Poezi

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga white, 15 Jul 2004.

 1. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Nëna ime

  Nëna ime shume të dua,
  Ishe Nënë plotë dashuri,
  Porsi yll si shëndrit në qiell,
  Shpirti yt plotë bukuri.!

  Sa shumë vuajtjet i jetove,
  Sa shumë lotë pate në sy,
  Ike e shkove u largove,
  Se kjo botë s'ishte për ty.!

  Porsi engjëll për hava,
  Porsi fluturë në pranverë,
  Ishe ti me dashnin tënde,
  Plotë virtyte e me nderë.!

  Ike e shkove e'u largove,
  Mi ke mbushur sytë me lotë,
  Se ti gjë n'kët jetë nuk gzove,
  I le fëmijët jetim mbi tokë.!

  Vdekja jote na rëndoj,
  N'ae ke mbush shpirtin me lotë,
  Për ty Nënë gjithmonë mendoj,
  N'shpirt e n'zemër të kujtoj...!

  [ Lec Burgaj ]
   
 2. ShKoDRaN_PuRo

  ShKoDRaN_PuRo Papirus rex

  ღஐღ

  Ta dish se malli për ty më ka pikur,
  Por as rastësisht, mos më dil më para.
  Më mirë të mbetesh kështu, e ikur,
  Se sa të shoh çfarë moshe ka ndarja.

  Më mirë mos u shfaq, je grua e huaj,
  Sepse ti më fsheh një imazh të vjetër.
  Nuk jam aq i lig që me ty të luaj,
  Duke parë ty, të mendoj një tjetër.

  Më mirë një kube dheu, mbi vete,
  Se sa të shoh si plaket edhe malli.
  Më mirë një fund që vjen si vdekje,
  Se sa ca ëndrra, varrosur së gjalli.

  Më mirë të jesh, si të kam në mendje,
  Se sa të shoh, ndoshta ty të thinjur.
  Më mirë humbur, në harresën tënde,
  Edhe pse për ty malli më ka pikur.

  | Sokrat Habilaj |

  [​IMG]
   
 3. agim40

  agim40 Valoris scriptorum

 4. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  S'do jetë më njësoj

  Një ditë e re ka filluar
  Muza akoma po flen
  Plot gjëra mbrëmë përjetuar
  Por idhnake prap më vjèn

  Një ditë e nxehtë më duket
  Por e ftohtë në ndjenjë e zemër
  Mund të shikosh bukuri me sy
  Por s'ka hijeshi një e zhgënjyer femër

  Sot mos kujto se do jetë më ndryshe
  Nuk jam ajo që isha dikur
  Mërzin s'ta harroj që ma shkaktove
  S'do më joshësh me fjalë më kurrë
  Meri Mema Sadiku 19.07.2015
   
 5. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  GJUHA E DASHURIS

  Gjuha e dashuris eshte e çuditshme.
  Nganjere e heshtur ose e çoroditshme.
  Nganjehere flet me sy e me zemer ngacmon.
  E nganjehere veshtron me zemer e te ndaloj te puthuren harron.

  Gjuha e dashuris te gjithe e kemi provuar .
  Te ri apo te vjeter s'ka moshe per tu dashuruar.
  Ajo gjuhe e heshtur tinzare na rremben.
  Ne nje bote magjike perralla na rrefen.

  Se gjithçka ne dashuri eshte enderr me sy çele.
  Rrembehemi te gjithe si frutat kur skuqen lart ne peme .
  Te gjithe kerkojm driten dhe diellin te na ngrohe.
  Me dashuri per dashurin qe çdokush me shpirt e don.

  Gjuha e dashuris oh e embel vertet.
  Na rrembet shpejt si dallget ne dete.
  Dhe shume thelle po te hysh ajo te dej te mbyt .
  Nganjehere e sinqerte nganjehere te çan kryte.

  Nganjehere monotoni per bla blat qe ti degjon.
  E nganjehere merzi pse ato bla bla nuk perjeton.
  Nganjehere duam e nuk duam asgje.
  E nganjehere krejt boten por prap s'na duhet me.

  Duam diamante lule per dhurata.
  Por nganjehere duam thjesht, puthje te gjata.
  Dashuria me gjuhen e saj na ben kapriçioze.
  Dhe dridhemi e perdridhemi .
  Behemi tekanjoze.

  Ja ku na shpie gjuha e heshtur e dashuris .
  Ajo flet shume dhe mer çelsin e shtepise.
  Behet zot i mendjes e veprimeve tona.
  Edhe kur duhet te flejm ne rrijm zgjuar ne oret e vona.

  Ehhh kjo gjuhe na rremben si uragan.
  Edhe kur duhet te qeshesh ti prap qan.
  Gjuha e dashuris ne heshtje ajo vret.
  Japim dashuri e me pas zhgenjimi na pret.

