Pse humbim?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

1. Ema

Ema Goddes

Pse humbim?

Ah!
    Domethene prape
    erresire,lageshti
    zemren do marr
    Ashtu si qeni
    Qe mbart,njomur lotesh,
    ne goje te tij
    Kemben,e prere nga treni...

...O i Plotfuqishem qe bere duart
    qe cdo njeriu mbi supe nje koke i vure
    Pse s'bere
    qe njerezit
    pa vuajtur,
    te putheshin,te putheshin,te putheshin...???
    (V.M)

Pse humbim miq te dashur???

joetisti_ likes this.
  2. durrsakja

durrsakja Primus registratum

Re: Pse humbim?

Humbim se jemi te verber.
    Humbim se perpiqemi per kotesira e bejme vrima ne uje.
    Humbim se zvarrisim veten pas te humburve
    Humbim se harrojme te buzeqeshim
    .......ehhhhh sa here humbim e gjendemi diku tjeter...si treni qe zhtytet ne tunele te erreta e prape del ne drite!

3. Ema

Ema Goddes

/pf/images/graemlins/smile.gif

4. Kordelja

Kordelja Valoris scriptorum

Humbim se keshtu jane "betejat", ka te humbur dhe fitimtare, po ne fitorja nuka na ka interesuar per diskutim se ajo nuk hyn te deshtimet.
    Po keshtu eshte jeta more; LUFTE.

5. aMoku

aMoku Primus registratum

humbim se kemi deshire te humbim (si njerez e kam fjalen)

6. bobo

bobo marksist-enverist

se ke kap ti?!,humbja eshte qellimi i jetes...,pranaj vdesim!,se po tfitosh...,ke deshir per te jetuar...,kshu qe,do mohoshim ligjin;e luftes te se kundertave;vdekje-jete;(varja)

7. aMoku

aMoku Primus registratum

ma shpjego 1cike

8. moonlight

moonlight Primus registratum

Nuk humbim nese arrijme te shohim fitoren. Fitorja mund te shihet tek cdo gje, qofte dhe tek hidherimi.

9. Guest

Moon loght plotesisht bashkohem me cka thua, madje sa pa pare rreshtat e tu kisha nder mend ti shkruaja vete.

Shpeshhere humbim se ky eshte perfundimi qe presim para se te hyjme ne gare. Dhe keto jane humbjet me disfatat me te medhaja, pasi minuset e tyre perjetesisht i bartim, dale-nga-dale i shtojme por fatekeqesisht asnjehere nuk "duam" ti shikojme e per pasoje as ti adresojme. Keshtu ndertojme ate boten e ngushte e te mjere pesimiste ku jeta jone jone rretullohet rreth keqardhjes dhe meshires per vetven. Veteburgosemi ne nje rreth te mbyllur ciklin e te cilit e kemi ngritur kaq virtytshem me pertacine tone, thelbin e gjithckaje. Madje edhe te vetemeshirimit.

---------------------
    Kur te tjeret jetojne per vete e ti per ta
    Pikerisht atehere dekorohesh "Budalla"

10. streghina

streghina Primus registratum

Plotesisht dakort /pf/images/graemlins/smile.gif

11. Zeus

Zeus Primus registratum

Humbasim sepse jemi njerez!
    Humbasim sepse nuk dime te fitojme!
    Humbasim sespe nuk dime c'eshte fitorja!
    Humbasim sepse duhet te humbasim!

Dhe mbi te gjitha:

Humbasim sepse nuk e dime se cfare eshte HUMBJA!

12. Ema

Ema Goddes

Proteus vetem ata qe njohin fitoretr mund te humbin ! /pf/images/graemlins/smile.gif
    Menohu,shtryshe menjen!

13. Al-Punk

Al-Punk Still here

Humbasim ose sepse dorezohemi
    ose sepse na shijon nje humbje dhe ca mazokizem.

