Presidenti i pare i Greqise ka qene shqiptar!

Diskutime tek 'Historia Shqiptare' filluar nga olti, 20 Apr 2003.

 1. olti

  olti Neo

  Presidenti i pare i Greqise ka qene shqiptar!

  Ashtu si ushtare te gjakut shqiptar i kane dhene pavarsine shtetit grek, ashtu si elemente te kultures se sotme greke kane origjine shqiptare, po ashtu dhe presidenti i pare grek paska qene shqiptar! [​IMG] [​IMG]

  http://www.europeanvacationguide.com/travel/I draHydra_Overview.html
   
 2. illyricus

  illyricus Primus registratum

  Re: Presidenti i pare i Greqise ka qene shqiptar!

  Suliotët/shqiptarët ia dhanë lirinë Greqisë, pse jo edhe kryetarin?
   
 3. Luminus

  Luminus Primus registratum

  Re: Presidenti i pare i Greqise ka qene shqiptar!

  meqe ra fjala, ka edhe shume figura te tjera me origjine shqiptare qe kane kontribuar per greket: Marko Bocari, hero ne luften greko-turke, Konstandin Zhapa, filantropist nga Gjirokastra qe ka ndertuar "Zappeion" ne Athens, dhe deri te presidenti aktual Kostis Stephanopoulos dhe E. Venizelos, njefare ministri ky. duhet ta kene parasysh greket kete :book: :book:
   
 4. illyricus

  illyricus Primus registratum

  Re: Presidenti i pare i Greqise ka qene shqiptar!

  Marko Boçari ka qenë shqiptar, jo me origjinë shqiptare. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 5. Klinton

  Klinton Primus registratum

  Re: Presidenti i pare i Greqise ka qene shqiptar!

  Jeni te kenaqur se keta ishin shqiptare?
  :goofy: :goofy: :goofy:
  Edhe juve do u veme ne listen e atyre qe sakrifikojne per te huajt.
  Keni dhene prova dhe historia do shkruaje
   
 6. Sejsej

  Sejsej Primus registratum

  Re: Presidenti i pare i Greqise ka qene shqiptar!

  Bravo!Klinton;bravo.
  Me cudit fakti,se si krenohen disa naive.
  O'K ishte <<shqiptar>>.Mos harroni se ai si cdo pseudo-shqiptar beri politike greke,politike shoviniste.Thone se edhe Papandereu eshte arvanitas,por edhe ky eshte duke bere politike shoviniste.
  Kete jane vetem dy <<shqiptare>>qe naivet krenohen,por mos harrroni se keta -dy-000000 jane njesoj sikur Pyrro Dhymas George Tennet etj etj.Do t'u rekomandoja;qe te mos e zini diellin me shosh.
  Shqiptaret jane te mire per politike tradhtaresh(kundra atdheut te tyre),e jo nacionaliste.
  Ne vite ketij brezi te sotem i eshte mesuar (me detyrim)se si Esat Pashe Toptani,Anastas Lulo,Koci Xoxe,Mehmet sHEHU ETJ ETJ ETJ,LMT Zog 1,ishin tradhtare e ku t'a di une.....,Kurse sot nuk shohin se qeveritaret e sotem shesin vendin e tyre tek armiqte tane(shih,bazen ebishtit te palles).
  P.S
  Po ju kujtoj! keta sorrollope qe ju mburreni(gjoja shqiptare me poste ne Greqi),beren politike shovene greke kundra Shqiperise.
  Ndersa,greket,rumunet,sllavet; duhet te mburren,se Shqiperine e udheheqin te huajt;dmth;bijte e tyre.
  A Meksi-bir gjenerali grek (kryeminister)
  G Pollo-bir kapiteni grek,qe dogji mbare fshatrat me banore musliman ne Shqiperine e jugut.(edhe ky sot kryetar partie;ish minister)
  Pandeli Majko-maqedonas;ish kryeminister,sot min i mbrojtjes(ishte ky i pari qe me nazet e tij ....i detyroi parlamentaret te votonin pro grekerve ne bishtin e palles.
  F Nano-kryeminister,me babe Arumune e nene greke;qe cdo 2 muaj shkon ne Greqi...
  A Moisiu-president;arumune qe kur e mori postin,ishte i pari president(ndoshta ne tere boten)qe e trumbetoi me gjemim topash;(tamam sikur te ishte mbret).
  Pra te nderuar zoterinj,kur te mburreni me <<shqiptaret>> ne Greqi,shikoni vendin tuaj.
   
 7. Luminus

  Luminus Primus registratum

  Re: Presidenti i pare i Greqise ka qene shqiptar!

