Poezitë që parapëlqej.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. SI TJETRI

  SI TJETRI Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Sikur Zoti me thote
  "çke robo qe stermundohesh
  hater kujt po i kerkon!"
   
 2. SI TJETRI

  SI TJETRI Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  C'mu rendua koka e m'u be sa nje thes
  kujt t'i hedh faj,hajt te gjorit nenkrese,
  hoqa te parin e vura nje te dyte
  pa hoqa e vura dhe te tjere
  po mendja s'largohej dot nga"çna zuri zvetnim i mjere"
  Dhe ngritur,teksa nje te shkrete po ndizja
  seç me ra nder zemer deshire deshirembetesja:
  qe nenkresat vertet me faje te ishin
  e ne vete njeri te mund te sillnin.
   
 3. AnilaM

  AnilaM Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Oh sa kam deshir ta dish
  Ta puth e ta puth doren tende
  E pran teje te bie pak me pas
  Dhe vdekjen ta pres me aq endje

  C`me duhen ditet qe vine?
  Asgje s`me hyn me ne sy
  Dielli prap boten do ndrije
  Por i verber do jem un` paty

  Sa vite u bene,sa vite
  U desheme askush s`e mor vesh
  Pra cohu tani,ty te lutem
  Nje fjale ma thuaj,a me qesh

  Mes jetes time kalove
  Si yllin qe terrin e ndrit!...
  Pra cohu tani ti e vdekur
  Me doren e ftoht me vrit

  Se jeta pa ty do me jete
  Nje nate e mbetur pa yll
  Me vrit pra me doren e ftohte
  Qe syte prane teje ti mbyll
  ====================N.HIKMET.
   
 4. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: Poezi te preferuara

  VARGJE PER LUFTEN DHE DASHURINE

  Ne kembesorira dhe marina
  Pirateria merr dafina
  Ndaj vargun tim s'e vlen;
  Une dua gjak te derdh ne ndeshje,
  Ne jetedhenesen perleshje,
  Qe dashuri i them.


  E mburr te miren e njerezise,
  Them: rrofte lufte e dashurise,
  Qe boten gjalle mban!
  Ja, kjo eshte lufta e vertete,
  Qe lind nje shpirt dhe s'mbyt tridhjete
  Me top e jatagan!


  Robert Burns (1759-1796)
   
 5. SI TJETRI

  SI TJETRI Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Te ndez shkrepsja ime te ndez kot
  se kjo nuk ka rendesi dot
  e punet tjera lene gjurme
  ndergjegjes m'i ndjellin zhurme,
  me to nuk e di per dreq
  a bej mire a bej keq.
   
 6. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi te preferuara

  S'KA ASGJE PER E QESHUR


  S'i kam dashur kurre gjerat e bujshme
  Dhe shpesh jam menduar duhan duke pire;
  Ka gjera lakuriqe qe s'jane te turpshme,
  Sic ka dhe gjera te cndershme te veshura mire.
  Ja,e verteta rri lakuriqe ngahere,
  Ja, dhe genjeshtra me petka rri veshur!
  Me thoni: cila ka turpin dhe cila ka ndere?
  Kjo qe ju thashe s'ka gje per te qeshur!

  D.Agolli
   
 7. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi te preferuara

  Zogjte dhe Fletet


  Kur pemet ne dimer mbeten pa flete,
  Zogjve u duken te gjitha folete.

  Kur duken folete,s'ka cicerima,
  Degjohet ne dege vec suferina.

  Kjo gje kaq e thjeshte na ben te mendojme
  Qe zogjte dhe fletet bashke jetojne

  D.Agolli
   
 8. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi te preferuara

  Vëgime andrrash  Dikur andrrojsha për t`egrën dashuni,

  Për kaçurrela, lule e për mall,

  Për buzët e ambla e për të idhta fjalë,

  Për t`trishta kangë e t`zymta melodi.  Venitë e tretë më janë ato andrrime,

  E tretë më asht dhe pamja e adhunueme!

  M`ka mbetë veç çk a më afshe t`përvëlueme,

  Dikur kam derdhë në t`butat vargëzime.  Veç ti m`ke mbetë, o kanga jetime!Shko tash

  Dhe ti-kërkoje pamjen që tu tret!

