PREGADITJA E CAJAVE NGA BIMET SHERUESE

Diskutime tek 'Trupi dhe Shëndeti' filluar nga Raif, 16 Jun 2003.

 1. Raif

  Raif Primus registratum

  PREGADITJA E CAJAVE NGA BIMET SHERUESE

  Pregaditja e cajave nga bimet sheruese
  Ketu do te bejme fjale per pregaditjen e cajave njeherit si duhet te jen bimet per te fituar efektin e deshiruar maksimal etj.
   
 2. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: PREGADITJA E CAJAVE NGA BIMET SHERUESE

  Pregaditja e cajit me uje shume te val:

  Nje luge e vogel e cajit mbushet me bime mjekuese dhe ne nje gote 2.5 - 3 dl pervlohet me uje shume te val dhe menjihere (jo me prit) me leter filter te kafese duhet kulluar ne gote tjeter. Veprimi i till e ben te mundur absorbimin maksimal te komponenteve ilaq nga bima.
   
 3. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: PREGADITJA E CAJAVE NGA BIMET SHERUESE

  Pregaditja e cajit me uje te ftofet:

  Nje luge e vogel (jo metalike) e cajit me bime mjekuese qitet ne nje gote xhami 2.5 - 3 dl dhe mbushet me uje te pijshem te ftofet, mbulohet gota me lloj kapaku dhe pas tete oresh futet ne uje te nxeht derisa te voket, kullohet me leterfilter te kafese (ose lloj fashe apo shtofi kualitativ dhe te paster) ne gote tjeter.
   
 4. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: PREGADITJA E CAJAVE NGA BIMET SHERUESE

  Pregaditja e cajit me uje shume te val:

  Nje luge e vogel e cajit mbushet me bime mjekuese (ketu kemi parasysh fletet, lulet dhe kercjellin e bimes, e ne rast se citohet ndryshi si p. sh. tek arrat, ketu perdoren vetem fletet) dhe ne nje gote 2.5 - 3 dl pervlohet me uje shume te val dhe menjihere (jo me prit) me leter filter te kafese duhet kulluar ne goten tjeter. Veprimi i till e ben te mundur absorbimin maksimal te komponenteve ilaq nga bima.
   
 5. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: PREGADITJA E CAJAVE NGA BIMET SHERUESE

  Pregaditja e cajave nga bimet mjekuese do te jen me te efektshme nese bimet jan te fresketa, por jo gjithnji: Kemi bime (ma rrall) te cilat sa ma te vjetra jan, efekti i tyre eshte me i lart, si p.sh. Ginseng Panax (rrenja).
   
 6. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: PREGADITJA E CAJAVE NGA BIMET SHERUESE

  Bimet qe mund t'i perdorim ne forme caji, ne sasi nuk jan njejt te efektshme, prandaj duhet patur kujdes cfar doze (sasie) do te perdorim per te pregaditur cajin: Shume bime qe blehen ne shitore nese ato jan te gatshme (te mbyllura - mbeshtjellura ne kese-letre) per pregaditjen e cajit: nje kese - nje gotecaj, nuk do te sjell rezultate te kerkuara pozitive e kjo nga shkaku se doza-sasia e bimes (se mbeshtjellur ne leter-kese) eshte shume e madhe per nje gote-caji p. sh. 3 dl.
  Ketu dua te theksoi se jo rrall here ne keto raste rezultatet mund te jen edhe negative(!), prandaj duhet patur kujdes ne pregaditjen e cajave, doza te jet ne nivel te duhur mvarsisht se per cfar problemi e pregaditim cajin: doza e lejuar per pregaditjen e nje caji 3 dl nuk guxon te jet me e madhe se nje luge e vogel (luget qe i perdorim ne Kosove kur pijme caj cejloni) nese nuk kam rekomanduar ndryshi. Ne fakt shume here nevoitet te marrim vetem gjysme luge te vogel si me lart, per te pregaditur cajin 3 dl.
   
 7. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: PREGADITJA E CAJAVE NGA BIMET SHERUESE

  Lulekuqe.

  [​IMG]

  Shurup per pagjumesine, kolle, e nervozizem.

  Lihen 5 luge te medha petalesh te thata ne 1 Liter uje te ngrohte per 10 minuta.
  Filtron mire dhe i hidhet 800 Gr sheqer.

