Poezitë që parapëlqej.

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  do te veçoja disa sonete te shakespearit, me kane lene pa fryme heren e pare qe i kam lexuar. ..dhe i bera direkt te miat. ti postoja ketu do te thonte qe ato te humbin diçka nga vlera qe kane per mua.
   
 2. EB

  EB Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Eshte nje poezi qe kam lexuar para ca kohesh. U shkrua nga brezi i poeteve qe njihen ndryshe si "The Beat Poets" qe me te vertete revolucionuan poezine duke thyer cdo norm apo regull te ndjekur rreptesisht deri ne ate kohe nga poete te tjere. Eshte nje poezi qe me te vertete e pershkruan Ameriken ne menyren me gjeniale. Per kenaqesine tuaj dhe timen:


  America

  America I've given you all and now I'm nothing.
  America two dollars and twenty-seven cents January 17, 1956.
  I can't stand my own mind.
  America when will we end the human war?
  Go **** yourself with your atom bomb
  I don't feel good don't bother me.
  I won't write my poem till I'm in my right mind.
  America when will you be angelic?
  When will you take off your clothes?
  When will you look at yourself through the grave?
  When will you be worthy of your million Trotskyites?
  America why are your libraries full of tears?
  America when will you send your eggs to India?
  I'm sick of your insane demands.
  When can I go into the supermarket and buy what I need with my good looks?
  America after all it is you and I who are perfect not the next world.
  Your machinery is too much for me.
  You made me want to be a saint.
  There must be some other way to settle this argument.
  Burroughs is in Tangiers I don't think he'll come back it's sinister.
  Are you being sinister or is this some form of practical joke?
  I'm trying to come to the point.
  I refuse to give up my obsession.
  America stop pushing I know what I'm doing.
  America the plum blossoms are falling.
  I haven't read the newspapers for months, everyday somebody goes on trial for
  murder.
  America I feel sentimental about the Wobblies.
  America I used to be a communist when I was a kid and I'm not sorry.
  I smoke marijuana every chance I get.
  I sit in my house for days on end and stare at the roses in the closet.
  When I go to Chinatown I get drunk and never get laid.
  My mind is made up there's going to be trouble.
  You should have seen me reading Marx.
  My psychoanalyst thinks I'm perfectly right.
  I won't say the Lord's Prayer.
  I have mystical visions and cosmic vibrations.
  America I still haven't told you what you did to Uncle Max after he came over
  from Russia.

  I'm addressing you.
  Are you going to let our emotional life be run by Time Magazine?
  I'm obsessed by Time Magazine.
  I read it every week.
  Its cover stares at me every time I slink past the corner candystore.
  I read it in the basement of the Berkeley Public Library.
  It's always telling me about responsibility. Businessmen are serious. Movie
  producers are serious. Everybody's serious but me.
  It occurs to me that I am America.
  I am talking to myself again.

  Asia is rising against me.
  I haven't got a chinaman's chance.
  I'd better consider my national resources.
  My national resources consist of two joints of marijuana millions of genitals
  an unpublishable private literature that goes 1400 miles and hour and
  twentyfivethousand mental institutions.
  I say nothing about my prisons nor the millions of underpriviliged who live in
  my flowerpots under the light of five hundred suns.
  I have abolished the whorehouses of France, Tangiers is the next to go.
  My ambition is to be President despite the fact that I'm a Catholic.

  America how can I write a holy litany in your silly mood?
  I will continue like Henry Ford my strophes are as individual as his
  automobiles more so they're all different sexes
  America I will sell you strophes $2500 apiece $500 down on your old strophe
  America free Tom Mooney
  America save the Spanish Loyalists
  America Sacco Vanzetti must not die
  America I am the Scottsboro boys.
  America when I was seven momma took me to Communist Cell meetings they
  sold us garbanzos a handful per ticket a ticket costs a nickel and the
  speeches were free everybody was angelic and sentimental about the
  workers it was all so sincere you have no idea what a good thing the party
  was in 1935 Scott Nearing was a grand old man a real mensch Mother
  Bloor made me cry I once saw Israel Amter plain. Everybody must have
  been a spy.
  America you don're really want to go to war.
  America it's them bad Russians.
  Them Russians them Russians and them Chinamen. And them Russians.
  The Russia wants to eat us alive. The Russia's power mad. She wants to take
  our cars from out our garages.
  Her wants to grab Chicago. Her needs a Red Reader's Digest. her wants our
  auto plants in Siberia. Him big bureaucracy running our fillingstations.
  That no good. Ugh. Him makes Indians learn read. Him need big black niggers.
  Hah. Her make us all work sixteen hours a day. Help.
  America this is quite serious.
  America this is the impression I get from looking in the television set.
  America is this correct?
  I'd better get right down to the job.
  It's true I don't want to join the Army or turn lathes in precision parts
  factories, I'm nearsighted and psychopathic anyway.
  America I'm putting my queer shoulder to the wheel.
   