Fitojme sepse nuk kemi frike te humbasim!

ju du shume

14. Zeus

Zeus Primus registratum

Sado ta shtrydhesh, e ta shtrydhesh e ta shtrydhesh prape aty dalim: Vete fitorja ne vetvehte ehste nje humbje Ema! Vete fitorja! Merre nga te duash! Shife nga cfaredo kendveshtrimi qe te duash! Vete fitorja ehste nje humbje!
    E kam nga pervoja! Shpeshhere kam "fituar", ne sensin "fitore" te fjales! Nuk jam mesuar te "Humbas", ne sensin "Humbje" te fjales! Jam edukuar per te fituar gjithome dhe per te mos humbur asnjehere! Jam mesuar qe edhe humbjen ta quaj fitore! Sepse keshtu e kerkojne kushtet dhe situatat! Dhe cfare kam FITUAR (ne sensin e mirefillte te fjales)?! Cfare kam fituar? Vetem urrejtje, perbuzje, brerje ndergjegje e shume te tjera qe nuk thuhen (se na kap xhaxhi polici pastaj)! Kete e quan fitore ti Ema? Une per vete nuk besoj qe te quhet fitore! Por jam mesuar te shtyp, te ndrydh, te quaj hic vete jeten, ekzistencen time! Te barazoj me zero jeten time, qe me cfare te duash shumezoje prape zero del! Kete e quan jete dhe/ose fitore ti Ema?! Atehere qenkemi komplet ndryshe! Ti mbase e ben gjumin e qete naten! Pa pare enderra me tmerre! Pa patur frike nga ndonje gje qe mund te ndodhe naten! Pa u merakosur nese do e shohesh apo jo driten e mengjesit te nesermen! E pra! Une nuk e bej gjumin e qete naten! Kam frike te mbyll syte duke e ditur se cfare tmerresh kam per te pare ne enderra! Kam frike nga cdo hije e erresires! Merakosem sepse te nesermen mbase nuk do e shoh dot driten e diellit!....
    Ti mbase ecen me syte vetem perpara! Pa i pare njerezit ne sy duke u munduar te kuptosh qellimet e tyre! Pa pare brenda te gjitha makin

15. Zeus

Zeus Primus registratum

Sado ta shtrydhesh, e ta shtrydhesh e ta shtrydhesh prape aty dalim: Vete fitorja ne vetvehte ehste nje humbje Ema! Vete fitorja! Merre nga te duash! Shife nga cfaredo kendveshtrimi qe te duash! Vete fitorja ehste nje humbje!
    E kam nga pervoja! Shpeshhere kam "fituar", ne sensin "fitore" te fjales! Nuk jam mesuar te "Humbas", ne sensin "Humbje" te fjales! Jam edukuar per te fituar gjithome dhe per te mos humbur asnjehere! Jam mesuar qe edhe humbjen ta quaj fitore! Sepse keshtu e kerkojne kushtet dhe situatat! Dhe cfare kam FITUAR (ne sensin e mirefillte te fjales)?! Cfare kam fituar? Vetem urrejtje, perbuzje, brerje ndergjegje e shume te tjera qe nuk thuhen (se na kap xhaxhi polici pastaj)! Kete e quan fitore ti Ema? Une per vete nuk besoj qe te quhet fitore! Por jam mesuar te shtyp, te ndrydh, te quaj hic vete jeten, ekzistencen time! Te barazoj me zero jeten time, qe me cfare te duash shumezoje prape zero del! Kete e quan jete dhe/ose fitore ti Ema?! Atehere qenkemi komplet ndryshe! Ti mbase e ben gjumin e qete naten! Pa pare enderra me tmerre! Pa patur frike nga ndonje gje qe mund te ndodhe naten! Pa u merakosur nese do e shohesh apo jo driten e mengjesit te nesermen! E pra! Une nuk e bej gjumin e qete naten! Kam frike te mbyll syte duke e ditur se cfare tmerresh kam per te pare ne enderra! Kam frike nga cdo hije e erresires! Merakosem sepse te nesermen mbase nuk do e shoh dot driten e diellit!....
    Ti mbase ecen me syte vetem perpara! Pa i pare njerezit ne sy duke u munduar te kuptosh qellimet e tyre! Pa pare brenda te gjitha makinave qe kalojne duke u munduar te dallosh ata qe jane brenda! ... Une nuk eci dot vetem me syte perpara Ema! Mundohem te kuptoj qe larg ata qe do me kalojne prane duke u munduar te shquaj ne syte e tyre aq te larget ndonje qellim sado tendencioz! Dhe nderkohe kuptoj ne syte e shume e shume njerezve vuajtjet, trishtimin, mos sigurine per te nesermen (jo ne sensin tim), enderrat e tyre, perpjekjet e tyre per nje jete me te mire!... Mundohem duke pare mbas xhamave te zinj a me perde te makinave qe me kalojne prane te shquaj fytyrat! Dhe shoh lloj e lloj prototipash te velur me miresite e tyre... Lloj e lloj njerezish te "dehur" nga jetesa e tyre qe duket sikur nuk kane dale per xhiro po sikur kane dale te shkojne ne ndonje funeral!...
    Ti mund te shikosh drejt ne sy njerezit qe ti do, qe dashuron! Mund te ulesh, te dalesh me ta, te puthesh, ti ledhatosh pa e vrare mendjen per ambientin se ku je dhe cilet ke prane! Te nderosh shoqerine e miqesine tende! Te flasesh ne telefon lirshem me familjen tende, me miqte e tu! ...
    Une nuk mundem Ema! Nuk mundem ta shoh dot ne sy personin qe dua sepse kam frike nga e verteta ime e hidhur! Kam frike pikerisht nga ato "fitore" qe fshihen mbas syve te mi me nje cinizem qe as une vete nuk kuptoj se nga buron! Kam frike se mos personi qe dashuroj kupton se cfare jam ne gjendje te bej! Mundohem te fshihem mbas nje barriere,mbas nje te kaluare timen qe nuk ekziston Ema! Duke u munduar qe tja them ngadale ngadale, sepse sido qe te jem, sinqeritetin e vleresoj ne te gjitha vlerat e tij...Nuk mund te ulem me te diku pa qene i qete, nuk mund ta ledhatoj dot sepse vemnedjen e kam diku tjeter! Nuk mund ta PUTH dot sepse do mbyll syte, do mbyll syte dhe do jem ne nje erresire te embel, dhe mund te mos dal me dot nga kjo erresire!
    Nuk e nderoj dot ne te gjitha rastet shoqerine dhe miqesine time Ema, sepse KAM FRIKEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
    ...........
    Nuk mundem dot te flas lirshem ne telefon me kedo, por fshihem mbas nderrimit te numerave te telefonit ore e cast e pa kriter, duke ehumbur keshtu avash avash shoqerine!
    ...........
    Nuk jam aspak i kenaqur me ato qe kam Ema, sado qe te kem! Jo ne sensin qe nuk me mjeftojne! Por ne sensin qe nuk I DUAAAAAAAAAAAAAAAAA!
    .............

