Presidenti i Shqiperise uroi katoliket apo shqiptaret?

Diskutime tek 'Tema e ditës (vendet shqipfolëse)' filluar nga Klinton, 21 Apr 2003.

 1. Klinton

  Klinton Primus registratum

  Presidenti i Shqiperise uroi katoliket apo shqiptaret?

  Permbajtja e mesazhit eshte e pakuptimte pasi edhe vete presidenti nuk eshte besimtar por nje hebre


  <ul style="list-style-type: disc">[*]MOISIU:[/list]

  <ul style="list-style-type: disc">[*]&quot;HARMONIA FETARE, PIKA JONE E FORTE!&quot;[/list]

  &quot;Pika me e forte e kombit shqiptar eshte harmonia fetare!&quot;. Keshtu eshte shprehur dje presidenti Moisiu ne urimin e tij per Pashket. Me nje urim te vecante ai ka pershendetur dje edhe kryetarin e Arqipeshkvise se Tiranes dhe Durresit, monsinjor Dom Rrok Mirdita Duke shprehur kenaqesine e vecante per mundesine qe ofron kjo dite e miqesise dhe sakrifices per te uruar Mons.Rrok Mirditen dhe gjithe besimtaret katolike shqiptare, presidenti Moisiu vuri ne dukje marredheniet shume te mira qe ekzistojne me Seline e Shenjte. &quot;Edhe pak dite dhe do te perkujtojme 10 vjetorin e vizites se Atit te Shenjte ne vendin tone&quot; tha Moisi gjate bisedes. Ai vleresoi dhe perpjekjet qe po behen nga ana e Kishes Katolike Shqiptare per te hapur nje universitet katolik ne vendin tone. Nje vend te vecante ne bisede midis kryetarit te shtetit shqiptar dhe kryetarit te Arkipeshkvise se Durresit dhe Tiranes, zuri dhe fakti i njohur i harmonise fetare ne vendin tone. &quot;Pika me e forte e kombit shqiptar eshte harmonia fetare. Katoliket, ortodokset dhe muslimanet jetojne dhe punojne per te ndertuar vendin e tone se bashku. Kjo tradite, e cila eshte shume e vjeter dhe vazhdon e sot e kesaj dite, eshte gur themeli qe shqiptaret do vazhdojne ta ruajne per te ndertuar te ardhmen e tyre dhe per te qene nje faktor paqe dhe ne rajonin ku ata jetojne!&quot; pohoi presidenti Moisiu. Nga ana e tij, Monsinjor Dom Rrok Mirdita i shprehu mirenjohjen presidentit Moisiu per mbeshtetjen e vazhdueshme si dhe vleresoi interesimin e tij per hapjen e universitetit katolik, duke e informuar se ne c'faze jane procedurat per realizimin e tij . Ai e cilesoi ndermarrjen e nje hapi te tille si nje dhurate shume e cmuar per shqiptaret pasi do te jete i hapur per te gjithe dhe do te kontribuoje direkt ne rritjen e interesit te studenteve tane per te studiuar ne vend.

  <ul style="list-style-type: disc">[*]Mendoni ju se presidenti uroi shqiptaret apo besimtaret qe kishin rradhen per urim?[/list]
   
 2. Guest

  Re: Presidenti i Shqiperise uroi katoliket apo shqiptaret?

  Sa renci qe i veni dhe ju ato jane fjale te formuluar bukur per te kenaqur veshin e te gjitheve .
   

Shpërndajeni këtë faqe