Poezi

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga white, 15 Jul 2004.

 1. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Edmond Tupja

  Shiu gërvisht


  Shiu gërvisht
  Vertikalisht
  Peisazhin shurdh

  Vështroj, kërkoj
  Nëpër hapësirë
  Dhe humb

  Humb fillin
  E ëndërrimit
  Që larg të shpie
  Humb pas vijave
  Të shiut në dritare
  Pa dritë, pa hije

  Pa dritë, pa hije
  Rri e pres
  Një copë qiell blu
  Një hap, një trokitje
  Një fjalë, një gjest
  Diçka, diku...
   
 2. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Si shumica ee ?
  Kenaqesi te lexosh mendimet e juaja,dhe ato cka hidhni :)
   
  Hektor12 likes this.
 3. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Nuk e di per te tjeret ... po njoftohem kur kam reply ne e-mail ...
  Kenaqesia eshte e imja ... Flm te vleresoj
   
  Balahk likes this.
 4. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Edmond Tupja

  Ende jam


  Ende jam qendroj ne kemb
  Mes dy rrahjesh zemra dhemb

  Dashurrejtja po me ndjek
  Zjarr i saj me ftoh me djeg

  Une asaj s'i shmangem dot
  Ne çdo hap gezim e lot'

  Ajo eshte katedrale
  çdo gje tjeter eshte banale

  Bashkejetoj une me te
  Nje kambane kam ne ze

  Nje kambane qe me mban zgjuar
  Me gjithe boten ngaterruar
   
 5. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Gerti Pashaj

  Gerti Pashaj
  Cikli poetik "Ëndërr e vonuar"

  O fllad


  Ku fryje më parë o fllad i ëmbël
  që unë i verbri s'ta njihja freskinë,
  në rrugë të nxehta plot kalimtarë,
  të vetmen mike kisha vetminë.
  S'kërkoj të marr nga jeta jote,
  veç të fal frymë prej ëndrrës sime,
  që kur të sillesh visesh të ftohta,
  të të ngrohin pak tonat kujtime.
  Ndaj fry pa frikë, përshkomë të tërin,
  në u largofsh s'të mbaj mëri,
  në jetë çdo gjë është kalimtare,
  por në ndjefsh mall, kthehu përsëri.
   
 6. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Refleks

  Ndoshta as fjalët dhe as lotët,
  s'arrijnë ta shprehin çdo të thotë,
  të dashurosh deri në pafajsi,
  por nëse me sytë e mi
  do ta shihje botën,
  pasqyrë do dukej, e brenda saj
  i vetmi imazh do ishe veç ti!

  Jetë


  Sa jetë je o shpirt
  sa jetë dhuron,
  mes jetëve të ngurta
  si mos të ndjeja vallë?
  I verbër të isha,
  sytë do i prehja tek ty,
  se ëndrra si ti,
  vijnë rrallë, sa rrallë.
   
 7. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Mos pyet

  Mos më pyet pse dua te di,
  në ç'rrugë ke ecur, ku ke pushuar,
  ç'fllad ka përkedhelur flokët e tu,
  dhe etjen e buzëve kush ta ka shuar.
  Mos më pyet pse dua ta di,
  por ne s'ka vënd më krahasimi,
  në ke dashuruar me këmbë në tokë,
  s'ke njohur më parë ç'është fluturimi.
  Ndaj mos më pyet pse dua ta di,
  pasi përgjigje nuk ekziston,
  dashuria qënka vërtetë çudi,
  e mira u dashka, por dhe ç'të lëndon.
   
 8. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Aromë pranvere

  Ç’mrekulli kjo stinë e brishtë
  që ngre krye ndaj rutinës,
  gjakut si e çmendur vlon,
  ëndrrat po mi rrëmben tinëz.
  Me të sajën shije marramëndëse,
  frut i ndaluar i pemës më të mirë,
  më fton të guxoj duart ti zgjas,
  dhe mëkatit ti dorëzohem i lirë.
  Më sjell ndër mënd fjalë që më parë,
  çudi, perdoreshin aq rrallë,
  o i kulluari zë i dashurisë,
  për ty ç´më mbyska i çmënduri mall.
  Ç´më pëlqekan ngjyrat e të tretit muaj,
  si kurrë më parë ndjej stinën “pranverë”
  një “të dua” rrjedh ëmbël buzëve të tua
  dhe s’mbetet fjalë, që era e merr.
   
