Poezi

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga white, 15 Jul 2004.

 1. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  [​IMG]
   
  Balahk likes this.
 2. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  BashkJetesa -Satirike

  Në Shqipërinë plot me kthesa
  thonë po vjen dhe BashkJetesa
  Do martohet burri me burrë
  grueja-mashkull do shpertheje me vrullë.

  Thone dhe Leka i Dukagjinit
  iu drejtu Shpisë së Botimit
  që ndryshim ti baj Kanunit
  kto tia themi dhe Majmunit.

  Jo bre Lek nis flet Majmuni
  nuk e hame at lloj Sapuni
  vertete s'jemi rrace njërezore
  por n'familje kemi jeten parimore.

  S'ka dashni burri me burrë
  grueja mashkull s'bahet kurrë
  kush ka qejf le ta provoje
  e n'hesap vet duhet t'qendroje.

  Ah!-nis shfryn Lek Dukagjini
  s'du ta baj ket lloj ndryshimi
  por që t'hyme në Evrope
  turpin do ta hamë më shoke.

  Jo mor Lek ti burrë qëndro
  dhe Kanunin mos ndrysho
  po ti haje Evropes mitha
  duhet dhuratë ti dergojmë hitha.

  Faliminers shqiptar i sotit
  Lekes i shperthejnë kokrrat e lotit
  së i dekun s'du me u korite
  moralin e familjes s'du me e shite.

  Mos or Lek mos u merzit
  së Shqipnia ka ba ndryshime
  politikanet sot s'kan nder as irz
  e për pare shesin çdo gja imtime.

  Ndaj po sjellin BashkJetesen
  pa i ba mirë llogarite
  populli si ato së merr kthesen
  nuk bajnë lojna me dashurite.

  Asht ashtu si e shkrojti Zoti
  të martohet burri me gru
  kush na minos ket shejteri moti
  populli do tiu ktheje me dru.

  Lek Gjoka
  Jacksonville Florida
  Dhjetor 2014.
   
 3. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Paska dhe më keq nga- të të mos duan
  -Të të dojë dikush,dhe të të mos ketë
  Eh! Asnjëra zemër zjarrin s'ka si e shuan
  Dhe jetojnë kështu, në një ferr t'vërtetë...!

  ASTRIT BALLIU
  03/06/2015
  GREECE
   
  Balahk likes this.
 4. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  ERDHA UNE

  Erdha une ne mengjes
  me rreze dielli , te te zgjoi nga enderra,
  syte e tu te t'i kthjelli,
  pernjehere u zbardh
  yoka dhq qielli, vesa u shkri e para
  nga te embla rreze dielli, ti flije akoma,
  i kalter dukej qielli, shtratin e lumturise,
  tashme e kishin mbuluar rreze dielli,
  une erdha plote buzeqeshje per ty
  bashke me rreze dielli, te ti puthe buzet
  e thara nga dielli, freskine dhe magjine
  per ty kishte sajuar vet qielli,
  lulet u zgjuan nga gjumi sapo
  i pershkoi vet rreze dielli,
  ujin ua solla une jo shiu nga qielli,
  ato ndjene magjine e dites
  te mbushura plote ngrohtesi
  nga rreze dielli, une i putha
  enderrat e bukura te cilat
  flatronin hareshem kah qielli,
  diten e mire mik i dashur ,
  ne do te kthehemi nadale
  sapo te perendoi rreze dielli,
  do te vijme shume joshese
  nga qielli, tere naten do te shetisim
  neper gjume gjersa te te vij serish dielli,
  ty do te mbulojme me mrekulline
  qe te ka deguar qielli,.....................

  Autor : Ilmi Tahiri

  [​IMG]
   
 5. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  FRYMA E FUNDIT

  Eca tërë jetën në teh shpate
  Dysh udhëtimi të takoja tokë e det.

  Nuk e di cilat ishin ndalesat për një çast
  Re luftërash,re shpirti ngritëshin qiellit.

  E dija ndalesën e parë
  Nën zërat e Titanikut
  Aty jetova me dhimbjet,
  U mësova me humbjet e zemrës.