 3. abs

  abs nuk e di...

  Re: Poezi te preferuara

  Do doja te isha shelg
  E nen hijen time
  Te pikoja gjiiiiiith endjesin time PER TY
  Do doja te perpija magjine tende
  Ne pafundesine e mrekullis
  Ku esht e tepert fjala nen heshtjen e

  DASHURIS :wub: :wub: :wub:
   
 4. Guest

  Re: Poezi te preferuara

  ... And Death shall have no Domination.

  Dead men naked they shall be one
  with the Man in the Wind and the west Moon.
  When the bones are picked clean and the clean bones gone
  they shall have stars at elbow and foot.

  Thought they go mad they shall be sane
  Thought they sinkto the sea,they shall rise again
  Thought lovers be lost,Love shall not.
  And Death shall have no Domination.
   
 5. Durrsake4ever

  Durrsake4ever Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  TI BERE FAJ

  JAM UNE AJO MOLLA, KU TI,
  ME VAJZEN TENDE GDHIJE NETET!
  QE MOS JU SHIHTE AS NJERI,
  UNE GJER PERDHE I SHTRIJA DEGET!

  DHE QE T'JU DUKEJ ME E BUKUR,
  CDO GJE QE BENIT JU TE DY,
  UNE GJER NE MAJ I MBAJA LULET
  DHE FTOJA SHUME ZOGJ ATY!

  DHE DI C'DO FJALE QE U THA,
  E DIJ SA HERE AJO U SKUQ!
  ME DHJETRA NETE FJALEN " MALL "
  DEGJOJA PRANE FJALES " PUTH "

  NE DASMEN TUAJ S'ERDHA DOT
  KU SHKULESHIN GJITH ATO RENJ?!
  NE VENDIN TIM DERGOVA KOKRAT
  QE TE KENAQESHIT TE TERE.

  POR MORA VESH (ERA ME THA!)
  SE MAS NJE VITI JU U NDATE!
  SI BORE PRILLI ME RA KY LAJM
  NE SYTH I FUTA LULET PRAP!

  TI SHKELE RENDE PER MBI TE
  QE ISH E PASTER SI KRISTAL!
  PER SYTE-DET TE NJI TJETRE,
  TI BERE FAJ! TI BERE FAJ!

  TI BERE FAJ PO TE THEM UNE
  TE THONE DEGET QE TE GJITHA,
  TI BERE FAJ TE THONE ZOGJT,
  TE THOJNE MIRA CICERIMA!

  TI BERE FAJ, TE THOJNE SUPET,
  TE THONE FLOKET E ASAJ,
  TE THONE BUZET QE TI PUTHJE,
  TI BERE FAJ, TI BERE FAJ


  SKENDER RUSI
   
 6. book of dreams

  book of dreams Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Faji Ynë- Lawrence Ferlinghetti

  Babi, babi thuamë thuamë
  përse ne nuk këndojmë e kërcejmë
  në Parajsën tonë tokësore?

  Përse retë mbajnë pantallona?
  Përse motra kollitet e kollitet?
  Pse mami është gjithnjë sëmurë?
  O mami mami mami
  Pse unë po vdes nga Sida?

  Babi babi, thuamë thuamë
  Pse po nxehet toka?
  pse po shkrihen polet?
  Pse ka një vrimë në ozon?
  pse bie shi acidi?

  Janë këto kushtet e jetesës , shpirt
  është smogu, shpirt
  jemi ne që tallemi me foletë tona
  Faji ynë , shpirt, faji ynë

  O babi babi , thuamë thuamë
  Përse po zhdukim pyjet?
  Për të bërë miliona shtëpi
  Magazina , qendra tregtare
  supermarkete dhe benzinata?

  Dhe përse ne jetojmë
  në këtë ruletë metali
  në mes të një trafikut të tmerrshëm?

  Dhe përse ka kaq shumë të pastrehë
  në kerkim të ushqimit
  dhe një strehimi?