  Dhe, kur ta gjejsh , prej meje ma përshëndet:

  Të zbraztës hije i çoj të zbraztin afsh!  Nga Hajnrih Hajne

  Shqip. Robert Shvarc


  P.s.E bukur ne gegerisht /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 9. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi te preferuara

  Poeti plak


  Dhe shkruaj i heshtur vjersha pak e nga pak,

  Fshehur prej gruas e tinëz të tjerëve,

  Se fshehur flasin: “Iku nga mendtë ky plak”!  I ulur diku në një qoshe fletorkën e mbaj,

  Mes gjunjëve kockë e lëkurë e tinëz të tjerëve,

  Tek pi si Firdusi të hidhurin çaj.  Dhe kur më zhurmon së largu një çap,

  Atje ku tulitem tinëz të tjerëve,

  E fsheh fletorkën dhe veshët i hap.  Ç’t’i bësh! S’më rrihet pa shkrepur një varg

  Larguar prej gruas e tinëz të tjerëve,

  Kur të lajthiturit çirren: “Mbylle gojën ti plak”!  Ah, dua t’i them ato që s’i thashë dikur,

  Ndaj kohën e shtyj mes vargjeve tinëz, të tjerëve

  Iku në një qoshe veçuar si një gur.  Rri shkruaj veçuar jo se i trembem njeriu,

  Po s’dua t’u hapet goja për mua të tjerëve

  Dhe s’dua të grijnë: “Lajthiti i ziu”!  E di se jetoj me të çmendur në gaz e vaj,

  Ndaj shkruaj fshehur gruas e tinëz të tjerëve

  Dhe pi si, Firdusi të hidhurin çaj...  Janar, 1995

  D.Agolli Lutjet e Kambanës
   
 10. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi te preferuara

  Eklips

  Ne nuk u pamë një ditë të tërë
  Toka rreth diellit u rrotullua normalisht
  Ndonëse aparatet e fizikantëve nuk shënuan asgjë
  Unë e kuptova; Kishte rënë EKLIPS.

  Bardhyl Londo nga "Si ta qetësoj detin"
   
 11. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi te preferuara

  Ëndërrat


  Ti po mbyll sytë, i dërrmuar

  Nga puna e tmerrshme këtu nën tokë.

  Patjetër je duke ëndërruar,

  Se ëndërrave pranga s’u vënë dot.  Dhe le ta bëjnë ferr galerinë,

  Ti vuan që të mbetesh engjëll.

  Mbi supe si flatra ke mirësinë

  Dhe fluturon nëpër ëndërr.  Ku vete kështu?Ah, unë e di

  Dhe ëndërrat lidhen mes kaosit

  Dhe kanë ftohtë ashtu si ti

  Veç me kapotën e të burgosurit,  Dhe s’po të them që i vrasin ëndërrat

  Që të kam shëtitur ndër varrët e tyre.

  Ndodh që na vrasin më parë se ëndërrat

  Dhe qajnë ato mbi ne si velushe.  Befas u zgjove. Buzëqesh i trembur,

  Sapo u ktheve nga ai vend i lumtur.

  Balli i mbushur plot me ëndërr

  E di që bëhet... më i bukur.


  Visar Zhiti
  Spaç, dimër 1982
  (Nga “Maja e Çelur”)
   
 12. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi te preferuara

  "Grotesk tragjik"

  Kishe vdekur ti.
  Me ty bota gjysmë ferr, gjysmë parajsë.
  Ti ike. Mbeti vetëm ferri.
  Njerëzit papritur u shëndërruan në Djaj.
  Tani e kuptoj pse ike nga kjo botë,
  ike
  dhe le shkëlqimin si kometë.
  Varri i saj do ngrihet në një kohë rekord.
  Une ecja i vetëm drejt varrezave,
  Dy- tre zogj që më deshën,
  Mbi arkivol çukisnin,
  Një si lutje fetare.
  O Zot!
  Të gjallë s'më deshën,
  S'dashkan as të vdekur?...
  I perzënë nga jeta,
  I papranuar nga vdekja,
  Endesha varrezave fytyrë-eksod.
  Në një lëndinë pastaj u shtriva,
  Gjysmë Djall,
  Gjysmë Zot.