  Eh,sa i krisur më bëhej edhe vargu
  Për pak të çmëndur e lamë edhe botën.

  Nga ku më përplasen valët e detit
  Ah,më shumë dhimbje loti lash aty.

  Dhe eci pa ditur se ku tretëm
  Kaloj mbi ura bashkimi të të vetmës ëndërr që e dua
  Mundohem yjet t΄i takoja a t΄i zbritja për pak caste jete.

  Kujtova se jeta më ngjanë mua
  Apo diellit që herë flas me të
  Për lirinë e atdheut dhe shpirtit tënd mike.

  Deri në frymën e fundit eci metropoleve lasgushiane
  Të përqafoj një varg poeti që sa herë e lexoj
  Në syt e mi rrinë lulet që të ngjajnë ty o varg.

  Kanë emra yjesh,hëne dhe dielli
  Kanë fuçinë e shpirtit dhe të jetës tënde
  Mbetëmi kujtime trëndafilash tani të kopshtit tim.

  Janë vet aroma e jetës që më mbanë frymën time
  Edhe në teh shpate se do bëhem luftëtarë lirie
  Edhe në dysh zemre së do të mbaj për jetën time.
  Më,01,06,2015
   
 6. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  PRIMITIV

  Ngrit zërin i padijshmi
  Djersët i shkojnë rrëke
  Sytë kërkojnë ndihmë
  Fjalët e shterur i mungojnë
  Hedh shikjimin në fletore
  Shkronjat e alfabetit vallëzojnë.

  Pengon kravata këmisha vuan
  Pse më sole në këtë marrëzi
  Nën tavolinë i zbath këpucat
  Aroma e parfumosur kundërmon në studio.

  Në copëza të vogla shpërthen fokusi
  Ajrin e rëndë e padit
  Fiken dritat mbërthen ligështësia
  Frymëmarrja lundëron mes shkëmbinjëve.

  Hapen dyert nata kërkon shpëtim
  Ajri i rënduar si erupcion vullkani
  Derdhet në virgjërinë e natyrës
  Poshtë ujëvares në thellësitë bë nëntokësore.

  Lartë qeniet me ndjenja të ngrira
  Vazhdojnë lojën e injorancës
  Kthyer në errësirën e skamjes
  Shfryhen shekujt në ballkanin primitiv.

  tyran prizren spahiu
   
 7. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  KRIMBI

  Duhej një jetë njeriu
  Të takon krimbin
  Apo nganjeherë edhe ngjan
  Në vet krimbin.

  Më mirë ngjani në yje
  Apo në ngjyra ylberi
  Edhe në diell e hënë
  Vetëm në krimba mos ngjani.

  Ai që ngjanë në atdhe
  Ngjanë edhe në dill
  Dashuri falë për trëndafilat.

  Ti zgjedh në çfarë do ngjanë
  Më mirë në lule engjëjsh
  Ah,parajs t΄u bëfsha.

  Nese ngjanë në krimb
  Dashuritë mallkojnë
  Jeta nuk të falë buzëqeshje.
  Më,31.maj 2015
   
 8. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Dallëndyshe !

  Gjithçka filloi si një lojë
  Nuk kish sesi t’mbaronte ndryshe
  Në kafaz sa mund të rrojë
  Një krenare dallëndyshe !?

  E rrethuar nga pasioni
  Që të mbyste çdo dëshirë
  Fluturove nga ballkoni
  Hape krahët e tu të lirë !

  E ç’nuk bëra të të kapja
  Kurthe ngrita unë kudo
  Më shkoi ndër mënd që të të vrisja
  Por s’vret dot, atë që do..!

  Rri të shoh tani me ëndje
  Dhe ti fshehur më vështron
  Ndonjëherë pa pasur mëndje
  Vjen më ulesh në ballkon.!

  Do t’shtegtosh...E di, do t’ikësh
  E do t’vish prap ti, në pranverë
  N’atë pritjen prej shumë ditësh
  Dhe unë ndoshta krahë do t’nxjerr.!

