PSE U KRIJU NJERIU

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga klevis2000, 26 Mar 2003.

 1. klevis2000

  klevis2000 Primus registratum

  PSE U KRIJU NJERIU

  shiko si thote dikush
  kur ti linde ti qaje ndersa te tjeret qeshnin me ty jeto me besim qe kur te vdesesh ti te shkosh duke qeshur e te tjeret te qajne per ty
  Do deshiroja te tregoja dicka per tiu dhene nje pergjigje pyetjeve tuaja. shiko pak cdo gje qe egziston i sherben njeriut uji ajri kafshet toka pemet dielli pra megjithese kane lidhje midis tyre qellimi i nderlidhjes se tyre eshte qe ti sherbejne njeriut.pra kur gjithe keto krijesa madheshtore dielli yjet toka ajri i sherbeken njeriut !!njeriu paska nje mision te madh ne kete toke kush eshte ky mision .Une kam arritur ta gjeje pergjigjen per vete .Ta falenderoje dhe ta adhuroje ZOTIN per gjithe keto te mira qe ai ka dhene.....
   
 2. klevis2000

  klevis2000 Primus registratum

  Re: PSE U KRIJU NJERIU

  THOTE ALLHU NE KURAN:"NUK I KAM KRIJUAR PER TJETER GJE XHINET DHE NJERZIT VETEM QE ATO TE ME ADHUROJNE"
   
 3. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: PSE U KRIJU NJERIU

  Kush tha, njehere, qe njeriu u kriju' nga zoti? Ne as nuk e kemi perfunduar debatin nese krijoi njeriu zotin apo zoti njeriun...

  Megjithate, sipas mendimit tim, njeriu u krijua per te jetuar jeten e vetme , kete jete qe po na merrni, sidoqofte, me meskinitetin e nje doktrine shkaterrimtare per njeriun , doktrinen hebraike, e cila ju ka verbuar dhe zor se mund ta gjeni veten mes njerezve te vertete.

  Jeni tashme kope, jo njerez. Pyetja jote do te bente me efekt sikur te ishte formuluar: "Pse u krijua kopeja?"
   
 4. Turing

  Turing Primus registratum

  Re: PSE U KRIJU NJERIU

  C'fare i ke be vetes more derebardhe...Tashme je i kategorikuar ne listen e zeze te Bin Ladenit.

  Te keshilloj te fillosh kerkimet per aleate, sidomos midis atyre qe jane duke luftuar "aksin e te keqes" se i vetem ...
   
 5. Futbollisti

  Futbollisti Forumium maestatis

  Re: PSE U KRIJU NJERIU

  Perse u krijuar makina? Per te ecur! Hmmmm, dakort kjo eshte ajo qe ben, por cili qe qellimi?!?!?! Pse duhet te ishte nje makine?!!!
  Seç ka dicka qe nuk shkon ketu....
  Une

  ps: Mendoj qe kjo teme duhet mbyllur, mund te vazhdohet diskutimi per te shume mire tek qellimi i jetes.
   
 6. Zgalemi

  Zgalemi Primus registratum

  Re: PSE U KRIJU NJERIU

  Jam ne llozhe...
  Po ju shoh me dylbi me bisht...
   
 7. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: PSE U KRIJU NJERIU

  Ne fakt, edhe mua me ka shkuar ne mendje, kur kam pare se ka faqe edhe politika, edhe filozofia. Nuk e di se sa prej jush mund ta dine qe politika eshte nje nga pese deget e filozofise. Me nje arsyetim te ngjashem si nje me siper, mund edhe te shfaqim mendimin tone per te perfshire politiken ne faqen e filozofise...

  por...
   
