Prejardhja e emrit "Serb"

Diskutime tek 'Historia Boterore' filluar nga scadarsko, 22 Oct 2014.

 1. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Kush e ka thene dhe provuar kete?
   
  Airbourne and erald84 like this.
 2. erald84

  erald84 Primus registratum

  Shum i kuptushme ky artikull. Nese kjo esht e vertet duhet ta mesoj e gjithe bota.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 3. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Vine nga Ukraina dhe popuj stepash si fiset Skythe Sarmaten(perset e hershem) e te tjere.
  Neve ose te paret tane kane banuar dikur.
  Fillim jave te mbare . Migration_of_Serbs.png Migration_of_serbs03_01.png Roman_Empire_125.png 400.jpg
   
  joetisti_ and gurax like this.
 4. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  historia e Romes ka jo vetem skllaveri por edhe zhdukje popujsh ne mase.

  Me mire nje sorre, sesa shqiponje e ngordhur!
   
 5. Artin

  Artin Papirus rex

  Jo cdo harte qe gjendet ne internet eshte e sakte. Shumica jane te pasakta, qe pikturohen sipas qejfit e per qellime te caktuara.

  Serbet jane popull turk, ashtu si hungarezet dhe bullgaret. Te gjithe keta turq vijne nga perandoria e dikurshme avare, me qender ne Budapestin e sotem.

  Kur e ndane byrekun dhe krijuan popujt e Evropes, hungarezeve ua lane gjuhen turke, kurse serbet dhe bullgaret i sllavizuan. E per te pasur dhe mbeshtjetje ruse, ketyre turqve u dhane edhe shkronja cirilike dhe fe ortodokse.

  Nderkohe qe sllaveve si polakeve, çekeve dhe sllovakeve, u dhane shkronja latine dhe fe te tjera.

  Kuptohet se turqit hungareze, serbe dhe bullgare, me kalimin e shekujve jane perzier me evropiane.

  Nje tjeter popull turk ne Evrope, jane edhe finlandezet. Ashtu si hungarezeve, edhe finlandezeve ua lane gjuhen e tyre turke.

  Kuptohet se edhe turqit finë jane perzier me skandinave, por gjuhen e kane ruajtur. Hungarishtja dhe finlandishtja jane ndryshe nga gjuhet e tjera evropiane dhe hyjne ne grupin e gjuheve turke.
   
  Last edited: 17 Jul 2017
 6. Moonlight85

  Moonlight85 Forumium maestatis

  Serbet vin nga Karpatet e Bratislaves e deri ne Rusi.
  Vlahet dhe "serbet" ruset e krijuan "serbin" e sotme!
  Ne Fakt jan mbeturinat e sibiris, tepric qe e shtyri rusia ne Balkan dhe nuk ju takon asgje pervec draperit dhe te marin pllugun e te levrojn Fushat :)
   
 7. Andrea22

  Andrea22 Primus registratum

  Ka shume teori mbi Serbet.
  Ne ballkan sido qe te jete kishin shtetin e tyre qe prej shekujsh. Shume perpara se shqiptaret te kishin shtetin e tyre ;)
   
 8. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Sorbet jane serbet e bardhe(kupto te murrme) qe kane 100.000 pasardhes apo AKTUALISHT banojne ne...Schleswig-Holstein.
  Te tjeret nuk e bejne historine me bycka.Edhe kinezet turq dalin....si mongolas!
   
 9. Artin

  Artin Papirus rex

  Se serbet e bardhe apo te murrme kane 100.000 paraardhes ne Gjermani, nuk do te thote se s'jane turq.
  A e di ti qe Gjermania ka qene e pushtuar me shekuj te tere prej turko-mongoleve?
  Ke dëgjuar ti per Perandorine e Atiles dhe Gengis Kanit? I ke pare hartat e tyre?

  Eshte e kuptueshme qe aty kane mbetur pasardhes te turqve, siç jane serbet e bardhe/te murrme.
  Shiko keto qe kam shkruar te tema e gogoleve, per te mos i perseritur e sjelle prape ketu:

  http://forumi.shqiperia.com/threads/Çfare-eshte-gogoli.7530/page-4#post-1110507
   
  Airbourne likes this.
 10. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Mein Sprachvergleich des Russischen, des Lateinischen und des Deutschen zeigt ebenfalls: Auch die Vormütter/Vorväter der lateinisch sprechenden Römer sprachen mit den Vorfahren der Slawen eine gemeinsame Sprache.

  Die Herkunft der slawischen Sprache und der Slawen


  Gert Meier

  Vortrag, gehalten am 18. 4. 2oo5 in Berlin

  Thote ky tip hulumtuesi.....austro-slloven.


  Ta perkthen googoli Tamam..por une nuk besoj qe kane ngjashmeri,prejardhje si gjuhe te perbashketa.
  Sllavet gjuhen e tyre e shkruan midis shekujve 9-10-te,po te marresh paraSYVE kur kane ardhur ne TROJE.
  PS: ndersa ruset jane WIKINGE te mocem.
  Faleminderit....apropo- fjala bog, qe ne jermanisht i bie gott,dhe ne shqip Zot, vjen apo e ka nismen nga Persia.
   
 11. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  MINDERHEITENPOLITIK IN BULGARIEN: Die Politik der Bulgarischen Kommunistischen Partei (Bkp) gegenüber den Juden, Roma, Pomaken und Türken 1944-1989.

  Digitale Osteuropa-Bibliothek: Geschichte 8 ISSN 1613-1061.

  Ps e IMJA: ndryshimi midis POPUJVE te tjere QENDRON.....qe perpiqen te asimilojne te tjeret ose (ndoshta) ti kthejne ne origjine,ky i imi dhe i juaji sebashku i lejon te na heqin(e kane fshire) identitetin.
  Diten e mire dhe RELAX.

  Fantastic GREATE.
  Tschyss.
   

Shpërndajeni këtë faqe