  Gjithcka filloi si një lojë
  E si një lojë, do t’përfundonte
  Në kafaz s’mundi të rrojë
  Zgjodhi e lirë të fluturonte !
  ------------------------------------------

  @ Bledi Ylli
  Dëshirë Mistike
   
 9. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  POETIKISHT I JUAJI…

  magjike në dukje kjo mbrëmje vere …
  përsosmëria nuk përsëritet, por për një çast
  duket sikur gjithshka e mënçur ka zënë vendin e vet
  përtej kohës dhe këtej hapësirës
  dhe zhurma vetiu është shumë larg
  aq larg sa nuk të pengon të kuptosh
  sa harmonike është elokuenca e heshtjes
  mbarsur fjalësh që kur vdesin lindin
  si në dominonë poetike të ArBeLo-s…

  por ndjesi delikate më tradhëtojnë
  lule të mosujitura prej kohësh për të cilat qielli
  s’ka asnjë dijeni
  avujve të natës u dorëzohen
  dhe një melodi
  e këputur s’di se kur
  pentagramëve varur si rrobat në tela
  vjen nga larg e më turbullon
  e ndërsa tymos në ballkonin tim,
  në mendime jo fort të denja zhytem…

  më duket se ka ardhur koha të mos kem mall për asgjë
  përderisa në gjoks nuk e ndjej sëmbimin
  kam harruar çfarë më brengos më shumë
  dhe sa gjëra kam lënë pas…
  gjëra që s’guxoj t’i shndrroj në kujtime
  s’guxoj a ndoshta s’ia vlen…
  nuk mundem ndoshta…
  kam harruar çfarë më gëzonte më shumë
  i lumtur si njeri pa kujtesë
  çdo mëngjes fqinjëve të panjohur
  ndërsa nxjerr makinën nga garazhi
  u buzëqesh

  jam kafeina që nëna ime gjerbte mijëra milje larg…
  nikotina e tim eti pa të cilën mund të ishte akoma gjallë
  jam paketa e cigareve që njerëzit e kanë bërë zakon
  ta hedhin mbi arkivolët në vend të luleve
  jam bërë zakon…
  si malli… përmallimi…
  zakon si dashuria dhe urrejtja…
  si mbarimi…përmbarimi…
  zakon si buzëqeshja e atyrë që s’dinë të qajnë...
  përtoj të kem kurreshtje për çka tinëzisht nesër vjen
  turbulluese shfaqet dëshira e ikën
  nervoze si dashuri e konsumuar online…

  dhe prapë e qetë në dukje kjo mbrëmje vere
  poetike…
  e butë…
  e parrezikshme…
  skuthe si njerëzit e vegjël vesefshehur
  joshëse…
  e ngrohtë…
  por e rreme si miqësi poetësh amatorë…
  cinike…
  superiore…
  cmirëzezë si heshtja e profesionistëve
  e kobshme …
  vrastare…
  ironike si fati i një autori të dënuar me pavdekësi
  në një botë ku askush nuk lexon…
  sidoqftë koha është e bukur...moti i kthjellët...
  qielli i pastër...asgjë s'pipëtin...
  paqe...qetësi...mirëkuptim...harmoni...
  njerëzit shëtisin të kënaqur...të vetëkënaqur...të qeshur...
  të buzeqeshur...të sigurtë ...të urtë ...të butë...
  të lumtur shijojnë mungesën e rrufeve…
  …………………………................
  nuk është shëtitje…por ata s’e dinë
  është kortezhi vdekatar i stuhisë
  i stuhisë së mallit tim…

  (nga vëllimi poetik "PRANDAJ...")
  ©Artan Gjyzel Hasani
   
  Thamina likes this.
 10. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Mbretëria ime*..!

  Nëse ti do t'ishe ''ujë''
  Unë do t'bëhesha, shkretëtirë
  E do t'prisja që të vije
  Me shumë etje e dëshirë !

  Nëse ti do t'ishe qiell
  Unë do t'bëhesha, një yll
  E tek ty i strukur thellë
  Sytë, të hap edhe të mbyll...

  N'ato orë, kur je me mua
  Dhe pse je vec nje kujtim
  Pafundësisht më shumë të dua
  Rrënjët ke në shpirtin tim...