  Nga Bardhyl Londo
   
 13. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi te preferuara

  :eek: :eek: :eek:
   
 14. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi te preferuara

  SULLTANI

  Jam sulltan, mbret i vertete,
  shok té tjere s’kam ne jete;
  gjaketor e zemerderr,
  nga frika me bejne nder!
  Dola nga fund’ i Azise
  si rrebesh’ i perendise:
  Vrava, preva e shkretova,
  boten me gjak e mbulova!’)
  Kur zotova Anadolle,
  erdha mora dhe Stambolle,
  njerezit i shkova ne thike,
  dhe, kush mbeti, rron me frike!...
  Jam i keq si egersire,
  te urtet jane te mire,
  dua te quhem i marre,
  po puna te veje bare.
  Thera greker e bullgare,
  thera ermenet e mjere,
  thera sa munda te tjere!
  Egersire si ariu,
  me fytyre si njeriu,
  me dergoi perendia,
  qe te vuaj’ njerezia!
  Evropa qe me shikon,
  te me beje gje s’guxon,
  se ka mejtime te tjera...
  Prisha, vrava, preva, hera!
  Bera.. po ç’nuke kam bere?
  Prisha botene te tere!
  Mysliman’ e te krishtere
  Kam derguar n’ate jete,
  me teper se c’vdiqne vete!
  Jam i zoti, rroj me palle,
  s’dua te shoh njerez te gjalle!
  Nat’ e dite gjak kerkoj,
  pa pire gjak s’munt te rroj!
  Dhe tani q’u beshe plak,
  nuke munt te fryhem gjak!
  Ata qe kam nene zgjedhe,
  te mundije tok t’i mbledhe,
  me dore time t’i vrase,
  te pije gjakn’ e rajase!
  Pse s’u be nga perendia
  me nje koke njerezia,
  qe ta prese menjehere,
  te mos mbeteshin te tjere!
  Te mbetej dheu i shkrete,
  se doje te rroje vete:
  me egersira te rroje,
  pa frike tc mbreteroje,
  se me duan e i dua,
  jemi nje gjak e nje sua!
  S’lash njeri pa te keq!
  Gra e burra, djem e pleq,
  dridhene kur me kujtojne:
  memate me mallekojne,
  me mallekojne te vete
  edhe qajne dit’ e nate!
  Qajne! Po kush nuke qa?
  Qajne burra, qajne gra,
  qajne malete per pyje,
  qajne fushate per lule!...
  Kudo shkela u tha bari,
  c’la pushka e dogji zjarri!...
  Egersire si ariu,
  hengra dhe mish njeriu!
  Si kam dashur kam punuar,
  pse nuke jam i gezuar?
  I lig jam, te liga dua,
  nga kush me vjen frike mua?
  Nuke di se c’kam i ziu,
  nga frika gjaku me ngriu...
  Me punera qe kam bere,
  me duken armiq te tere,
  mysliman’ e te krishtere;
  sa dhe trimat shqipetare
  zun’ e me punojne varre!
  Humba Moren’ e Vllahine,
  Bullgarine me Serbine.
  Bosnjene me Mal’ e Zi,
  Gjiritne me Thesali.
  Keshe kombn’ e Shqiperise,
  direk i gjithe Turqise;
  pse s’me priti sa te vdese
  pa te me dil i pabese!
  Me Shqiperi te leftonem,
  kam frike mos turperonem;
  kam frike nga Skenderbeu
  mos dale prape nga dheu!...
  Se c’mendoj, a c’jam i marri!
  S’me ben dot gje shqipetari
  dhe sa te jem vet’ i gjalle,
  nga zgjedha s’ka per te dale.
  Pas meje ne kete jete,
  guri mbi gure mos mbete!

  CAJUPI
   
 15. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi te preferuara

  Pritje

  Për sytë e tu të kaltërt. D.
  për buzët e tua si lule e posraçelur;
  për gjithçka tënden
  që s'është ende imja,D.