  Femijeve ju jipen 2-3 luge ne dite. Kurse te rriturve 3-5 nr dit.


  Kundra nervozizmit: Hidhet ne nje 1 liter uje te zier nja 8-10 kapsula pa fara..duke e len te ftohet per 15-30 minuta.
  Merren 2-3 luge te madhe duke ju hedhur nje cik qumesht para se te flihet gjume.

  Per lekuren: Hidhet nje grusht petalesh te thata ne uje te zier...lihet duke u ftohur per 15 minuta e pastaj lahet fytyra o ne vendet ku deshirohet te kete trajtim.

  Kundra bronshitit o kolles: Lule mullage e patale lulekuqesh bashke.Zihen mire dhe filtrohen. Me pas kur jane ftohur pak hidhet 2-3 luge te kesaj brenda nje gote me uje te ngrohte dhe pak mjalte.
   
 8. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: PREGADITJA E CAJAVE NGA BIMET SHERUESE

  Paperina, si quhet ne latinisht Lulekuqja?
   
 9. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: PREGADITJA E CAJAVE NGA BIMET SHERUESE

  Papaver rhoeas ajo per te cilen fola une...por ne kete familje lulesh ka nja 100 lloje specie te ndryshme.
   
 10. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: PREGADITJA E CAJAVE NGA BIMET SHERUESE

  Falemnderit.
   
 11. Raif

  Raif Primus registratum

  Re: PREGADITJA E CAJAVE NGA BIMET SHERUESE

  Per kete lulekuqe shkenca thot se eshte helmuese ne vecanti lengu i saj, meqe permban Alkaloide te shumta (0.11-0.12 %)kurse alkaloidi kryesor eshte Rhoeadin (0,06%)C21H21NO6 ne 252-254 grad celsius.
  Ketu duhet patur parasysh se ne nuk mund te perdorim asgje ne temperatur aq te lart se sosmi por megjithate kjo bime duhet perdor ne doze te lejuar dhe me kujdes te vecant tek femijet.
   
 12. fairy

  fairy Primus registratum

  Re: PREGADITJA E CAJAVE NGA BIMET SHERUESE

  Qenkan te vlefshem edhe bishtat e qershive, prandaj nuk duhen hedhur. Bejne nje caj shume te kendshem, qe te ben mire per veshkat dhe sidomos parandalon formimin e gureve.
   
 13. Raif Emini

  Raif Emini Primus registratum

  Re: PREGADITJA E CAJAVE NGA BIMET SHERUESE

  Kur kemi probleme shendetsore te caktueme, ashte shume me ransi se si i pregaditim cajat, per t'i luftue me sukses apo per t'i eliminue keto probleme: Kur jap rekomandime si me e pregadite cajin, ashte ma se e ransishme t'i permbaheni rekomandimeve:

  Vetem PAKEZ BIME (1/5 E LUGES SE CAJIT) QITET NE GOTE XHAMI 3 DL, PERVLOHET ME UJE MAKSIMAL. TE VAL DHE KULLOHET ME LETERFILTER-KAFEJE MENJIHERE NE GOTE TJETER.
  OSE gjysem luge caji me bime mjekuese qitet ne gote xhami 3 dl , pervlohet me uje mak. te val dhe me leterfilter kafeje kullohet MENJIHERE NE GOTE TJETER.
   
 14. Raif Emini

  Raif Emini Primus registratum

  Re: PREGADITJA E CAJAVE NGA BIMET SHERUESE

  Vetem PAKEZ BIME (1/5 E LUGES SE CAJIT) QITET NE GOTE XHAMI 3 DL, PERVLOHET ME UJE MAKSIMAL. TE VAL DHE KULLOHET ME LETERFILTER-KAFEJE MENJIHERE NE GOTE TJETER.
  OSE gjysem luge caji me bime mjekuese qitet ne gote xhami 3 dl , pervlohet me uje mak. te val dhe me leterfilter kafeje kullohet MENJIHERE NE GOTE TJETER.
  KUR REKOMANDOI PERDORIMIN E CAJIT SI MA NALT DUHET PAS PARASYSH: BIMEN E THAT DUHET BLUE NE MULLI TE KAFES (MULLINI DUHET TE JET I PASTER).
   

Shpërndajeni këtë faqe