  Ti një ndjenjë që vjen e etur
  Brenda meje e ndez zjarr
  Dhe pse hyn e del pa pyetur
  Unë të dua si i marrë...

  Je pikturë në zemrën time
  Që askush nuk të shikon
  Ti je muza ''klandestine''
  Që me gjakun, qarkullon..!

  Je një plagë mbushur kujtime
  E që kurrë s'munda t'a zhduk
  Mbretëron në jetën time
  Të shërbej, si një evnuk..!
  ****************************************
  @Bledi Ylli
  Nga botimet INTERVISTA
   
  Balahk, Thamina and Dreamer like this.
 11. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Unë''

  Mos kërko që të jem ''tjetër''
  Mund t'a luaj një rol më shumë
  Ndoshta thjeshtë do tjetërsohem
  Por aspak nuk do t'jem ''unë'' !

  Mund të t'dua edhe ndryshe
  Me mënyrën, që do ti
  Ti do tjesh ajo që ishe
  E unë thjeshtë tjetër njeri !

  Gjithë të mirat e k’saj bote
  Do t'mi falje, the, patjetër
  Veç të jem ''dëshira'' jote
  E s'ka gjë, të bëhem ''tjetër'' !

  Nëse ''tjetër'' unë do t'bëhem
  S'mund të t'adhuroj, pa fund
  Sepse dua gjithcka tënden
  Ndaj dhe s'dua që të humb !

  Ndaj....
  Mos kërko që të jem ''tjetër
  Veç lëshohu në krah't e mi
  Nëse unë, do t'jem i lumtur
  S'ka sesi, mos t'jesh dhe ti !

  Duaje ashtu siç është, njeriun
  Ose duaj tjetër ,njeri..!

  ---------------------------------------------------

  @ B. Ylli
  Děshirě mistike
   
  Mirabel and Balahk like this.
 12. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Sa e bukur
   
 13. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

 14. Thamina

  Thamina Papirus rex

  Love it.
   
  Hektor12 likes this.
 15. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  TI DUHESH TĚ JESH TJETĚR.

  Sonte duhesh të jesh tjetër,
  Ki kurajo e më vështro ,
  Zgjati duartë e bëji litarë...
  E me to më përqafo.

  Unë si hënë e ti si diell,
  Më pëlqen kur më ngacmon
  Ti në dritë e unë në terrë,
  Tërë trrupin ma lëshon.

  Le të shkatrohet e gjithë bota,
  Kur në shtrat me ty të rri.
  Le te shkrihet puthja jote
  Pa ty shpirti më bëhet hi.

  Mi zjarro ndjenjat e tua
  Pa ty jam një lule vyshkur,
  Buzen bëje vënd për mua ,
  Se ti e di se sa të dua.

  Poezi Luljeta Gjosha Pashollari
   
  Mirabel likes this.
 16. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  KUR LOZNIM DIKUR

  Dikur,loznim lirshëm lëndinave në fshat
  me të bukurat vasha me lojra fëminore
  mes lulesh shumngjyrëshe kërkonim fat
  rendje e qeshur lëndinës luleve bardhore.

  Endrat na zgjohen kur loznim dikur
  e thërrisnim gazmor,ti je nusa ime
  fytyra e bardhe skuqej bëhej purpur
  dhe syt të lëshonin mijra vezullime.

  Kujtimet fluturojnë si zogjtë shtegëtar
  në ditë fundmaji thura për ty një kuror
  zemra fort rrihte ,do t'ma pranoj vallë?
  mbi flokë e vendosa me shpirtin fëminor.

  Ikëm u shpërndamë rrugëve të jetës
  me vete ngarkuam kujtimet fëminore
  takohemi ëndrës në folen e kujtesës
  si zogjt fluturak mes rrugëve qiellore.

  PULLUMB AHMETI 6/06/2015
   
 17. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  E kur "dreqin" s' di ku shkon
  Dhe as "fundin" těnd nuk di
  Pěrse rend e veç vrapon
  Pěrse, mě thuaj, o njeri ...

