjim e shpartallim – burim mashtrimesh. në durofsh dot thënjet e tua të drejta në kurthe për tradhtarët, kopukët të t’i kthejnë t’i shohësh të thyera gjërat më te shtrenjta e prap t’i ndërtosh me vegla që nuk vlejnë... Në mundsh fitoret që ke korrur t’i flijosh si në kumar, në një të vetme lojë, të rrezikosh, të humbësh, e prap t’ia fillosh dhe humbjen kurrë t’mos e zëshë në gojë në durofsh dot muskul, nerv, puls e zemër të të shërbejnë edhe kur gjithçka të duket e kotë, e të qëndrosh kur s’ke më asgjë veç vullnetit që veç një fjalë “ QËNDRO” gjithnjë të thotë...
   
  valibossi, cigno grigio and Sweety el like this.
 7. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  kete vjershe e kam mesuar kur kam qene ne 9-vjecare.ishte shume e vecant.
   
  MegiB likes this.
 8. Megg

  Megg Carpe Diem

  Mbi fytyren time përplaset shiu, si dallgët mbi shkëmbinj me forcë.
  Jeta përplaset pas mureve, dhe lë pas kujtime e lot.
  Ndjenjat përplasen në ajër, shuhen në horizontin e pafund;
  njerëzit përplasen me fatet, dhe gjithçka përplaset gjithkund!
   
  joetisti_ likes this.
 9. Megg

  Megg Carpe Diem

  ‎"MALL
  Mijëra flutura në bark rrahin krahët
  në sy shpërthejnë në lot malli që nuk pushojnë për ty
  Endrrat zgjojnë mendimet, më endin shteg më shteg
  përkëdhelem nga kujtimet, sirenë mbeta në breg

  Se vetëm djep e varr kaq fat pat dashuria
  një zjarr që u bë acar nga heshtja e largësia
  Një hon u hap në zemër mbledh mall e fryn stuhi
  as une në bregun tënd.. as te ky bregu, ti....
   
  joetisti_, dr love and cigno grigio like this.
 10. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Fjala te dua ndoshta nuk mjafton
  t'i thuash ndjenjen qe ke per ate qe don
  Ndoshta nje dashuri me fjale nuk shprehet
  por thelle ne zemren e te dashurit njehet
  Sa shume persona kete gje e perjetojne
  fjalen e embel dashuri provojne
  Por,sa do zgjase kjo ndjenje?,varet nga te dy
  Un per vete dashurin e komentoj
  pak nga pak ate po e perjetoj
  Edhe nje gje po tregoj
  s'e di a do zgjase a do perfundoj
  nuk dua shpejt te keqen ta mendoj
  Por,dua kete dashuri ta shijo
  nuk di valle a te vazhdoj
  Nje gje di qe nje njeriu ia dedikoj
  qe me ben te lumtur te vazhdoj
  te kam zemer xhan te dua,s'ta mohoj.
   
  Megg likes this.
 11. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Do te doja.....
  Do te doja te isha ere
  te te prekja pa u ndier
  Do te doja te isha lot
  e syri yt mos te me shihte dot
  Do te doja qe te isha trendafil
  te me kepuste dora jote shpirit im
  Do te doja qe te isha zemra jote
  o mrekullia e kesaj bote
  Do te doja qe te isha kenga jote e preferuar
  te qendroje tere diten duke e kenduar
  Do te doja qe te jem gjithshka e jotja,gjithshka qe te rrethonte
  vetem zemra jote te me dashuronte.
   
 12. The decatur

  The decatur Perjashtuar nga Albforumi

  Shkruani poezite tuaja dhe votoni se cila eshte poezia me e mire:

  Për Shqipëri

  Bora parë Kosovën mbuloi
  Gjakun jo, s'e fshin dot
  Shkruar është me barot
  Burrat e shqipes ngritën zanin
  Për të gjallë s'e lëshojmë vatanin
  S'vritet shqipja në flamur
  Gjokset tona shkëmb e gurë.
  Në çdo gurë nga një flamur,
  Tanë Kosova është aty.
  Kjo është pushka e 78-tës
  Me të u bë luftë e 12-tës
  Amanet djalë pas djali
  Brez pas brezi amanet
  Shpata Gjergjit ndrittë përjetë,
  Shembi Sulltana, Perandori,
  I gjallë është kujtimi për ty.
  Pushka Lidhje, besa-besë,
  Nga Presheva deri në Prevezë
  Nga Ulqini deri në Shkup,
  Gjithë shqiptarët janë një trup
  Nuk mund kush me na nda,
  Jemi nënë, jemi vëlla
  Pushkë e zjarrë I 98-tës
  Është amanet I 12-tës
  PËR SHQIPËRI!
   
  mirdita likes this.
 13. mirdita

  mirdita Papirus rex

  Vet e ke shkruar kete??Qenka me te vertet nje poezi patriotike shum me vend.
   