 9. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Malli

  Këtë mëngjez malli më zgjoi,
  dhe përqark ndryshe mu duk pa ty,
  kanë faj të tjerët që s'janë si ne,
  apo krijuam një botë për dy.
  Me mall do zgjohem edhe nesër,
  por sytë e tu s'kam për ti gjetur.
  a mund të jetojë dikush në tokë,
  kur qoftë njëherë yjet ka prekur?
   
  Solaris likes this.
 10. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Prekja

  Ata lindën, u rritën vrapuan të qetë
  nën të njëjtin qiell, por kurrë s'u takuan,
  veç një ditë u ndjenë, u prekën pak lehtë,
  me krahët e ëndrrës drejt yjesh fluturuan.
  Atje qeshën, kënduan, u puthën si të marrë,
  aq sa vetë yjet u çuditen vërtetë.
  Kaq lart ne - thanë - falim veç ëndrra,
  pse ju aq poshtë dhurokeni jetë?
   
 11. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Quando sono triste guardo le stelle..
  alzo lo sguardo e mi perdo.
  Piango, rido, riavvolgo il nastro dei miei pensieri,
  scrutando quelle piccole luci perse su un tappeto di velluto nero,
  mi accorgo di cosa siamo noi uomini…
  … piccole stelle luminose su questo mondo.
  Ognuno di noi brilla di luce propria,
  ognuno di noi brilla di una luce unica e personale…
  tutti uguali,
  tutti diversi…
  tutti importanti.
  Ecco quando sono triste alzo gli occhi al cielo e guardo le mie stelle,
  sembrano sole e distanti,
  ma tutte assieme ricamano l’unicita meravigliosa dell’universo!
  Come noi uomini… tutti assieme creiamo quell’eterogenea sublime bellezza che è l’umanità!
  Allora alzo gli occhi al cielo,
  Guardo le mie stelle
  e non sono più infelice, ma brillo della mia luce!


  S. Shan
   
 12. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  Kush dashuron nuk përzë njerëz.

  Kush dashuron nuk përzë njerëz.
  jam e sigurtë, jeta nuk mbaron nesër.
  Kur unë të jem lodhur duke të pritur
  ti do arrish befas, ndërsa unë kam ikur.
  Ti pra do vish kur muzgu të ketë rënë,
  e tramundana e dëborës shkallmon xhamat,
  kur të kujtohesh se kishte shumë kohë
  që më nuk e ngrohnim njeri tjetrin.
  Sa e zjarrtë do jetë dëshira për ngrohtësi,
  që dikur nuk ja dinim vlerën
  dhe nuk do humbësh kohë në radhë
  për të folur me mua me telefonin publik.
  Përmbi gjilpëra do zvarritesh
  ndër vagona trenash e metroshë,
  e nuk e di dhe sa mjete të tjera do marrësh...
  Ndërkohë tramundana e borës do i mbulojë rrugët
  larg rrugicës e portës së shtëpise time...
  Brenda në dhomë ligjin e bën trishtimi e heshtja
  sahati i dritave gulçon nga ankthi
  njësoj dhe fëshfërima e faqeve të librit,
  deri kur ti të trokasësh në portë
  e të ngjitesh te unë frymë pa frymë.

  Për këtë çast mund të harrosh gjithëçka,
  e në këtë pikë unë besoj shumë,
  dhe është e pamundur të të mos pres
  gjithë ditën e gjatè nga porta pa i heq sytë.

  Veronica Tushnova
  Përktheu, petrit sulaj.
   
