Pse e luftojne Islamin?!

Diskutime tek 'Teologjia' filluar nga Almaa'95, 10 Jan 2015.

 1. Almaa'95

  Almaa'95 Papirus rex

  Ja si jane shprehur disa figura te njohura...


  Lorenc Braun thote:
  "Islami eshte i vetmi mur qe e perballon kolonializmin Europian"

  Gladston ish kryeminister i britanise se madhe thote :
  "Dersa Kurani ekziston ne duart e muslimanve, Europa sdo kete mundesi te sundoje ne lindjen e mesme"

  Me rastin e 100 vjetorit te kolonializmit te Frances ne Algjeri nje politikan francez shprehet:
  "Perderisa algjerianet lexojne Kuran dhe flasin gjuhen arabe ne kurre sdo te mund te sundojme, pra detyra jone eshte qe kete Kuran arab ta shkulim nga ata sebashku me gjuhen arabe nga goja e tyre."


  Ben Gorion ish kryeminister israelit thote :
  "Friken me te madhe ia kam paraqitjes se nje Muhamedi te ri ne boten arabe"

  Hrushovi thote :
  "Islami eshte ai qe ruan karakterin revolucionar per arsye se eshte fe e popujve te dobet, fe e popujve revolucinar, fe qe gjithmone urrehet dhe luftohet nga Europa kryqtare"


  Isaja Bosman misionar krishter thote:
  "Ska ndodhur asnjehere qe nje popull kristian ta pranoje islamin e pastaj te kthehet dhe te behet i krishter perseri"


  Albert Moshador thote:
  "Kushedi? Ndoshta kthehet ajo dite kur shtetet e perendimit do te jene te kercenuara nga muslimanet qe do te zbresin nga qielli per te luftuar boten per te dyten here" dhe vijon..
  "Une sjam paralajmetar mirepo shenjat jane te shumta. Muslimani eshte i zgjuar ka filluar te thote se ja ku jam, skam vdekur dhe kurrsesi nuk pranoj te behem vegel qe do ta dirigjojne e do ta kurdisin shtetet e medha dhe agjentet e tyre
  ."


  Salazari ne nje koference per shtyp thote:
  "Rreziku i vertete qe i kanoset krishterimit vjen nga muslimanet te cilet do te arrijne ta nderrojne rendin boteror. Nderkohe nje gazetar nderhyri me fjalet: "Ne e shikojme se ato jane te zene me konfliktet dhe momarrevshjet midis tyre".. Kurse Salazari tha; "Frikesohem se do dale ndonje nga ata dhe mosmarrveshjet e konfliktet midis tyre do ti drejtoje nga ne"


  Gardneri thote:
  "Lufterat e kryqezatave sjane zhvilluar per ta pushtuar jeruzalemin por per te zhdukur islamin"
   
  agim40, hareid and joetisti_ like this.
 2. Universal

  Universal AnonymouS

  Eshte tjeter pune ajo qe disa luftojne ne emer te fese, ne emer te Zotit dhe bejne krime, kjo nuk ka te beje fare me Islamin si nje fe e paqes, tolerances dhe miresise! :)
   
  Thamina, agim40 and hareid like this.
 3. Almaa'95

  Almaa'95 Papirus rex

  Une mendoj se Perendimi pasi "lahu hesapet" me Komunistet filloi luften kundra Islamit (si botekuptim, jo thjesht kundra shteteve arabe). Islami eshte "blloku" me i forte qe ekziston sot kundra globalizmit prandaj luftohet dhe do vazhdoj te luftohet gjithmone! Globalizmi eshte nje nevoje ekonomike, kulturore dhe politiko-juridike. Qe te levizi kapitali duhet qe gjithe bota te mendoj njesoj, te vishet njesoj, te haje njesoje, te pije njesoj (nuk do ishte mire qe 1 miliard Muslimane te blenin shampanjen Franceze? ose te shikojne "playboy" :p ose te shofin filmat e Hollivudit, ose te hajne ne Mc Donalds, te blejne cd-te e Madones etc etc). Kjo pra eshte "kryeneci" per Kapitalistet dhe duhet te mposhtet per kete arsye Perendimi i ka hapur lufte Islamit.
  Ate do e urrejne, do i tremben dhe do e respektojne ne te ardhmen!