 14. Shkrimtari

  Shkrimtari Forumium maestatis

  ADEM JASHARI
  Sikur gryka e bjeshkëve të Sharrit,
  Jehon zëri i Adem Jasharit,
  Kush është trim e kush është djalë,
  Sot atëdheut zot me i dalë,

  Syrin kokërr, shqipe mali,
  Gjoksin bjeshkë, kësulën mbi sy,
  Tubon trimat, thërret kushtrimin,
  Besa-besë, sot për liri!


  Për gjaksorin, mëshirë mos t'kemi,
  Mos t'korisim fis e farë,
  Kush është trim e kush është djalë,
  Sot atdheut zot me i dalë.

  Mos më thoni....

  Mos më thoni se vdiq,
  Mos më thoni se nuk është më,
  I miri e i bukuri i nënës,
  Është në zemër tashmë.
  Mos më thoni, ku e qëlluan plumbat
  Nëna e di, në kraharor
  çelën bozhuret e gjakut,
  si lulëkuqet në dëborë.
  Mos më thoni se s'vjen më,
  Do e pres te pragu i derës,
  E ai do t'vij si gjithnjë,
  Sikur flladi i pranverës.


  Do t'vij si agimi ditës,
  Zemra e nënës do t'vij,
  I ndritshëm si rrezja e diellit,
  Magjeps si hyjni.
  Mos më thoni se jam e vetme,
  Se kam mbetur fillikat,
  Ai do të vij me shokë netëve,
  Pushkën do e var mbi shtrat


  Mos më thoni se vdiq im bir,
  Ai ka rën, por nuk ka vdekur
  Në udhën e lirisë për ku ishte nisur,
  Duhej derdh gjak për të arritur


  Secili prej tyre kishte mall për atëdhe,
  Por mbi të gjitha një dëshirë
  Ta zhdukin errësirën e rëndë,
  Që Kosova t'jetojë e pamvarur dhe e lirë


  Mos më thoni, asgjë mos më thoni,
  Ai do të vij rishtas si agu i ditës,
  Fshijeni lotin dhe shikoni, lartë
  Ai është mbi bjeshkët e Drenicës.
   
 15. Shkrimtari

  Shkrimtari Forumium maestatis

  PARAJSA

  O vëllezrë shqipëtarë!
  Pa të zëm' udhën e mbarë,
  T'i bijem pas urtësisë
  Dhe dritës e diturisë,
  Të mos rrimë n'errësirë,
  Se nuk është pun' e mirë.

  Neve që qemë njëherë
  Në gjithë botët të ndjerë,
  Dhe të par' e të lëvduar,
  E të rënd' e të dëgjuar,
  Trima të fort e të mirë,
  Të rrimë sot n'errësirë.

  Ishin trima prindit tanë,
  Pa emrë përjetë lanë.
  Aleksandr'i Math i ndjerë
  Dhe shumë shokë të tjerë,
  Q'ishinë me të të parë,
  Qenë gjithë shqipëtarë.

  Muntnë së pari Greqinë,
  Pasdaj muntnë dhe Persinë.
  Zunë dhe Hind e Afrikë
  Burratë trima pa frikë.
  Faqen e dheut e fituan,
  Më çdo anë mbretëruan

  Selefqinjtë(1), Ptolemenjtë(2),
  Gjithë ç'qenë të mbëdhenjtë,
  S'qen' as grekrë as bullgarë,
  Ishin burra shqipëtarë.

  Kombinë tën e nderuan
  Dhe Evropën e shpëtuan
  Nga kurt' i zi i Persisë,
  Dh'i dhanë nder Shqipërisë.

  Pirrua romanët mundi
  E gjithë jetën e tundi.
  Kostandin'i Math, q'i thonë,
  Dh'ajy ish nga fara jonë.
  Gjithë njerëzit e mbarë,
  Thua, qenë shqipëtarë.
  Shqipëtari ka lëftuar,
  Dhe ajy ka mbretëruar.

  Aleksandr' i Math Greqinë
  E kishte bërë të tinë,
  Me luft' e kishin marë
  Prindit tanë kordhëtarë,
  Pa në Thivë njerës lanë,
  Thivasit u ngren' i vranë,
  I vranë me të pabesë,
  Pas zakonit të Moresë.

