Pse gjithe shqiptaret ne Angli thone se jane studente?

Diskutime tek 'Rrjeti i Studenteve Shqiptare ne Bote' filluar nga luani, 11 Nov 2002.

1. the_white_panther

the_white_panther Forumium praecox

Re: Pse gjithe shqiptaret ne Angli thone se jane studente?

Tani mos thoni se te gjithe shqipetaret punojne muratora, ndonjeri do te punoje ne nje gje me te mire, si thoni ju?

Ne fund te fundit nese anglezet, indianet dhe zezaket punojne ne zyra, pse mos te punojme edhe ne, ata nuk jane me te zgjuar se ne, dhe as qe diskutohet.

Tungu

2. sweet_eyes

sweet_eyes Primus registratum

Amon mo amon ala ktu ju, po lejeni kete muhabet se nuk ja vle barra qerane. Secili le te thote ate qe do ka qe jane muratore ka qe studiojne ene marrin ndihme sociale, ka studenta qe vijne me viza, ka te gjitha llojet ka... /pf/images/graemlins/wink.gif Papa ca kombi paskemi qene vetem per tu morr me thashetheme /pf/images/graemlins/frown.gif

3. oktapodi

oktapodi Primus registratum

amin.

4. grace

grace Primus registratum

:rockband:
    Me ca merreni.....boooooooo!!! /pf/images/graemlins/frown.gif

5. konci

konci Primus registratum

eshte e vertete ne Angli kam nje shok qe punon si Social Worker ne London , ai ka mbaruar Fakultetin Ekonomik ne Tirane. Nje shoqe e imja ka mbaruar para 5 vjetesh nje pasuniversitar kurs ne Londer tani punon ne Hollande ne nje nga firmat me te medhaja kosmetike. Ka shqiptare qe studiojne , punojne dhe bejne dhe karrier nuk jane te gjithe kriminel qe i ka dale nami kot per mendimin tim. I pershendes gjithe ata qe studiojne dhe me sakrifica arrisin qellimet e veta

6. roland

roland Primus registratum

jeta eshte nje shetitje nga materniteti deri tek varrezat
    o albskutari mire qe ikane bere maternitetet larg varrezave thoje se do ishte ca si shetitje shkurter. /pf/images/graemlins/laugh.gif

7. Ela_001

Ela_001 Primus registratum

Kjo tema sikur eshte hapur per te ulur shqiptaret ketu, cfare jane keto ide. Nuk ka nevoje te genjesh per ate qe ben dhe jam e sigurte shume te paket jane ata qe e bejne kete ne forum.

Ok nuk desha ta bej kete gje por sa per te provuar qe ka ne angli dhe shqiptare te tille: Une erdha ketu 17 vjec dhe sjo si emigrante por me studime dhe pa burse. Dmth isha ne kolegj per
    A LEvels, kreva studimet ne oxford per BA (Hons)Business Finance. Aktualisht punoj si shareholder analyst in the city dhe po ne te njejten kohe bej nje Master MSc in International Finance & Banking. Endrra ime eshte punoj ne Corporate LEnding in a multinational bank, gje qe dua ta realizoj sa te mbaroj masterin edhe pse punen qe kam tani e adhuroj. Dmth ka dhe ne angli studenta qe kane arritur mjaft punojne ne zyre dhe nuk genjejne per ate qe bejne.

Te lutem mos hapni me keshtu temash sepse njoh tej mase shume njerez qe kane emigruar ketu por sa kane ardhur edhe kane punuar edhe kane studiuar dmth kane pasur ambicie te arrijne diku dhe jo thjesht te punojne pa ndonje objektiv(jo se kam ndonje problem me ata qe punojne keshtu).

Vetem ne oxford tek uni ku u diplomova une ka mbi 20 shqiptare.