  Duhet dikush të zhytet me kokë
  liqejve të thellë të syvë të tu,
  duhet, D. vetmia ti braktisë ato buzë,
  zymtinë e botës sate të braktsië duhet.

  Do të vish?

  Gjymtyrët e mia kanë marrë formën e pikëpyetjes dhe presin,D.


  (Botuar në gazetën Drita,7 mars, 1971)


  Spahiu, Xhevahir,"Pezull" (poezi)
   
 16. nada

  nada Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  version tjeter perkthimi i 'nje femer'
  --------------------------------------------

  ata duheshin me afsh e zjarr
  ajo capkene ai kusar
  kur ai ndonje mufke ja veshte
  ajo hidhej ne krevat e qeshte

  ditet kalonin me qejf a hargali
  naten ajo flinte mbi gjoksin e tij
  kur ai nje dite rrobat e burgut vishte
  ajo rrinte ne dritare dhe qeshte

  ai i dergoi lajm
  "kam shume nevoje per ty"
  ai i theshte
  ajo tunde koken dhe qeshte

  ne oren gjashte shkoi ne litar
  ne oren shtate u kall ne varr
  ne oren tete ajo qe e deshte
  pinte vere te kuqe dhe qeshte

  :mad:
   
 17. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi te preferuara

  ELEGJI PER BABANE

  Ti nuk je me.

  As do na shohesh,
  as do te shohim,baba, me kurre.
  Ti nuk je me...

  Emrin tend e mori ky gur.

  X

  Vdekja-si vdekje,
  gjithmone e dhimbshme,
  gjithmone e verdhe...

  Me nje kordhele
  tufa kujtimesh ne zemer na lidh.

  Tufa kujtimesh
  edhe elegjish.

  X

  Jam i trishtuar e me mori malli.
  Dhe mbi trishtime e mall duke ecur
  ngjita rrugen e ngushte te fshatit.

  Shtyva deren e varrezes se vogel
  dhe t'erdha te varri...

  X

  C'fjale te pathena do me flasesh?
  C'fjale te reja deshiron te degjosh?
  Prej ketij varri
  tani,baba,
  c'do me japesh?
  ....................

  X

  Erdha te marr
  cfare ne perket prej ketij varri.

  Kujtime te dhimbshme.
  Vuajtje krenare.
  Ti mos me thuaj:
  "Biro...jane te trishtuara".

  Baba i gjore!
  Une edhe pa to
  do te isha ne jete edhe me i trishtuar.

  X

  Dhe kur te vdes
  s'dua asgje
  vec nje varr te thjeshte.

  Atje ne bregdet
  ku neper net
  bisedojne ylet me qiparisat.

  Dhe fjale te kaltera
  flet e shperndan
  deti matane.
  Fjale qe i njohim
  qe i kuptojme
  une
  me babane...


  Fatos Arapi u lind me 1930 ne Vlore. Studimet e mesmei kreu ne qytetin e lindjes, ato te lartat ne Sofje per ekonomi. Ka punuar si gazetar dhe si pedagog ne Universitetin e Tiranes. Ka botuar shume vellime me poezi se "Shtigje oetike", "Duke dale prej enderres","Ku shkoni statuja", "Dafina ne shi" etj.
  Arapi ka shkruar edhe disa roma dhe drama si "Gjon
  Muzaka", "Drama e partizanit pa emer" si edhe studime te ndryshme mes te cilave shquhet permbledhja "Kenge te mocme shqiptare" etj.
   
 18. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi te preferuara

  Monotoni

  Shushurijne shelgjet ne lume shushurijne,
  mermerijne mizat ne mriz mermerijne,
  O Zot,
  Lesho nje bubullime.


  Xh.Spahiu

  P.s.Sa aktuale me tingellon /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 19. doktoresha

  doktoresha Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  te ben qe dashuria per baballaret eshte e njejte tek te gjithe...e thelle , e madhe, e trishte....
  thnx kordele per kete perle.
   
 20. doktoresha

  doktoresha Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  me falni te ben qe "te mendosh" qe dashuria....
   

Shpërndajeni këtë faqe