  Se me gjuhen e saj te mprehte e me shenja.
  Na plagos zemren kur jemi naive e te reja.
  Atehere kur i besojm kesaj heshtje qe flet.
  Dashurojm me shikim dhe nuk e dijm qe kjo zemren e vret.

  Se vetem zemra e kupton kete gjuhe te heshtur.
  Syri mashtrohet e len arsyen te fjetur.
  Gjuha e dashuris ne heshtje ta degjosh.
  Mundt te jete llafazane tinzare por kenaqesi ta provosh.

  Dashuria ne heshtje gjithmon ka egzistuar.
  Se zemra gjithmon me shpirt ka dashuruar.
  Se nuk egziston dashuri unike.
  Zemra ka dashuruar e do te dashuroj ne menyre tipike.

  Ngelen kujtime e dashuris se pare .
  Se gjithmone zemra do te dashuroj si per here te pare.
  Gjuha qe nuk flet e gjate eshte ajo.
  Bejm shume gabime e prap thote dashuro.

  Se pa dashuri jete nuk ka.
  Monotonia te mbyt merzia te shtin me qa.
  Uha gabimet jane krijuar per tu bere por duhet te mesojm nga to.
  Por me zemer e shpirt moshe pa moshe ti njeri dashuro.

  Meri Mema Sadiku
   
 6. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Buzeqeshni sot ....

  Zbardhi mengjesi me mendjen tek ti
  Edhe dita ashtu do me shkoj
  Prane teje shume prane do vij
  As darka as muzika s'do me shijoj

  Nisi mengjesi si çdo dite
  Pa ty sa keq e sa merzi
  Ti je kaq prane mjafton te therras
  Por gjithçka e bukur mbuluar me hi

  Nisi dita tashme ka kohe
  Nisi rutina e jetes time
  Sot do festoj edhe une pse jo
  Do vallezoj jeten pa zhgenjime

  Nje dite te mbare uroj ta keni
  Te gjithe ju miqt e mi
  Jeta ka zbritje e ngritje
  Por ka edhe shume dashuri

  Nderroni pllaken e jetes tuaj
  Largojeni te vjetren nga gramafoni
  Sot kjo dite premton buzeqeshje
  Buzeqeshni edhe ju e me zemer jetoni

  Meri Mema Sadiku 18.07.2015
   
 7. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Do të bëj skllav!

  Do të bëj skllav të dëshirave të mia
  Shikimi im do të verbon
  Do të josh me hiret e mia
  Dita të duket si nata me neon

  Do të tërheq me sytë e mi
  Shikimi plot epsh do të tundoj
  Dhe kur pas tyre të humbasësh
  Do të pohoj, ishte thjesht shpirt një lojë

  Sapo larg të largohesh
  Prap do nisë me sy loja
  E ti do përhumbesh përsëri
  Saherë shikimi im të gozhdojë
  Uhhh edhe në dimër do ndjesh zjarrmi

  Do të bëj të çmendesh pas meje
  Dhe më vonë do të largoj
  Ndjenjat do ti mbyll brënda
  Vetëm sytë do ti servoj

  Do bëhesh skllav i epsheve të mia
  Në natën e heshtur dihatjen tënde do dëgjoj
  I humbur nga aromë dashuria
  Do klithësh nën zë shpirt të dashuroj

  Meri Mema Sadiku 17.07.2015
   
 8. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Hunden ta thej

  Ti zbukuron pamjen time
  E kjo më bên të qesh
  Ti lajkaton shumë
  Por me duar majmun kujdes

  Ti më bën të ndjehem mirë
  Pse jo më ofron qetësi
  Je ky që je
  por hundën kam me ta thy

  Ti je diçka ndryshe ,por vetëm kaq
  Se po u ngatërrove hmm s'del paq
  Nqs më don si mike, urdhëro ja ku më ke
  Nqs lakmon më tepër me vjen keq, pashaporta e skaduar nuk vlen
  Meri Mema Sadikuu 17.07.2015
   
 9. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Sa pranë teje
  E sa larg në të njëjtën kohë
  Sigurtë po bërtita ti më dëgjo
  Sa afër me trup por në zemër e vrarë
  Eh si qenka jeta, taman formul e garë
   
  Lisa and Balahk like this.
 10. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Nuk munda, unë

  Ti nuk munde kurrë të më jepje dashuri
  Aq sa unë nuk mund të ndjeje ti për mua.
  Edhe zgjodhe që të zhdukesh përgjithnji
  Kurse unë s'e zgjodha vetë që të të dua...

  Ti nuk harron të vizitosh ëndrrat e mija
  Nuk pranon të quhesh e harruar.
  Ndoshta përpiqesh t'më kujtosh, që dashuria
  mund të jetë e gjallë, duke munguar !

  Ti nuk munde e kurrë s'arrite të kuptoje
  në shpirtin tënd a ekzistonte dashuri !
  Edhe zgjodhe brenda vetes të kërkoje
  E unë zgjodha të të dua përgjithnji...

