Pse humbim?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. Guest

  Re: Pse humbim?

  :confused: /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 2. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Pse humbim?

  Ka mundesi te shkruani shqip?
   
 3. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: Pse humbim?

  Humbim se na u ka bo ves.
   
 4. Ema

  Ema Goddes

  Re: Pse humbim?

  Bigger they are harder they fall(thoshte konga,dhe njoni /pf/images/graemlins/wink.gif ) /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 5. saimir08

  saimir08 Primus registratum

  Re: Pse humbim?

  nuk dua te humbem
  ndoshta keshtu gjerat verteta do te merrnin
  ngjyren e sublimes
  dhe ne horizont do te shikonim vetem ngjyre hiri
  eshte e pakrahasushme dhe ne te njejten kohe eshte kontradiktuese per cdo gje qe shikohet si humbje
  SEPSE VETEM NE HUMBJEN E SHIKOhet FITOREN.
  pastaj kure nuk ka nje humbje te vertet
  dmth qe te shkaterohet ne menyre definitive ne cdo forme apo permase
  por vetem ALTERNATIVA E NJE FITORJE TJETER ndoshta ne nje konceptim me te gjere se sa
  vete FJALA humbje APO FITORE.
   
 6. Simpatik

  Simpatik Primus registratum

  Re: Pse humbim?

  Po s'humbem nuk ja dime lezetin fitores, pos humben ne s'fiton tjetri fjala qe na pelqen me teper neve eshte UNE...UNE...UNE.
  Pastaj ne jemi shqiptar e kemi per zakon, dhe zakoni a zakon bota humbet e ai s'ndryshon.
   
 7. Herkuli

  Herkuli Primus registratum

  Re: Pse humbim?

  po edhe kur humbim kemi fituar
  kemi fituar ate qe merituam
  pra nese humbjen, duhet pranuar
  kemi fituar ate qe kerkuam.

  triumfi do kishte shije bajate
  pa humbje teper e merzitshme jeta
   
 8. genci#2

  genci#2 Primus registratum

  Re: Pse humbim?

  hey!
  une them qe ne jeten e secilit ka shume fitore dhe shume humbje. disa te medha e disa te vogla. nuk ka jete vetem me fitore ose vetem me humbje, sepse nderrojne pikat e referimit, kontekstet, dhe ç' eshte me e rendesishmja secili ka metrin e vet per te matur gjerat.
  nje njeri qe sheh gjithenje ne horizont nuk do ta arrije kurre ate, dhe nuk vern malet qe kapercen per ta arritur.
  vetem ne dashuri gjerat ndryshojne. bota e brendeshme eshte shume e nderthurur me boten e partnerit(es) dhe fushat dhe malet e dy boteve perpuqen vetem ne fillim me njera tjetren gjate rrotullimit, sepse jane qe te dy qe frenojne ose akselerojne per te pershtatur peizazhet e brendeshme. por kur koha kalon dhe stinet ndryshojne ... fillon e sheh gjithkush horizontet e veta. /pf/images/graemlins/frown.gif
  vete ne kemi tendenca te neglizhojme fitoret e vogla dhe te synojme tek ato te medhate. por po te numerojme te voglat do te shihnim qe jemi te mbushur me te tilla. sikur t'i kushtonim pak me shume kohe shijimit te seciles prej tyre dhe t'i jipnim pak me shume peshe do te na mjaftonin ato.
  zakonisht humbjet peshojne kur nuk ke me ke t'i ndash. por kur na peshojne sepse u japim me shume peshe vete ne na transformojne ne menyre te padukshme. pastaj vete bota qe na rrethon na ndihmon t'i vuajme. eshte mire te mos humbasim kontrollin e vetes dhe te ndienjave, mbi te gjitha autostimen. /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 9. samanta

  samanta Primus registratum

  Re: Pse humbim?

  Po te mos ekzistonte humbja s'do ja dinim vleren fitores /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 10. erdha-edhe-une

  erdha-edhe-une Primus registratum

  Re: Pse humbim?

  TUNG TUNG TE GJITHVE -ERDHA EDHE UNE PRA!
  PO PSE NUK PRANONI SE HUMBJET I PROVOKIM VETE QE TE SHIJOJM FITORET PASTAJ-SI TA QUAJ MANI APO DOBESI E QENJEVE NJERZORE?!
   
 11. 221178

  221178 Primus registratum

  Re: Pse humbim?

  Humbim sepse asgje s`eshte e perjetshme.Po te ishte nuk do ekzistonte levizja.
  Humbim qe te mund te fitojme dicka tjeter,qe pastaj ta humbasim edhe ate ....and so on....
   
 12. Dua

  Dua Primus registratum

  Re: Pse humbim?

  E une them pse te mos humbim? Shijon fitorja pa humbje? S'e besoj. :rolleyes:


  D.
   
 13. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Pse humbim?

  Me menie...fluturojm shum larg sepse s'na mjafton ky limit "praktik". Kerkojm&Kerkojm....na pelqen te ndjekim & kerkuar diçka..nje shkak!
  Te dishim gjithçka...nuk do ishte jet pa kuptim?!

  "esht e embel te humbesh ne kte pafundesi...". (Ne pak raste dmth,lol.)
   
 14. inanissa

  inanissa Primus registratum

  Re: Pse humbim?

  Njeriu s'humbet kurre per mos-zotesi,por vetem per mungese entuzjazmi!
  (sme pelqen te monopolizoj thenjet e te tjereve por kesaj radhe nuk me vjen nder ment se kush e ha thene... :book: kur ta gjej do tua them)
   
 15. thAci

  thAci Primus registratum

  Re: Pse humbim?

  Luena:pranimi i humbjes eshte po aq me vlere sa edhe fitoria :wave:
   
 16. ermir celanji

  ermir celanji Primus registratum

  Re: Pse humbim?

  humbim per te ndjere shijen e fitores
  humbim per te rifituar
  humbim se dikush duhet te humb
   
 17. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Pse humbim?

  Humbet kur ti zotëron diçka! Çfarë zotëron njjeriu në këtë botë? Asgjë, pra njeriu nuk mundet të humbasë pasi ai nuk është i aftë as të zotërojë veten e tij, mendimet e tij e aq më pak sende, kafshë apo njerëz.
  Ne humbim sepse duam të zotërojmë. Edhe atë që të tjerët na e ofrojnë ne duam ta kemi TONËN. Të zotërosh diçka është ta humbësh atë. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 18. Alanis

  Alanis Primus registratum

  Re: Pse humbim?

  Epo te gjithe s'do fitojne. psh. ata si puna ime fitojne gjithmone ne fund!!!!!!
   
 19. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Pse humbim?

  Për sa kohë do valëvitësh atë flamur humbës do jesh O TRADHTAR!
   
 20. Alanis

  Alanis Primus registratum

  Re: Pse humbim?

  Ca te ka be ai flamur ty mo zotni!??? Po ate flamurin qe ke ti ne mendje ma ka marre Neo.
   

Shpërndajeni këtë faqe