  Është mbipopullimi , idiot
  Ka shumë njerëz, shpirt
  Jemi ne që shumohemi e shumohemi
  Dhe duam të veprojmë kështu, Duam
  s'mund të na heqin të drejtën për të patur fëmijë
  Nuk do pushojmë së udhëtuari
  nuk do pushojmë së q***
  E duam atë , e duam
  Është mënyra e jetesës sone , shpirt
  Faji ynë, faji ynë

  O babi babi, thuamë thuamë
  Përse kaq vuajtje në republikat e bananeve?
  Përse nuk ka më dyqane artizanale?
  Përse ka zota kauçuku ne tregjet meksikane?
  Përse nuk ka grurë në arat e tyre?
  Përse nuk ka bukë në furrat e tyre?
  Përse nuk ka dru në Filipinë?
  Përse ka kaq shumë Fast-food?
  Dhe kaq shumë të uritur?

  Është globalizimi, idiot
  Është agro biznesi, shpirt
  Është biznesi gjigand gjigand, shpirt
  Janë vendet e zhvilluara
  që thithin gjokset
  e botës së tretë.

  O babi babi , thuamë thuamë
  Përse kemi qeveri të verbëra?
  Përse krerët tanë janë shurdh-memeca?
  Përse votojmë për politikanë të dështuar?
  Përse në postet e larta ka kriminel me kravata të bardha?


  Janë votimet , idiot
  Aty ku ti nuk shkon kurrë për të hedhur votën
  Faji yt që nuk voton
  Faji ynë që nuk votojmë, shpirt
  Atëherë korrim ç'ka mbjellim
  shpirt shpirt, korrim ç'ka mbjellim
  Është mënyra jonë e jetesës , shpiiirt, shpiiirt,
  Faji ynë , idiot, Faji ynë
   
 7. Rambla

  Rambla Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  I Limoni - eugenio montale  Ascoltami, i poeti laureati

  si muovono soltanto fra le piante

  dai nomi poco usati: bossi ligustri o acanti.

  Io per me amo le strade che riescono agli erbosi

  fossi dove in pozzanghere

  mezzo seccate agguantano i ragazzi

  qualche sparuta anguilla:

  le viuzze che seguono i ciglioni,

  discendono tra i ciuffi delle canne

  e mettono negli orti, tra gli alberi dei limoni.  Meglio se le gazzarre degli uccelli

  si spengono inghiottite dall'azzurro:

  più chiaro si ascolta il susurro

  dei rami amici nell'aria che quasi non si muove,

  e i sensi di quest'odore

  che non sa staccarsi da terra

  e piove in petto una dolcezza inquieta.

  Qui delle divertite passioni

  per miracolo tace la guerra,

  qui tocca anche a noi poveri la nostra parte di ricchezza

  ed è l'odore dei limoni.  Vedi, in questi silenzi in cui le cose

  s'abbandonano e sembrano vicine

  a tradire il loro ultimo segreto,

  talora ci si aspetta

  di scoprire uno sbaglio di Natura,

  il punto morto del mondo, l'anello che non tiene,

  il filo da disbrogliare che finalmente ci metta

  nel mezzo di una verità.

  Lo sguardo fruga d'intorno,

  la mente indaga accorda disunisce

  nel profumo che dilaga

  quando il giorno più languisce.

  Sono i silenzi in cui si vede

  in ogni ombra umana che si allontana

  qualche disturbata Divinità.  Ma l'illusione manca e ci riporta il tempo

  nelle città rumorose dove l'azzurro si mostra

  soltanto a pezzi, in alto, tra le cimase.

  La pioggia stanca la terra, di poi; s'affolta

  il tedio dell'inverno sulle case,

  la luce si fa avara - amara l'anima.

  Quando un giorno da un malchiuso portone

  tra gli alberi di una corte

  ci si mostrano i gialli;

  e il gelo dl cuore si sfa,

  e in petto ci si scrosciano

  le loro canzoni

  le trombe d'oro della solarità.
   
 8. klocari1

  klocari1 Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  O popull..........

  Ne kete faqe mos harroni se jeni ne forum shqipetar, dhe respektoni rregullat, se e dime qe keni die dhe flisni gjuhe te huaja.

  Ehhh c'mban k'jo toke

  JAM KRENAR QE JAM SHQIPETAR.

  SHQOP DHE VETEM SHQIP
   
 9. klocari1

  klocari1 Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  ENDERRIM

  Enderroj per Shqiperine
  Per Shqiperine enderroj,
  per rivjeren e saj te kalter
  kur zhurmen e Jonit degjoj
  Per Shqiperine enderroj....
   