  Sigurisht kjo ishte vetem njera nga arsyet(mendimi im).. Do me pelqente ti sillnit ju te tjerat :)
   
  hareid and joetisti_ like this.
 4. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Ka lezet nje arab qe pi Moet Chandon e ulet shikon playboy bashke me ndonje Rambo qe sa mbarojne iken e ha ne Mc Donalds e para se te fleje degjon La is Bonita te Madones :D (Shaka)
   
  Last edited: 11 Jan 2015
  agim40 and Solaris like this.
 5. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Ky eshte nje dyshim qe duket si i vertete nga ato qe shohim dhe degjojme.
  Nuk mund te kete vertetesi megjithate. Arsyeja kryesore eshte se njeriu nuk ndryshon dot bindje as per gjithe arin e botes.
  Nga ana tjeter askush s'do te beje dicka qe sigurisht do i dilte per keq. Eshte njelloj sikur ne trupin e njeriut nje organ si psh melcia te synonte ta bente veshken melci. Edhe sikur t'ia dilte ai trup do te vdiste.

  Lufta behet sepse ka dhunim te te drejtave te njeriut, mendoj une.
   
  agim40 likes this.
 6. Sweety_boy

  Sweety_boy Forumium maestatis

  Nuk do behet kijameti derisa islami te triumfoje
   
 7. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Une s'jam nga asnjera fe. Por islami u imponohet keq te tjereve. Mund ta kete patur edhe feja kristiane dikur kete rregull, por te pakten tani ne nje shtet qe eshte kryesisht apo teresisht kristian nuk te imponohet asgje. Beso po deshe, mos beso po deshe.
  Kurse ne nje shtet islamik ose te pakten ne nje shtet islamik qe synojne te krijojne keto forca qe po bejne kete lufte me vrasje te pafajshmish, do te ishte me keq se diktature e eger.

  Une kam respekt per te gjitha fete por ne nje regjim te tille une do te kisha vrare veten.
   
  ShKoDRaN_PuRo and -Zana- like this.
 8. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  Islami si cdo fe brenda saj nuk ka as imponim ,as urretje e as keqdashje.
  por per aq kohe sa jane njerzit qe interpretojne cdo fe dashur pa dashur do kete devijime.
  fete ne vetvete kane tjeter qellim e tjeter ndjesi aspirojne.

  Nuk besoj se islami eshte feja e gjithe te keqijave...por sic ka prifterinj pedofila apo vrases ka edhe myslyman kamikaz!
   
  agim40, hareid, Balahk and 1 other person like this.
 9. Almaa'95

  Almaa'95 Papirus rex

  Do ta ktheja dhe une nje pgj po e paska kthyer shume bukur kjo me siper :) plus per kete pjese jam zene kaq shume sa kjo teme su hap per te replikuar por me teper per ti vene kapakun.. :)
   
  agim40, hareid and Balahk like this.
 10. SNAP

  SNAP Papirus rex

  "ALLAHU EGBER" QE DO TE THOTE SKA ZOT TJETER PER VEC ALLAHUT, JAM MUSLIMAN JAM KRENAR QE JAM MUSLIMAN
  NUK LUFTOJNE MUSLIMANET POR DISA INJORANTE QE PRETENDOJNE QE PERFAQESOJNE ISLAMIN
   
  agim40, AlbiPg and Almaa'95 like this.
 11. -Zana-

  -Zana- e...Thjeshte

  Nuk me interesojne shume postimet lart, por vete Kurani inkurajon gjak... per dike qe e ka lexuar dhe jo thjeshte interpretuar ... ka mbi 100 Sure ku inkurajon gjak dhe e trajton femren/femijet si cope lecke . Por nje fe/besim i paster/sinqerte , duhet te vije nga Zemra/Shpirti/mendja dhe jo Librat.
   
  ShKoDRaN_PuRo likes this.
 12. Universal

  Universal AnonymouS

  Tema u pastrua nga komentet jashte teme.