  Paskëtaj nuk munda unë të të pranoja
  Dhe pse zemra kishte marr tëndin drejtim.
  E kërkove, bëre ç'mos të të harroja
  E unë zgjodha të të vuaj si kujtim...

  S'mund të japësh dashuri kur është nevoja.
  Dashuria nuk është gur, por një burim !
  ____________________________________

  @Bledi Ylli
   
 11. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Fund në mallëngjim...

  Kur nisa dita aq e heshtur
  Nëpër natë mos prit për zhurmë
  Veç mendime vijnë të ngjeshur
  E në një të ç'rregullt, turmë..!

  Kur nis dita pa të patur
  Nëpër natë nuk kapesh ti
  Dashuri, pas ëndrrash kapur
  E pas heshtjes, dashuri !

  Kur çdo gjë merr formën tënde
  Jeta ime merr kuptim
  Personazh ti i çdo ëndrre
  Fund, që heshtë në mallëngjim !…

  Bëj çudi me veten time
  Kur çuditshëm të kujtoj
  Lermë te heshtë duke të dashur,
  pa u dashur të t’ harroj...

  Më pëlqen ky kaos ndjenjash
  Ku ti ikën edhe vjen
  Në ka bukuri gënjeshtrash
  Në kujtimin tënd i gjen !
  ______________________________

  @ Bledi Ylli
  nga Dëshirë mistike
   
 12. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  NË VISET E MIA..

  Erdha në ato vise ku kam qenë dikur,
  Unë dhe pamja ime, nën hije çatish.
  Kot kanë thënë fjalën, "më mirë von' se kurrë'',
  Erdha në ato vise, po asnjë nuk ish'..!

  Unë me hijen time edhe mbresa plot,
  Ndjenja dashurie.! Nën urrejtje, mall.
  Fjalë që mori era e s'i kapa dot,
  Erdha në ato vise,përse erdha vallë..?
  Njerëz minjatura, rendin kot më kot,
  Ca ishin të vdekur, ca të vdekur-gjallë..!

  Unë me pallton time, shpirti nën lëkurë,
  Shkelja mbi kujtime, n’ëndrrat e dikurshme.
  Shihja jetën time si të ish’ pikturë,
  Një abstrakt i errët, temë e pakuptueshme.

  Përmbi gurë shkelja, zemra më lëndohej,
  Thua sikur ecja vetë mbi shpirtin tim.
  Hapa përmbi ndjenja e çdo ndjenjë shëndrohej,
  Në flutur.Mijra flutura u nisën n’fluturim..!

  Njerëz që dalloja por asnjë nuk njihja,
  E asnjë s’më njohu, si të isha gur.
  Erdha mbas kaq kohësh ne viset e mia,
  Si një vend i huaj, që s’kisha shkelur kurr’..!
  ****************************************************************************
  Bledi Ylli
  @Kur shpirti flet
   
 13. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  "Kujtimet e shiut"

  Isha unë pjesë e një proze
  E ti ishe poezi.
  Unë plotë ndjenja, virtuoze
  Zhytur krejt në fantazi.
  E në mbrëmjet melodioze
  Ty të shihja, dashuri !

  Ishe ti lule mimoze
  Unë, ndoshta dim'r i thatë.
  E në mbrëmjet misterioze
  Ti, muzikë pafund..., e gjatë
  Nëpër vargjet e një proze
  Derdhej shpirti im i ngratë !

  Unë rrethuar nga dëshira
  Ti, gjithçka që doja unë.
  Ja që ishe errësira
  E të prekja veç në gjumë.
  Ty më e buk'ra më e mira
  E ç'ka doja unë më shumë !

  E në muzgun e një dite
  Ti u zhduke dalëngadalë.
  Si ylber, pak fare shndrite
  Ngjyra le, të fundit fjalë.
  Të të puthja nuk më prite
  Thjesht më imponove, mall !

  E në fundin e k'tij shkrimi
  Ishe ti një ëmbëlsi.
  Disa çaste meditimi
  Që papritur vijnë në shi.
  Pa ty ndoshta s'rronë kujtimi
  Vazhdon jeta, gjithsesi .
  ______________________

  @ Bledi Ylli
  nga vëllimi ''Kur shpirti flet ''


  [​IMG]
   
 14. ShKoDRaN_PuRo

  ShKoDRaN_PuRo Papirus rex

  Dikush te shkel me kembe e te thote me fal,
  dikush tjeter te vret ne zemer e nuk te thot
  asnje fjale.
  Dikush te do me shpirt e ka frike ta shprehi.
  ndersa dikush tjeter nuk ndjen por di mire te
  genjej.
  Dikush te do por smund te kete
  ndersa dikush tjeter te ka po nuk te do
  vertete.
  Kjo esht jeta me pak fjale,
  dikush te ngjason me nje engjell,
  e ne fund te del nje djall.
   

Shpërndajeni këtë faqe