 8. klevis2000

  klevis2000 Primus registratum

  Re: PSE U KRIJU NJERIU

  ti i quan njezit kope e kafshe po pse shkon ne xhungel te jetosh me kushurite martohu me ndonje gorille e jeto i lumtur .si se kupton qe kafshet i sherbejne njeriut dhe intiligjenca jone eshte dicka qe na dallon nga kafshetsepse ato i bejne gjera pa arsye .po ske faj hape adresen me poshte per dyshimet qe ke te betohem se do marresh shume prej pergjigjeve te tua
  www.harunyahya.com
   
 9. iliria e para

  iliria e para Primus registratum

  Re: PSE U KRIJU NJERIU

  Pse????
  E c'rendesi ka?
  Ta jetojme kete jete ne lumturi e dashuri me njerzit dhe natyren.Mos humbasni kohe duke bindur njeri tjetrin per arsyet, jeta po kalon dhe nuk kthehet.Kta te fese te merren me teza te ndryshme dhe te presin nje jete tjeter, une po e jetoj kete.
  Nese ka tjeter do te shofim?
  Une nuk di se pse u krijuam e as kush e beri kete.
  Rrofte njeriu, poshte vdekja!
   
 10. Turing

  Turing Primus registratum

  Re: PSE U KRIJU NJERIU

  Ne xhungel jemi qe te gjithe, panveresisht se ti nuk arrin ta shofesh ngaqe permasat jane te ndryshme dhe ngaqe mjegulla qe te rrethon nuk te le ta shofesh qarte horizontin qe ke perpara.
  Sa per ate punen e Gorilles, nuk e di nese ajo do te pranonte dhe do ishte e lumtur me mua?Po pse jo,le ta provojme njehere!!!
  Ne fakt une mendoj qe njerezit jane aq meskin dhe hipokrite, dhe kjo vertetohet nga ato qe shkruajne, sa qe i duket vetja qenia me racionale e natyres.
  A, ka mundesi te na thuash cfare bejne kafshet pa arsye ashtu thjesht kot vetem se eshte ora 8:00 dhe se ka diell?
  Sa per propagande fetare mos ca shume derrasat se nuk kemi nevoje.Une e respektoj mendimin dhe besimin tend por jam po aq i evoluar sa ty(te pakten) dhe nuk kam nevoje qe te me cosh ti ne rrugen e Zotit. N.q.s ke ndonje gje interesante(fakte!!!) je i mirepritur perndryshe mund te gjesh degjues te zellshem tek temat e teologjise.
   
 11. klevis2000

  klevis2000 Primus registratum

  Re: PSE U KRIJU NJERIU

  me siqeritet po te them shiko se kush shfrytezon gjithcka a nuk eshte njeriu atehere si qekemi njesoj me kafshet kur ne i shfrytrezojme ato.por ne jemi krijuar qe te madherojme ta falenderojme e ta adhurojme Zotin krijuesin e gjithsise
   
 12. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Nuk do te biente shiu vetem,dhe nuk do te mund te qendronte bota vetem
   
 13. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  qe te ushqeje kafshet
   
  Dreamer likes this.
 14. agim40

  agim40 Valoris scriptorum

  që të e zbukuroj planetin tonë
   
  joetisti_ likes this.
 15. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  nganjehere per pyetjen e gabuar, ose nuk gjendet pergjigjja, ose gjendet gabim.
  Por po ta marrim sikur pyetja eshte e sakte: sepse s'kishte mundesi te mos krijohej. Do ta them nje here tjeter se cfare nenkuptoj me kete.
   
 16. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Provat e vjetra si dhe jeta qe bejme tregon qarte se jemi krijuar per te qene skllever.
   
  joetisti_ likes this.
 17. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Ku e di pse,mbase ishte oksigjeni teper.
   
  joetisti_ likes this.
 18. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Le ta ndryshojme pyetjen per nje cast dhe te themi se pse u krijua uji. Disave me te drejte do t'u vere ne mendje se uji nuk eshte krijuar. Se ka qene gjithmone dhe se me krijimin e kushteve dhe bashkimin e duhur te elementeve, edhe kur eshte ne gjendje te avullt etj, ai kthehet ne uje.

  Pak a shume kjo eshte pegjigjja edhe per njeriun. [personal mendim]
   

Shpërndajeni këtë faqe