  Shqipëtarët kordhëtarë
  Thivësë i vunë zjarrë!
  S'i kursyenë gjë zjarit,
  Vetëm shtëpin' e Pindarit,
  Se ish vjershëtor i ndjerë
  Dhe i parë mi të tjerë.

  Shqipëtarët pas Greqisë
  Iu lëshuanë Asisë,
  Njeri kurrë nuk i mundi,
  As u qëndroi dot gjëkundi,
  Gjithë përpara i vunë,
  Faqen e dheut gjith' e zunë.

  Burr' i math i Shqipërisë
  Ndënji në fron të Persisë,
  E arratisnë Daranë, { Darai III }
  Njerëzi e ti e vranë!

  Aleksandri dha lirinë,
  E shpëtoi nga xgjedh' Asinë,
  I dha nder dhe Shqipërisë,
  Mëmës së ti, q'i dha sisë,
  Përkujdesi njerëzinë
  Dhe pruri qytetërinë,
  Bëri udhë e qytetë,
  Pru gëzim në gjithë jetë
  Edhe sot Aleksandria
  Na rrëfen punët e tija.

  Evropën e ka shpëtuar
  Nga njëxgjedh e mallëkuar.

  Këto punë shqipëtarët
  I bënë, ata të parët,
  Ata të parëtë tanë,
  Edhe emërë na lanë.

  Edhe Pirroja ish burrë,
  Që s'ka pasur shokë kurrë.
  Ay romasit i mundi,
  Italinë tër' e tundi;
  Tekdo që kishte lëftuar,
  Botën e kish tëmerruar.
  Kshhu edhe shumë të tjerë
  Shqipëtar' ishin të ndjerë.

  Ishte mëm' e trimërisë
  Edh' e zonj' e urtësisë
  Shqipëria kurdoherë,
  Që nxirte burra të vlerë.

  Trima burra të vërtetë
  Sa kanë qënë në jetë
  Të gjithë ajo i polli,
  Trimëria soje dolli.
  Qe dhe një koh' e një ditë,
  Që polli dhe perënditë,
  I pat pjellë Shqipëria,
  Pa u falej njerëzia,
  Dhe besoninë qëmoti
  Që në Shqipëri rrij zoti,
  Vij rremet i njerëzisë,
  E i falej Shqipërisë.

  Tomori nuk ësht' i pakë,
  Që nxjer dhe sot zë pa flakë,
  Se rrininë perënditë
  Ndë atë natë e ditë!
  Prindit tanë i besonin
  Perëndit' e s'i mërgonin.

  Perëndi e trimërisë
  Ishte mëm' e Shqipërisë.
  Shqipëtari trim me fletë
  Rronte gjithënjë në jetë,
  Shigjet' e ti vrëngëllinte,
  Vdekjenë me vet' e shpinte!
  Perëndi e bukurisë
  Me shijët të gjithësisë,
  Q'ësht' e bardhë si dëborë
  Nuk e lij kurrë Tomorë,
  Flinte në shtratthit të artë
  Shtat' i bardhë posi kartë.

  Leshërat i kish të arta
  Edhe faqezët të zjarta,
  Ballë, gushë, krahëruar,
  Llërë, pulpë, këmbë, duar,
  Pej drite ishinë bërë,
  Sikundër dhe trup' i tërë.

  Si dëbor' e kishte gjinë,
  Pa sill nër mënt bukurinë!
  Kur kthehej e të shikonte,
  Zëmrënë ta përvëlonte.
  Zën' e kishte si bilbili,
  Faqetë si trëndafili,
  Diellin e urdhëronte,
  Në gjit të saj perëndonte,
  Në shtratthit të saj e vinte,
  Edh' e mbant' e nuk e linte,
  Tërë natën e pushtonte,
  Pa në mëngjest e lëshonte.

  Hëna këto duke parë,
  Dhe duke tretur e tharë,
  Ligej fort shum' e drobitej,
  Kahënitej e venitej,
  Se i haj zëmrën nakari,
  Që djek i shkreti si zjarri.

  Perëndi e bukurisë,
  Q'i ip dritë njerëzisë,
  Nga gjir' i saj dritë qitte,
  Hënënë e përsëritte,
  I ip pjesë bukurie
  Edhe shij' e drit' e hije.

  Dhe fqinjët e Shqipërisë,
  Armikët e perëndisë,
  Kshu treteshin nga nakari,
  se ish burrë shqipëtari.
  Sa mbretërë të dëgjuar,
  Në Shqipëri të uruar,
  Sa burra të fort' e trima,
  Me vështrim si vetëtima,
  Kan' ardhur e kanë shkuar,
  Dh' emri s'u është haruar!