  Dreamer and Balahk like this.
 13. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Fillimin e paska te bukur
   
 14. Thamina

  Thamina Papirus rex

  Ti Amo
  Ti amo terribilmente,
  se sbocciasse un fiore ogni volta che ti
  penso,
  ogni deserto ne sarebbe pieno...
  Potrei dimenticarmi di respirare
  ma non di pensare a te
  Il grande amore non si può vedere ne
  toccare,
  si può sentire solo con il cuore.
  L'amore non da nulla se non se stesso,
  non coglie nulla se non da se stesso.
  L'amore non possiede ne é posseduto:
  L'amore basta all'amore.
  di: Kahlil Gibran
   
  Balahk, Dreamer and joetisti_ like this.
 15. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  sa bukur !
   
  Balahk likes this.
 16. Balahk

  Balahk Locus omnem

  bellissima
   
 17. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  okei, nuk gjeta parajsen dhe u dorezova
  lashe veten te ma merrte lumi
  dhe ne qetesine ku u ndodha i lodhur
  pashe te me kishte dale pija, gjumi.
   
  Dreamer likes this.
 18. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Dall'ondeggiante oceano la folla
  Dall'ondeggiante oceano, la folla, venne teneramente a me una goccia,
  mormorando

  Io ti amo, tra non molto morirò
  ho fatto un lungo viaggio solo per guardati, toccarti,
  perché non potevo morire sinché non ti avessi parlato,
  perché temevo di poterti poi perdere.

  Ora ci siamo incontrati, ci siamo guardati, siamo salvi,

  ritorna in pace all'oceano mio amore,

  anch'io sono parte di quell'oceano amore, non siamo così

  separati,

  considera il grande globo, la coesione del tutto, quanto è

  perfetta!

  Ma per me, per te, il mare irresistibile deve separarci,
  e se per un'ora ci tiene lontani, non potrà tenerci lontani per
  sempre;
  non essere impaziente - un istante - sappi che io saluto
  l'aria, l'oceano e la terra,
  ogni giorno al tramonto per amor tuo,
  amore.

  Walt Whitman

  (( Nuk gjeja dot fjalet ne shqip ndaj e postova ne italisht ..))
   
 19. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  A JAM I LIRË

  Sa herë e kam pyetur
  Vetën a jam i lirë
  Dhe prap pyes
  A jam i lirë
  Dhe a jam vërtetë
  Ilir.

  Tërë jetën u lodha
  Duke pytur vetën
  Dhe kur do të jem i lirë.

  Në cilën kohë
  Edhe në cilin diell.

  Kur do të vie koha ime
  E lirë
  Dhe toka ime e lirë.

  A jam i lirë
  Edhe shpirti
  Pyet çdo kohë.

  A jam edhe unë
  Shqipëria e lirë
  Kumanova e lirë
  Çamëria e lirë.

  Çfarë jam unë
  I lirë apo s̒jam.

  A jam edhe unë
  Presheva e Malësia
  A janë edhe këto
  Mentë e mia.

  Më,03.06.2015

  AGIM DESKU
   
 20. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  MBETËM GOTË E KRISUR TIRANE

  Edhe në secilin yll do ngritëm
  Lutje diellit i bëj po me shpirt
  Jam në udhëkryq evrope
  Të ngriti a të dehem është njëjtë.

  Rrugës se Kombit ngrita dolli
  Kujtova vargun e Fishtës
  Për ty Shqypni.

  Me tjetrën gotë
  E theva gjuhën më mirë
  Ta njoh vetën
  Ku jam në këtë botë .

  Pse mbeta gotë e krisur Tirane
  Nga zoti jemi shqipet e bekuara
  Hyjni e vet zë zane.

  Dhe gotën e krisur dua ta ngriti
  Fjalëve të poetit e dhembjes së tij
  Në mos u bashkofshim deri në Çamëri
  As unë s̒dua të jem më Shqipëri.

  Mbetëm gotë e krisur e plagë në sy.

  Më .22.04.2105
  AGIM DESKU
   

Shpërndajeni këtë faqe