Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga ^Res-Cogitans^, 10 Apr 2006.

 1. blabla

  blabla Primus registratum

  Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  ps; kjo teme eshte qesharake, per vete faktin se filozofet trajtojne NJERIUN (homme ne frengjisht i thone njeriut si dhe burrit) pergjithesisht neper analizat e tyre. si dhe s'ma ha mendja qe dikush prej tyre ta ket pas frike femren.


  [/ QUOTE ]
  Zog, megjithse nuk dua te mbroj mendimin e temes-hapurit, nuk mendoj se ajo u shpreh literalisht kur tha "filozofet kan frik femren"--jo ne kuptimin qe femra do e kapi n'dru filozofin. Me duket se e kishte ne kuptimin filozofik, dmth, qe filozofet e kan frike femren qe filozofo (?). Nejse un kshu e kuptova...
   
 2. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

  Po cfare diference ka nje femer qe filozofon nga nje mashkull qe filozofon? /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Hmmm, long time. Here you are! /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 3. blabla

  blabla Primus registratum

  Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

  : )
  Ua djali. Long time me gjith men. Full load o'classes...ca me bo.

  and btw, kte pra dum me zgjith ne--differencen. Noi pearl dijetore, ho jepi.
   
 4. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Po cfare diference ka nje femer qe filozofon nga nje mashkull qe filozofon? /pf/images/graemlins/laugh.gif  [/ QUOTE ]

  Pikrisht! /pf/images/graemlins/lol.gif

  Femra qe filozofon quhet nga komuniteti i njerzimit ===&gt; llapazane , Jo-femer.+ nese esht e bukur ne pamje,be**ep,e shomtut,gjynofqare. /pf/images/graemlins/idea.gif

  Mashkulli quhet "filozof" , i kulturuar .
  + nese esht i bukur "tombeur de femmes",i shomtut gjithmon charmant dhe teper interesant. /pf/images/graemlins/shrug.gif

  Fakti tragjik esht se ,historia mson, origjina e filozofis lind pikrisht me bla-bla-bla.n e femres - si rrjedhoj e BOSHLLIKUT.

  Vetem rolet/fjalet ndryshojn...
  Gjithçka rrotullon po ne te njejtin boshllek. Siç tha dhe dikush ne fillim esht ajo 'PAR-CONDICIO',shtypja me rradh : her me shtyp e her te shtyp.
   
 5. mik

  mik Primus registratum

  Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

  Nga e nxorret kete konkludim se filozofet frikesohekan nga femrat?

  Teme qesharake.
   
 6. Gysi

  Gysi Primus registratum

  Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

  Aurora, me duket se po replikon me veten tende, pasi deri tani nuk eshte artikuluar asgje nga ato cka ti thua me siper.

  Per te dale tek pyetja e gurax-it, ketu nuk po diskutojme se ku ndryshon nje mashkul qe filozofon me nje femer qe filozofon.
  Ketu po flasim lidhur me ndryshimet mashkull-femer per menyren se si njeri dhe tjetri e shohin boten. Pikerisht, duke u nisur nga keto ndryshime une po perpiqem te shpjegoj se cfare marredhenieje, ka pergjithesisht filozofi me femrat.
  Fundja eshte vete Aurora qe e ka hapur temen duke shtruar nje pyetje.
  Pikerisht, problemi degjeneron kur kapet ne aspektin social, feminist i cili ka tendencen ti vere ne peshore burrin dhe gruan. Ne rastin konkret burrin dhe gruan filozof.
   