  Sepse mik kjo puně e "fundit"
  Eshtě si dallga qě rrěmbeně
  Mos i dil pěrpara plumbit
  Se po desh' dhe shtrirě tě gjeně !
  ****-------*****------*****-------*****------

  B. Ylli
   
 18. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Kur heshtja flet

  Kur fryn' erë e ngrihen gjethet
  Sikur marrin shpirtin tim
  Trupi heshtë...lëngon...rënqethet
  I pa shpirt në mallëngjim !

  Dhunshëm shkelë kufijtë e mi
  Sipas qejfit, hyn e del.
  Mund të quhesh dashuri !?
  Kur në paqe dhunshëm shkel' !

  Sa dashuri që u harruan
  Dergjen diku..! Kurse ti
  Edhe pse vitet rradhë kaluan
  Këmbëngul të mbetesh dashuri !

  Më fal.! Sonte jam i lodhur
  S'do të përkund nëpër mendime
  Sytë do të mbyll edhe pa folur
  Do t'vë në gjumë, zemrën time !

  Mos mbaj mëri..Të thash më fal!
  Unë di mirë, fjalën të mbaj
  Në do eja, vec mos qaj
  E as mos thuaj asnjë fjalë !

  Monologonte errësira
  Zë kish erën.! E tek unë,
  zgjoi dëshira qindra-mijra
  Iku dhe nje natë, pa gjumë !
  ***********************************
  @Bledi Ylli
   
  Mirabel and Thamina like this.
 19. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Dashuria mungonte

  Atëherë kur dashnia mungonte,
  Atëherë kur loti pikonte,
  Atëherë si isha si hije mbi tokë,
  Atëherë mendoja për njerëz e për botë.!

  Nuk kishte dashni as mirësi,
  Dhe n'shpirt isha veshë me petkun e zi,
  Isha një lule e vyshkur ndër shokë,
  Veç loti më jepte pak shpresa për sot.!

  Po qaja e kush s'më shikonte,
  Po bërtisja e kush s'më dëgjonte,
  Ulurisja se kush nuk m'donte,
  Fantazoja se Nëna më mungonte.!

  Sikur te kisha një fije dashni,
  Sikur te kisha një njeri n'gji,
  Sikur te kisha një mik apo një shokë,
  Sikur te kisha një fe e një zot.!

  Kisha humbur nga drita e zotit,
  Kisha humbur nga mirësia e robit,
  Kisha humbur nga rrezja e diellit,
  Kisha humbur ndër yjet e qiellit.!

  Pa shpresë pa zot e pa dashni,
  Pa diell pa lule e pa mirësi,
  Pa shpi pa punë e pa jetë,
  U shtrina n'mbes t'rrugës për m'vdek..!

  [ Lec Burgaj ]
   
  Mirabel likes this.
 20. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Dashuria si nuk ishte

  U largua nga jeta ime,
  E kam dasht plotë dashuri,
  Ç'ka ti bëj tani ktij loti,
  Si po rrjell me shumë mërzi.!

  Dashuria me vërboj,
  Sa shumë leht un u mashtrova,
  Tashi s'mund t'flas as me goje,
  Sa nis t'flas më dridhet buza.!

  Loti i zi shumë po pikon,
  Jam akoma n'dashuri,
  Ai s'po don me ditë për mua,
  Un e thyer në vetmi.!

  Pse o zot kjo m'ndolli mua,
  Tash s'mund shkoj as n'shtepi,
  Më ka rrejt e m'ka mashtrua,
  Po m'thotë Nëna m'ke korit.!

  Kam mbet vetur jam tuj qa,
  Nuk i di vehtes dërman,
  Aman Zot m'ndihmo ti mua,
  Dashuria n'rrugë me la.!

  Bora e krit n'zemren e tijë,
  Nuk kish pas një fijë dashni,
  Ma shef lotin ka pikon,
  Edhe zemra gjak po shkon.!

  Kurrë ma n'jetë nuk dashuroj,
  Nuk ja kam besën askujt,
  Sepse shpirti shumë po vuan,
  Tash m'janë lodhur edhe sytë.!

  Më mashtroj mu dashuria,
  Edhe pranvera s'po lulzon,
  Veç me borë edhe me akull ,
  Njashtu jeta po m'kalon..!

  [ Lec Burgaj ]
   

Shpërndajeni këtë faqe