  Me ta bashk' ish trimëria,
  Dhe me ta ish urtësia,
  Të dyj' ato mbretëronin,
  Mëmëdhen' e lulëzonin,
  Ish parrajsë Shqipëria,
  Se ishte gjall mirësia.

  Bukuri e perëndisë,
  Perëndi e bukurisë,
  Këmbergjëntë, leshflorinjtë,
  Duke mbledhurë pëqinjtë,
  Në Shqipëri tekdo shkelte,
  Bari mbint' e gjethi çelte,
  Dhe luletë lulëzonin,
  E bilbilëtë këndonin.

  Ajo dhe në re qëndronte,
  Edhe nd'erë fluturonte,
  Tekdo vij, ip bukurinë,
  E përndante mirësinë.
  Bëheshin mollëtë ftonjtë,
  Portokaletë, lemonjtë,
  Manatë, rrushtë, qershitë,
  Fiqtë, arratë, lajthitë,
  Pjeshka, thana, vadhja, shega,
  Ulliri me shumë dega,
  Gruri, misëri, peceli,
  Elbi, tërshëra e meli.

  Ish i veshur vëndi gjithë,
  Dhe pill shumë pem' e drithë,
  Drur'i dardhësë me dardhë
  Ish si zonja sisëbardhë.
  Nër fushatë luleshumë
  Lumënj vrapmëdhenj pa gjumë
  Shkoninë duke kënduar
  Me kanisk të math nër duar.

  Ata mëmë kanë renë,
  E ajo ka atë denë.
  Dheu, kafshëtë, bagëtia,
  Shpestë, gjithë njerëzia,
  Pin' ujët e tyr' e prëhen,
  Dhe bimërat pa të s'bëhen.

  Tek shkonte lum' i uruar,
  Q'ishte si ar i kulluar,
  Kafshëtë dhe bagëtia,
  Lëçinin si mizëria.

  Edhe grat' e Shqipërisë
  Gjithë me foshnjë në sisë,
  Sicila ish mbretëreshë
  Dh'e bukur si pëllumbeshë
  S'shihnje një gjë të shëmtuar
  Dhe pa gas e të helmuar.

  Edhe vashëzë mes'hollë
  I kuqte faqja si mollë,
  Dorën q'e kish pej ergjëndi,
  S'e hiqte nga avlëmëndi,
  Gjithë ç'i duhej në jetë,
  I bënte të tëra vetë.

  Në viset të Shqipërisë
  S'kish gjë përveç mirësisë,
  Moskamja dhe varfëria
  E të tjera të këqija?
  Kurrë në Shqipëri s'ishin,
  Mase dhe emërë s'kishin.

  S'kish as kurva as kurvarë,
  as të liq kish as kusarë,
  Gjithëkush vetë punonte,
  E njeri nukë përtonte;
  Sicili fort mirë shkonte,
  Haj, pij dhe tepëronte;
  Këto me djers' i fitonin,
  Më shumë nukë kërkonin,
  Se kish duk nga perëndia
  Dhe uratë Shqipëria.

  Ish shumë trim shqipëtari
  Dhe i bukur si fill ari,
  Si burratë edhe gratë
  Ishinë trime me shpate,
  Ish ligë vëllazëria,
  Edhe besë miqësia.

  Shqipëria gjithë nderë
  Kisht' e ishte shum' e ndjerë.
  Shqipëtari ish i mirë,
  Dhe kish emër të pavdirë.

  Shqipëria shum' e vlerë
  Ish e madh' e gjat' e gjerë,
  Se ahere s'ishin shqehtë,
  As maxharëtë, as vllehtë,
  Ishin gjithë shqipëtarë
  Në atë kohët të parë,
  Qeltëtë kishinë fqinjë,
  Q'ishinë brinjë për brinjë.

  Ishte një tjatrë jetë,
  Shi t'artë shtininë retë,
  Ish një ver' e gjithënjëshme
  E një kohë shum' e bëshme,
  Dhe në dimërë vërritë,
  Që mbaninë bagëtitë,
  Ishinë plot manushaqe,
  Dheu kish bukuri mi faqe.

  Shqipëtar' ish i vërtetë,
  Trim i bukur e i qetë,
  Fjalënë që ip, s'e kthente
  E s'doj kurrë të gënjente.

  Të miratë gjithë ç'janë
  I kishin prinditë tanë.
  Bima pillte kallinj tetë,
  Nëntë, dhetë, dymbëdhetë.
  Të tërë dhenë ta rrihnje,
  Plak të kërrusurë s'shihnje,
  Veç kalliri unjte kokë,
  Nukë dilte përmi shokë.