 10. klocari1

  klocari1 Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  MALL

  Ca pika shiu rane mbi qelq
  Dhe une per ty sec ndieva mall.
  Jetojme te dy ne nje qytet
  Dhe ralle shihemi sa rralle...! :wub:

  Dhe mu duk pak e cudicme...!
  Si erdhi k'jo vjeshte ky mengjes..
  Qijejt e ngrysur pa lejleke
  Dhe shirat pa ylber ne mengjes...

  Dhe thenia e vjeter e Heraklitit
  Sec mu kujtua sot per dreq,
  Te zgjuarit jane bashke ne kete bote
  Kurse te fejuarit jane vec.

  Ne c'enderr kemi rene kaq keq?!
  Qe dot s'po zgjohemi valle!
  Ca pika shiu rane mbi qelq
  Rralle shihemi sa rralle....!
   
 11. klocari1

  klocari1 Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Qelli sot rrezon vec shi..

  Sa here ndihem i vetmuar
  lexoj letrat qe me ke derguar.
  Sa here qe me bie loti,
  Do doja te ma fshije ti..

  Hap majetofonin me kenge dashurie,
  Ka caste qe per mua jane caste vetmie.
  Por vetmija qe me ndodhet prane,
  Do te doja ta kaloja me ty xhan..

  Tani do iki teper larg te banoj!
  Me teper larg se banoj tani..
  Me the se do me ndiqje kudo nga pas.
  Por nuk e di a do vish ne Angli. :wub:
   
 12. Verizion

  Verizion Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Anne Sexton

  For My Lover, Returning to His Wife

  She is all there.
  She was melted carefully down for you
  and cast up from your childhood,
  cast up from your one hundred favorite aggies.
  She has always been there, my darling.
  She is, in fact, exquisite.
  Fireworks in the dull middle of February
  and as real as a cast-iron pot.
  Let's face it, I have been momentary.
  vA luxury. A bright red sloop in the harbor.
  My hair rising like smoke from the car window.
  Littleneck clams out of season.
  She is more than that. She is your have to have,
  has grown you your practical your tropical growth.
  This is not an experiment. She is all harmony.
  She sees to oars and oarlocks for the dinghy,
  has placed wild flowers at the window at breakfast,
  sat by the potter's wheel at midday,
  set forth three children under the moon,
  three cherubs drawn by Michelangelo,
  done this with her legs spread out
  in the terrible months in the chapel.
  If you glance up, the children are there
  like delicate balloons resting on the ceiling.
  She has also carried each one down the hall
  after supper, their heads privately bent,
  two legs protesting, person to person,
  her face flushed with a song and their little sleep.
  I give you back your heart.
  I give you permission --
  for the fuse inside her, throbbing
  angrily in the dirt, for the ***** in her
  and the burying of her wound --
  for the burying of her small red wound alive --
  for the pale flickering flare under her ribs,
  for the drunken sailor who waits in her left pulse,
  for the mother's knee, for the stocking,
  for the garter belt, for the call --
  the curious call
  when you will burrow in arms and breasts
  and tug at the orange ribbon in her hair
  and answer the call, the curious call.
  She is so naked and singular
  She is the sum of yourself and your dream.
  Climb her like a monument, step after step.
  She is solid.
  As for me, I am a watercolor.
  I wash off.
   
 13. Verizion

  Verizion Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  But anxious Cares the pensive Nymph opprest,
  And secret Passions labour'd in her Breast.
  Not youthful Kings in Battel seiz'd alive,
  Not scornful Virgins who their Charms survive,
  Not ardent Lovers robb'd of all their Bliss,
  Not ancient Ladies when refus'd a Kiss,
  Not Tyrants fierce that unrelenting die,
  Not Cynthia when her Manteau's pinn'd awry,
  E'er felt such Rage, Resentment and Despair,
  As Thou, sad Virgin! for thy ravish'd Hair.

  from (The Rape of the Lock, Canto IV, ll.1-10)
   
 14. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Poezi te preferuara

  :lol: :lol: :lol:

  Me fal po ketu s'eshte tema e Poezive Humoristike :lol:

  P.s.Pa ofeza po s'e mbaj dot te qeshuren :lol:
   
 15. Guest

  Re: Poezi te preferuara

  Nuk e di se ku e kam lexuar keto vargje, me nje ndryshim te vogel se ne fund mbylleshin me fjalen prestigjioze: K*U*R*V*E!!!
   