Me respekt

Ela

8. mostro

mostro Putraku

Hec ere mylleni ketu kete teme se late nom!!!e lagu a se lagu bishtin dhelpra!!lejini mer te thone cfare te duan se fundja jane ne nje vend te lire dhe demokratik ku mund te hiqen dhe si tony bler po ja u ka qefi.....
    u fykeni studentat ne londer,se mos ju bi vlera...po ikni ere flini te qete,sepse me gjithe ata studenta nga e gjithe bota qe ka londra,mendjen tek ju e mban se mos ofendoheni juve!!!!
    hajt shnet dhe mbyllini keto tema se nuk ka lezetttttt!!!! /pf/images/graemlins/laugh.gif

9. tirana

tirana Primus registratum

Jo re jo, ballisti u kishte veshur si gjerman qe ta merrnin per komunist..!!

10. mostro

mostro Putraku

IKIM muno se bursa e londres osht ne kriz t thelle!!!!
    universiteti nuk jepka titujt shkencore qe meritohen nga poplli i vaarfer i ndertimit dhe i lavapjatit......
    kujdes nga korrnutlliku!! /pf/images/graemlins/laugh.gif

11. Lenci

Lenci Primus registratum

Vallaj me than drejten ne Angli rrefugjat jam, punoj Dj (lavapjats) /pf/images/graemlins/smile.gif ene hiqem si student se nje dit shkoll se kam bo ktu /pf/images/graemlins/smile.gif

12. Neptune's Daughter

Neptune's Daughter Primus registratum

Une punoj part time perkthyese ne nje zyre avokati studioj Legale eksecutive viti i dyte, punoj dhe ne nje shkolle femijesh si ndihmes mesuese per femijet shqiptare, ju si te doni me quani studente ose jo... is up to u.

13. nardi71

nardi71 Primus registratum

Po le njeher qe te jesh student ketu ne angli eshte turp se katandisesh pa nje pens ne xhep dhe ketu njerezit ne pergjithesi nuk te peshojne nga mendia po nga xhepi,Fuckin Hell te gjithe mo halli na solli dhe tani perplasemi sa poshte e perpjete per te fillu nje karrier te re qe me sa duket se vetem karriere ska per te qene.
    Atij filanit qe ka fitu letrat dhe merr social e jobcenter dhe konsull benefic do ti keshilloja qe ti abandononte se ka dale nje ligj i ri per integrimine refugjteve qe parasheh sanksion me deportim ne se u provohet mashtrimi,dhe nga momenti qe i ke kaperxu te ardhurat 150£ne jave te duhet te suportosh veten,po te zbuluan o boje me mavri ,iku pashpaorta dh te pame ne rinas,Edhe supervaizer edhe student full time sikur shume i mbushur qenke me duket,po a e ke diten 34 ore ti /pf/images/graemlins/frown.gif ciao

14. luani

luani Primus registratum

hadhall nardi

15. shkodranja si shpirt

shkodranja si shpirt Primus registratum

edi a ke ndonje moter te martume ne usa?nese je ai hi,jeta ne angli sesht aq e leht sa flitet por te studjosh sdo te thot qe sduhet te punosh un studjoj por edhe punoj part time keshtu qe mjafton por kam dhe famlj qe me ndihmojn shum .por ju uroj gjith shkodranve qe ndodhen ne angli te kene te drejten te jetojn ketu ne uk .good luck 2 all of u :rolleyes:

16. shkodranja si shpirt

shkodranja si shpirt Primus registratum

PER NEPTUNE"S DOUGHTER naqe ku jeton ti londer :eek: :confused:

17. ONi

ONi Forumium praecox

Gjithe Shqiptaret ne Uk = Top of the world!!
    daaa They still havent lift off

18. oktapodi

oktapodi Primus registratum

nje pershendetje
    per shqiptaret
    qe na hiqen si studente.

19. eduart

eduart Primus registratum

shkodrane away ka mundesi ta di kush je ti ihere se dhe ti ndoshta je me studime,dhe ater po te tregoj a kam apo jo:)

20. migena

migena Primus registratum

Nuk eshte puna qe te hapen ndoshta e mendon per vete ti more djal,ndoshta ti nuk je student dhe thua qe pse vetem per tu hapur e thua ti ate fjale qe jam student.Ne shqiptaret jena te zgjuar prandaj studjojme te gjithe ne Angli, ashtu mendoj une.Varet se si mendojne te tjeret.

Shpërndajeni këtë faqe