  Vasha fill e vetëm shkonte,
  Njeri kurrë s'e shikonte,
  Në flori ngarkuar shkonje,
  Gjësendi nukë pësonje.

  Kish ahere Shqipëria
  Gjithë ç'kërkon njerëzia,
  Zot'i math e kish uruar,
  Pa ishte fatbardhësuar,
  Kishtej njerës të vërtetë,
  Trima burra pa të metë,
  Kish kamjen' e dashurinë,
  Mirësin' e urtësinë,
  Ish e tërë një fëmijë,
  At' e mëm' e bir e bijë,
  Kish bulmet e pem' e drithë,
  Edhe të miratë gjithë.

  Mijëra vjet kështu shkuan,
  Shqipëtarëtë s'u ndryshuan,
  Patnë gjith' ato që duhen,
  Kishinë nder' e lirinë,
  Pa dhe gjithë mirësinë,
  Se njeriu e njerëzia
  Ushqehenë nga liria.

  Njeriu lindi i liruar,
  Pasdaj e kanë penguar.

  Gjithë botënë romanët
  E vunë poshtë, veç tanët
  U pren' udhën' e s'i lanë,
  Pa shumë lufëtra ngjanë.

  U mbyt në gjak Shqipëria,
  Po rop s'u bë njerëzia,
  Nuk' u bë rop shqipëtari,
  Po qëndroi si ish së pari!

  Dha shpirtin e gjakn' e derdhi,
  Në zgjedhë si kau s'erdhi,
  Mburoi nderr' e Shqipërisë
  Dhe sendrën' e njerëzisë!
  Mbajti lirin' e ra vetë,
  Trimërinë s'e la shkretë.

   
 16. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Me pelqen qe ti me do
  pavaresisht nga habia
  si quhet dashuria jote?!,
  qe nuk heq dore kurre, kurre

  Duhet te jesh inteligjente
  te dish te dashurosh eshte art
  si i luan letrat e tua?!,
  qe nuk humbet kurre, kurre.
   
 17. Megg

  Megg Carpe Diem

  Qiriri meje ka msuar
  Te digjet , tè pèrvèlohet
  Edhe duke pèrvèluar
  Si kandili , kur s'ka vaj ,
  Balt' e pluhur
  Do tè bèhem
  Te me shkelnjè kèmb e tij*,
  Tè tè prehem
  Duke puthur
  Atè kèmbè pasandaj.


  As'mè thua :
  C'ke me mua?
  Pse tè dua, paskam faj?
  Pse heq unè
  Hidhèrime
  A nè vdekca, ti mos qaj ;

  Vdekja ime
  S'tè prish punè,
  Haj,e zeza haj!
   
  joetisti_ likes this.
 18. Shkrimtari

  Shkrimtari Forumium maestatis

  Ne cdo tingull te jetes sime ndodhesh ti
  ne cdo fllad pranveror aroma jote nis e perfundon
  ne cdo nate qe kaloj arrij qe te kujtoj
  perpiqem qe te fle qe veten time te qetesoj

  aaa per keto male qe jan mbi dhe
  per keto fusha jetesore,
  per livadhet shum pjellore,
  per lumenjt shum te lundrushem,
  per nje zemer te pashpjegushme
  ♥♥♥♥♥
   
  Megg likes this.
 19. Shkrimtari

  Shkrimtari Forumium maestatis

  Per here te par kur un te pash

  ne dashuri un me ty rash

  si nje lule mu duke ti

  dhe u vyshke si trendafili pa shi


  dike prisje ti qe ndjenjat te riktheheshim perseri

  ishin ato dite qe ne te dy kalonim per bukuri

  dhe tani pse je zhytur ne erresir ti

  por si nje pellumb erdha un qe drejt drites me shku perseri
  ♥♥♥♥♥
   
 20. cigno grigio

  cigno grigio Primus registratum


  ANTIMALL

  Janë flutura që shkojnë ku të duan dhe janë të lira
  unë s’jam i pari e as ti më e mira
  mos rri në mendime, mos u end shteg më shteg
  ruaji kujtimet dhe pështyji sirenat në breg...

  Dashuria s’eshtë vetëm djep a varr
  dhe nuk ka heshtje e largësi që e bën acar
  Aty nuk ka vend per mall e për hone
  ka vend vetëm për brigje zgjatura nga ti...
   
  dahlia, dr love and Megg like this.

Shpërndajeni këtë faqe