  Why dont you shut up? Pse ndez debate te kota?
  Se pari, te pergezoj per analizen qe i bere qeveritareve tane: te gjithe na dolen te huaj - ca greke, ca arumune, ca maqedonas... Rrofte Shqiperia atehere! Qenkemi populli me injorant ne bote sipas teje, meqe kokat e shtetit qe kemi zgjedhur nuk jane shqipptare. Tani le te na kete zili edhe Amerika, qe krenohet se eshte populli me diversitetin me te madh (angleze, japoneze, kamboxhiane, nigeriane, shqiptare, latino, eskimeze, dhe ca te duash ti) por harron se komandohet thuajse 100% nga pasardhesit e emigranteve britanike.
  Se dyti, kush jane keta sorollope qe bene politike "shovene" /pf/images/graemlins/laugh.gif kunder shqiptareve? Zoteri, Marko Bocari i perket shekullit te nentembedhjete; ai presidenti i pare po ashtu. Kurse Andrea Papandreu eshte grek puro, pasardhes i Sofokliut dhe Aristotelti (dhe jo arvanitas). Ky po qe ka bere politike "shovene" (per lexuesit e tjere: shoviniste), kunder shqiptareve.
  Zoteri, mos harro se je ne shekullin e 21-te dhe ngjarjet e shekujve te kaluar i perkasin historise. Klima politike atehere ka qene mjaft e ndryshme. Ne territoret greke kishte prezence te madhe shqiptare: suliotet, camet, arvanitasit e "fresket", etj. Domosdo, disa nga keta njerez do te perfshiheshin ne levizjet e atehershme per pavaresi ne Greqi. Nese ti shan keta shqiptare, atehere ke share suliotet, camet, shqiptaret, dhe veten tende (nqs je shqipo).
  Mos i quaj naive ata qe krenohen me keta politikane greko-shqiptare. Kuptoje se kranaria qendron ne kontributin qe kane dhene shqiptaret per vendet fqinje. Jam krenar per Skenderbeun, se shpetoi jo vetem atdheun, por edhe gjysmen e Evropes nga turqit. Une nuk krenohem per turqit apo greket, por kur lexoj se nje paraardhes i imi ngriti ne kembe kombe te tilla si Egjipti, Turqia, Greqia (qe dominonin nje pjses te botes disa shekuj me pare), me behet qejfi, krenohem, pse jo edhe mburrem se jam shqiptar. Kete ta lexojne edhe ata te tjeret si puna jote, qe me mendjengushtesine qe kane, kujtojne se jane patriote dhe nacionaliste, por nuk e kuptojne se nderkohe krijojne nje rreth vicioz dhe shajne kombin e tyre.
   
 8. Sejsej

  Sejsej Primus registratum

  Re: Presidenti i pare i Greqise ka qene shqiptar!

  Pra atehere,RROFTE POLITIKA E QEVERITAREVE TANE,pasi shteti eshte bere <<demokratik>>tipik si SHBA.Ne <<duhet>. te krenohemi me punen fisnike qe kemi bere karshi komshiut tone Greqise;pasi per shtetin tone kemi bere aq shume sa mos e pyet.Hyjne e dalin lloj e sorollop,vetem se <<patriotet>. tane <<shqiptare>> qeverisin per bukuri.
  P.S;Papandreu e deklaroi vete para disa muajsh se eshte Arvanitas.
  Me fale-enea- amerikanos se une nuk jam amerikanizuar ende;qe te shohe mire politiken e brendshme dhe te jashtme te shtetit tone me gjyslyke-made in America,cuz i'd rather taste the freedom from where i was born, then far way,where the truth is becomes a nightmare.
   
 9. Sejsej

  Sejsej Primus registratum

  Re: Presidenti i pare i Greqise ka qene shqiptar!

  Pra atehere,RROFTE POLITIKA E QEVERITAREVE TANE,pasi shteti eshte bere <<demokratik>>tipik si SHBA.Ne <<duhet>. te krenohemi me punen fisnike qe kemi bere karshi komshiut tone Greqise;pasi per shtetin tone kemi bere aq shume sa mos e pyet.Hyjne e dalin lloj e sorollop,vetem se <<patriotet>. tane <<shqiptare>> qeverisin per bukuri.
  P.S;Papandreu e deklaroi vete para disa muajsh se eshte Arvanitas.
  Me fale-enea- amerikanos se une nuk jam amerikanizuar ende;qe te shohe mire politiken e brendshme dhe te jashtme te shtetit tone me gjyslyke-made in America,cuz i'd rather taste the freedom from where i was born, then far way,where the truth becomes a nightmare.
   
 10. Luminus

  Luminus Primus registratum

  Re: Presidenti i pare i Greqise ka qene shqiptar!

  :sleep: :sleep: :sleep:
   
 11. Sejsej

  Sejsej Primus registratum

  Re: Presidenti i pare i Greqise ka qene shqiptar!

