Prejardhja e emrit "Serb"

Diskutime tek 'Historia Boterore' filluar nga scadarsko, 22 Oct 2014.

 1. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Kush e ka thene dhe provuar kete?
   
  Airbourne and erald84 like this.
 2. erald84

  erald84 Primus registratum

  Shum i kuptushme ky artikull. Nese kjo esht e vertet duhet ta mesoj e gjithe bota.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 3. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Vine nga Ukraina dhe popuj stepash si fiset Skythe Sarmaten(perset e hershem) e te tjere.
  Neve ose te paret tane kane banuar dikur.
  Fillim jave te mbare . Migration_of_Serbs.png Migration_of_serbs03_01.png Roman_Empire_125.png 400.jpg
   
  joetisti_ and gurax like this.
 4. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  historia e Romes ka jo vetem skllaveri por edhe zhdukje popujsh ne mase.

  Me mire nje sorre, sesa shqiponje e ngordhur!
   
 5. Artin

  Artin Valoris scriptorum

  Jo cdo harte qe gjendet ne internet eshte e sakte. Shumica jane te pasakta, qe pikturohen sipas qejfit e per qellime te caktuara.

  Serbet jane popull turk, ashtu si hungarezet dhe bullgaret. Te gjithe keta turq vijne nga perandoria e dikurshme avare, me qender ne Budapestin e sotem.

  Kur e ndane byrekun dhe krijuan popujt e Evropes, hungarezeve ua lane gjuhen turke, kurse serbet dhe bullgaret i sllavizuan. E per te pasur dhe mbeshtjetje ruse, ketyre turqve u dhane edhe shkronja cirilike dhe fe ortodokse.

  Nderkohe qe sllaveve si polakeve, çekeve dhe sllovakeve, u dhane shkronja latine dhe fe te tjera.

  Kuptohet se turqit hungareze, serbe dhe bullgare, me kalimin e shekujve jane perzier me evropiane.

  Nje tjeter popull turk ne Evrope, jane edhe finlandezet. Ashtu si hungarezeve, edhe finlandezeve ua lane gjuhen e tyre turke.

  Kuptohet se edhe turqit finë jane perzier me skandinave, por gjuhen e kane ruajtur. Hungarishtja dhe finlandishtja jane ndryshe nga gjuhet e tjera evropiane dhe hyjne ne grupin e gjuheve turke.
   
  Last edited: 17 Jul 2017
 6. Moonlight85

  Moonlight85 Forumium maestatis

  Serbet vin nga Karpatet e Bratislaves e deri ne Rusi.
  Vlahet dhe "serbet" ruset e krijuan "serbin" e sotme!
  Ne Fakt jan mbeturinat e sibiris, tepric qe e shtyri rusia ne Balkan dhe nuk ju takon asgje pervec draperit dhe te marin pllugun e te levrojn Fushat :)
   
 7. Andrea22

  Andrea22 Primus registratum

  Ka shume teori mbi Serbet.
  Ne ballkan sido qe te jete kishin shtetin e tyre qe prej shekujsh. Shume perpara se shqiptaret te kishin shtetin e tyre ;)
   
 8. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Sorbet jane serbet e bardhe(kupto te murrme) qe kane 100.000 pasardhes apo AKTUALISHT banojne ne...Schleswig-Holstein.
  Te tjeret nuk e bejne historine me bycka.Edhe kinezet turq dalin....si mongolas!
   
 9. Artin

  Artin Valoris scriptorum

  Se serbet e bardhe apo te murrme kane 100.000 paraardhes ne Gjermani, nuk do te thote se s'jane turq.
  A e di ti qe Gjermania ka qene e pushtuar me shekuj te tere prej turko-mongoleve?
  Ke dëgjuar ti per Perandorine e Atiles dhe Gengis Kanit? I ke pare hartat e tyre?

  Eshte e kuptueshme qe aty kane mbetur pasardhes te turqve, siç jane serbet e bardhe/te murrme.
  Shiko keto qe kam shkruar te tema e gogoleve, per te mos i perseritur e sjelle prape ketu:

  http://forumi.shqiperia.com/threads/Çfare-eshte-gogoli.7530/page-4#post-1110507
   

Shpërndajeni këtë faqe