Politika shqipëtare dhe roli i saj në Ballkan

Diskutime tek 'Politika Shqiptare (ne te gjitha trojet shqiptare)' filluar nga IRROM, 26 Dec 2002.

 1. IRROM

  IRROM Primus registratum

  Politika shqipëtare dhe roli i saj në Ballkan

  Politika shqipëtare po hyn në nji fazë vendimtare. Shtaeti shqiptar i ka fuqizuar pozitat e tijë , dhe tani ka filluar që të luaj rolin e tij në arenën e politikes ndërkombëtare. Kohëve të fundit diplomacia shqiptare ka bërë hapa konkret. Zavendës Kryeministri dhe ministri i jashtëm i Shqipëris Ilir Meta, i ka kërkuar zyrtarisht qeveris , Greke që të shqyrtoj Ligjin e luftës dhe qështjen QAME.
  A mos kjo lidhet dhe me ngutin që kan disa Qarqe të beogradit për të përshpejtuar aprovimin e kushtetutes së tyre , në të cilën përfshihet dhe Kosova, dhe po e nxisin kasnecin e tyre DËSHTAKUN , që të bëj lloj lloj propozimesh të cilat janë në tërsi antishqipëtare?.
   
 2. Prizreni

  Prizreni Primus registratum

  Re: Politika shqipëtare dhe roli i saj në Ballkan

  Harrove te thuash qe ne agjenden e politikes se Shqiperise eshte edhe bashkim - vellazerimi me serbet,mardhenjet me "fqinjin" e Shqiperise.ty dhe disave te tjereve eshte e pa mundur qe te kaloj ndonje post pa e perdhosur prezidentin tone,bravo!Vizitat e shumta muajin e fundit ne Beograd dhe ne Tirane nuk i permendni fare, Urime per linjen ajrore Tirane - Beograd!Si duket tentimet e njepasnjeshme te qeveritareve te Shqiperise per tregetine me Kosoven nuk po ju shkojne si duhet,edhe pse boset e tyre ne Athine dhe Beograd u kan premtuar miliarda dollare - sa keq!Ketu shkelqen ai "deshtaku"yne sepse ua dine djallezirat ketyre horrave greko-serbofileve,dhe pikerishte per kete ai nuk lidhet me Tiranen derisa te vije nje qeveri e cila ia don te miren Shqiperise dhe shqipetareve."deshtaku" yne dr Ibrahim RUGOVA i ka kuptuar qe nga koha keto lojra te ndyra te ketyre shpirte-shiturve ,dhe vazhdimisht thoshte qe problemi i Kosoves nuk zgjidhet as ne Beograd ,Athine e as ne Tirane por ne Prishtine , dhe ashtu doli,Po te ishte ndonje naiv ne krye te Kosoves,do te loznin me te si maca me miun.Por aty eshte Babai i Kosoves dhe ne se qajme trapin per ato lojra.
   

Shpërndajeni këtë faqe