 16. cate

  cate Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  gjuha shqipe
  porsi kanga e zogut veres
  ci vallzon n'blerim t'prillit
  porsi i ambli fllad i eres
  ci l'mon gjit e drandofillit
  ...........etj
  Fishta
   
 17. RAUL

  RAUL Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Let

  Let not the world see your tears
  long after you cried
  push the failures aside
  let none say that,you never tried!

  Let the world find your footprints
  long after you died
  and remember forever that,
  you are the one,who made it bright!

  Let the world feel you presence,
  let a warm glow reside,
  in the hearts,a little deep inside
  lets live this life,and live it with pride!
   
 18. RAUL

  RAUL Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Alone,sitting,watching the rain fall,
  i give my self away
  to the water,
  to the flames of the drops,
  forever.
  The darkness creeps in,
  my reality is shattered
  and i fall,
  i fall into the dark,
  into the deep,
  into an illusion.
  My fate has changed,
  my eyes can no longer see,
  yet,i give myself away.
  the rain hits me,
  yet,it slices through my body,
  for you see,i am longer there.
  I am falling into the dark,
  my illision now becoming my reality,
  my eyes see,yet my body doesn't feel,
  and the rain keeps falling...


  (june 2004)
   
 19. EB

  EB Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  Hymni i mesimit - Gianni Rodari

  Meso dhe ate qe eshte me e thjeshte,
  per ate qe koha nuk ka ardhur,
  askurr nuk eshte vone,
  meso ABC nuk mjafton,
  meso ABC dhe mos u merzit,
  fillo te gjitha dueht ti dish,
  ti duhet te marresh pushtetit!

  Meso o njeri ne azil,
  meso o njeri ne burg,
  meso ti grua ne guzhine,
  meso gjashtedhjete vjecar,
  ti duhet te marresh pushtetin!

  Shko ne shkolle o i pastrehe,
  merr dituri o ti qe ke ftohte,
  barkbosh, hap librin eshte nje arme,
  ti duhet te marresh pushtetin!

  Beji vete llogarite,
  ti je ai qe duhet te paguash,
  ver gishtin mbi cdo gje
  dhe pyet, kjo pse ndodh?
  Ti duhet te marresh pushtetin!
   
 20. shtriga

  shtriga Primus registratum

  Re: Poezi te preferuara

  KUR DASHURON në CHAT!!!…

  Kur dashuron bëhesh i mirë
  Të duket vehtja tepër fisnik…
  në bregun tjetër, një shpirt i lirë
  natës me gjumë seç i thotë: ik!

  Kjo ndjenjë e lashtë kur të pushton
  Harron gjithshka e bëhesh trim
  Rrëxohesh, ngrihesh, e prap vrapon
  Zemrës i hap plagë pa shërim…

  I ziu unë, ç’më gjeti vallë
  A mos kam rënë në dashuri?!…
  Natën kafshoj e vij vërdallë
  Të hyj në chat, të vij tek ti…

  Ku je? Ku je? Bëhu e gjallë!
  Dhe mjaft u fshehe ti prapa fjalëve
  Mbi sup peshon i rëndi mallë
  Kemi në mes, kohë oqeanesh

  .U lodha keq të shoh një ëndërr
  Por gjumi s’vjen si për inatë
  Kur dashuron bëhesh i ëmbël
  Ndërsa unë qaj me lot në chat.

  Na ndanë, na ndanë krejt pa u njohur
  Ndonse e ndjej gjithmonë të desha
  Më bëj pak vend, vij për t’u ngrohur
  Futmë të lutem në chat… në tesha.


  Mbamë ashtu pranë me nick-un tënd
  Më thuaj foshnje, e çfarë të duash.
  Në gjoksin tënd më bëj pak vënd
  Se s’të lë dot, kaq gjatë vuash…

  Ua sa embël ëndrra në chat!..
  Isha pranë teje, me buzën e njomur
  Më puthje ngrohtë siç puthin gratë
  Që dashurinë kurr s’e kanë njohur!

  Le të mbesë chati – mbretëri e jonë
  Bëjmë si të çmendur të dy në chat.
  Se ç’thonë të tjerët s’më bëhet vonë
  Jemi në ëndërr dhe s’bëjmë mëkat

  Eshte shkruar nga zoti AGIM DOCI.
   

Shpërndajeni këtë faqe