  Mund te lexoni ne heshtje mund te jepni mendim apo te pyesni,replikat nuk kane vend ne kete teme ne lidhje me besimin. Ky kend eshte hapur vetem per besimtaret muslimane.
  Keshtu qe respektoni kete gje qe te mos paralajmeroheni apo perjashtoheni nga forumi.
   
  agim40 likes this.
 13. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  S'ka pse mbrohet nje ide me fanatizem te semure. S'del asnjehere per mire. Dhe nuk flas per islamin ne vencanti por per cdo ide te ngulet qe meqe e ke pranuar per disa kohe, vazhdon ta pranosh edhe kur e sheh qe e paske pare gabim ne fillim.

  Por fjala dhe aq me pak komentet tona s'kane as fuqin me minimale per te ndryshuar gje ne kete pike. Veshtire te gjendet nje sistem ku cdo mendim te mos ndikoje per keq ne nje mendim tjeter, dhe te mos e vrase nje person sepse e mendon ndryshe.
   
  agim40 likes this.
 14. hareid

  hareid Papirus rex

  Zana ketu me siguri ka nje keqkuptim. Ti thua „ ka mbi 100 Sure ku inkurajon gjak dhe e trajton femren/femijet si cope lecke “ . Kur’ani ka gjithsejt 114 “Sure” (Kapituj) dhe te them me siguri te madhe qe se pakti 90 “Sure” (Kapituj) nuk bejne aspak fjale per lufte. Vetem ne disa “Sure” (Kapituj) behet fjale per lufte dhe ate jo per lufte me qellim qe te vrasesh njerez te pafajshem , sic veprojne grupet terroriste, por qe te mbrohesh ne rast se dikush te sulmon ti, familjen tende apo atdheun tend, bile edhe ne keto raste Kur’ani e thekson se paqa eshte me e mire se lufta. Veprimet e grupeve terroriste si: “Isis, Alkaida apo Boko Haram” nuk kane te bejne fare me ate qe meson dhe kerkon feja. Keto grupe kryejne sulme ne emer te Zotit dhe fese, mirepo qellimet dhe veprimet e tyre jane djallezore.

  Sot panderprere neper media te ndryshme, neper forume te ndryshme nxirren, cenzurohen, keqinterpretohen citate te ndryshme nga Kur’ani me qellim qe te sulmohet feja islame si fe e dhunes dhe terrorit…Nje vrasje te ndodhe dikund ne bote nga nje atentator me emrin musliman, si psh rasti i fundit ne France, menjehere behet buje e madhe, permendet dhe propagandohet terrori ne te gjithe anet e botes, kurse nga ana tjeter kur nje person vret ne nje kishe amerikane 9 zezake, atehere ky rast nuk ka te bej fare me terror por me semundje psiqike…Rast identik mirepo mediat qe kontrollohen nga forcat e erreta politike e propagandojne dhe interpretojne ne menyre te ndryshme..

  Sa i perket trajtimit te femres dhe femijeve qe ti thua se “trajtohen si cope lecke” me duhet gjithashtu te them se edhe ne kete rast behet fjale per keqkuptim. Asnje citat ne Kuran nuk e thekson se burri ka me shume te drejta se gruaja, perkundrazi edhe vet numri i permendjes se burrit (24 here) dhe numri i permendjes se gruas (gjithashtu 24 here) tregon per barazim ndermjet dy gjinive. Tani nese ka shoqeri qe per arsye te traditave te ndryshme e trajtojne femren si lecke, e detyrojne ate me dhune te mbulohet ne forma te ndryshme, atehere nuk duhet fajesuar Kur’ani. Neper shoqeri te tilla, ku mbizoterojne traditat klanore, trajtohen jo vetem femrat muslimane, por edhe femrat e besimeve tjera „si lecke“ shembuj ke sa te duash ne Azi, Afrike, Ameriken Latine ….

  Si perfundim. Mesazhi i gati cdo feje eshte mesazhi i paqes. Nese cdo njeri kete mesazh e kupton, e praktikon dhe interpretone ne menyre te drejte, atehere luftrat e shejta ne emer te fese, vrasjet ne emer te Zotit do te marrin fund dhe nuk do te ndodhin kurre me….Nje paqe e tille nuk do te ndodhe perderisa shoqerite udheheqen nga njerezit qe nepermjet masmediave nxisin luftra, mashtrojne, genjejne dhe e manipulojne shumicen e njerezve …
   
 15. Roberto_uk

  Roberto_uk Valoris scriptorum

  Me sa duket kjo Lufta fetare zdo mbaroj Kurr
  Por me keqardhje duhet ta pranojm qe Kurani flet dhe e Inkurajo luften e Jo vetem per vet mbrojte sic e the me siper por e inkurajo luften kunder Infedels (mos besuesit e islamit) gje qe esht per te ardh vertet keq ... Pastaj thon paqe begati ?? Ku e kur ? Nderkoh qe vriten me 100/10000 te pa fajshem
   
  -Zana- likes this.
 16. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Fajin e ka Amerika e jo Islami o njerez !!
   