  Anasjelltas; pyetja-kush jeni ju z R-enea?
  Pergjigja-''une jam <<shqiptar>> i amerikanizuar,dhe s'njoh politiken kombetare,dhe me pelqen politika nderkombetare.-----
  -------Te mos zgjatem!
  U takon fqinjeve tane te mburren,me gjakun etyre qe udheheq shtetin tone,pasi keta pseudo-qeveritare bejne politiken e tyre,ndersa,te ashtuquajturit<<alvanos>> e ku ta di une,nuk beren e as nuk bejne politike pro-shqiptare;por shoviniste;pra,kakarisjet jane sikur gjeli maje plehut pasi Shteti yne eshte bere troke e pleh vetem prej tyre.
  P.S
  z R-enea,next time,you can visit Albania with Nicolas Cage(in his delegation)so you can bring some democratic american ideas,how a cuinsling goverment can rule the country.
   
 12. Luminus

  Luminus Primus registratum

  Re: Presidenti i pare i Greqise ka qene shqiptar!

  Pse mundohesh te mbrosh idete e tua duke perdorur emrin tim, dhe duke shkruajtur fjale qe s'kane dale kurre nga goja ime? Nuk e kupton qe ia fut vetes ashtu? haha, me quajte edhe "shqiptar te amerikanizuar" /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Tani po e marr vesh se jam anetar i delegacionit te Nicolas Cage! Do vijme ne Shqiperi per te filmuar "Gone in 60 seconds" seria 2. Te premtojme se do sjellim edhe Angelina Jolie. Bukuria e saj mbase permban ndonje "ide demokratike"

  NICOLAS CAGE
  [​IMG]

  ANGELINA JOLIE (nuk eshte keq nga ballkonet /pf/images/graemlins/laugh.gif )
  [​IMG]
   
 13. bela70

  bela70 Primus registratum

  Re: Presidenti i pare i Greqise ka qene shqiptar!

  Eshte e vertet se shqiptaret e qliruan greqin,po lind dhe pyetje se me qfar popullohej ne at koh ajo far greqije?Ne at koh greqija,populli i saj nuk ishte t teri grek biule po te merej ne konsiderat gjuha ametare ather del se ishte shtet i shqiptareve pasi 70% e popullsis e flitnin gjuhen shqipe(duke i fut ketu dhe arvanitet qe deri dje kan fol shqip,po sod aq shum jan asimiluar sa qe i thon vetit se jan arvani, po arvanit grek ,qfar apsurdi nuk ka arvanit grek,o duhet te jesh grek o arvanit se jan dy gjera)dhe ne mbledhjen e par te parlamentit grek ishte ne diskutim qe te behej dygjuheshe gjuha zyrtare pra shqip dhe greqisht,po si duket grekrit ishin me te zot,e me dinak dhe u vendos vetem greqishtja.

  Pra ata nuk luftuan per greqin siq thon disa kletu po luftuan bashk me grekrit kunder pushtuasit te perbashket qe kishin,(turqin)dhe luftuan per vendin dhe token e tyre pasi ata aty ishin vendas,autokton.

  Po qti besh se keta grekrit e shtremberuan historin!?
  I meshefen te gjitha faktet se heronjet e revolucionit te tyre ishin shqiptare dhe ju dhan lirin,si mos ti fshehin,pasi sod do ju dilte problem me pasardhsit e vet kur te ju tregojn se lirin e kan nga shqiptaret,si ta justifikojn gjith ato te kqija qe ju beb e ju bejn dhe sod pikrisht atyre qe ju dhan lirin.


  Po se qe jeni te interesuar per me shum ne lidhje me shqiptaret (arvanitet)ne greqi keni ter dhena tek faqja eDSH.org tema; qameria fakte.

  Me te mira nga Bela.
   
 14. gertid

  gertid Primus registratum

  Re: Presidenti i pare i Greqise ka qene shqiptar!

  Shqiptaret ose arvanitasit nuk cliruan Greqine sepse greqia thjesht nuk ekzistonte ne ate kohe.Ata luftuan per t'u cliruar nga "turqit" te cilet kishin pushtuar vendin ku ata kishin lindur dhe jetonin.Kolokotroni ushtaraku me gradat me te larta te revolucionit "grek" tentoi te krijonte ne pelopones nje shtet me dy gjuhe dhe me dy fe. Ky fakt eshte i shkruar ne historine greke. Sa per popullsine greke ajo sot eshte rreth 11000000 .Nga keta rreth 1000000 arvanitas pa llogaritur camet ortodokse.Pra kemi rreth 1/10 e popullsise se sotme te Greqise shqiptare. Ne vitin 1922 kur u be debimi ne mase i grekerve nga Azia e vogel ne Greqi erdhen rreth 3000000 greke. Kjo do te thote se raporti i grekerve me shqiptaret para ketij viti ka qene shume me i vogel. Pra edhe nje here dua te them se shqiptaret nuk luftuan aspak per nje shtet te huaj.
   

Shpërndajeni këtë faqe