pse duhet te besojme te Zoti

Diskutime tek 'Teologjia' filluar nga alban bala, 30 Jun 2005.

 1. Trea

  Trea Valoris scriptorum

  Edhe ty gjithashtu Joetisti :*
   
  joetisti_ likes this.
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Sepse kur te te kene braktisur te gjithe, eshte i vetmi qe te jep nje dore.
   
  Hektor12 likes this.
 3. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Te jep rruget ... zgjedhjet jane te tuat ...
   
  joetisti_ likes this.
 4. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Nga vete pyetja del se duhet te kete nje perfitim pa ta besh. A s'mund te besosh pa marre asgje?
   
 5. keca

  keca Forumium praecox

  me vjen keq mue shum per kete teme jo qe nuk eshte e qelluar perkunrazi por vete pytja nuk eshte si duhet .pse duhet te besojm ne zot.pergjigjja ime eshte e shkurt pse te mos besojm ne zot.
   
  joetisti_ likes this.
 6. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Sepse ndihmen e Tij ne nje moment te caktuar, te gjithe do ta duam.
   
 7. hareid

  hareid Papirus rex

  Nese s`duhet te besojme ne Zote, atehere ne cfare duhet te besojme?
  Nese Bumi i madhe ,"Big Bengu", ishte shkaktar i krijimit te univerzit, atehere kush e shkaktoi ate super eksplozion??? erdhi ashtu rastesisht????
  Nese jeta ne toke ka filluar nepermjet dy qelizave (femerore dhe mashkullore), atehere kush i krijoi pikerisht ato dy qeliza??? U krijuan vetvetiu?
  Nese themi qe nje anije u ndertua vetvetiu, pa doren e njeriut, dhe lundron prej shqiperie deri psh ne amerik pa kapitenin qe e drejton, do te themi e pamundur, jashte cdo logjike, mirepo perse duhet te jet e mundur dhe e logjikshme thenja se univerzi u krijua vetvetiu dhe nuk drejtohet nga askush?? Ka edhe shume, shume pyetje tjera......................
   
  Hektor12 likes this.
 8. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  para zotit nuk jep llogari.femija qe vdes deri ne moshen e mitur dhe ata qe jane te semur mendor.kurse te tjeret te ghithe pa marr parasysh ciles fe-besim i takon.per besimin tone te gabuar ose te qelluar ka kush na pyet dhe kush na shperblen.e sundimi dhe ligji i takon vetem allahut xh.sh. e drejt e secilit eshte a te besoje apo te mos besoj.pse te mos besojm ne zot-ateher pse te jetojm.a egziston zoti-a e egzistojm ne.ata qe thojne-a egziston zoti ose pse te besojm ne zot.ata individ ose ata njerez nuk i takojn asnje shoqerie njerezore.
   
 9. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Mendoj ti pergjigjem thjesht me pyetjen pse nuk duhet te besojme
   
 10. Ciarli

  Ciarli Forumium praecox

  I semuri mendor apo njeriu teper i ndjeshem e gjen zotin e vertete te tokes apo qenin qe i falen endrren.
   
 11. katsune

  katsune cherry blossom

  me fal por nuk kuptohet cfare ke dashur te thuash.
   
 12. hareid

  hareid Papirus rex

  Dikush beson ne Zot, dikush ne Natyre, dikush ne nje Fuqi mbinatyrore, dikush i beson edhe "Rastesise".....Edhe ateisti qe e mohon egzistimin e Zotit, beson ne teori tjera, disa nga ta besojne qe materja eshte e perhershme, disa mundohen te besojne ne shkence.... Besimi, ne kete apo ate menyre egziston te cdonjeri.
   
 13. brenatohyseni

  brenatohyseni Forumium maestatis

  besojme per tu bere me te mire dhe te jetojme me shpresh per dite me te mira qellimi i gjithe njerzimit eshte rruga drejte persosmeris
   
 14. bobo

  bobo marksist-enverist

  E thjesht, ligji i mohimit te mohimit,nket rast: duhet zoti per tmohu egon njerzore ;-) !
   
 15. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  sepse edhe po nuk besuam atij s'i prishet gje. Por as ai s'ka besim tek ne :)
   
 16. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Pergjithesimet per dicka qe pranohet nga te gjithe si dicka shume thelle personale, eshte jo vetem i gabuar, por edhe i rrezikshem. Nuk mendoj se eshte e veshtire te gjesh njerez qe besojne (ne nje fuqi te mbinatyrshme) per arsye jo te njejtat me keto qe ke permendur ketu.
   
  katsune likes this.
 17. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  per te kaluar lumin.
   
 18. DarkBlonde

  DarkBlonde Valoris scriptorum

  Une nuk besoj tek ai shpirtlig...
   
 19. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  shume here ndihma qe te vjen nga dicka qe nuk e shpjegon dot, mund te quhet se erdhi nga Zoti. Pra duke ofenduar nje 'emer' qe sigurisht te vjen ta besh se ke dashur te te ndihmoje dhe nuk te ka ardhur ndihma, ke ofenduar nje pjese njerezish qe, as edhe ata vete nuk dine ta shpjegojne se si dhe pse ta dhane ndihmen.

  (tema)
  sepse do te ishte korrektesi. Por, ndihma nga Zoti vjen edhe po nuk besove.
   
 20. bobo

  bobo marksist-enverist

  @blond me sy t'errt: zoti asht pik referimi!-dmth, ti i referohesh 1 origjine koordinative per tcilen ti vet i vendos parametrat qe deshiron: mos harro pikat e nderprerjes, dhe emruesin e perbashket ;)
   

Shpërndajeni këtë faqe