 7. shine*

  shine* Primus registratum

  Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

  Une i kam lexuar te gjitha shkrimet qe kur eshte hapur tema e deri tani. Tek ky i fundit i Aurores nuk m'u durua pa shkruar dicka. Postimi i saj i fundit eshte komplet(krejtesisht) social dhe tema nqs merre nuanca te tilla s'duhet te qendroj fare tek Filozofia.
  Megjithese lexova gjithe ato faqe dhe gjithe ato arsyetime kisha nje pyetje qe te risqarohet nga nismetorarja e temes: pse kane filozofet mashkull Femren si fugire femer apo si filozofe femer frike? Jo per gje po ne disa pjese eshte marre si FEMRA dhe ne disa pjese te tjere eshte marre si femra qe filozofon.
  Persa i perket menyres se si filozofon nje mashkull ne krahasim me nje femer, me aq sa di, ndoshta nuk kam lexuar aq filozofe (meshkuj/femra) per te arritur ne nje konkluzion me te pjekur, por me aq njohuri sa kam menyra e te filozofuarit te femres duam s'duam eshte e veshur dhe e perndjekur nga vendi i saj ne shoqeri historikisht. Ndoshta dhe aurora kete gje do qe te nxjerr ne pah. te dya natyrat (femer mashkull) influencohen dhe do te vazhdojne te influencohen. Dikush mund te thote qe ne momentin qe ana sociale influencon predikimet (kerkimet/studimet) filozofike pikerisht ne kete pike nuk quhet me filozofi. jam shume dakort, por eshte mjaft e veshtire dhe gati gati e paarrire. Nje folozof/e i/e mirfillte mund te arrinte kete stad.
  Shtese, ka aspekte/elemente/pika etj te filozofise qe mashkulli e femra mund te sjellin argumenta te njellojta, apo ura lidhese te perbashketa. Kjo patjeter qe do te ndodh sepse mashkulli dhe femra jane te shkrire tek njeri tjetri aq here sa dhe jane te shkeputur nga botkuptimi i secilit. Femra nuk mund ta imagjinoj dot boten pa mashkull, ashtu si dhe mashkulli nuk mund ta imagjinoj dot boten pa femer. (filozof apo jo)
   
 8. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

  /pf/images/graemlins/angel.gifAshtu si lind filosophìa , nga boshlliku i jetes...aty zhvillohet dhe po aty perfundon.
  Te çon nen egoizem , nen ekstremizem, te fik "driten" dhe te çon nen nje drejtim pa-kthim,gjithmon VETEM.
  Dikush flet per shkenc...nese esht e till esht Shkenca e individualizmit in extremis- ndertimi i vet-vetes , dhe shkatrrimi i t'tjerve.


  Te çon te njohesh vet-veten dhe te LARGON nga tjetri... /pf/images/graemlins/shrug.gifnen nje far menyre esht dhe kjo nje alter-ego e titullit t'temes. "Tjetri" esht si femra , si mund te jet tjetri ne pergjithsi ,shoqeria ku jeton(society!) : filozofet ne pergjithsi jan njerez te "HUMBUR" ne vet-vete , dhe SHUM LARG njerzve.

  Fjal bosh jan dhe kto...por thjesht ne "routine-n" e dites te lindin pyetje te ç'kordinuara njera pas tjetres , dhe mbas shum e shum rrotullimesh perfundon tek e njejta pik-nisje : humbje,dhe humbje kohe!

  Lexoj pergjigjiet me shum interes , vertet , por jan shum "burokratike" dhe pak personale...ose toksore.

  Esht interesante si duhet te jet filozofia sipas jush: totalisht PURE-philosophy.
  Aspekti social veçse e influencon krejtsisht ti Shine* , por dhe ndoshta ka t'drejt Gysi - degjeneron kur flitet per NJERIUN (me aspekt social brenda)...duhet te flitet per luften kundrejt mullinjve t'eres, jo kundrejt njeriut. PO! /pf/images/graemlins/frown.gif

  T'pakten dikush e sheh temen si qesharake ! -faktikisht esht veshtirsisht/tragjikisht komike. /pf/images/graemlins/shrug.gif

  /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 9. Gysi

  Gysi Primus registratum

  Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

  Aurora, nuk e kuptoj se cfare te ka kapur dhe po shperndahesh ne ajer pa kuptim.

