Pse femra dhe meshkuj?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga mengjesi, 25 Feb 2003.

 1. mengjesi

  mengjesi Primus registratum

  Pse femra dhe meshkuj?

  Pse eshte seksi fillimi dhe fundi?
  Cfare perpjekjesh jane bere per te devijuar nga kjo ide, per ta pare njeriun si nje dhe jo dy?
   
 2. Ema

  Ema Goddes

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  /pf/images/graemlins/laugh.gif -Nice one /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 3. lepuvushe

  lepuvushe Primus registratum

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  sepse njerezit jane te tille qe bejne te pamunduren per te arritur dicka dhe asnjehere nuk u mjafton ajo qe arrijne. synojne per me shume...
  dhe nuk i japin vlere asaj qe kane
   
 4. GOODFELLOW

  GOODFELLOW Primus registratum

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  fillimi jo, por fundi...me ty jam.
   
 5. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  All day i.. dream about... sex ???

  who the f.. dreams about sex all day, i mean, unless you don't have a partner.. or you're a maniac /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 6. Dolores

  Dolores Primus registratum

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  Sepse krijimi i botes filloi me dy pika referimi: Adami, Eva.............sekse te ndryshem
  sepse evolimi i botes ndodhi si rrjedhoj e ekzistences se humaneve qe linden nga: Riprodhimi midis dy sexseve..........keshu pra qe ne fillim deri ne mbarim jemi te ekspozuar me idene se sexi eshte faktori kryesor qe qe diferencon humanet ne 2 kategori, jo ne 1.

  Persa i perket perpjekjeve per te devijuar kete ide.........pervecse levizja feministe s me vjen gje tjeter ne mendje........
   
 7. une_une

  une_une Primus registratum

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  Kush tha se ka dy?
  Ka 5 lloje.
  Nje femer
  Dy Mashkull
  Tre Lesbo
  Kater Homo
  Pese Bi
   
 8. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  Njeriu me dike tjeter plotesohet. Sexi eshte si buka. Mund te rrish pa ngrene, por nuk rreziston me shume se 8 dite. Ka edhe murgesha e prifterinj , por po te ishin te gjithe keshtu, bota do te ishte shuar.
  Nga sexi (me pelqen ta quaj dashuria) Nga nje akt dashurie lind femija. Ecen popullsia dhe nuk shuhet njerezimi.
  Ndaj eshte dicka natyrale.
  Njeriu nje eshte kot.
  Ta marresh nga besimtaret: thuhet:
  Me para zoti krijoi adamin e me qe ndjehej i vetmuar krijoi Even. 1+1=2.
   
 9. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  Njeriun e ka ndare ne gjini(sekse), kombe dhe besime nje force e poshter, nje force jonatyrale. Kush kupton, le te kuptoje!

  Ta marresh nga "besimtaret te njeriu"(dmth., jo "besimtaret" e zakonshem), thuhet se boten e sundon NJERIU, jo Femra apo Mashkulli.

  Per te levizur nga ajo ide e meparshme qe ti thua, shihni transvestitet! Nuk dua te paragjykoj njeri, por ato e shpallin veten pikerisht si njerez, jo si thjesht femra apo thjesht meshkuj. Mbase kane probleme gjinore(seksuale) apo mendore(psikologjike), e di, por perderisa kane vendin e tyre...

  Gjithsesi, teme e rendesishme!
   
 10. Herkuli

  Herkuli Primus registratum

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  teme me kote nuk me kane pare syte
  shume e thjeshte, s'te lodh kryte
  e c'kerkon njeriu i ngrate nga kjo bote
  pa femren e mashkullin jeta krej e kote

  Tipa te tille cudi me bejne
  po si ore keta jane te njejte
  mos doni ore te beheni dylbere
  turp e faqezeze, m.. mender

  po si ore cohet dikush ne mengjes
  gdhihet gjeli e do te bej vez
  ka dikush ne mendje te behet b..q..
  del e bertete -barazi!-medemek trim
   
 11. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  Filozofia ne vargje!!!...

  ...ose kur te duket vetja Zarathustra!
   
 12. Essenza

  Essenza Primus registratum

  Re: Pse femra dhe meshkuj?
   
 13. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  Perfundimisht sipas meje, bota ndahet ne te forte dhe te dobet, ne te ditur dhe injorante. Une jam kunder ndarjes se botes ne femra dhe meshkuj ashtu sic jam kunder ndarjes ne te bardhe e te zinj. Arrij t'i kuptoj pse ka konflikte mes muslimanesh e kristianesh ne bote, por ne teori kjo(konfliktet, pra) eshte nje paradoks: Ata kane te perbashket nenshtrimin ndaj Zotit, meshireplotit dhe te plotfuqishmit.
   
 14. Herkuli

  Herkuli Primus registratum

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  o visi nga elbasani
  me mendje jarrani
  ne bote ndarja mbizoteron
  penges qe asnje s'e kaplon
  te kundertat njera-tjetren plotesojn
  pa te keqen te miren asnje s'e kupton
  Ne nje thes ti futesh eshte e kote
  gjerat ti nakatosesh nuk do mundesh dot
  Mire e bukur i ka ndare Perendia
  gjini, bote ngjyrash, rrofte harmonia
   
 15. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  Nuk dua te degjeneroj temat e te tjereve, ndaj bejtet e tua te varfra do te mbeten pa pergjigje.

  Konkretisht, larg femijerive bejtore, me lejoni t'ju bej nje pyetje qe fuqizon temen: "A jeni per pjesemarrje aktive te femrave ne sherbime te ndryshme ushtarake? Pse jo? Pse po?"

  Faleminderit!
   
 16. Herkuli

  Herkuli Primus registratum

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  Kur trimat ne lufte capelehen
  capajevat nga fitorja ngazellehen
  enda ja ka te defrehen
  ne shale femrash te prehen
   
 17. Ela_001

  Ela_001 Primus registratum

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  Sepse kemi nevoje per konflikt, per terheqje, per diskriminim, per dhune, per dashuri, dike qe eshte ndryshe nga ne por qe ne te njejten kohe eshte njelloj me ne. Kemi nevoje per nje permbushje, per dicka misterioze, territor te panjohur.

  It's all about needs and fulfilment, its all about sex, its need.
   
 18. Nei

  Nei Primus registratum

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  Hem ... lejohet i cik humor feminist??
  Perchè dio quando creò l'uomo si stava solamente esercitando :eek:
   
 19. Ela_001

  Ela_001 Primus registratum

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  e keshtu pasi kriojoi mashkullin tha I can do better so He created women /pf/images/graemlins/tongue.gif

  Cuna xhan xhan he. /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 20. Kanarina

  Kanarina Primus registratum

  Re: Pse femra dhe meshkuj?

  Qeke si bicim heremiti ti cuno,ose te pakten paske tendenca, po mire more edhe heremeitet sikur ciftohen me sa di une apo te ka marre malli per Robinson Kruzo-ne???!!!Me sa kuptoj une ky i fundit u cmend nga mungesa e grus dhe jo nga mungesa e njerezve te tjere.

  Aman o zot cfare s'na degjojne veshet /pf/images/graemlins/wink.gif

  Si do deshe te ishte ti more njeri me pretendime absurde?!
   

Shpërndajeni këtë faqe