Shkurt Ema! Nuk mundem dot sepse kam frike edhe nga sekondi pasues i ekzistences sime

Dhe jam mesuar me keto Ema! Une dhe ti mund ti quajme fitore! Por nuk jane ashtu! Jane thjesht humbje! Humbje ne cfare sensi do thuash ti?! Humbje ne sensin qe PO HUMBASIM NJEREZILLIKUN TONE TE DETYRUAR NGA KUSHTET DHE RRETHANAT! Ja ne cfare sensi Ema! !

Quaje si te duash tani e tutje fitoren.....

16. Le_Routard

Le_Routard Forumium maestatis

Humbim kur kerkojm te fitojm.

Robi qe di te fitoj di edhe te humbi.

/pf/images/graemlins/smile.gif

Me i llaf humbim qe te fitojm e fitojm qe te humbim. Nga nje ane humbja eshte fitore, se kur humb i her, normalisht, nuk bo mo te njejetin gabim se ke fitu msimin.

/pf/images/graemlins/laugh.gif

17. Zeus

Zeus Primus registratum

Te me falni per dy-postimin por nuk e di sesi ndodhi!

Sa per Mandin!
    Mandi lal, kujton se me njeh deri ne pafundesine e intimitetit tim! Mbase, por mos harro qe ke 6 vjet erresire ne ate qe ti quan njohje... dhe them se nuk jane pak per karakterin e dikujt! Dhe per me shume mos harro moshen tone dhe se ne cfare periudhe kane qene keto 6 vjet!
    Hajt se flasim me mire "live"! Se nuk ehste vend per ta zgjatur me tutje ketu!

18. Ema

Ema Goddes

Dear Proteus!

Une nuk kam humbur ndonjehere,gjer ate cilat nuk i kisha fituar me perpara.
    E shihke jeten shume erret.
    Une di te te them se ajo qe te mundoka nuk eshte as humbja dhe as fitorja...
    /pf/images/graemlins/frown.gif
    Kur ecen me koken pas pengohesh dhe bie,thyen turinjte...
    (une vazhdoj ta bej ndonjehere-edhe pse vritem-kjo se kam nostalgji per gjera te cilat nuk i kam me /pf/images/graemlins/frown.gif )...

Do te shkruaj me gjate,tani no time...
    Ema /pf/images/graemlins/frown.gif

19. ^SHIU^

^SHIU^ Primus registratum

pse humbim?
    ... sepse kemi lindur per te humbur... :confused:

20. Ema

Ema Goddes

OU????

Shpërndajeni këtë faqe