  Kur une te them se ti e kalon diskutimin ne aspekt social, nuk dtth aspak se nje diskutim social eshte degjenerim i bisedes. Por kur nje diskutim qe tenton te jete filozofik, kthehet ne nje diskurs social feminist, qe thelbin e trajtimit ka barazine mashkull-femer, atehere tema degjeneron. Atehere e leme fare diskutimin lidhur me filozofet dhe marredheniet e tyre me femrat, por fillojme te flasim per rolin dhe te drejtat e gruas ne shoqeri.
  Mosshkarja ne nje debat social, eshte permua tendence per te ruajtur temen dhe thelbin e muhabetit, dhe jo shperfillje ndaj sociologjise. Por, per me teper, kur ajo kthehet ne nje debat feminist, qe s'ka te beje fare me kete qe po flasim, debati degjeneron teresisht.
  Aq me pak ka te beje tendeca ime per te mos e kaluar debatin ne nje diskutim sociologjik, me mosdiskutimin per njeriun, me shkeputjen ndaj njerezve apo ku ta di une se cfare imagjinon ti me veten tende. Ketu ti hap nje tjeter debat, qe ka te beje me filozofine e njeriut, apo me distancen e largimit te filozofise nga njeriu.
  Keshtu ti vetem vazhdon thellon keqinterpretimet e tya ne lidhje me ate cfare tojne te tjeret. Pasi. sipas asaj qe une njoh, filozofia qe tenton te njohe njeriun, eshte nje nga pjeset me te rendesishme te filozofise. Por, kjo nuk ka lidhje me diskutimin bajat lidhur me mundesite e femres per tu bere filozofe dhe aq me pak me fikje dritash femerore (qe nenkupton shkelje te te drejtave te gruas), apo me cfare do lloj tjeter manifesti feminist.
   
 10. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

  Per te kompletuar nje pergjigjie te metejshme , me lejon nje pyetje ...?

  ===&gt; Pse filozofet me te mdhenj shpirtrisht jan te "lidhur" (t'martum ,nen kuptim filo-llogjik!) vetem me vet-veten ?

  Te lutem , pres nje pergjigjie personale! -te lidhur me ate firmen qe ke dhe posht...
  /pf/images/graemlins/wave.gif
   
 11. Gysi

  Gysi Primus registratum

  Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

  kush tha qe jane te lidhur vetem me veten?
   
 12. KoDoShi

  KoDoShi Primus registratum

  Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

  ska munci ke fakte /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 13. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

  -te lidhur nen nje egotizem puro maniakal!

  &amp;#966;&amp;#943;&amp;#955;&amp;#959;&amp;#962; e &amp;#963;&amp;#959;&amp;#966;&amp;#943;&amp;#945; = "shoku" i dituris , ose dashuria per diturin.
  Perveç cinizmit vetjak...shum shok &amp; "shoqe" s'kan pas jo.

  -i don nen nje renditje alfabeti apo te mjafton Perendim/Lindje ? [...]
   
 14. KoDoShi

  KoDoShi Primus registratum

  Re: Pse filozofet kan frik nga FEMRA?

  arurora?
   
 15. ola syla

  ola syla Guest

   
 16. Andon Kazaqi

  Andon Kazaqi Forumium praecox

  filozofet cdo gje ne jet e lidhin me filozofin gje qe me femrat nuk funksionon.per asryen e vetme se me femrat duhet perdorur burrerri,ska vend filozofia
   
 17. policia

  policia Forumium maestatis

  sa per dijeni, me femrat duhet perdorur burreri, filozofi, dashuri, ngrohtesi etj etj etj...:ndihme:
   
  Sweety likes this.
 18. Andon Kazaqi

  Andon Kazaqi Forumium praecox

  Sa per dijeni me"femrat"duhet perdorur vetem burreri ndersa me"femren"duhet perdorur dashuri,perkedheli,dhe cka ndjenj tjeter pozitive ekziston.po u perdor vend e pa vend dashuria e humbet lezetin.qe mos te shkasim nga tema.fillozofet shikojn llogjiken e gjithckaje nga ana tjeter femrat duan praktik,gjalleri,idera te reja...llafet e shumta i merzitin.filozofet nuk mund te pershtaten ne boten e paqendrueshme te femrave dhe kjo eshte vet arsyeja qe"filozofet kan frik nga femra"
   
 19. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Hera e pare ne nje kohe shume te gjate qe po lexoj nje pergjigje te kendshme tek Filozofia.
  Eshte e vertete qe femra shpeshhere verteton qe cdo llogjike eshte e gabuar dhe kjo i ben te papercaktueshme ne konceptet fikse filozofike.
   
 20. Holland2010

  Holland2010 Forumium maestatis

  Ha ha ha, une nuk mendoj se kane frike nga femrat,por kane frike nga femrat qe jane pak kur.. sepse me ato mezi merren meshkujt ne pergjithesi , dhe filozofet ne vecanti.
   

Shpërndajeni këtë faqe