  Almaa'95 and Mirabel like this.
 17. -Zana-

  -Zana- e...Thjeshte

  Une nuk jam ktu per te mbushur mendjen Ty Hareid dhe paqetareve te tu - ti Sipas Kuranit ne k'te rast qe une nuk pajtohem me fene tende .. Sipas Kuranit po e ri'theksoj ... duhet te me luftosh per k'te arsye ... Tani se qysh e kupton ti k'te ? Eshte gje tjeter une po flas se c'fare thote vete libri .... dhe ne asnje rast Kurani nuk inkurajon paqe , gjithmone te jep idene se qysh ta luftosh dike mbrapsht pra ne asnje rast nuk te inkurajon qe nese dikush te bien ne qafe , te ja lesh mangut.. Ti japesh kohe , ti falesh gabimin Apo te vazhdosh rrugen tende - Por te inkurajon ta luftosh mbrapsht .

  Dhe ato shembuj qe ke sjelle ti me lart , eshte ndryshe kur luftohet /masakrohet /abuzohet ne emer te nje feje fperkatese ( Apo nje partie politike pshm ) ndryshe kur ndodhin pa justifikimin e fese Apo politikes .

  Nese mundesh ta kuptosh ndryshimin atehere do ta kuptosh , edhe pse islami Apo shume fe te Tjera .. Sot vrasin milliona njerez ne emer te tyre - pra I Kane duart te Lara me gjak .
   
 18. Almaa'95

  Almaa'95 Papirus rex

  Nese Kurani inkurajoka lufte dhe trazira pse vetem nje 8% e ndyre e lexoka/interpretoka dhe zbatoka sic duhet Kuranin? Po pjesa tjeter? Po besimtaret e tjere cfare bejne?!

  Eshte e gjitha ceshtje interpretimesh. Vriteni trurin para se t flisni. nese n ate liber do inkurajohej lufte ne emer te Zotit a do kishte per t ngelur njeri gjalle sot ne bote? Pik :)
   
  agim40 and hareid like this.
 19. hareid

  hareid Papirus rex

  Nuk behet fjale per "mbushje mendje" por behet fjale per paragjykime dhe keqinterpretime. Nese Ti thua se ne Kur'an paska "100 Sure" (nga gjithsejt 114 Sure) qe fliskan per lufte dhe gjakderdhje , atehere mua me duhet te dyshoj qe Ti ne te vertete e ke lexuar ndonjehere Kur'anin. I kam lexuar te gjitha citate (jo te cenzuruara) qe kane te bejne me luften dhe nuk mundem te pajtohem as me pohimin tend as me ate te Robertit.
  Nese dikush ka paragjykime ndaj ndonje libri, pa e lexuar ate, atehere eshte veshtire te diskutohet ne menyre te arsyeshme...
   
  agim40, Dreamer and Almaa'95 like this.
 20. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  shume e vertet, por per aq kohe sa kurani interpretohet nga njerezit ,do prevaloj gabimi njerezor, eshte e pashmangshme.

  Nese do analizojme ISIS , ne nje fare mjeti jane pikerisht njerezit si ti e si une pavaresisht qellimit qe fshihet.
  I behet thirrje ne emer te nje lufte te shenjte qe me sa kam info une nuk ekziston fare ne Kuran, eshte thjesht nje keqinterpret per interesa personal. Dhe sigurisht ka njerez fanatik/ ekstremist si ne cdo fushe te jetes (art,kulture,sport etj) te cilet bindjet i krijojne mbi thagma e jo mbi realitetin.

  Pasojat i vuajne ne kurriz besimtaret e devotshem te cilet duam apo jo i shohim shtrember pikerisht prej ketij paragjykimi.
   
  brenatohyseni, agim40 and Dreamer like this.

Shpërndajeni këtë faqe